Ginekolog - wskazania do wizyty, badania, choroby, pierwsza wizyta
Ginekolog to lekarz, specjalizujący się w profilaktyce i prowadzeniu chorób narządów płciowym. Wizyta ginekologiczna jest wskazana nie tylko w przypadku dolegliwości, ale także w ramach profilaktyki zdrowotnej. Każda kobieta powinna przynajmniej raz w roku odwiedzać ginekologa i wykonywać podstawowe badania. Co warto wiedzieć o pracy ginekologa?
1. Kim jest ginekolog?
Ginekolog to specjalista w dziale medycyny, który skupia się na profilaktyce i leczeniu chorób układu płciowego. Lekarz ten zajmuje się kobietami od wieku dziecięcego, aż do dojrzałego.
Ginekologia jest ścisłe powiązana z położnictwem, od osób na tym stanowisku wymagana jest wiedza o prowadzeniu ciąży, odbieraniu porodu czy zajmowaniu się noworodkiem.
Obecnie specjalizacja z ginekologii i położnictwa trwa 5 lat. Istnieje również kilka podspecjalizacji ginekologicznych:
- ginekologia endokrynologiczna - diagnostyka i prowadzenie zaburzeń hormonalnych i menopauzy,
- ginekologia onkologiczna - zajmuje się nowotworami układu rozrodczego,
- ginekologia dziecięca – zajmuje się problemami ginekologicznymi dzieci do ukończenia 18. roku życia,
- ginekologia estetyczna - oferuje poprawę wyglądu kobiecych narządów płciowych.
2. Wskazania do wizyty u ginekologa
Wizyta w poradni ginekologicznej jest możliwa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Pacjentka nie musi wcześniej starać się o skierowanie od lekarza rodzinnego.
Każda kobieta powinna regularnie uczęszczać na wizyty ginekologicznej, ze względu na to że wczesne wykrycie niepokojących zmian znacznie zwiększa szanse na całkowity powrót do zdrowia.
Konsultacja ze specjalistą jest zalecana przed planowanym rozpoczęciem współżycia, w celu wyboru metody antykoncepcyjnej, a także przed staraniami o dziecko.
Najlepszy moment na wizytę u ginekologa występuje kilka dni po miesiączce. Warto pamiętać, że istnieje również szereg objawów, które powinny zostać omówione z lekarzem, są to:
- nieregularne miesiączki,
- brak miesiączki,
- upławy,
- swędzenie i pieczenie,
- nieprzyjemny zapach z narządów płciowych,
- silne bóle menstruacyjne,
- obfite miesiączki,
- plamienie między miesiączkami,
- dyskomfort podczas lub po stosunku seksualnym,
- suchość pochwy,
- bóle w podbrzuszu,
- ból piersi,
- objawy ciąży,
- problemy z zajściem w ciążę,
- powiększenie łechtaczki,
- zbyt wczesne lub zbyt późne dojrzewanie,
- skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej.
3. Jakie badania wykonuje ginekolog?
Standardowe badanie wykonywane przez ginekologa wymaga użycia metalowego lub plastikowego wziernika. Przyrząd ten uwidacznia szyjkę macicy i umożliwia pobranie próbki do cytologii.
Następnie lekarz sprawdza ruchomość macicy oraz przydatków za pomocą palców oraz wywierania nacisku na podbrzusze. Dodatkowo pacjentka może mieć wykonane USG przezpochwowe, które służy ocenie narządów.
Zdarza się także, że w trakcie wizyty następuje badanie piersi oraz per rectum (jeżeli pacjentka jest dziewicą). U kobiet w ciąży ginekolog przeprowadza też badania prenatalne.
4. Jakie badania może zlecić ginekolog?
Ginekolog w celu poszerzenia diagnostyki może skierować pacjenta na badania krwi, zwykle w tym celu wykonywana jest morfologia oraz określenie poziomu hormonów.
Specjalista może również zlecić USG powłok brzusznych lub piersi, mammografię, cystoskopię, urografię lub badanie urodynamiczne. W przypadku podejrzenia zmian w obrębie narządów rozrodczych pomocny bywa rezonans magnetyczny, a także tomografia komputerowa.
5. Jakie choroby leczy ginekolog?
- infekcje intymne,
- torbiele na jajnikach,
- zespół policystycznych jajników (PCOS),
- nadżerka szyjki macicy,
- mięśniaki macicy,
- polipy macicy,
- tyłozgięcie miednicy,
- tyłopochylenie miednicy,
- niepłodność,
- niedobór hormonów w związku z menopauzą,
- zapalenie przydatków,
- przerost błony śluzowej macicy,
- endometrioza.
6. Pierwsza wizyta u ginekologa
Przyjmuje się, że pierwsza wizyta u ginekologa powinna mieć miejsce przed ukończeniem 20. roku życia. Powinien być to moment po rozpoczęciu miesiączkowania, ale przed pierwszym stosunkiem seksualnym.
Warto pamiętać, że niepełnoletnia dziewczyna musi przyjść na wizytę z rodzicem lub prawnym opiekunem. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości ze strony narządów płciowych zalecane jest odbycie wizyty ginekologicznej bez względu na wiek, również w przypadku dzieci.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.