Przejdź na WP

Badania w ciąży - nieinwazyjne i inwazyjne badania prenatalne

Badania prenatalne to badania w ciąży przeprowadzane w okresie rozwoju wewnątrzmacicznego przed urodzeniem dziecka – po to, by wykryć choroby lub wady wrodzone płodu. Badania w ciąży pozwalają rozpocząć leczenie już w łonie matki – tzw. leczenie in utero (np. w przypadku zaburzeń rytmu serca, małopłytkowości), konfliktu serologicznego, a także niektórych wad układu nerwowego i serca – tu możliwa jest wewnątrzmaciczna chirurgia płodu lub zaraz po przyjściu dziecka na świat.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy badania prenatalne są bezpieczne?"

spis treści

1. Badania w ciąży - nieinwazyjne badania prenatalne

Co ważne, badania w ciąży dają rodzicom możliwość zdecydowania, czy chcą oni kontynuować ciążę w przypadku ciężkich wad. Diagnostyka prenatalna może mieć charakter nieinwazyjny (USG, badanie surowicy matki) bądź inwazyjny (amniopunkcja, biopsja kosmówki, kordocenteza.

Nieinwazyjne badania w ciąży są całkowicie bezpieczne dla dziecka i matki. Jednak ich wynik pozwala tylko na oszacowanie możliwości wystąpienia choroby, tzn. np. jeśli wynik był nieprawidłowy, nie przesądza to o wystąpieniu wady, jeśli zaś prawidłowy – też nie ma 100% pewności, że dziecko będzie zdrowe.

Przygotowanie do USG
Przygotowanie do USG

Dzięki najnowszej technologii przyszła mama może zobaczyć przestrzenny obraz swojego dziecka. Badanie...

zobacz galerię

Badania w ciąży - badanie ultrasonograficzne (USG)

Ten rodzaj badania w ciąży wykonuje się między 11. a 14., 18. a 22. i 28. a 32. tygodniem ciąży. Najważniejsze jest badanie w ciąży w I trymestrze, ponieważ pozwala uwidocznić niektóre wady (defekt cewy nerwowej, wady serca, bezmózgowie). Ten typ badania w ciąży pozwla określić zaburzenia strukturalne (zwiększona przezierność karku, brak kości nosowej, zniekształcenie stóp), mogące wskazywać na zespół wad, np. zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespół Turnera.

Badania w ciąży - badanie surowicy matki

Ten rodzaj badania w ciąży Wykonuje się w I lub II trymestrze. W teście potrójnym bada się stężenia α-fetoproteiny (AFP – białko wytwarzane przez płód we wczesnej ciąży), ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (β-hCG) oraz estriolu. Ich nieprawidłowe ilości zwiększają ryzyko wystąpienia wymienionych wyżej chorób.

Z kolei test podwójny wykonuje się w 11.-14. tygodniu ciąży, oznaczając stężenie β-hCG i białka PAPP-A (białko powstające w trofoblaście – część zarodka, która później będzie tworzyć kosmówkę). Nieprawidłowe stężenie parametrów zwiększa możliwość pojawienia się chorób genetycznych.

2. Badania w ciąży - inwazyjne badania prenatalne

Badania w ciąży inwazyjne zalecane są tylko w uzasadnionych przypadkach, ponieważ mogą pojawić się powikłania, z utratą ciąży włącznie. Ryzyko tego rodzaju badania w ciąży jest niewielkie – w zależności od rodzaju zabiegu wynosi 0,5-2% (1-4 poronienia na 200 przeprowadzonych badań).

Tego typu badania w ciąży pozwalają określić, czy występują zaburzenia chromosomowe i otwarte wady ośrodkowego układu nerwowego (mózg, rdzeń kręgowy). Uzyskany materiał można wykorzystać do badania kariotypu płodu (ocena wyglądu i liczby chromosomów), aktywności enzymów oraz wykonania analizy DNA.

Zobacz też:

Badania w ciąży - amniopunkcja (amniocenteza)

Taki typ badania w ciąży wykonywany jest po ukończonym 14. tygodniu ciąży (amniopunkcja wczesna – metoda preferowana) lub między 15. a 20. tygodniem ciąży (amniopunkcja późna). Polega na nakłuciu powłok brzusznych jam owodni pod kontrolą USG i pobraniu 20 ml płynu owodniowego.

To w nim zawarte są komórki płodu pochodzące ze skóry, dróg moczowych, oddechowych i przewodu pokarmowego. W większości są martwe, ale te żywe hoduje się na pożywce i wykorzystuje do badania kariotypu. Amniopunkcję stosuje się przy wykrywaniu wad genetycznych, w przypadku konfliktu serologicznego czy określaniu stanu dojrzałości płodu. Ryzyko poronienia: 0,5-1%.

Badania w ciąży - biopsja kosmówki

Taki rodzaj badania w ciąży przeprowadza się ją w 9.-12. tygodniu ciąży. Opisywany typ badania w ciąży polega na pobraniu wycinka kosmówki (jednej z błon, które otaczają płód i mają takie same komórki, co on) za pomocą cienkiej igły przez powłoki brzuszne lub cewnikiem przez kanał szyjki macicy. Wynik tego badania w ciąży uzyskuje się po jednym, dwóch lub trzech dniach. Ryzyko poronienia wynosi 1-2%.

Badania w ciąży - kordocenteza

Ten rodzaj badania w ciąży można przeprowadzić już w 17. tygodniu ciąży i polega na uzyskaniu krwi pępowinowej płodu poprzez nakłucie igłą naczyń pępowiny i pobraniu 0,5-1 ml krwi. Dzięki tej metodzie badania w ciąży można nawet przeprowadzić transfuzję u noworodka w przypadku choroby hemolitycznej. Krew pobraną za pomocą wspomnianego badania w ciąży wykorzystuje się w badaniach genetycznych, określeniu konfliktu serologicznego, grupy krwi, gazometrii. Nie ma dokładnich informacji, jakie jest ryzyko poronienia przy kordocentezie.

Następny artykuł: Amniopunkcja w ciąży

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy