Trwa ładowanie...

TSH w ciąży – niskie stężenie, wysokie stężenie

Avatar placeholder
09.09.2021 14:19
TSH w ciąży – niskie stężenie, wysokie stężenie
TSH w ciąży – niskie stężenie, wysokie stężenie (adobestock)

TSH to hormon tyreotropowy. Odpowiada między innymi za kontrolę liczby hormonów tarczycy wydzielanych przez ludzkie ciało. Produkowany jest przez przysadkę mózgową. Warto pamiętać, że odpowiedni poziom hormonów zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu, w tym – właściwy rozwój płodu. Hormon TSH decyduje zatem o właściwym wzroście układu kostnego, obwodowego układu nerwowego oraz rozwoju mózgu. Dlatego poziom TSH w ciąży powinien być kontrolowany przy każdej wizycie u ginekologa.

spis treści

1. Niskie stężenie TSH w ciąży

Prawidłowe wydzielanie hormonu TSH sprzężone jest z wieloma procesami, jakie zachodzą w ludzkim organizmie. Wydzielanie hormonu warunkowane jest przez ujemne sprzężenie zwrotne z hormonami tarczycy. Ponadto hamowane jest przez somatostatynę i dopaminę. Jeżeli mechanizmy te ulegają zaburzeniu, wówczas dochodzi do obniżenia lub podwyższenia TSH w surowicy krwi. Ma to szczególne znaczenie, jeśli kobieta jest w ciąży lub planuje poczęcie dziecka. Prawidłowa wartość hormonu TSH w ciąży wynosi od 0, 4 do 4, 0 Umi/l. Wartości poniżej mówią najczęściej o niedoczynności tarczycy. W takim przypadku należy poddać analizie inne hormony tarczycy, czyli FT3 i FT4 (są to hormony wolne tarczycy).

Poziom TSH w ciąży powinien być stale kontrolowany przez lekarza prowadzącego
Poziom TSH w ciąży powinien być stale kontrolowany przez lekarza prowadzącego
Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Stężenie TSH w ciąży to dosyć kłopotliwa kwestia. Poziom TSH w ciąży waha się w różnych okresach trwania ciąży. Pierwszy trymest TSH w ciąży określa następujące parametry stężenia hormonu: od 0, 01 do 2, 32 mIU/l. W drugim i trzecim trymestrze TSH w ciąży oscyluje między 0,1 i 2,35 mIU/l oraz 0,1 i 2,65 mIU/l. Może jednak zdarzyć się, że kobieta w ciąży będzie miała niskie TSH. Poziom TSH w ciąży powinien być zbadany przez lekarza prowadzącego. W takim przypadku należy skontaktować się z endokrynologiem. Przykładem niskiego TSH w ciąży jest choroba Hashimoto. Schorzenie dotyczy układu immunologicznego, który niepotrzebnie zaczyna produkować przeciwciała. Oddziałują one znacznie na hormony tarczycy. Jeżeli TSH w ciąży będzie zbyt niskie, może taki stan doprowadzić do spowolnienia rozwoju dziecka.

To też warto wiedzieć

2. Wysokie stężenie TSH w ciąży

Wysokie stężenie TSH w ciąży oznacza najczęściej niedoczynność tarczycy. W takim przypadku przeciwciała zaczynają atakować zdrowe tkanki organizmu. Objawy świadczące o wysokim TSH w ciąży to zmęczenie, depresja, sucha skóra, zniszczone włosy, łamliwe paznokcie, ciągłe zmiany humoru itp. Jeśli poziom stężenia TSH w ciąży nie będzie właściwie kontrolowany, wówczas może dojść do obniżenia wagi noworodka. Stan taki grozi przedwczesnym porodem oraz poronieniem. Kontrola powinna być szczególnie zaostrzona, jeśli matka miewała już wcześniej problemy z tarczycą. Wszystkie choroby matki mają duży wpływ na zdrowie dziecka.

"Niszczyciele tarczycy" ukryci w twoim domu
"Niszczyciele tarczycy" ukryci w twoim domu [7 zdjęć]

Środki antyadhezyjne wykorzystuje się do pokrywania powierzchni przedmiotów, aby nic do nich nie przylegało.

zobacz galerię

Leczenie niedoczynności tarczycy u kobiet w ciąży polega przede wszystkim na przyjmowaniu tyroksyny (T4) . Priorytetem jest osiągnięcie odpowiedniego poziomu stężenia TSH w ciąży, czyli poniżej 2,5 mIU/l (w pierwszym trymestrze), natomiast poniżej 3,0 mIU/l w pozostałych etapach ciąży. Kobiety mające problem z wysokim TSH w ciąży powinny jeszcze przed poczęciem obniżyć zbyt wysoki poziom hormonu. W niektórych przypadkach podaje się dodatkowo preparaty zawierające w swym składzie jod.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Test DNA na ojcostwo podczas ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze