Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Jak zajść w ciążę - przygotowania, wskazówki

Avatar placeholder
19.07.2024 15:09
Jak zajść w ciążę - przygotowania, wskazówki
Jak zajść w ciążę - przygotowania, wskazówki (Shutterstock)

Jeśli czujesz, że jesteś gotowa na dziecko, być może chcesz je mieć jak najszybciej. Nie ma w tym nic złego, ale lekarze przekonują, że warto uzbroić się w cierpliwość. Najprawdopodobniej nie zajdziesz w ciążę natychmiast po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Zwykle organizm potrzebuje trochę czasu. Nie oznacza to jednak, że nie możesz pomóc naturze. Istnieją bowiem sprawdzone, bezbolesne sposoby na przyspieszenie poczęcia. Ich skuteczność jest udowodniona, dlatego warto zastosować je w praktyce.

spis treści

1. Próby zajścia w ciążę

Zanim podejmiesz próby zajścia w ciążę, koniecznie zrób wszelkie niezbędne badania. Ponadto zapytaj lekarza, jakie witaminy powinnaś przyjmować. Z pewnością zaleci ci łykanie tabletek z kwasem foliowym, który zmniejsza ryzyko poważnych wad wrodzonych u dzieci, na przykład rozszczepu kręgosłupa.

Poza tym znajdź czas na obserwowanie swojego cyklu miesiączkowego. W ten sposób będziesz wiedziała, kiedy jest najlepszy czas na poczęcie dziecka. Optymalnym momentem jest owulacja. Jak poznać, że masz owulację? W tym czasie pojawia się przeźroczysta wydzielina, może także wystąpić ból w jednym z jajników. Kobiety z 28-dniowym cyklem mają owulację zazwyczaj 14. dnia cyklu (za pierwszy dzień cyklu uznaje się pierwszy dzień menstruacji). Należy jednak pamiętać, że wiele kobiet ma dłuższy lub krótszy cykl.

Być może słyszałaś o pozycjach seksualnych, które ułatwiają zajście w ciążę. Niestety, jest to tylko mit. Nie ma dowodów na to, że konkretna pozycja erotyczna zwiększa szanse na poczęcie. Mitem jest także dość popularne stwierdzenie, że po stosunku należy położyć się na plecach i podnieść nogi, dzięki czemu szanse na zajście w ciążę są większe. Lekarze są zdania, że rzeczywiście przez 10-15 minut warto poleżeć w łóżku i nie korzystać w tym czasie z toalety, by zatrzymać nasienie w pochwie, ale unoszenie nóg jest jednak zbędne.

2. Wskazówki jak zajść w ciążę

Zobacz film: "Jak wyliczyć dni płodne?"

Może ci się wydawać, że częste stosunki płciowe podczas owulacji to klucz do poczęcia dziecka. Jednak u wielu mężczyzn przy zbyt częstej ejakulacji zmniejsza się liczba plemników. Większe szanse na zajście w ciążę mają kobiety, które uprawiają seks co drugi wieczór w okolicach owulacji.

Pamiętaj, że plemniki mogą przeżyć nawet 72 godziny po stosunku. Jeśli chcesz poprawić jakość spermy swojego partnera, doradź mu noszenie niezbyt ciasnej bielizny i spodni. Powinien także unikać trzymania telefonu komórkowego w kieszeni spodni blisko jąder.

Ponadto niewskazane jest spożywanie dużych ilości produktów sojowych. Szanse na szybsze zapłodnienie wzrosną również dzięki twoim działaniom. Przede wszystkim spróbuj możliwie często się relaksować. Napięcie nie wpływa pozytywnie na starania o dziecko. Wypróbuj jogę lub akupunkturę.

Ogromne znaczenie dla zajścia w ciążę ma także zdrowy styl życia. Racjonalna dieta bogata w składniki odżywcze oraz niezbyt forsowne ćwiczenia mogą bardzo ci pomóc. Nie przesadzaj jednak z wysiłkiem fizycznym. Zbyt męczący trening może bowiem uniemożliwić owulację. Lepszym wyjściem są umiarkowanie intensywne ćwiczenia aerobowe. Półgodzinny trening trzy razy w tygodniu wystarczy.

Okres starania o dziecko to nie najlepszy moment na odchudzanie. Zbyt niska waga może utrudniać zajście w ciążę, dlatego jeśli jesteś bardzo szczupła i mimo prób nie możesz zajść w ciążę, być może powinnaś nieco przybrać na wadze. Twoje szanse na dziecko wzrosną także wtedy, gdy rzucisz palenie.

Zajście w ciążę jest dla wielu kobiet priorytetem, dlatego warto zrobić wszystko, by spełnić się jako matka. Zdrowy tryb życia to podstawa w staraniach o dziecko, ale szczęściu można pomóc także w inny sposób, na przykład poprzez dokładne zapoznanie się ze swoim cyklem miesięcznym.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze