Trwa ładowanie...

Dieta na zgagę w ciąży - przyczyny zgagi, dobór diety, sposoby zwalczania

Avatar placeholder
29.12.2023 10:30
Dieta na zgagę w ciąży - przyczyny zgagi, dobór diety, sposoby zwalczania
Dieta na zgagę w ciąży - przyczyny zgagi, dobór diety, sposoby zwalczania (Zdjęcie autorstwa PublicDomainImages / CC0 1.0)

Zgaga w ciąży to dość częsta dolegliwość. Jest ona też bardzo dokuczliwa. Jej główną przyczyną jest przejedzenie. Kobietom dokucza piekący ból w żołądku, trudności w przełykaniu. Czasami zgaga może doprowadzić do nudności. Jak sobie z nią radzić? Istnieją dobre i skuteczne sposoby na zgagę. W szczególności wskazana jest odpowiednia dieta dla kobiet w ciąży. Dobry sposób na zgagę w ciąży to picie mleka i jedzenie jego przetworów.

spis treści

1. Przyczyny zgagi w ciąży

Zgaga pojawia się najczęściej u osób z nadwagą, a także u tych, które się po prostu przejadły. Przeżuty pokarm, prawidłowo, powinien trafić przez przełyk do żołądka, a stamtąd do jelit. W żołądku przeżute resztki są poddawane działaniu kwasów trawiennych.

Nieprawidłowa praca zwieracza przełyku powoduje, że jedzenie, które nie zostało jeszcze strawione, i kwasy trawienne przelewają się z powrotem do przełyku. W ten sposób pojawia się zgaga, a razem z nią piekący ból i uczucie palenia.

Zobacz film: "Jak pozbyć się zgagi w ciąży?"

Dlaczego tak często zgaga występuje u kobiet w ciąży? Otóż ciąża jest przez nasz organizm odbierana jako nadwaga. Dziecko cały czas rośnie i potrzebuje coraz więcej miejsca. Dlatego też uciska inne narządy wewnętrzne, między innymi mięsień przełyku. Zgaga w ciąży dokucza szczególnie w jej ostatnich miesiącach, gdy dziecko jest największe.

2. Dobór diety w ciąży

Istnieją dobre sposoby na zgagę w ciąży. Najodpowiedniejszym jest dieta. Dieta na zgagę dla kobiet w ciąży nie powinna zawierać:

  • zbyt tłustych potraw – osłabiają zwieracz przełyku, a poza tym mogą być przyczyną wysokiego cholesterolu;
  • zbyt dużej ilości węglowodanów – mają zły wpływ na zwieracz przełyku;
  • ostrych przypraw;
  • czekolady i słodyczy (błędne jest myślenie, że w ciąży można bezkarnie objadać się czekoladą) – osłabiają żołądek i spowalniają trawienie;
  • cebuli – dieta dla kobiet w ciąży nie powinna jej zbyt dużo uwzględniać. Cebula działa drażniąco na żołądek;
  • kwaśnych soków, owoców i warzyw – oczywiście nie eliminuj ich całkowicie, ale ogranicz ich spożycie do jednej porcji dziennie. Kwaśność zneutralizujesz wypijając zaparzoną herbatkę z siemienia lnianego;
  • napojów gazowanych i z kofeiną – najlepsze sposoby na zgagę w ciąży to całkowite zaniechanie picia napojów gazowanych, a także tych z kofeiną;
  • mięty – jeśli zgaga często ci dokucza, unikaj mięty. Mięta zwiększa wydzielanie soków trawiennych, co jest pomocne przy problemach żołądkowych. Jednak przy zgadze, jest to niewskazane.

Zobacz także:

3. Sposoby zwalczania zgagi

Szklanka ciepłego mleka złagodzi przykre dolegliwości towarzyszące zgadze. Przyszła mama nie powinna jednak nadużywać mleka, ponieważ może ono wywołać uczulenie. Mleko lepiej zastąpić kefirem lub jogurtem naturalnym.

Inny sposób na zgagę to migdały. Znajdziemy w nich magnez i wapń. Migdały mogą służyć jako przekąska. Idealnie się sprawdzają w przypadku nagłego głodu. Pomagają też łagodzić objawy zgagi.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Dieta w ciąży a mdłości
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze