Objawy dni płodnych - śluz, temperatura, inne symptomy, obliczanie momentu owulacji

Obserwacja cyklu

Metoda objawowo-termiczna polega na codziennym mierzeniu podstawowej temperatury ciała i obserwacji śluzu szyjkowego. Wyniki nanosi się na wykres lub wprowadza...

Wyznaczanie dni płodnych i niepłodnych stosuje się często, by uniknąć nieplanowanego poczęcia, ale naturalne metody antykoncepcji mogą mieć także inne zastosowanie – pomagają ustalić kiedy mamy owulację. Śluz i temperatura są objawami zarówno dni płodnych, jak i niepłodnych. Znajomość tych podstawowych objawów dni płodnych znacznie zwiększa szanse na poczęcie. Kalendarzyk małżeński w wielu przypadkach skutecznie zastępuje drogą diagnostykę, warto więc włożyć nieco wysiłku w obserwację objawów dni płodnych i ustalenie momentu owulacji. W aptekach dostępne są również testy owulacyjne.

Wyznaczanie dni płodnych

Objawy dni płodnych - obserwacja śluzu

Cykl miesięczny kobiety jest jak dobrze skonstruowany mechanizm. Sterują nim hormony. Cykl rozpoczyna się od krwawienia, związanego ze złuszczaniem się nabłonka macicy. Jest to zarazem najbardziej widoczny objaw cyklu. Objawy dni płodnych, choć bardziej dyskretne i trudne w interpretacji, także można obserwować. Jednym z objawów dni płodnych jest śluz, który pojawia się w miarę dojrzewania komórki jajowej.

Objawem dni niepłodnych jest mętny i lepki śluz, ale wraz z upływem czasu zmienia swoją konsystencję, aż w końcu wygląda jak białko jaja kurzego – jest rozciągliwy, przejrzysty i śliski. Dodatkowym objawem jest też znacznie większa ilość śluzu, która sprawia, że kobieta może czuć wilgoć w przedsionku pochwy. To właśnie śluz płodny, czyli podstawowy objaw dni płodnych. Pod koniec jego obecności następuje owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej do jajowodu.

Jeśli jakiejś parze zależy na poczęciu dziecka, należy kochać się, kiedy zaobserwują taki objaw dni płodnych – najlepiej na kilka dni przed owulacją lub w czasie jej trwania. Pomimo tego, że pojawiają się objawy dni płodnych nie należy zwiększać częstotliwość stosunków seksualnych. Więcej niż jeden stosunek w ciągu dnia w płodnym okresie, nie zwiększa prawdopodobieństwa zapłodnienia. Co więcej, może wywołać odwrotny rezultat. Częstsza ejakulacja w czasie okresu płodnego może doprowadzić do uszczuplenia zasobu plemników w każdym kolejnym wytrysku, co sprawia, że zapłodnienie będzie utrudnione.

Objawy dni płodnych - mierzenie temperatury

Kolejnym objawem dni płodnych jest mierzenie temperatury. Obserwacja temperatury w czasie cyklu miesięcznego może pomóc w określeniu dnia największej płodności. Jest to również istotny objaw dni płodnych. Zaraz po jajeczkowaniu temperatura ciała wzrasta o minimum 0,2 stopnia Celsjusza i na podwyższonym poziomie pozostaje przez około dwa tygodnie. Ponownie opada na początku następnej menstruacji.

Aby obserwować ten objaw dni płodnych należy mierzyć temperaturę tym samym termometrem codziennie rano, o tej samej porze, po minimum trzech godzinach snu, na czczo, przed wstaniem z łóżka. Aby takie objawy dni płodnych opisać wystarczająco dokładnie, powinnaś mieć termometr z podziałką zawierającą dziesiąte części stopni Celsjusza. Takie termometry owulacyjne są do nabycia w aptece.

Wyniki każdego pomiaru należy zapisywać na linii współrzędnych, tak by powstał wykres podstawowej temperatury ciała. Pierwszy pomiar najlepiej wykonać wraz z rozpoczęciem się miesiączki. W celu uzyskania dokładnego wyniku przed zmierzeniem temperatury należy energicznie strząsnąć termometr. Zwyżka temperatury w drugiej połowie cyklu to objaw dni płodnych, natomiast jej brak jest jednoznaczny z cyklem bezowulacyjnym. Objawem zapłodnienia jest utrzymanie się temperatury ciała na wyższym poziomie. Jeśli spadnie do wartości wyjściowej wraz z początkiem miesiączki, jest to objaw braku ciąży.

Objawy dni płodnych - inne symptomy

Oprócz wzrostu temperatury i obecności śluzu płodnego, o dniach płodnych świadczą też takie objawy, jak:

  • napięcie i bolesność piersi, wrażliwość brodawek,
  • ból w podbrzuszu, zwany bólem owulacyjnym,
  • plamienie owulacyjne, objawiające się niewielką ilością krwi w śluzie.
Okres - odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań

Uspokój się, to normalne, że okres może być nieregularny, zwłaszcza w pierwszych latach. Miesiączka może spóźnić się z powodu stresu, choroby albo intensywnego...

Metody naturalne pomagają zajść w ciążę, choć nazywa się je również naturalnymi metodami antykoncepcji, co oznacza, że można ich używać, chcąc zapobiec poczęciu. Niezależnie od celu warto, by kobieta znała objawy dni płodnych i wiedziała jak prowadzić kalendarzyk małżeński. Obserwacja takich objawów płodności, jak podwyższona temperatura ciała czy śluz nie wymaga dużego doświadczenia, jednak obserwacja objawów owulacji powinna być praktykowana każdego dnia o ustalonej godzinie. Stąd obliczanie dni płodnych może sprawić wiele trudności osobom niesystematycznym lub prowadzącym nieregularny styl życia.

Kolejnym popularnym sposobem na wyznaczenie dni płodnych jest wykonanie testu owulacyjnego, który można nabyć w większości dobrych aptek. Dzień jajeczkowania można wyznaczyć poprzez ocenę poziomu luteotropiny (LH), czyli hormonu produkowanego przez przysadkę mózgową. Wydzielanie tego hormonu jest szczególnie wzmożone ok. 1-2 dni przed rozpoczęciem owulacji. Test owulacyjny przypomina test ciążowy. Mechanizm jego działania oparty jest na paskach, które zmieniają barwę tuż przed dniami płodnymi, co wskazuje na przygotowywanie się organizmu do zajścia w ciążę.

Objawy dni płodnych - obliczanie momentu owulacji

Kilka obliczeń może pomóc w ustaleniu, kiedy dochodzi do owulacji, czyli jajeczkowania. Najczęściej cykl miesiączkowy trwa 28 dni, co oznacza, że owulacja występuje około połowy cyklu. Pierwszy dzień cyklu miesiączkowego jest pierwszym dniem krwawienia. Aby dowiedzieć się, jak długi jest twój cykl, zacznij liczyć od pierwszego dnia miesiączki do ostatniego dnia przed rozpoczęciem następnej. Im dłuższe będą twoje obserwacje (kilka, kilkanaście cykli), tym dokładniejszy będzie wynik. Obliczenie momentu owulacji jest znacznie trudniejsze w przypadku nieregularnych miesiączek.

Jeśli cykl jest dłuższy lub krótszy niż 28 dni, wtedy dzień owulacji następuje najprawdopodobniej na czternaście dni przed końcem danego cyklu, np. aby obliczyć owulację dla cylku trwające 32 dni, należy odjąć 14 dni, więc owulacja powinna pojawić się w osiemnastym dniu cyklu, a jeśli kobieta ma cykl trwający 25 dni, wtedy owulacja przypadnie jedenastego dnia cyklu. Uważa się, że okres płodny u każdej zdrowej, młodej kobiety trwa tylko pięć dni podczas każdego cyklu – trzy dni przed i najwyżej dwa dni po owulacji. Wynika to z założenia, że plemniki pozostające w środowisku śluzu szyjkowego utrzymują zdolność do zapłodnienia przez około 72 godziny (trzy dni), a komórka jajowa zdolna jest do zapłodnienia tylko przez 24 godziny.

Komentarze (28)
~Sylwia kosz
~Sylwia kosz 6 miesięcy temu

Jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest wspólzylam z chłopakiem dzień po okresie dokladnie w poniedziałek a już we wtorek miałam dni płodne, a w niedziele owulwcyjne. Czy jest możliwe ze będę w ciąży? ? Pomocy

Odpowiedz
~ania
~ania ponad rok temu

Sylwia no masz rację, że kalendarzyk kartkowy to przeżytek, ale termometr w żadnym wypadku :D wystarczy w necie prowadzić wykres (np. ovufriend). weź pod uwagę, że nie każdego stać na taki komputer cyklu, a dostęp do internetu ma praktycznie każdy

Odpowiedz
~Sywia
~Sywia ponad rok temu

termometr i kartka to już przeżytek , poczytajcie sobie o komputerkach cyklu ladycomp, naprawdę ułatwiają życie. A dni płodnych w cyklu może być więcej niż 5 , biorąc pod uwagę przesunięcie owulacji i żywotność plemników.

Odpowiedz
~czujna
~czujna ponad rok temu

w innym artykule piszecie Państwo ze może dojść do zapłodnienia nawet w czasie miesiączkowania a tu piszecie że jest tylko 5 dni płodnych w ciągu cyklu - czy możecie jakoś uspójnić informacje? rozumiem, ze w całym internecie można znaleźć sprzeczne informacje, ale jeśli występują one na jednym portalu to skłania mnie to do stwierdzenia, że bierzecie wiedzę "jak Wam się wydaje" a nie z rzetelnych źródeł

Odpowiedz
~Edyta
~Edyta ponad rok temu

Witajcie. Od jakiś trzech miesięcy moja miesiączka trwa dwa dni i jest mega skąpa. Normalnie mam cztery dni i krwawienie jest umiarkowane zresztą nigdy nie miałam jakiegoś super krwawienia. Naprawdę nie wiem co mi się stało. Zrobiłam badania na ciążę ale niby nie jestem. Fakt jest też taki że staramy się o dziecko od 10 października. U lekarza byłam 3 października i jestem zdrowa. Dlatego nie wiem czy znowu powinnam udać się do ginekologa?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Objawy dni płodnych - śluz, temperatura, inne symptomy, obliczanie momentu owulacji
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Objawy dni płodnych - śluz, temperatura, inne symptomy, obliczanie momentu owulacji
Objawy dni płodnych - śluz, temperatura, inne symptomy, obliczanie momentu owulacji

Zajście w ciążę

Zajście w ciążę

Zanim podejmiesz próby zajścia w ciążę, koniecznie zrób wszelkie niezbędne badania. Ponadto spytaj lekarza, jakie witaminy powinnaś przyjmować. Z pewnością zaleci ci łykanie tabletek z kwasem foliowym, który zmniejsza ryzyko poważnych wad wrodzonych...

Objawy dni płodnych - śluz, temperatura, inne symptomy, obliczanie momentu owulacji

Obserwacja cyklu

Obserwacja cyklu

lub wprowadza do programu komputerowego. O owulacji świadczy taki skok temperatury, gdy trzecia z trzech temperatur wyższych od najwyższej (...) Metoda objawowo-termiczna polega na codziennym mierzeniu...

Objawy dni płodnych - śluz, temperatura, inne symptomy, obliczanie momentu owulacji

Testy owulacyjne (WIDEO)

Testy owulacyjne (WIDEO) Odtwórz wideo

pod rząd, aby mieć większą pewność co do momentu owulacji. Pasek testowy zanurza się w moczu pobranym wcześniej do pojemniczka. Jak obliczyć dni płodne (...) Owulacja...

Objawy dni płodnych - śluz, temperatura, inne symptomy, obliczanie momentu owulacji

Na czym polega test owulacyjny?

Test owulacyjny wykonuje się u kobiet (najczęściej u tych, które mają problemy z zajściem w ciążę) w celu doprecyzowania występowania dni płodnych (...) . W związku z tym metoda ta umożliwia ustalenie terminu owulacji...

Objawy dni płodnych - śluz, temperatura, inne symptomy, obliczanie momentu owulacji

Obserwacja śluzu

Obserwacja śluzu

prosty sposób na przewidzenie owulacji. Obserwacja śluzu powinna być dla kobiet bardzo ważna. Jeśli śluz kobiety daje jakieś dodatkowe objawy (...) Obfity śluz z szyjki macicy jest...

Objawy dni płodnych - śluz, temperatura, inne symptomy, obliczanie momentu owulacji

Test owulacyjny

Test owulacyjny

szanse na zajście w ciążę, warto uprawiać seks również dwa dni przed owulacją. Niektóre rodzaje testów wykrywają nie tylko poziom hormonu LH (...) testów, w innych nawet dziesięć. Zacznij stosować testy około dwa dni...