Fluomizin – skład, stosowanie, wskazania i przeciwwskazania
Fluomizin to lek, który wykorzystuje się do leczenia zapalenia pochwy o podłożu bakteryjnym. Dostępny jest w formie tabletek dopochwowych, które są wydawane wyłącznie na receptę. Chlorek dekwaliniowy działa miejscowo w obrębie pochwy. Co warto wiedzieć?
1. Co to jest Fluomizin?
Fluomizin to tabletki dopochwowe, które stosuje się w leczeniu bakteryjnego zapalenia pochwy. Substancją czynną jest chlorek dekwaliniowy, który działa zarówno na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, jak i bakterie beztlenowe.
Fluomizin jest stosowanym w ginekologii lekiem przeciwzakaźnym i antyseptycznym, należącym do grupy czwartorzędowych związków amoniowych. Każda tabletka zawiera 10 mg dekwaliniowego chlorku (Dequalinii chloridum), laktozę jednowodną, celulozę mikrokrystaliczną i magnezu stearynian.
Jak działa Fluomizin? Substancja zawarta w leku - chlorek dekwaliniowy - jest substancją powierzchniowo czynną. Ma szybkie działanie bakteriobójcze. Wpływa na komórki bakteryjne, zwiększając ich przepuszczalność. To prowadzi do utraty aktywności enzymu, co skutkuje śmiercią patogenu. Działanie bakteriobójcze tabletki Fluomizin rozpoczyna się już po 30 - 60 minutach od podania. Działanie ogranicza się do miejsca aplikacji leku.
Lek wydawany jest w aptekach wyłącznie na receptę, nie jest objęty refundacją NFZ. Dostępny jest w opakowaniu, które zawiera 6 tabletek dopochwowych (Fluomizin 10 mg). Cena preparatu wynosi około 40 złotych (taniej można kupić lek w aptekach internetowych). Można zdecydować się na zamiennik.
2. Dawkowanie leku Fluomizin
Tabletki dopochwowe Fluomizin są białe, owalne i dwuwypukłe. Aplikuje się je głęboko dopochwowo. Standardowe dawkowanie to jedna tabletka raz na dobę - wieczorem, tuż przed snem. Aplikację tabletki najlepiej przeprowadzać w pozycji leżącej, z lekko ugiętymi nogami. Leczenie należy kontynuować przez 6 dni.
Złagodzenie stanu zapalnego i zmniejszenie upławów obserwuje się od 24 do 72 godzin po pierwszej aplikacji tabletek. Niezależnie od tego, jak wcześnie nastąpi poprawa, terapii nie należy przerywać. Zakończenie leczenia wcześniej niż jest zalecane najczęściej prowadzi do nawrotu objawów.
Podczas terapii nie zaleca się stosowania irygatora pochwowego, środków plemnikobójczych ani mydeł. Jeżeli leczenie zbiegło się z miesiączką, należy przerwać terapię i kontynuować ją po zakończeniu krwawienia. Fluomizin zawiera substancje pomocnicze, które nie ulegają całkowitemu rozpuszczeniu. To dlatego na bieliźnie mogą pozostawać pozostałości tabletki. Nie wpływa to w żaden sposób na efektywność działania produktu i skuteczność leczenia. W czasie terapii warto jednak dla komfortu stosować podpaski lub wkładki higieniczne.
3. Fluomizin w ciąży i w czasie karmienia
Dotychczasowe, ograniczone dane z czterech badań klinicznych nie sugerowały niepożądanego wpływu na przebieg ciąży lub na płód czy noworodka. Niemniej tabletki dopochwowe zawierające chlorek dekwaliniowy w ciąży powinny być stosowane wyłącznie wtedy, gdy jest to bezwzględnie konieczne.
Na wszelki wypadek, by ograniczyć ryzyko narażenia noworodka na kontakt z substancją czynną leku, tabletek dopochwowych Fluomizin nie należy stosować na 12 godzin przed porodem.
Jeśli chodzi o kobiety w okresie laktacji to stwierdzono, że ogólnoustrojowe narażenie na Dequalinii chloridum jest minimalne. Nie przypuszcza się, by terapia miała szkodliwy wpływ na karmione piersią noworodki lub niemowlęta. Oznacza to, że jeśli istnieją wskazania medyczne, Fluomizin można stosować także w okresie laktacji.
4. Przeciwwskazania do stosowania leku
Istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania leku. Tabletki dopochwowe Fluomizinu nie mogą być przepisywane kobietom, u których:
- zdiagnozowano owrzodzenie nabłonka pochwy,
- zdiagnozowano owrzodzenie pochwowej części szyjki macicy,
- podejrzewa się bądź stwierdzono nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek z substancji pomocniczych preparatu.
Leku nie można stosować u dziewcząt, które nie zaczęły jeszcze miesiączkowania oraz u kobiet dojrzałych podczas menstruacji.
5. Działania niepożądane
Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Fluomizin zawiera ulotka dołączona do opakowania. Najczęściej jest to: kandydoza pochwy, upławy, świąd sromu i pochwy, uczucie pieczenia w obrębie sromu i pochwy.
Choć lek jest skuteczny, wiele kobiet skarży się na dokuczliwość skutków ubocznych pojawiających się podczas terapii. To sprawia, że Fluomizin opinie ma nie tylko dobre, ale i niepochlebne. Można je przeczytać na niejednym forum internetowym.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.