Seks w ciąży - libido ciężarnej, pozycje, przeciwwskazania
Ciąża to wyjątkowy i szczególny okres w życiu każdej kobiety. W tym okresie organizm przygotowuje się do porodu. Zmienia się poziom hormonów, macica ulega przekrwieniu i stopniowo się powiększa, piersi zaś stają się obrzmiałe i bardziej wrażliwe na dotyk. W prawidłowo przebiegającej, fizjologicznej ciąży brak jest jakichkolwiek przeciwwskazań związanych z seksem, od samego poczęcia, aż do narodzin dziecka. Dlatego nie ma ograniczeń do kiedy w ciąży można uprawiać sex. W przypadku zagrożonej ciąży należy skonsultować się z lekarzem i zasięgnąć jego porady czy i do kiedy sex w ciąży jest bezpieczny. Niestety w takim wypadku seks jest zazwyczaj przeciwwskazany.
1. Libido ciężarnej
W zależności od stopnia zaawansowania ciąży zmienia się libido kobiety. W pierwszym trymestrze kobiety ciężarne często nie ujawniają chęci do stosunków seksualnych z partnerem. Spadek zainterosowania seksem jest związany przede wszystkim z występującymi w tym czasie, niezbyt przyjemnymi dolegliwościami związanymi z przystosowaniem się organizmu do ciąży, tj. nudnościami, wymiotami, nadmierną wrażliwością piersi na ból. U kobiet, u których w pierwszych trzech miesiącach nie występują lub nie są bardzo nasilone te dolegliwości, pojawia się wręcz większe zainteresowanie seksem niż przed zajściem w ciążę.
Z seksem związane są zmiany hormonalne, większa wrażliwość piersi oraz lepsze ukrwienie narządów płciowych. W drugim trymestrze ciąży libido kobiety wzrasta, wraz z ustępowaniem nieprzyjemnych dolegliwości towarzyszących ciąży, po czym w większości przypadków libido spada w ostatnich trzech miesiącach ciąży. Wpływ na spadek zainteresowania seksem ma powiększający się obwód brzucha, obawy związane z porodem oraz niepokój o nienarodzone jeszcze dziecko.
Problemy z seksem często wynikają z braku zrozumienia potrzeb drugiej strony. Kobiety w ciąży, często pragną więcej bliskości i czułości w czasie zbliżenia, niż dotychczas, dlatego przed seksem w ciąży warto szczerze porozmawiać o swoich potrzebach. Z drugiej strony problemy z seksem wynikają z obaw mężczyzny. Przyszły tata często może się czuć onieśmielony zmianami w wyglądzie kobiety w czasie ciąży. Niektórych mężczyzn ciąża sprawia, że w związku z seksem pojawiają się pewne obawy. Problemy z seksem mają zatem różne podłoże.
2. Bezpieczne pozycje seksualne w trakcie ciąży
Największe problemy z seksem wynikają z doboru odpowiedniej pozycji. Nie wszystkie pozycje seksualne zalecane są w związku z seksem w trakcie ciąży. Najlepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, czy dana pozycja seksualna nie będzie przyczyną problemów z seksem w ciąży. W pierwszych trzech miesiącach ciąży prawie każda pozycja seksualna jest dozwolona. W trakcie stosunku należy jednak uważać, aby partner nie przygniatał brzucha kobiety ciężarnej. Na problemy z seksem mogą również wpływać pozycje, które prowadzą do głębokiem penetracji pochwy ciężarnej.
W drugim i trzecim trymestrze ciąży należy unikać pozycji, w których kobieta leży na plecach. W takich przypadkach powiększająca się macica uciska wtedy na naczynia, aortę i żyłę główną dolną, co utrudnia przepływ krwi do serca i w niektórych przypadkach może powodować wystąpienie omdleń. W tym okresie ciąży należy używać prezerwatywy, ponieważ w nasieniu mężczyzny obecne są prostaglandyny, wpływające na szyjkę macicy. Pełna satysfakcja kobiety powoduje rytmiczne skurcze macicy pojawiające się w trakcie orgazmu, które mogą być zagrożeniem dla ciąży.
W trzecim trymestrze ciąży, gdy obwód brzucha kobiety ciężarnej jest duży, zaleca się pozycje, w których kobieta leży bokiem, na górze, lub większość pozycji tylnych. Należy unikać głębokich penetracji członka ze względu na to, że mógłby uszkodzić silnie przekrwioną szyjkę macicy, a nawet spowodować jej krwawienie.
Na trzy-cztery tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu orgazm może wywołać skurcze przepowiadające, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Mogą one trwać nawet do 30 minut. Nie są one jednak w stanie wywołać akcji porodowej. Po 36. tygodniu ciąży współżycie seksualne jest jak najbardziej zalecane w celu wywoływania skurczów macicy, których zadaniem jest przygotowanie szyjki macicy do porodu. Wtedy też można zaprzestać stosowania prezerwatywy, a prostaglandyny zawarte w nasieniu będą pełniły funkcję zmiękczającą i przygotowującą szyjkę do porodu.
3. Przeciwwskazania do seksu w ciąży
Lekarz może zakazać stosunków płciowych w trakcie ciąży w kilku przypadkach:
- jeśli kobieta kiedykolwiek wcześniej poroniła,
- jeśli dochodzi do powtarzających się plamień lub krwawień,
- gdy poprzednia ciąża zakończyła się porodem przedwczesnym,
- jeżeli doszło do pęknięcia pęcherza płodowego,
- jeśli jest to ciąża zagrożona,
- kiedy występują i/lub nawracają infekcje dróg rodnych,
- jeśli łożysko jest nieprawidłowo umiejscowione,
- jeżeli kobieta jest w ciąży mnogiej.
Seks w ciąży nie jest przeciwwskazany u większości kobiet. Zaleca się jednak przestrzeganie pewnych zasad, aby oprócz dostarczania satysfakcji podczas stosunku, był on także bezpieczny dla dziecka. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, czy dana pozycja seksualna jest dozwolona czy też w trakcie współżycia wystąpią jakieś niepokojące objawy, najlepiej skonsultować się ze swoim ginekologiem.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.