Przygotowanie do ciąży
Przygotowanie do ciąży to nie tylko zakup wyprawki dla niemowlaka, przygotowanie pokoju dla dziecka i przeczytanie podręcznika o ciąży i porodzie. Odpowiednie badania w ciąży to podstawa, z której nie należy rezygnować. Dzięki nim możemy się upewnić, czy właśnie teraz jest najlepszy czas na dziecko, czy może też mamy pewne problemy zdrowotne, które należy wyleczyć przed podjęciem decyzji o rodzicielstwie. Przed zajściem w ciążę warto również zacząć stosować witaminy dla ciężarnych, w tym niezwykle ważny kwas foliowy.
1. Jak się przygotować do ciąży?
Według specjalistów dobrze jest zacząć przygotowywać się do ciąży już rok wcześniej. Zwiększa to szansę na jej prawidłowy przebieg i urodzenie ślicznego, różowiutkiego, zdrowego bobaska. Warto również zastanowić się wtedy, czy wykonywana przez nas praca nie stwarza żadnego zagrożenia dla naszego przyszłego dziecka. Tworzenie nowego człowieka to piękna i przyjemna chwila, ale odpowiedzialny przyszły rodzic wie, że powinien się do tego odpowiednio przygotować. Jak to zrobić?
Przed zajściem w ciążę kobieta powinna wyeliminować albo załagodzić objawy chorób ogólnoustrojowych, jak chociażby:
- otyłość,
- nadciśnienie tętnicze,
- hipercholesterolemia,
- niedokrwistość,
- wady wrodzone i nabyte wady mięśnia sercowego,
- choroby metaboliczne (np. cukrzyca),
- choroby narządów układu wydzielania wewnętrznego (np. nadczynność lub niedoczynność gruczołu tarczycowego),
- wady postawy,
- schorzenia narządów układu ruchu,
- zaburzenia wydolności układu oddechowego,
- zaburzenia układu pokarmowego (np. choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy),
- guzki krwawnicze (hemoroidy),
- schorzenia układu moczowego (kamica nerkowa),
- żylaki kończyn dolnych.
Ważne, aby przyszła mama sprawdziła również, czy nie ma chorób narządu rodnego lub jego zapaleń. Wszelkie torbiele, zrosty pozapalne, polipy, mięśniaki, zakażenia układu moczowego stanowią przeszkodę do zajścia w ciążę i prawidłowego rozwoju dziecka.
Przyszli rodzice powinni porzucić wszelkie nałogi. Alkohol, papierosy i narkotyki na pewno nie są dobrymi towarzyszami maluszka. Trzeba z nich zrezygnować jeszcze przed zajściem w ciążę, żeby organizm zdążył się oczyścić. Najlepiej odstawić też leki, ale zawsze po konsultacji z lekarzem.
Przyszła mama i tata powinni dostarczać swoim organizmom odpowiednie witaminy i minerały. Szczególnie ważny jest kwas foliowy. Jego niedobór może prowadzić do wad układu nerwowego, np. rozszczepu kręgosłupa, jak również poronienia. Należy zacząć go przyjmować na 3 miesiące przed planowaną ciążą. Wystarczy połknąć jedną małą tabletkę, zawierającą 0,4 mg kwasu foliowego.
2. Kiedy najlepiej zajść w ciążę?
Według specjalistów najlepsze do tego celu są miesiące letnie: maj, czerwiec, lipiec. Jeśli kobieta zajdzie w ciążę w tym okresie, zachodzące w ciele jej dziecka procesy związane z wykształcaniem się narządów wewnętrznych są mniej narażone na czynniki zewnętrzne: infekcje i wirusy. Również samopoczucie jest ważne, a jak ogólnie wiadomo - jest lepsze, kiedy za oknem piękna pogoda.
Z medycznego punktu widzenia kobieta powinna zachodzić w ciążę między 19. a 27. rokiem życia. Ryzyko wystąpienia poważnych wad wrodzonych jest wtedy znacznie mniejsze. Młoda kobieta ma silny organizm, dużą płodność, wysoki poziom hormonów płciowych, co ogranicza możliwość komplikacji i zachorowania na przewlekłe choroby. Z każdym kolejnym rokiem życia matki wzrasta ryzyko wystąpienia wad genetycznych u dziecka.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.