PAPP-A - wskazania, opis badania, interpretacja wyników, wynik dodatni, wynik ujemny

Test PAPP-A wykonuje się między 10., a 14. tygodniem trwania ciąży. Test ten jest badaniem przesiewowym, wykonywanym w celu wyodrębnienia grupy kobiet, których dzieci mają zwiększone ryzyko wystąpienia zespołu Downa, a także zespołu Edwardsa czy zespołu Patau. W skład testu PAPP-A wchodzi badanie biochemiczne krwi matki, dodatkowo wykonywana jest zwykle ocena parametrów ultrasonograficznych płodu.

PAPP-A - wskazania

Badanie PAPP-A można przeprowadzać u kobiet w każdym wieku. Statystycznie kobiety starsze (tzn. po 35. roku życia) obarczone są większym ryzykiem urodzenia dziecka chorego, niż kobiety, które zaszły w ciążę przed 35. rokiem życia. Zdarza się jednak, że kobiety z młodszej grupy wiekowej rodzą chore dzieci. Wynik testu PAPP-A pozwala zaklasyfikować ciężarne do grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób genetycznych płodu, zwłaszcza zespołu Downa oraz przedsięwziąć odpowiednie kroki w celu weryfikacji diagnozy.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Zdjęcia płodu

Płód w 32 tygodniu ciąży, na zdjęciu widoczne żeńskie narządy płciowe

Do kroków tych należy, m.in. wykonanie badań inwazyjnych, w postaci amniopunkcji lub biopsji kosmówki. Badania te pozwalają ustalić kariotyp dziecka, czyli układ wszystkich jego chromosomów i potwierdzić lub wykluczyć diagnozę. Dzięki testowi PAPP-A badania inwazyjne, które niosą ze sobą pewne ryzyko dla ciąży, przeprowadzać można tylko u kobiet zaklasyfikowanych na jego podstawie do grupy zwiększonego ryzyka. Zaletą testu jest również fakt, że kobiety po 35. roku życia, którym kiedyś ze względu na wiek proponowano badania inwazyjne, mogą ich uniknąć. Test PAPP-A należy do czułych badań, w 90 proc. przypadków wykrywa zespół Downa.

PAPP-A - opis badania

Kobieta, która chce poddać się testowi PAPP-A, powinna tego samego dnia wykonać badanie krwi oraz uzupełniająco badanie USG płodu. We krwi matki oznacza się poziom białka ciążowego A, czyli PAPP-A, oprócz tego cennym badaniem jest pomiar wolnej podjednostki beta gonadotropiny kosmówkowej – czyli wolnej beta-hCG. Parametr oceniany podczas USG płodu to przezierność karkowa, czyli pomiar warstwy płynu znajdującego się w obrębie tkanki podskórnej szyi płodu.

PAPP-A - interpretacja wyników

Jeżeli poziom białka ciążowego A we krwi kobiety ciężarnej jest obniżony, poziom wolnej beta-hcG podwyższony, zaś parametry przezierności karkowej przekraczają normę, oznacza to zwiększone ryzyko wystąpienia u płodu zespołu Downa. Z kolei obniżone stężenia białka ciążowego A i wolnej beta-hCG we krwi ciężarnej wraz ze zwiększonym wynikiem pomiaru przezierności karkowej, mogą wskazywać na ryzyko wystąpienia u płodu zespołu Edwardsa lub zespołu Patau.

PAPP-A - wynik dodatni

Dodatni, czyli nieprawidłowy wynik testu PAPP-A, oznacza, że płód znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia chorób genetycznych, zwłaszcza zespołu Downa. W tym przypadku, w celu potwierdzenia lub wykluczenia rozpoznania, należy rozważyć wykonanie dalszych badań diagnostycznych. Zazwyczaj są to prenatalne badania inwazyjne - amniopunkcja lub biopsja kosmówki.

Pamiętać należy, że dodatni wynik testu PAPP-A w żadnym wypadku nie jest równoznaczny z rozpoznaniem choroby u płodu. Tylko u 1 na 50 kobiet, które otrzymały dodatni wynik testu PAPP-A, u dziecka potwierdza się rozpoznanie zespołu Downa. Jeżeli kobieta nie zdecyduje się na wykonanie inwazyjnego badania prenatalnego, po 14. tygodniu ciąży, gdy pojawiają się nowe cechy mogące świadczyć o nieprawidłowościach chromosomalnych płodu, może wykonać, tzw. badanie USG genetyczne lub test potrójny, aby ponownie obliczyć ryzyko choroby u płodu.

PAPP-A - wynik ujemny

Ujemny wynik testu oznacza, że ryzyko wystąpienia u płodu zespołu Downa jest niskie. Wtedy badania inwazyjne nie są konieczne. Należy pamiętać, że wynik ujemny nie oznacza w 100 proc., że dziecko jest zdrowe.

Redakcja abcZdrowie.pl, 3 miesiące temu

Bibliografia

  • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9
  • Kaleta M. (red.), Podstawy położnictwa. Najważniejsze zagadnienia, Urban & Partner, Wrocław 2011, ISBN 978-83-7609-254-6
  • Berek J.S., Novak E. Ginekologia, Medipage, Warszawa 2008, ISBN 978-83-89769-46-6

Źródła zewnętrzne

Normy laboratoryjne

Komentarze (1)
~Asia78
~Asia78 ponad rok temu

dziękuję bardzo za ten artykuł. w 13 +2 dni crl miałam zrobione USG prenatalne podczas gdy badanie krwi w 10 +5 crl. proponują mi amniopunkcję z powodu wieku 35 lat i otyłości. mój wynik trisomii 18 to 1:247, przezierność karkowa 2,5mm; kości nosowej prawidłowej, i krwi z przed dwóch tygodni: wolna B-hCG 11,2 IU/I i PAPP-A 0,306 IU/I. więc jak miarodajny może być taki wynik z dwutygodniową przerwą w badaniach? poza tym krwi pobrano mi 0,5cm ponieważ pielęgniarka twierdziła że nie mam żyły i niewiadomo czy wystarczy, podczas gdy po 4 dniach w innym laboratorium do badań bez problemu pobrano mi 5cm. poza tym uważam że skoro i tak nie ma możliwości leczenia po amniopunkcji zespołu edwards`a i to jest tylko ryzyko 1:247 to badanie to uwazam za bezcelowe. a interpretacja tego wyniku pozostawia wiele do życzenia

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

PAPP-A - wskazania, opis badania, interpretacja wyników, wynik dodatni, wynik ujemny
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły PAPP-A - wskazania, opis badania, interpretacja wyników, wynik dodatni, wynik ujemny
Test ciążowy - wskazania, rodzaje, przebieg

Pozytywny wynik testu ciążowego

Pozytywny wynik testu ciążowego

Domowy test ciążowy z moczu. Dwie kreski oznaczają ciążę. Jedna kreska (w polu kontrolnym) to wynik ujemny.

Posiew moczu - wskazania do przeprowadzenia badania, przebieg badania

Cena posiewu moczu - badanie, wskazania, przebieg, wyniki

Cena posiewu moczu - badanie, wskazania, przebieg, wyniki

Posiew moczu to badanie, które polega na bakteriologicznej ocenie obecności, rodzaju bakterii, a także określeniu ich ilości. Wykonuje się je zarówno (...) złotych. * Wyniki badania moczu - badanie...

Morfologia krwi - zastosowanie, normy, interpretacja

Badania krwi - TSH (WIDEO)

Badania krwi - TSH (WIDEO) Odtwórz wideo

poziomu TSH. Na poziom TSH ma ogromny wpływ wiek danej osoby. U osób po 70 roku życia wynik badania krwi na poziom TSH może wynosić nawet między 6 a 8 (...) rekonwalescencji po chorobie i choroby nadnerczy. Badanie...

Morfologia krwi - zastosowanie, normy, interpretacja

Badania krwi - stężenie białka całkowitego (WIDEO)

Badania krwi - stężenie białka całkowitego (WIDEO) Odtwórz wideo

ich wykonywania. Warto porozmawiać z lekarzem na temat znaczenia konkretnych wyników badań. Podwyższone stężenie białka całkowitego świadczy o tak zwanej (...) odpornościowego. Test na stężenie białka całkowitego przeprowadzany...