Trwa ładowanie...

Gynoflor – wskazania, dawkowanie i skład, przeciwwskazania

Gynoflor to lek wydawany na receptę, który przywraca naturalną równowagę flory bakteryjnej pochwy
Gynoflor to lek wydawany na receptę, który przywraca naturalną równowagę flory bakteryjnej pochwy (AdobeStock)

Gynoflor to lek przeznaczony do stosowania miejscowego, który zawiera dwie substancje czynne: bakterie kwasu mlekowego oraz estriol. Tabletki dopochwowe wydawane na receptę. Wskazaniem do terapii jest odnowa uszkodzonego nabłonka pochwy i przywrócenie jej właściwej mikroflory bakteryjnej. Na czym polega działanie preparatu? Jak go stosować?

spis treści

1. Co to jest Gynoflor?

Gynoflor to lek wydawany na receptę, który przywraca naturalną równowagę flory bakteryjnej pochwy oraz odnawia jej uszkodzony nabłonek. Zaburzenia pojawiają się w różnych okolicznościach:

  • wskutek miejscowych zakażeń,
  • nieodpowiedniej higieny intymnej,
  • choroby ogólnoustrojowej,
  • przyjmowania leków, przede wszystkich antybiotyków.
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Z kolei nabłonek pochwy ulega uszkodzeniu w konsekwencji zakażenia pochwy oraz zmiany stężenia lub zbyt niski poziom hormonów (głównie podczas menopauzy i po niej).

Gynoflor to preparat złożony, który zawiera dwie substancje czynne: estriol oraz pałeczki kwasu mlekowego. Ma postać tabletek dopochwowych. Dostępne są opakowania zawierające 6 sztuk i 12 sztuk.

Jaki jest skład preparatu? Każda tabletka zawiera:

  • 50 mg liofilizatu bakterii kwasu mlekowego,
  • 30 mikrogramów estriolu.

Substancje pomocnicze to laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, bezwodny fosforan disodu, stearynian magnezu E470b, karboksymetyloskrobia sodowa typu A.

2. Jak działa Gynoflor?

Gynflor działa szybko, bo już od pierwszej aplikacji tabletki dopochwowej. Wówczas pałeczki mlekowe namnażają się i kolonizują kobiecą pochwę. Ponieważ rozkładają glikogen obecny w nabłonku pochwowym do kwasu mlekowego, zapewniają fizjologiczne, kwaśne środowisko.

Nie tylko chronią przed infekcjami intymnymi, ale i wytwarzają nadtlenek wodoru i bakteriocyny. To substancje antybakteryjne, które hamują rozwój bakterii chorobotwórczych.

Z kolei estriol to kobiecy hormon płciowy, który działa na nabłonek pochwy, ułatwiając regenerację nabłonka. Zapewnia także jego prawidłową grubość, ukrwienie, wilgotność i elastyczność. Ma również wpływ na wzrost pałeczek kwasu mlekowego i uzupełnianie poziomu glikogenu.

3. Dawkowanie tabletek dopochwowych Gynoflor

Tabletki Gynoflor trzeba umieścić głęboko w pochwie – wieczorem, przed snem. Zalecane dawkowanie zależy od przyczyny podania:

  • w przypadku zaburzenia fizjologicznej flory bakteryjnej pochwy lub upławów, stosuje się 1 lub 2 tabletki na dobę przez 6-12 dni,
  • w zanikowym zapaleniu pochwy zaleca się 1 tabletkę na dobę przez 6-12 dni, a następnie 1 tabletkę 1 lub 2 razy na tydzień.

Podczas miesiączki należy odstawić Gynoflor i powrócić do jego stosowania po zakończeniu miesiączki.

4. Wskazania do stosowania leku

Wskazaniem do stosowania tabletek Gynoflor są:

  • zaburzenia flory Lactobacillus acidophilus wywołane stosowaniem chemioterapeutyków lub leków zwalczających infekcje,
  • upławy z pochwy o nieznanej etiologii,
  • bakteryjne zapalenie lub kandydoza pochwy o przebiegu łagodnym i umiarkowanym (gdy nie ma konieczności wdrożenia chemioterapii przeciwinfekcyjnej),
  • zanikowe zapalenie pochwy wywołane niedoborem estrogenów w trakcie i po menopauzie lub leczenie wspomagające w hormonalnej terapii zastępczej.

5. Przeciwwskazania, środki ostrożności i skutki uboczne

Leku Gynoflor nie wolno stosować, gdy stwierdzono:

Lek Gynoflor można stosować w ciąży oraz podczas karmienia piersią. Należy zachować ostrożność podczas leczenia u ciężarnych w I trymestrze oraz kobiet w podeszłym wieku, gdy u pacjentki występuje:

Ze stosowaniem leku Gynoflor wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Te nie zdarzają się jednak często. Niektóre pacjentki zgłaszały niewielkie uczucie pieczenia lub palenia bezpośrednio po wprowadzeniu tabletki do pochwy.

Jeśli podczas terapii pojawia się bolesność piersi lub większa ilość wydzieliny z pochwy, być może stosowana dawka estrogenu jest zbyt duża. W takiej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze