Trwa ładowanie...

Kalendarz dni płodnych - co to jest, jak prowadzić, meody

 Kinga Olchowy
30.03.2021 21:24
Kalendarz dni płodnych jest ważny w planowaniu ciąży
Kalendarz dni płodnych jest ważny w planowaniu ciąży (123RF)

Kalendarz dni płodnych to coś, o czym każda kobieta na pewno słyszała. Dni płodne, występujące w środku cyklu, wcale nie są takie łatwe do określenia. Organizm kobiety nie działa jak maszyna i czasem dochodzi do większych lub mniejszych odchyłów. Kalendarz dni płodnych jest ważny zarówno w przypadku planowania ciąży, jak i wówczas, kiedy nie czujemy się jeszcze gotowi na dzieci.

spis treści

1. Co to jest cykl owulacyjny

Cykl owulacyjny to czas pomiędzy pierwszym dniem krwawienia miesiączkowego, a pierwszym dniem kolejnego. Idealny (książkowy) trwa 28 dni, jednak każda kobieta jest inna, a więc i długość cyklu może się różnić. Dla jednych normalną sytuacją są cykle trwające po 40 dni, dla innych - po 21.

Cykl reguluje się przez pierwsze kilka lat od wystąpienia pierwszego krwawienia - przypada to na okres dojrzewania dziewczynek.

Zobacz film: "Czy kobieta może przygotować się do ciąży i porodu? Ekspertka wyjaśnia"

14 dni przed miesiączką mają miejsce tzw. dni płodne. Jest to moment, w którym komórka jajowa jest w pełni sprawna i przez kolejne kilkanaście godzin (zwykle około dobę) czeka na przyjęcie plemnika. Jeśli tak się nie stanie, stopniowo zaczyna obumierać, aż w końcu błona śluzowa macicy złuszcza się w postaci krwawienia miesięcznego.

W całym cyklu wyróżnia się trzy fazy - względnie płodną, płodną i względnie niepłodną. W każdym momencie teoretycznie może zdarzyć się ciąża, jednak przez większość czasu ryzyko tak naprawdę jest niewielkie.

2. Kalendarz dni płodnych - do czego służy

Cykl owulacyjny zwykle nie jest idealny. Jeśli miesiączka występuje co 30, 21 lub 29 dni, także owulacja nieco się opóźnia albo przyspiesza. Dlatego właśnie dobrze jest wiedzieć, jak je poprawnie obliczać.

Kalendarz dni płodnych służy przede wszystkim planowaniu ciąży. Im dokładniej obliczymy termin owulacji, tym większe jest prawdopodobieństwo poczęcia.

Prowadzenie takiego kalendarza sprawdza się także w sytuacji, kiedy nie czujemy się jeszcze gotowi na powiększenie rodziny i chcemy zapobiec niechcianej ciąży.

3. Kalendarz dni płodnych - metody prowadzenia

Obecnie opracowano kilka metod obliczania dni płodnych. Niektóre są bardziej skuteczne, inne pozostawiają wiele wątpliwości. Mogą być bardziej lub mniej dostępne, różni się też ich koszt. Niemniej warto znać wszystkie dostępne opcje.

Niektóre metody obliczania dni płodnych są łatwe i można je stosować w domu, inne wymagają badań.

3.1. Kalkulator dni płodnych

Metoda ta ma związek z tzw. kalendarzykiem. Jest jednocześnie najpowszechniejszą i najczęściej stosowaną. Na podstawie długości cyklu szacuje się spodziewany termin owulacji i w ten sposób planuje się ciążę lub jej zapobiega.

Nie jest to jednak metoda zbyt skuteczna, jeśli kobieta ma nieregularne cykle. Nawet kilkudniowe wahania mogą zaburzyć prawidłową ocenę dni płodnych, co utrudnia poczęcie lub prowadzi do niechcianej ciąży.

Tylko kobiety, które mają wyjątkowo regularne cykle owulacyjne, mogą bez obaw korzystać z tej metody. W Internecie jest mnóstwo kalkulatorów online, a w telefonie można zainstalować specjalną aplikację, która stalemonitoruje moment w cyklu.

Jak wyliczyć dni płodne? - owulacja, kalkulator dni płodnych, test owulacyjny, metody naturalne (WIDEO)
Jak wyliczyć dni płodne? - owulacja, kalkulator dni płodnych, test owulacyjny, metody naturalne (WIDEO)

Owulacja pojawia się około 14. dnia cyklu menstruacyjnego, w przypadku cyklu 28-dniowego. Pęka wtedy

zobacz galerię

3.2. Metoda termiczna (Holta)

Metoda ta polega na codziennym mierzeniu temperatury ciała. Najlepiej robić to w pochwie, jednak termometr włożony pod język także da miarodajne wyniki. Ważne, aby zawsze mierzyć ją w tym samym miejscu na ciele.

Temperatura ciała tuż po miesiączce jest raczej niska, a wzrasta w okresie owulacji. Po tym czasie może utrzymywać się na wysokim poziomie przez kilka dni lub aż do miesiączki. Na kilka dni przed krwawieniem temperatura spada.

Aby wyniki były wiarygodne, warto dokonywać pomiaru codziennie o tej samej godzinie. Temperatura ciała w ciągu dnia jest zawsze nieco wyższa niż o poranku czy wieczorem.

3.3. Metoda obserwacji śluzu (Billingsów)

U jej podstaw leży codzienne sprawdzanie koloru i konsystencji śluzu szyjkowego. W okresie niepłodnym jest on zwykle żółtawy, mętny, lekko zabarwiony na biało i nieprzejrzysty. Kiedy mamy dni płodne, śluz jest gęsty, szklisty, elastyczny i śliski, dodatkowo ciągnie się, kiedy go dotykamy.

Niektóre kobiety twierdzą, że śluz płodny kształtem i kolorem przypominają nieco twarożek. Takie obrazowanie znacznie ułatwia prawidłowe rozpoznanie objawów owulacji.

3.4. Metoda objawowo-termiczna

Stanowi połączenie wszystkich wymienionych wyżej metod. Polega na mierzeniu temperatury przy jednoczesnym obserwowaniu śluzu i pozostałych objawów. W czasie owulacji pojawia się zwykle ból jajnika, tkliwość piersi, a także takie symptomy jak drażliwość, płaczliwość, nadmierny apetyt lub jego brak.

3.5. Testy owulacyjne

Przypominają zwykłe testy ciążowe i są dostępne w drogeriach i aptekach, a czasem także w supermarketach. Ich zadaniem jest precyzyjne określanie dni płodnych. Zasada ich działania jest taka sama jak w przypadku wykonywania testu ciążowego.

Testy owulacyjne dają dużą pewność, co do określania dni płodnych.

4. Kalendarz dni płodnych - co jest skuteczne?

Warto pamiętać, że żadna z tych metod nie jest skuteczna w stu procentach. Każda kobieta jest inna i zdarza się, że w ciążę zachodzi się nawet współżyjąc tuż przed miesiączką lub w czasie jej trwania. Wszystko to zależy od cyklu, dlatego obliczanie dni płodnych jest ważne.

Największą skuteczność uzyskamy tak naprawdę stosując wszystkie metody naraz, jednak nie można dopuścić do tego, aby przez to wpaść w ciążową paranoję.

Warto na bieżąco zapisywać wszystkie objawy w specjalnej tablece (można taką wydrukować) lub ściągnąć aplikację na telefon. Pozwala na moniorowanie zmian temperatury śluzu, a także występowanie objawów owulacji.

Zobacz też:

5. Kalendarz dni płodnych - o czym należy pamiętać

Kalendarz dni płodnych można określać i prowadzić na wiele sposobów. Jednak nie można zapominać o tym, że każda kobieta jest inna i może odczuwać inne objawy owulacji. Warto też mieć na uwadze fakt, że faza względnie niepłodna niesie ze sobą najmniejsze prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, jednak nie oznacza to, że zapłodnienie jest niemożliwe.

Na świecie istnieje mnóstwo cudów medycyny, dlatego oprócz prowadzenia kalendarza, warto zadbać także o odpowiednie zabezpieczenie.

Jeśli staramy się o dziecko, warto wzbogacić swoją dietę o witaminy i minerały, a także unikać stresu. Jeśli jednak nie czujemy się gotowi na rodzicielstwo, należy stosować zabezpieczenie przy każdym stosunku. Mogą to być tabletki antykoncepcyjne, prezerwatywa, etc. Nigdy nie polegajmy tylko na kalendarzyku i własnych przeczuciach.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze