Owulacja po porodzie
Wiele młodych mam zastanawia się, kiedy powinna pojawić się pierwsza miesiączka po porodzie? Czy krwawienie z dróg rodnych to już okres, czy jeszcze odchody porodowe, które występują w okresie połogowym przez 3-4 tygodnie po urodzeniu dziecka? Jak na płodność kobiety wpływa karmienie piersią? Jak długo trwa niepłodność laktacyjna i czy to niezawodna metoda antykoncepcyjna.
1. Płodność kobiety po porodzie
Na wielu forach panie dopytują, jak obliczyć swój cykl i kiedy powinna pojawić się pierwsza menstruacja po porodzie. Czy krwawienie miesięczne po urodzeniu dziecka będzie tak samo obfite, jak przed zajściem w ciążę? Nie da się precyzyjnie określić, kiedy wypadnie pierwsza miesiączka po porodzie , gdyż każda kobieta jest inna. O czasie miesiączki decyduje też fakt karmienia piersią . Pobudzanie brodawek sutkowych przez niemowlę podczas ssania piersi powoduje, że w organizmie matki wzrasta stężenie prolaktyny – hormonu, który opóźnia pojawienie się jajeczkowania. Brak jajeczkowania skutkuje wtórnie brakiem menstruacji. Warto jednak pamiętać, że może zdarzyć się miesiączka, mimo iż cykl był bezowulacyjny.
W przypadku kobiet niekarmiących piersią pierwsza miesiączka pojawia się zwykle 6-8 tygodni po porodzie, a owulacja już w 2-4 tygodniu. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), kobiety w ogóle niekarmiące piersią albo od urodzenia dokarmiające własne maluchy, są uważane za niepłodne tylko przez pierwsze 3 tygodnie po porodzie.
Kobiety regularnie karmiące piersią mogą dostać pierwszego krwawienia nawet dopiero po odstawieniu dziecka od piersi, ale równie dobrze krwawienie miesięczne może pojawić się wcześniej, w trakcie karmienia piersią – nie da się tego precyzyjnie przewidzieć. Im później pojawi się u kobiety pierwsza miesiączka po porodzie, tym późniejsze miesiączki są bardziej regularne i tym częściej cykle od początku są owulacyjne.
Czasem jednak kobiety mylą krwawienie połogowe w 6-8 tygodniu z menstruacją. Krwawienie połogowe ma na celu oczyścić macicę i pozwala na jej inwolucję (zmniejszenie się) po porodzie. Inwolucji macicy sprzyja również karmienie piersią, ponieważ stymulacja brodawek powoduje uwalnianie przez przysadkę mózgową oksytocyny, pod wpływem której dochodzi do skracania włókien mięśniowych macicy.
2. Owulacja a karmienie piersią
U kobiet, które karmią piersią, owulacja zwykle pojawia się w 10 tygodniu po porodzie. Laktacja nie jest zatem niezawodnym środkiem antykoncepcyjnym. Działanie antykoncepcyjne laktacji na pewno nie trwa dłużej niż 8-9 tygodni. Po tym czasie może pojawić się owulacja, w czasie której może dojść do zapłodnienia. Niepłodność laktacyjna w czasie karmienia piersią niemowlęcia wynika z faktu, że w czasie ssania piersi przysadka mózgowa uwalnia do organizmu większe porcje prolaktyny, blokującej dojrzewanie komórki jajowej w jajniku, wzrost estrogenów i jajeczkowanie.
Niepłodność laktacyjna nie zależy jednak tylko i wyłącznie od czasu karmienia dziecka piersią, ale również od cech dziedzicznych i indywidualnych, a nawet od rodzaju diety kobiety. Na pewno nie można wychodzić z założenia, że niepłodność laktacyjna zapobiegnie zajściu w następną ciążę. W ciążę można zajść nawet wówczas, gdy nie pojawi się jeszcze pierwszy okres po porodzie. Nie wiadomo bowiem, kiedy nastąpi po porodzie pierwsza owulacja, która decyduje o płodności kobiety.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.