Przejdź na WP

Test Pappa (PAPP-A) – kiedy zrobić badanie, co oznacza wynik, cena, normy

Test Pappa, inaczej zwany też testem podwójnym to badanie przesiewowe, które służy wczesnemu wykryciu wad rozwojowych dziecka. Jest nieinwazyjny zarówno dla matki jak i dziecka. Test Pappa ze względu na swoją dużą dokładność jest rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne – 9 z 10 przypadków zespołu Downa zostaje wykrytych przez test Pappa.

Zobacz film: "Czym jest test ureazowy?"

spis treści

1. Test Pappa (PAPP-A) – kiedy zrobić badanie

Test Pappa zalecany jest od wykonania po ukończonym 10 tygodniu ciąży aż do 13 tygodnia i 6 dnia ciąży. Warto jeszcze dodać, że czułość testu podwójnego w dużym stopniu zależy od wieku pacjentki. W przypadku młodych kobiet test ten sprawdza się rzadziej – mimo że dziecko jest zdrowe, test sugeruje co innego.

Gdy test Pappa wykaże, że istnieje duże ryzyko wystąpienia wad płodu, pacjentka zostanie skierowana na dalsze badania rozstrzygające.

2. Test Pappa (PAPP-A) – co oznacza wynik

Interpretacją wyniku testu Pappa każdorazowo powinien zająć się lekarz. Wynik zazwyczaj uzyskiwany jest w międzynarodowych jednostkach. Test Pappa negatywny (ujemny) oznacza, że test nie wykazał ryzyka wystąpienia wady genetycznej płodu, natomiast test Pappa pozytywny (dodatni) w istocie oznacza wynik „nieprawidłowy”, a wiec ryzyko wystąpienia wady genetycznej u dziecka.

Pacjentkę z wynikiem nieprawidłowym kieruje się na dalsze badania rozstrzygające takie jak np. amniopunkcja. Nie należy jednak przesadnie panikować. Test Pappa wskazujący na wynik nieprawidłowy sprawdza się w około trzydziesty procentach, a więc znaczna część kobiet mimo wyniku nieprawidłowego rodzi zdrowe dzieci. To dalsze badania z pewnością odpowiedzą na to pytanie czy u dziecka występuje jakaś wada czy nie.

6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi
6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi [7 zdjęć]

Wystarczy kilka kropel krwi, aby zdobyć wiele zaskakujących informacji o nas samych. Morfologia pozwala...

zobacz galerię

Test Pappa jest jednak niezwykle skuteczny przy wykrywaniu zespołu Downa. Wykrywa on 9 na 10 przypadków zespołu Downa, a więc jego skuteczność w przypadku wykrywania tej choroby wynosi aż 90%.

3. Test Pappa (PAPP-A) – cena

Koszt testu Pappa jest stosunkowo niski. Ceny wahają się w przedziale 250-300zł. Pewne grupy kobiet są jednak uprzywilejowane i test Pappa jest dla nich refundowany przez NFZ. Są to tak zwane „kobiety ze wskazaniami”, więc zwłaszcza te kobiety, które już wcześniej urodziły dziecko z wadą genetyczną oraz kobiety po trzydziestym piątym roku życia. Wskazaniem może też być nieprawidłowy wynik USG.

4. Test Pappa (PAPP-A) – normy

Krew pobierana od matki jest badana w celu obliczenia stężenia białka ciążowego A (PAPP-a) oraz hCG (gonadotropina kosmówkowa). Interpretacją wyniku każdorazowo powinien zająć się lekarz, najlepiej genetyk. Test Pappa oblicza się ryzyko wystąpienia choroby, także konieczne jest stosowanie specjalnego algorytmu, który daje wynik wyrażony w tzw. MoM.

Zobacz także:

MoM jest jednostką oznaczającą wielokrotność mediany populacyjnej. Niepokoić lekarza będą różne wyniki, w zależności od rodzaju choroby. Na przykład przy zespole Downa niepokojące jest gdy wartość fb-HCG jest wyższe niż 2,52 MoM, natomiast wartość PaPP-A jest mniejsza niż 0,5 MoM.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy