Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Hołownia-Broniatowska

Jak przebiega cykl miesiączkowy?

 Agnieszka Gotówka
27.11.2018 13:41
cykl miesiączkowy
cykl miesiączkowy (istock)

Pierwsza pojawia się w wieku 9-15 lat, ostatnia – ok. 50. roku życia. Miesiączka, bo o niej mowa, jest zjawiskiem cyklicznym i bardzo potrzebnym. To dzięki niej kobieta może zajść w ciążę. Co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Przebieg cyklu miesiączkowego to zawsze jest kwestia indywidualna
Przebieg cyklu miesiączkowego to zawsze jest kwestia indywidualna

Miesiączka bywa też nazywana menstruacją, a w języku potocznym – okresem. Pojawia się najczęściej co 25-35 dni i trwa do 7 dni. Choć cały mechanizm jej powstawania jest stały u wszystkich kobiet, długość cyklu, czas trwania krwawienia czy pojawienie się związanych z nim dolegliwości, to kwestia indywidualna.

1. Jak przebiega cykl miesiączkowy?

Cykl miesiączkowy regulują hormony. To one przygotowują macicę do przyjęcia komórki jajowej, a gdy nie dojdzie do jej zapłodnienia – dbają o jej usunięcie z organizmu.

Za pierwszy dzień cyklu uznaje się pierwszy dzień krwawienia. To wtedy nabrzmiała i rozrośnięta błona śluzowa macicy zaczyna się złuszczać. Może temu towarzyszyć ból brzucha, pleców oraz złe samopoczucie. Po 3-4 dniach wszystko wraca do normy. Kobieta nie odczuwa żadnych dolegliwości, ale w jej organizmie wszystko dzieje się od początku. Wzrasta produkcja estrogenu, a w jajniku zaczyna rosnąć pęcherzyk Graffa.

Gdy jest już dojrzały, pęka, uwalniając komórkę jajową (ten moment uznawany jest jako owulacja), która wędruje przez jajowód ku macicy. W czasie tej podróży dojrzewa i przez kilkanaście godzin jest gotowa przyjąć plemnik, by dać początek nowemu życiu. Gdy jednak nie dojdzie do zapłodnienia, komórka jajowa obumiera. Spada poziom progesteronu, co daje organizmowi sygnał, że błona śluzowa macicy wymaga złuszczenia. W ciągu kilku dni pojawia się miesiączka.

2. Czy okres u każdej kobiety wygląda tak samo?

Długość naszego cyklu czy czas trwania krwawienia to kwestia indywidualna. Pierwsze miesiączki nawet przez kilkanaście miesięcy mogą być bardzo nieregularne, a cykle bezowulacyjne. Z czasem jednak dochodzi do ich unormowania i można zauważyć pewne elementy stałe. Miesiączka będzie pojawiać się co 25-35 dni. U niektórych kobiet będzie obfita, u innych bardzo skąpa.

Sygnałem alarmowym, który powinien skłonić nas do wizyty u lekarza, jest nagła zmiana długości cyklu czy czas trwania samego krwawienia. Za taki stan rzeczy może odpowiadać stres, dieta czy nawet podróż do innej strefy klimatycznej, niemniej warto upewnić się, czy w obrębie narządów rodnych nie ma żadnych nieprawidłowości.

3. Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

Miesiączka, choć dająca się zauważyć gołym okiem, na ogół nie boli i nie wpływa na samopoczucie. W praktyce jednak wiele kobiet nie lubi tego czasu. Już na kilka dni przed pojawieniem się krwawienia blisko 40 proc. z nas dotykają objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Natomiast blisko 80 proc. kobiet odczuwa pogorszenie samopoczucia i zmniejszenie efektywności w pracy przed miesiączką. U większości pań pojawiają się bóle w dole brzucha. Połowa z nich ma tak nasilone objawy, że uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie, co stanowi podstawę do rozpoznania zespołu PMS.

To wszystko wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie. Zdarza się, że dolegliwości są na tyle intensywne, że wymagają sięgnięcia po środki przeciwbólowe lub rozluźniające. Pomocne są też zioła, m.in. niepokalanek mnisi. Udowodniono, że roślina ta stabilizuje poziom hormonów płciowych, łagodząc tym samym objawy PMS. Można pić napary z niego sporządzone albo kupić w aptece preparat zawierający wyciąg z tej rośliny.

Sama miesiączka również może wiązać się z mało przyjemnymi objawami. Szczególnie dokuczliwe są skurcze macicy, które towarzyszą złuszczaniu się nabłonka. To też czas, gdy kobieta może być osłabiona, zwłaszcza jeśli krwawienie jest obfite.

Warto wtedy ze szczególną uwagą komponować swój jadłospis, dostarczając za pośrednictwem diety m.in. żelazo czy witaminę K. Można również sięgnąć po specjalne preparaty zawierające kompleks potrzebnych w tym okresie składników.

Partnerem artykułu jest Hemorigen Femina

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze