Trwa ładowanie...

Bellergot - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazanie, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
28.02.2023 11:17
Bellergot - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazanie, dawkowanie, skutki uboczne
Bellergot - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazanie, dawkowanie, skutki uboczne (adobestock)

Bellergot jest lekiem wydawanym na receptę, który stosuje się w medycynie rodzinnej, ginekologii oraz położnictwie, a także w neurologii oraz w gastroenterologii. Lek bellergot występuje w postaci tabletek, a jedno opakowanie zawiera 30 sztuk tabletek.

spis treści

1. Skład i działanie leku Bellergot

Lek bellergot jest preparatem dostępnym wyłącznie w aptekach na receptę. Bellegrot jest lekiem skojarzonym, w którego skład wchodzą trzy substancje czynne: winian ergotaminy, fenobarbital oraz alkaloidy z pokrzyku wilczej jagody. Ergotamina działa przeciwmigrenowo i zwiększa napięcie naczyń krwionośnych, alkaloidy z pokrzyku wilczej jagody działają rozkurczowo na mięśnie gładkie narządów wewnętrznych, a także działa przeciwwymiotnie oraz fenobarbital wykazuje działanie uspokajające, przeciwdrgawkowe oraz nasenne.

2. Wskazania do stosowania leku Bellergot

Preparat bellergot stosowany jest przy bólach głowy, w nerwicach wegetatywnych oraz w nadmiernej pobudliwości ruchowej. Bellergot stosowany jest także pomocniczo przy bardzo bolesnych miesiączkach oraz w okresie menopauzy.

Zobacz film: "Jak przetrwać atak migreny?"
7 objawów, że to nie zwykły ból głowy, tylko migrena
7 objawów, że to nie zwykły ból głowy, tylko migrena [8 zdjęć]

Czy to zwykły ból głowy, czy migrena? W przeciwieństwie do zwykłego bólu głowy, bóle migrenowe poprzedzone

zobacz galerię

3. Przeciwwskazania do stosowania leku

Nie wszyscy pacjenci będą mogli przyjmować lek bellergot. Przeciwwskazaniem do stosowania leku bellergot jest nadwrażliwość lub uczulenie na którykolwiek ze składników leku, a także ciąża oraz karmienie piersią. Bellergotu nie mogą stosować także osoby z chorobą Parkinsona, niewydolnością oddechową, astmą, niewydolnością nerek, wątroby oraz serca.

Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest także uzależnienie od leków nasennych lub przeciwbólowych, porfiria, palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca oraz cukrzyca. Preparatu nie należy stosować także u osób z posocznicą, świądem oraz z chorobami naczyń obwodowych.

4. Jak bezpiecznie dawkować lek?

Lek bellergot występuje w postaci tabletek, które przeznaczone są do przyjmowania doustnego. Dawkowanie leku bellergot zależy od schorzenia. W leczeniu wzmożonej pobudliwości nerwowej towarzyszącej objawom menopauzy należy przyjmować 1 lub 2 tabletki 2–3 razy na dobę. W leczeniu migrenyzaleca się przyjmować 3 tabletki jednorazowo. Nie należy przyjmować więcej niż 12 tabletek w ciągu dnia. Bellergot należy przyjmować tylko doraźnie, lek nie jest przeznaczony do długotrwałego leczenia.

Zobacz także:

5. Skutki uboczne stosowania Bellergotu

Lek bellergot stosowany w zalecanych dawkach jest ogólnie dobrze tolerowany przez pacjentów. Zdarza się jednak czasem, że mogą pojawić się działania niepożądane takie jak: nudności i wymioty, nadmierna senność, reakcje alergiczne, zmniejszenie wydzielania potu, suchość błony śluzowej nosa i ust, zmniejszenie wydzielania śliny, podwyższenie temperatury ciała, niewielkie zwiększenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, nieznaczne rozszerzenie źrenic, światłowstręt, zwiększenie siły i częstości skurczów macicy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze