USG 4D w ciąży - zalety
Badanie Przygotowanie do USG to jeden z najlepszych, nowoczesnych sposobów oglądania stanu malucha w brzuchu mamy. Współczesne aparaty USG 4D i USG 3D umożliwiają obejrzenie dziecka w rozwijającym się ciele kobiety. Zdecydowanie te badania różnią się od klasycznego USG, które daje obraz dwuwymiarowy (2D). Przyszła mama może zobaczyć uśmiech swojego dziecka oraz stwierdzić wady rozwoju płodu. Czym różni się badanie USG 4D od pozostałych badań?
1. USG 4D w ciąży
Dzięki falom ultradźwiękowym na monitorze w gabinecie twojego ginekologa pojawia się obraz płodu, co umożliwia obserwowanie rozwoju dziecka w czasie ciąży.
Dzięki klasycznemu USG (2D), lekarze mogą odczytać następujące informacje:
- wielkość i kształt różnych części ciała dziecka,
- umiejscowienie łożyska,
- ilość wód płodowych,
- ocenić przepływ krwi przez naczynia płodu i matki (badanie dopplerowskie).
Przyszła mama widzi tylko obraz czarno-biały. Natomiast rewolucją okazało się USG 3D w ciąży oraz USG 4D w ciąży.
2. USG 4D - rewolucja w USG
Badanie prenatalne pozwala zobaczyć obraz płodu i wnętrze macicy. Dzięki USG 3D można ujrzeć skórę nienarodzonego niemowlęcia. Rodzice widzą już nie plamy na twarzy, lecz wyraźny kształt dziecka i jego sylwetkę.
Badanie USG 4D w ciąży to większa rewelacja. Obraz jest bardziej statyczny niż przy USG 3D, zmienia się w rzeczywistości, przypomina film z brzucha, jakby umieściło się w macicy kamerkę i obserwowało nienarodzone dziecko. Dzięki USG 4D w ciąży przyszli rodzice mogą zobaczyć uśmiech, grymasy twarzy swojego malucha, co według psychologów przyczynia się do wcześniejszej więzi emocjonalnej rodziców z dzieckiem.
3. USG 4D - zalety
Takie badanie USG 4D w ciąży daje lekarzowi dodatkowe możliwości. Podstawowe badanie odbywa się w obrazie 2D, jednak obrazowanie 3D i 4D może wychwycić wady anatomiczne.
Podczas badania USG 3D w ciąży lepiej widać kościec, bo daje ono obraz zbliżony do zdjęcia rentgenowskiego bez szkodliwego działania promieni Roentgena. Dzięki tym badaniom odkryto, że płody z zespołem Downa mają nieprawidłową tylko jedną z dwóch kości nosowych, czego trudno dopatrzyć się w obrazie dwuwymiarowym. Do badania 3D można w każdej chwili wrócić, by je przeanalizować.
Obrazowanie 4D jest hitem, stosuje się je od niedawna, dlatego niewiele jeszcze wiadomo co do skuteczności diagnozowania wad wrodzonych. Zauważono, że jest skuteczne do wykrycia takich schorzeń, jak: rozszczep wargi, rozszczep kręgosłupa, etc. Medycyna ciągle rozwija się i ma nadzieję na zmiany, jakie przyniesie badanie USG 4D w ciąży, w celu odkrycia związku nad aktywnością ruchową płodu a funkcjonowaniem mózgu.
Podstawowe badanie USG w ciąży daje możliwość uzyskania obrazu dwuwymiarowego, który pokazuje przekrój przez poszczególne badane płaszczyzny, np. tułów, nóżki, główkę. Badanie 3D daje dodatkowo obraz przestrzenny, który można wydrukować na papierze fotograficznym.
Zobacz także
Aparat USG 4D, najbardziej zaawansowany technicznie, umożliwia z kolei zapisanie trójwymiarowego filmu z brzucha przyszłej mamy na nośniku. Nowy format umożliwia obejrzenie rozwijającego się w łonie kobiety dziecka znacznie dokładniej niż kiedyś i w dodatku – z każdej możliwej strony.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.