Objawy dni płodnych - śluz, temperatura, inne symptomy

Obserwacja cyklu

Metoda objawowo-termiczna polega na codziennym mierzeniu podstawowej temperatury ciała i obserwacji śluzu szyjkowego. Wyniki nanosi się na wykres lub wprowadza...

Wyznaczanie dni płodnych i niepłodnych stosuje się często, by uniknąć nieplanowanego poczęcia, ale naturalne metody antykoncepcji mogą mieć także inne zastosowanie – pomagają zajść w ciążę. Obserwacja śluzu i mierzenie temperatury pozwalają ustalić najlepszy moment na staranie się o dziecko. To podstawowe objawy dni płodnych. Znajomość dni płodnych znacznie zwiększa szanse na poczęcie. Kalendarzyk małżeński w wielu przypadkach skutecznie zastępuje drogą diagnostykę, warto więc włożyć nieco wysiłku w ustalenie momentu owulacji. W aptekach dostępne są również testy owulacyjne.

Polecane wideo:

Objawy dni płodnych - obserwacja śluzu

Cykl miesięczny kobiety jest jak dobrze skonstruowany mechanizm. Sterują nim hormony. Cykl rozpoczyna się od krwawienia, związanego ze złuszczaniem się nabłonka macicy. Jest to zarazem najbardziej widoczny objaw cyklu. Inne objawy dni płodnych, choć bardziej dyskretne i trudne w interpretacji, także można obserwować. Jednym z nich jest śluz, który pojawia się w miarę dojrzewania komórki jajowej.

Najpierw jest on mętny i lepki, ale wraz z upływem czasu zmienia swoją konsystencję, aż w końcu wygląda jak białko jaja kurzego – jest rozciągliwy, przejrzysty i śliski. Jest go też znacznie więcej, a kobieta może czuć wilgoć w przedsionku pochwy. To właśnie śluz płodny, czyli podstawowy objaw dni płodnych. Pod koniec jego obecności następuje owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej do jajowodu.

Jeśli jakiejś parze zależy na poczęciu dziecka, należy kochać się w okresie obecności śluzu płodnego – najlepiej na kilka dni przed owulacją lub w czasie jej trwania. Zwiększona częstotliwość stosunków seksualnych, a więc odbywanie ich więcej niż raz w ciągu dnia, nie zwiększa prawdopodobieństwa zapłodnienia. Co więcej, może wywołać odwrotny rezultat. Częstsza ejakulacja może doprowadzić do uszczuplenia zasobu plemników w każdym kolejnym wytrysku, co sprawia, że zapłodnienie będzie utrudnione.

Objawy dni płodnych - mierzenie temperatury

Mierzenie temperatury w czasie cyklu miesięcznego może pomóc w określeniu dnia największej płodności. To kolejny ważny objaw dni płodnych. Zaraz po jajeczkowaniu temperatura ciała wzrasta o minimum 0,2 stopnia Celsjusza i na podwyższonym poziomie pozostaje przez około dwa tygodnie. Ponownie opada na początku następnej menstruacji. Należy ją mierzyć tym samym termometrem codziennie rano, o tej samej porze, po minimum trzech godzinach snu, na czczo, przed wstaniem z łóżka. Aby pomiary były wystarczająco dokładne, powinnaś mieć termometr z podziałką zawierającą dziesiąte części stopni Celsjusza. Takie termometry owulacyjne są do nabycia w aptece.

Wyniki każdego pomiaru należy zapisywać na linii współrzędnych, tak by powstał wykres podstawowej temperatury ciała. Pierwszy pomiar najlepiej wykonać wraz z rozpoczęciem się miesiączki. W celu uzyskania dokładnego wyniku przed zmierzeniem temperatury należy energicznie strząsnąć termometr. Zwyżka temperatury w drugiej połowie cyklu to objaw dni płodnych, natomiast jej brak jest jednoznaczny z cyklem bezowulacyjnym. Jeżeli doszło do zapłodnienia, temperatura ciała utrzyma się na wyższym poziomie. Jeśli spadnie do wartości wyjściowej wraz z początkiem miesiączki, nie zaszłaś w ciążę.

Objawy dni płodnych - inne symptomy

Oprócz wzrostu temperatury i obecności śluzu płodnego, o dniach płodnych świadczą też takie objawy, jak:

  • napięcie i bolesność piersi, wrażliwość brodawek,
  • ból w podbrzuszu, zwany bólem owulacyjnym,
  • plamienie owulacyjne, objawiające się niewielką ilością krwi w śluzie.

Metody naturalne pomagają zajść w ciążę, choć nazywa się je również naturalnymi metodami antykoncepcji, co oznacza, że można ich używać, chcąc zapobiec poczęciu. Niezależnie od celu warto, by kobieta wiedziała, co dzieje się w jej organizmie i jak może to wykorzystać. Pomiary temperatury ciała czy obserwacja śluzu nie wymagają dużego doświadczenia, jednak powinny być praktykowane każdego dnia o ustalonej godzinie. Stąd metoda ta może sprawić wiele trudności osobom niesystematycznym lub prowadzącym nieregularny styl życia.

Kolejnym popularnym sposobem na wyznaczenie terminu owulacji jest wykonanie testu owulacyjnego, który można nabyć w większości dobrych aptek. Dzień jajeczkowania można wyznaczyć poprzez ocenę poziomu luteotropiny (LH), czyli hormonu produkowanego przez przysadkę mózgową. Wydzielanie tego hormonu jest szczególnie wzmożone ok. 1-2 dni przed rozpoczęciem owulacji. Test owulacyjny przypomina test ciążowy. Mechanizm jego działania oparty jest na paskach, które zmieniają barwę tuż przed dniami płodnymi, co wskazuje na przygotowywanie się organizmu do zajścia w ciążę.

Objawy dni płodnych - obliczanie momentu owulacji

Kilka obliczeń może pomóc w ustaleniu, kiedy dochodzi do owulacji, czyli jajeczkowania. Najczęściej cykl miesiączkowy trwa 28 dni, co oznacza, że owulacja występuje około połowy cyklu. Pierwszy dzień cyklu miesiączkowego jest pierwszym dniem krwawienia. Aby dowiedzieć się, jak długi jest twój cykl, zacznij liczyć od pierwszego dnia miesiączki do ostatniego dnia przed rozpoczęciem następnej. Im dłuższe będą twoje obserwacje (kilka, kilkanaście cykli), tym dokładniejszy będzie wynik. Czas, w którym dochodzi do owulacji, jest znacznie trudniejszy do ustalenia w przypadku nieregularnych miesiączek.

Jeśli cykl jest dłuższy lub krótszy niż 28 dni, wtedy dzień jajeczkowania następuje najprawdopodobniej na czternaście dni przed końcem danego cyklu, np. gdy twój cykl trwa 32 dni, istnieje duża szansa, że owulacja przypadnie na osiemnasty dzień cyklu, a jeśli kobieta ma cykl trwający 25 dni, wtedy jajeczkowanie przypadnie jedenastego dnia cyklu. Uważa się, że okres płodny i możliwość zapłodnienia u każdej zdrowej, młodej kobiety trwa tylko pięć dni podczas każdego cyklu – trzy dni przed i najwyżej dwa dni po owulacji. Wynika to z założenia, że plemniki pozostające w środowisku śluzu szyjkowego utrzymują zdolność do zapłodnienia przez około 72 godziny (trzy dni), a komórka jajowa zdolna jest do zapłodnienia tylko przez 24 godziny.

Komentarze (25)
~ania
~ania 6 miesięcy temu

Sylwia no masz rację, że kalendarzyk kartkowy to przeżytek, ale termometr w żadnym wypadku :D wystarczy w necie prowadzić wykres (np. ovufriend). weź pod uwagę, że nie każdego stać na taki komputer cyklu, a dostęp do internetu ma praktycznie każdy

Odpowiedz
~Sywia
~Sywia 8 miesięcy temu

termometr i kartka to już przeżytek , poczytajcie sobie o komputerkach cyklu ladycomp, naprawdę ułatwiają życie. A dni płodnych w cyklu może być więcej niż 5 , biorąc pod uwagę przesunięcie owulacji i żywotność plemników.

Odpowiedz
~czujna
~czujna 12 miesięcy temu

w innym artykule piszecie Państwo ze może dojść do zapłodnienia nawet w czasie miesiączkowania a tu piszecie że jest tylko 5 dni płodnych w ciągu cyklu - czy możecie jakoś uspójnić informacje? rozumiem, ze w całym internecie można znaleźć sprzeczne informacje, ale jeśli występują one na jednym portalu to skłania mnie to do stwierdzenia, że bierzecie wiedzę "jak Wam się wydaje" a nie z rzetelnych źródeł

Odpowiedz
~Edyta
~Edyta ponad rok temu

Witajcie. Od jakiś trzech miesięcy moja miesiączka trwa dwa dni i jest mega skąpa. Normalnie mam cztery dni i krwawienie jest umiarkowane zresztą nigdy nie miałam jakiegoś super krwawienia. Naprawdę nie wiem co mi się stało. Zrobiłam badania na ciążę ale niby nie jestem. Fakt jest też taki że staramy się o dziecko od 10 października. U lekarza byłam 3 października i jestem zdrowa. Dlatego nie wiem czy znowu powinnam udać się do ginekologa?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Objawy dni płodnych - śluz, temperatura, inne symptomy
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Objawy dni płodnych - śluz, temperatura, inne symptomy
Objawy dni płodnych - śluz, temperatura, inne symptomy

Obserwacja cyklu

Obserwacja cyklu

Metoda objawowo-termiczna polega na codziennym mierzeniu podstawowej temperatury ciała i obserwacji śluzu szyjkowego. Wyniki nanosi się na wykres (...) lub wprowadza do programu komputerowego. O owulacji świadczy taki skok temperatury,...

Objawy dni płodnych - śluz, temperatura, inne symptomy

Zajście w ciążę

Zajście w ciążę

Zanim podejmiesz próby zajścia w ciążę, koniecznie zrób wszelkie niezbędne badania. Ponadto spytaj lekarza, jakie witaminy powinnaś przyjmować. Z pewnością zaleci ci łykanie tabletek z kwasem foliowym, który zmniejsza ryzyko poważnych wad wrodzonych...

Objawy dni płodnych - śluz, temperatura, inne symptomy

Testy owulacyjne

pod rząd, aby mieć większą pewność co do momentu owulacji. Pasek testowy zanurza się w moczu pobranym wcześniej do pojemniczka. Jak obliczyć dni płodne (...) na mocz. W opakowaniu testu znajduje się instrukcja obsługi,...

Grypa

Jak można odróżnić grypę od przeziębienia?

Jak można odróżnić grypę od przeziębienia?

wystąpienie objawów oraz nagły wzrost temperatury. W tym przypadku mogą pojawić się symptomy takie jak silny ból gardła, głowy oraz mięśni. Z kolei (...) w przebiegu przeziębienia objawy są łagodniejsze...

Objawy dni płodnych - śluz, temperatura, inne symptomy

Na czym polega test owulacyjny?

Test owulacyjny wykonuje się u kobiet (najczęściej u tych, które mają problemy z zajściem w ciążę) w celu doprecyzowania występowania dni płodnych (...) komórki jajowej z pęcherzyka Graffa) - wydalanego przez przysadkę...

Grypa

Co powinieneś wiedzieć o przeziębieniu?

Co powinieneś wiedzieć o przeziębieniu?

setki wirusów, które powodują przeziębienie, a większość z nich wywołuje podobne symptomy. Objawy mogą być różne dla różnych ludzi, ale przeważnie (...) . Powszechne objawy Najpowszechniejsze objawy...

Objawy dni płodnych - śluz, temperatura, inne symptomy

Obserwacja śluzu

Obserwacja śluzu

prosty sposób na przewidzenie owulacji. Obserwacja śluzu powinna być dla kobiet bardzo ważna. Jeśli śluz kobiety daje jakieś dodatkowe objawy (...) w ciągu miesiąca mają gęsty śluz. Dla nich lepszym...

Grypa

Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

jest gwałtowne wystąpienie objawów oraz nagły wzrost temperatury. W tym przypadku mogą pojawić się symptomy, takie jak: silny ból gardła, głowy (...) oraz mięśni. Z kolei w przypadku przeziębienia objawy...

Grypa

Jak odróżnić przeziębienie od grypy?

Jak odróżnić przeziębienie od grypy?

jest gwałtowne wystąpienie objawów oraz nagły wzrost temperatury. W tym przypadku mogą pojawić się symptomy, takie jak: silny ból gardła, głowy (...) oraz mięśni. Z kolei w przypadku przeziębienia objawy...