Seks w czasie ciąży – czy i kiedy można?
Kobiety, które spodziewają się dziecka często mają mnóstwo wątpliwości czy seks w czasie ciąży nie zaszkodzi dziecku. Otóż jeżeli nie ma wyraźnych przeciwwskazań zdrowotnych, miłość fizyczna jest wskazana, bo buduje mocną więź między partnerami i wzmacnia ich uczucie.
1. Seks w pierwszym trymestrze ciąży
Najczęstszą przyczyną powstrzymującą parę przed uprawianiem seksu jest obawa przed nagłym poronieniem. Przyszli rodzice nie chcą skrzywdzić dziecka. Tymczasem płód chroniony jest przez wody płodowe, a macica zamknięta jest czopem śluzowym. Podczas orgazmu kobiety, skurcze macicy wprawiają dziecko w lekkie kołysanie. Seks kobiet w ciąży nie przeszkadza rozwijać się dziecku.
Do ochłodzenia stosunków w sypialni przyczynia się również niepewność i strach przed macierzyństwem. Kobieta ma świadomość rozwijającego się w niej dziecka. Zmiany, jakie w niej zachodzą są dla niej nowością, musi się z nimi oswoić. W tym okresie kobietę dopada burza hormonów, cierpi na mdłości i permanentne zmęczenie. Może stracić ochotę na seks. Warto, by mężczyzna wykazał się wtedy cierpliwością i zrozumieniem.
Podczas stosunku kobieta może odczuwać suchość pochwy. Może wówczas sięgnąć po żel nawilżający. Żel kupiony w aptece posiada atest, nie jest szkodliwy, gdyż działa tylko powierzchownie i nie przenika do krwi. Szczególnie męczące dla kobiet mogą być nabrzmiałe piersi. Są one lepiej ukrwione, przez co zwiększa się ich wrażliwość na dotyk. Zbyt mocne pieszczoty partnera mogą sprawiać jedynie ból.
Opisane wcześniej dolegliwości nie są obligatoryjne, wręcz przeciwnie, większość kobiet bardzo dobrze znosi pierwszy trymestr ciąży. Wówczas apetyt na seks się zwiększa. Para może kochać się bez zabezpieczeń, nie towarzyszy im lęk przed nieplanowaną ciążą. Zmiany w organizmie partnerki, przekrwienie i wrażliwość pochwy, większa wrażliwość piersi, sprawiają, że szybciej i częściej osiąga ona orgazm. Nadwrażliwe piersi należy pieścić delikatniej. Można również poeksperymentować z pozycjami seksualnymi i spróbować dobrać najbardziej komfortową.
2. Seks w drugim trymestrze ciąży
W drugim trymestrze ciąży kobieta pozbywa się męczących dolegliwości i odczuwa większy popęd płciowy. Jest to czas, kiedy czuje wyjątkowo atrakcyjna i kobieca. Jej brzuszek lekko się zaokrąglił, a jej mężczyzna wpatruje się w nią z uwielbieniem. Znika obrzęk piersi, za to sutki pozostają zachęcająco ciemne. Działa to pobudzająco na mężczyzn. Pochwa staje się bardziej nawilżona, a przez to wrażliwsza na dotyk. Zwiększa to odczuwalną przyjemność. Podczas orgazmu kobieta może osiągnąć tak zwany „kobiecy wytrysk”. Wejście do pochwy staje się węższe, co zwiększa intensywność męskich doznań. Uprawiając seks w tym okresie ciąży należy wybierać pozycje, które nie gniotą brzucha. Można odejść od dotychczasowych przyzwyczajeń i wprowadzić do sypialni odrobinę nowości.
3. Seks w trzecim trymestrze ciąży
Końcowy okres jest zawsze najtrudniejszy. Kobieta przestaje czuć się atrakcyjnie. Jej ciało jest opuchnięte i nabrzmiałe, a brzuch duży. Cierpi na męczące dolegliwości, takie jak zgaga czy parcie na mocz. Pojawia się obawa czy seks w czasie ciąży nie wywoła przedwczesnego porodu. Można wówczas zastąpić stosunek pieszczotami, które również mogą doprowadzić do orgazmu. Przy prawidłowo rozwijającej się ciąży, poród nie zostanie przyspieszony. Jednak ważne jest by okazywać sobie przywiązanie i bliskość.
Jeżeli ciąża jest przenoszona, seks w tym okresie może przyspieszyć akcję porodową. Zawarte w spermie hormony, prostaglandyny wpływają zmiękczająco na szyjkę macicy. Dzieje się to tylko wtedy gdy w organizmie kobiety zachodzą już zmiany hormonalne. Seks w czasie ciąży może przynieść wiele korzyści zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny. Wszelkie obawy należy jak najszybciej wyjaśniać. Rozmowa z lekarzem rozwiązuje wiele problemów. Czasami wystarczy również rozmowa z partnerem.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.