Badania w pierwszym trymestrze ciąży

Badania w ciąży są niezwykle istotne, zwłaszcza te wykonywane w pierwszym trymestrze. Pierwszy trymestr jest okresem, kiedy maluch jest najbardziej narażony na czynniki zewnętrzne, wtedy też powstają najważniejsze narządy. Konieczne staje się nie tylko przeprowadzenie testu ciążowego potwierdzającego ciążę, ale także wizyta u ginekologa i wykonanie USG w ciąży. Inne badania na początku to morfologia krwi, badanie na obecność przeciwciał Rh, WR, HBs. Przeciwciała są szczególnie ważne, jeśli chodzi o konflikt serologiczny.

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Test ciążowy w domu i badanie w przychodni

Kiedy spóźnia się miesiączka, wiele kobiet sięga po test ciążowy. Wykrywa on obecność hCG w moczu, czyli hormonu wytwarzanego przez tkanki zarodka. Takie testy są dostępne w każdej aptece bez recepty i bardzo proste w użyciu. Trzeba umieścić na testerze kilka kropel moczu i chwilkę poczekać. Pojawią się kreski. Jedna oznacza fałszywy alarm, dwie - że zostaniesz mamą. Trzeba jednak pamiętać, że wynik nie jest pewny na 100%. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, najlepiej pójść do lekarza.

W przychodni wykonuje się dokładniejszy test hCG, tym razem na podstawie krwi, a nie moczu. W ten sposób można potwierdzić nie tylko to, czy hormon jest obecny, ale także sprawdzić dokładnie jego ilość. Pozwala to ocenić, czy ciąża rozwija się prawidłowo. Badania powtarza się w odstępie 48. godzin. Jeśli ilość hCG się podwoi, to znaczy, że z dzidziusiem wszystko w porządku.

Pozytywny test ciążowy

Testy ciążowe nie zawsze dają stuprocentową pewność, dlatego warto potwierdzić ich wyniki badaniami w gabinecie lekarskim. Najdokładniejsze w tym przypadku...

Badania w ciąży u ginekologa

Wiele pań zastanawia się, kiedy wybrać się do ginekologa na pierwszą wizytę w ciąży. Jak wskazują specjaliści, najlepiej udać się do ginekologa około 8. tygodnia od ostatniej miesiączki. Najpierw lekarz sprawdzi wagę, ciśnienie tętnicze i ogólny stan zdrowia. Później zrobi cytologię i posiew z dróg rodnych. W drugim miesiącu ciąża powinna być już widoczna na USG. To badanie pozwoli sprawdzić, czy dziecko umiejscowiło się dobrze w macicy, czy prawidłowo się rozwija i czy to jeden maluch. Bo może się okazać, że na świat przyjdą bliźniaki, a kto wie - może nawet trojaczki.

Wizyta u ginekologa już na początku ciąży jest niezbędna, ponieważ lekarz przeprowadza z pacjentką wywiad lekarski dotyczący przebiegu jej ciąży. Ponadto większość poronień zdarza się do 8. tygodnia ciąży. Przyczyną zgonów są wady genetyczne, które uniemożliwiają dziecku prawidłowy rozwój, a w późniejszym etapie normalną egzystencję. Wczesne wykrycie poronienia wiąże się zazwyczaj z mniejszym obciążeniem psychicznym.

Badania na początku ciąży

Pierwszy trymestr kończy się w 12. tygodniu ciąży. W tym czasie konieczne jest wykonanie nie tylko testu ciążowego i odbycie wizyty u ginekologa, ale również przeprowadzenie innych badań. Najważniejsze badania w ciąży w pierwszym trymestrze:

  • glukoza na czczo,
  • morfologia krwi,
  • przeciwciała anty-Rh,
  • grupa krwi i czynnik Rh.

Badań w pierwszym trymestrze ciąży jest wiele. Ginekolog zleca pobranie krwi na morfologię, glukozę, przeciwciała Rh, WR, HBs, HCV. Konieczne jest także badanie moczu. Sprawdza się także grupę krwi. Lekarz musi się też upewnić, czy kobieta nie ma toksoplazmozy, cytomegalii, różyczki, a także wirusa HIV. To ostatnie badanie może uchronić dziecko przed zarażeniem. Chorej mamie podaje się wtedy leki, które zabezpieczają malucha przed przejściem wirusa do jego organizmu. Badania, których celem jest wykrycie przeciwciał anty-D, umożliwiają potwierdzenie lub wykluczenie konfliktu serologicznego, dzięki czemu lekarz będzie wiedział, jak ma postępować w czasie ciąży i porodu.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Badania w ciąży - nieinwazyjne i inwazyjne badania prenatalne
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Badania w ciąży - nieinwazyjne i inwazyjne badania prenatalne
Czy w ciąży mogę...?

Podróżowanie samolotem

Podróżowanie samolotem

Badania wykazują, że latanie samolotem w ciąży jest najbezpieczniejsze w pierwszym i drugim trymestrze, jeśli ciąża przebiega prawidłowo.

Rozwój płodu - okresy życia prenatalnego, rozwój płodu w poszczególnych miesiącach

Badanie USG w pierwszym trymestrze ciąży

Badanie USG w pierwszym trymestrze ciąży

W 12. tygodniu można już rozpoznać płeć dziecka. Są już paznokcie, skóra oraz mięśnie, które stają się coraz grubsze. Maluch porusza klatką piersiową, a malutkimi rączkami próbuje coś chwytać. Prawie ukształtowane są płuca, trzustka i tarczyca.

Poronienie - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

Kiedy najczęściej dochodzi do poronienia?

Kiedy najczęściej dochodzi do poronienia?

Do nawet 75 % wszystkich poronień ma miejsce w pierwszym trymestrze ciąży. Przyczyną w większości przypadków okazuje się wada genetyczna zarodka (...) . Poronienie w pierwszym trymestrze...

Dolegliwości w ciąży

Złe samopoczucie

Złe samopoczucie

Mdłości to jeden z najmniej przyjemnych symptomów ciąży. Dokuczają przeważnie w I trymestrze, ale nierzadko utrzymują się przez całą ciążę, uprzykrzając życie przyszłym mamom.

Dieta przyszłej mamy

Dieta dla kobiety w ciąży (WIDEO)

Dieta dla kobiety w ciąży (WIDEO) Odtwórz wideo

w ciąży są warzywa i owoce. Zapotrzebowanie na nie w ciąży wynosi około 600-700 gramów dziennie. W pierwszym trymestrze należy je podzielić na 3 porcje (...) Zdrowe odżywianie jest...

Dieta przyszłej mamy

Jak odżywiać się w ciąży?

. Dieta kobiet w pierwszym i drugim trymestrze ciąży Dieta dla kobiety w ciąży w pierwszym trymestrze powinna składać się z chudego mięsa, nabiału...

Ciało i uroda w ciąży

Zmiany w organizmie w czasie ciąży

Zmiany w organizmie w czasie ciąży

Po burzliwych zmianach, które zachodziły na początku, w 2 trymestrze ciąży czeka kobietę stabilizacja i nieznany jej dotąd przypływ siły.

Zdrowie w ciąży

Szczepienie w czasie ciąży

Szczepienie w czasie ciąży

Jeśli jest konieczność zaszczepienia ciężarnej, najlepiej zrobić to w II lub III trymestrze, jeżeli natomiast istnieje poważne zagrożenie zdrowia lub życia, można podać szczepienie w każdym okresie ciąży.