Trwa ładowanie...

USG połówkowe - charakterystyka, przebieg badania

Avatar placeholder
19.10.2021 08:34
Badanie USG połówkowe to termin, który odnosi się do badania przeprowadzanego w 20 tygodniu ciąży, czyli w połowie ciąży.
Badanie USG połówkowe to termin, który odnosi się do badania przeprowadzanego w 20 tygodniu ciąży, czyli w połowie ciąży. (AdobeStock)

Badanie USG połówkowe to termin, który odnosi się do badania przeprowadzanego w 20 tygodniu ciąży, czyli w połowie ciąży. Badaniu USG połówkowemu rutynowo poddawane są kobiety spodziewające się dziecka, ponieważ to nieinwazyjne badanie pomaga ocenić, czy płód rozwija się prawidłowo. Badanie to pozwala również określić wielkość dziecka oraz ułożenie płodu, łożyska oraz pępowiny. Podczas USG połówkowego istnieje także możliwość poznania płci dziecka. W 20 tygodniu ciąży badanie USG przeprowadza się zwykle za pomocą specjalnego podłużnego urządzenia, którym dotyka się brzucha ciężarnej.

spis treści

1. USG połówkowe - charakterystyka

W ciągu ostatnich lat technologia badania USG uległa wyraźnemu zaawansowaniu. W wielu przypadkach możliwe jest zobaczenie palców dziecka, jego kręgosłupa, a nawet twarzy. Jeśli dziecko jest korzystnie ułożone, można dostrzec jego narządy płciowe. Przed badaniem warto uprzedzić osobę wykonującą USG połówkowe, czy chcemy poznać płeć dziecka, czy też nie.

Obraz widoczny na monitorze jest zwykle ziarnisty i czarno-biały. Z tego względu dostrzeżenie narządów dziecka jest niełatwym zadaniem. U dziewczynki widoczne są zwykle trzy linie, a u chłopca można zauważyć niewielki penis. Wpatrując się w monitor, łatwo jednak się pomylić i uznać pępowinę za członka. Twarz dziecka na USG połówkowym może wyglądać odrobinę niepokojąco, ale gdy maleństwo ssie kciuk, wygląda uroczo. Płyn owodniowy jest widoczny jako ciemna masa, a twardsze tkanki, na przykład kości, są jasne.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"
Badanie kontrolne USG w ciąży
Badanie kontrolne USG w ciąży

Podczas badania USG ustala się obecność zarodka, stwierdza rodzaj ciąży oraz można wykryć, czy płód

zobacz galerię

2. USG połówkowe - przebieg badania

Lekarze zalecają zwykle ciężarnym kobietom, by na badanie USG połówkowego przybyły z pełnym pęcherzem. Pęcherz zachowuje się jak balon, lekko wypychając macicę z miednicy, dzięki czemu technik może dokonać wizualizacji dziecka, pępowiny, worka owodniowego, łożyska oraz macicy. Utrzymanie pełnego pęcherza może być dla ciężarnej dość bolesne. Jeśli znajduje się w nim za mało moczu, konieczne może być wstrzymanie się z USG połówkowym, aż pęcherz stanie się bardziej pełny. Z drugiej jednak strony czekanie w poczekalni na USG z silnym parciem na pęcherz nie jest łatwe.

Na początku badania końcówka urządzenia zostaje pokryta zimnym w dotyku żelem. Następnie osoba wykonująca USG połowkowe przykłada ją do brzucha ciężarnej i koncentruje się na uzyskanych obrazach. W tym czasie w sali panuje zwykle cisza. Badanie trwa około pół godziny. Jeśli w tym czasie osoba wykonująca USG npołówkowe ic nie mówi, ciężarna może poczuć zdenerwowanie i obawę o stan dziecka. Specjaliści doradzają, by w razie wątpliwości pytać się i oczekiwać rzetelnych odpowiedzi.

Warto pamiętać, że każde badanie USG połówkowe u ciężarnej jest inne. Nawet jeśli kobieta jest po raz kolejny w ciąży, USG połówkowe za każdym razem jest nowym doświadczeniem. Wiele zależy od osoby wykonującej badanie – także od jej nastroju. Niekiedy technik chętnie dzieli się z ciężarną informacjami, ale zdarza się, że mówi bardzo niewiele. Wówczas należy zapytać o kwestie, które wzbudzają nasz niepokój. Ciężarne kobiety mają prawo do obaw i wątpliwości, a specjaliści powinni rzeczowo informować je o stanie dziecka.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: USG w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze