USG 4D - rewolucja w USG, zalety USG 4D

Badanie Przygotowanie do USG to jeden z najlepszych, nowoczesnych sposobów oglądania stanu malucha w brzuchu mamy. Współczesne aparaty USG 4D i USG 3D umożliwiają obejrzenie dziecka w rozwijającym się ciele kobiety. Zdecydowanie te badania różnią się od klasycznego USG, które daje obraz dwuwymiarowy (2D). Przyszła mama może zobaczyć uśmiech swojego dziecka oraz stwierdzić wady rozwoju płodu. Czym różni się badanie USG 4D od pozostałych badań?

Trójwymiarowe USG

Dzięki najnowszej technologii przyszła mama może zobaczyć przestrzenny obraz swojego dziecka. Badanie to nie jest groźne dla płodu.

USG 4D w ciąży

Dzięki falom ultradźwiękowym na monitorze w gabinecie twojego ginekologa pojawia się obraz płodu, co umożliwia obserwowanie rozwoju dziecka.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Dzięki klasycznemu USG (2D), lekarze mogą odczytać następujące informacje:

  • wielkość i kształt różnych części ciała dziecka,
  • umiejscowienie łożyska,
  • ilość wód płodowych,
  • ocenić przepływ krwi przez naczynia płodu i matki (badanie dopplerowskie).

Przyszła mama widzi tylko obraz czarno-biały. Natomiast rewolucją okazało się USG 3D w ciąży oraz USG 4D w ciąży.

USG 4D w ciąży

USG w ciąży to rodzaj badania diagnostycznego, dzięki któremu można wykryć wiele nieprawidłowości w przebiegu ciąży i w odpowiednim momencie zapobiec ich...

USG 4D - rewolucja w USG

Badanie prenatalne pozwala zobaczyć obraz płodu i wnętrze macicy. Dzięki USG 3D można ujrzeć skórę nienarodzonego niemowlęcia. Rodzice widzą już nie plamy na twarzy, lecz wyraźny kształt dziecka i jego sylwetkę.

Badanie USG 4D w ciąży to większa rewelacja. Obraz jest bardziej statyczny niż przy USG 3D, zmienia się w rzeczywistości, przypomina film z brzucha, jakby umieściło się w macicy kamerkę i obserwowało nienarodzone dziecko. Dzięki USG 4D w ciąży przyszli rodzice mogą zobaczyć uśmiech, grymasy twarzy swojego malucha, co według psychologów przyczynia się do wcześniejszej więzi emocjonalnej rodziców z dzieckiem.

USG 4D - zalety

Takie badanie USG 4D w ciąży daje lekarzowi dodatkowe możliwości. Podstawowe badanie odbywa się w obrazie 2D, jednak obrazowanie 3D i 4D może wychwycić wady anatomiczne.

Podczas badania USG 3D w ciąży lepiej widać kościec, bo daje ono obraz zbliżony do zdjęcia rentgenowskiego bez szkodliwego działania promieni Roentgena. Dzięki tym badaniom odkryto, że płody z zespołem Downa mają nieprawidłową tylko jedną z dwóch kości nosowych, czego trudno dopatrzyć się w obrazie dwuwymiarowym. Do badania 3D można w każdej chwili wrócić, by je przeanalizować.

Obrazowanie 4D jest hitem, stosuje się je od niedawna, dlatego niewiele jeszcze wiadomo co do skuteczności diagnozowania wad wrodzonych. Zauważono, że jest skuteczne do wykrycia takich schorzeń, jak: rozszczep wargi, rozszczep kręgosłupa, etc. Medycyna ciągle rozwija się i ma nadzieję na zmiany, jakie przyniesie badanie USG 4D w ciąży, w celu odkrycia związku nad aktywnością ruchową płodu a funkcjonowaniem mózgu.

Podstawowe badanie USG w ciąży daje możliwość uzyskania obrazu dwuwymiarowego, który pokazuje przekrój przez poszczególne badane płaszczyzny, np. tułów, nóżki, główkę. Badanie 3D daje dodatkowo obraz przestrzenny, który można wydrukować na papierze fotograficznym. Aparat USG 4D, najbardziej zaawansowany technicznie, umożliwia z kolei zapisanie trójwymiarowego filmu z brzucha przyszłej mamy na nośniku. Nowy format umożliwia obejrzenie rozwijającego się w łonie kobiety dziecka znacznie dokładniej niż kiedyś i w dodatku – z każdej możliwej strony.

Komentarze (3)
~Mariola
~Mariola 3 miesiące temu

Ja swoje USG 3D i 4D robiłam w Koninie u dr Kubiaka i jestem naprawdę zadowolona. Każda matka boi się, że jej maluszek może urodzić się chory, a takie badanie zdecydowanie uspokaja matkę i pozwala wykryć wszystkie ewentualne nieprawidłowości. Jeśli będę w kolejnej ciąży nie wyobrażam sobie ponownie nie skorzystać z takiego badania.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Badania w ciąży - nieinwazyjne i inwazyjne badania prenatalne
najnowsze pytania

Pomocni lekarze

Artykuły Badania w ciąży - nieinwazyjne i inwazyjne badania prenatalne
Badania

USG - rodzaje, przygotowanie, przebieg

? * Jakie są zalety USG 4D? * (Jakie choroby może pomóc wykryć USG Dopplera??utmsource=abczdrowie&utmmedium=must-know-seo&utm_campaign=traffic (...) wewnętrzne, lecz taka możliwość...

USG piersi

USG piersi - zdjęcie

USG piersi - zdjęcie

Badanie USG sutka powinno być okresowo wykonywane przez wszystkie kobiety, w celu jak najwcześniejszego wykrycia ewentualnych zmian.

Rozwój płodu - okresy życia prenatalnego, rozwój płodu w poszczególnych miesiącach

Płód w 31 tygodniu ciąży (zdjęcia 3D)

Płód w 31 tygodniu ciąży (zdjęcia 3D)

Dziecko ma coraz mniejszą przestrzeń, co powoduje rzadsze ruchy.Coraz częściej połyka wody płodowe zapewniając sobie zróżnicowaną dietę

USG ginekologiczne - działanie usg, wykorzystanie, kiedy wykonywać, przebieg badania, usg w ciąży

USG dopochwowe - zdjęcie

USG dopochwowe - zdjęcie

Zdjęcie przedstawia w oznaczonej kolejności: pęcherz moczowy, macicę oraz pochwę

Badania w ciąży - nieinwazyjne i inwazyjne badania prenatalne

USG genetyczne

USG genetyczne

USG genetyczne to nieinwazyjne badanie prenatalne, pozwalające wykryć u dziecka zespoły: Downa, Edwardsa, Turnera, oraz wady serca.

Badania w ciąży - nieinwazyjne i inwazyjne badania prenatalne

Badanie kontrolne USG w ciąży

Badanie kontrolne USG w ciąży

Podczas badania USG ustala się obecność zarodka, stwierdza rodzaj ciąży oraz można wykryć, czy płód jest obciążony wadą genetyczną.

Badania w ciąży - nieinwazyjne i inwazyjne badania prenatalne

Nieinwazyjne badania prenatalne

dzieli się na: badania inwazyjne; badania nieinwazyjne. Do nieinwazyjnych badań prenatalnych należą: standardowe USG w ciąży; USG 4D; USG (...) Edwardsa, zespół Turnera, rozszczepienie...

Badania w ciąży - nieinwazyjne i inwazyjne badania prenatalne

USG w ciąży

USG w ciąży

USG pozwala na wykrycie nieprawidłowości w trakcie ciąży i wdrożenie odpowiedniego leczenia.