Badania prenatalne płodu - rodzaje

USG genetyczne wykonywane są, by wykryć wady rozwojowe płodu i móc jak najszybciej je skorygować. Dzięki nim wykrywane są m.in. zespoły Downa, Edwardsa, Turnera, dystrofia mięśni Duchenne'a. Badania dzielimy na nieinwazyjne i inwazyjne. Do tych pierwszych zaliczymy: USG genetyczne, test potrójny, test PAPP-A. Inwazyjne badania prenatalne to: amniopunkcja, biopsja trofoblastu, kordocenteza. Kiedy wykonać poszczególne badania prenatalne i na czym one polegają – o tym w poniższym artykule.

spis treści

Zobacz film: "Czym są badania prenatalne?"

1. Badania prenatalne - USG genetyczne

Kiedy wykonujemy tego typu badania prenatalne? Miedzy 11. a 14. oraz 20. i 24. tygodniem ciąży. USG genetyczne to nieinwazyjne badania prenatalne, pozwalające wykryć u dziecka zespoły: Downa, Edwardsa, Turnera, oraz wady serca.

USG genetyczne płodu wykonuje specjalista, używając do tego bardzo czułego sprzętu. Czas trwania badania to około godziny. Dzięki niemu można ocenić stan pęcherzyka ciążowego, grubość fałdu karkowego, kości nosowe, pracę serca dziecka, rozmiar kości udowych, łożysko, pępowinę, a także płyn owodniowy.

Badania prenatalne
Badania prenatalne

USG genetyczne to nieinwazyjne badanie prenatalne, pozwalające wykryć u dziecka zespoły: Downa, Edwardsa,...

zobacz galerię

2. Badania prenatalne - Test potrójny

Kiedy jest wykonywany? Między 16. a 18. tygodniem ciąży. Tego typu badania prenatalne pozwalają niemal jednoznacznie zdiagnozować zespół Downa u dziecka. Jednak im kobieta jest starsza, tym bardziej badanie jest zawodne. Test potrójny polega na pobraniu krwi kobiety ciężarnej i poddaniu jej analizie. Test potrójny to kolejne nieinwazyjne badanie prenatalne.

3. Badania prenatalne - Test PAPP-A

Test PAPP-A wykonuje się razem z oceną wolnej podjednostki beta hCG między 11. a 14. tygodniem ciąży. To nieinwazyjne badanie prenatalne pozwala z dużą pewnością stwierdzić wady genetyczne dziecka. Badanie polega na pobraniu krwi z żyły kobiety ciężarnej. Krew poddaje się badaniu na poziom białka PAPP-A i poziom wolnej jednostki beta hCG.

4. Badania prenatalne - Test NIFTY

Od niedawna w Polsce dostępny jest również Test NIFTY (z ang. Non-invasive Fetal Trisomy Test), czyli Nieinwazyjny Test Prenatalny, który znajduje zastosowanie w określaniu ryzyka trisomii płodu. Polega on na analizie DNA dziecka, wyizolowanego z krwi matki. NIFTY wyróżnia się dokładnością powyżej 99% i bardzo dużą czułością.

5. Badania prenatalne - Amniopunkcja

Do badań prenatalnych inwacyjnych zaliczamy amniopunkcję. Amniopunkcję wykonuje się między 13. a 15. tygodniem ciąży. Jest to najczęściej stosowane badanie prenatalne. Badanie polega na nakłuciu powłok brzusznych i pęcherza owodniowego przyszłej mamy i na pobraniu próbki płynu.

Badanie prenatalne, którym jest amniopunkcja wykonuje się za pomocą ultrasonografu, który pozwala kontrolować miejsce i głębokość nakłucia. Na wyniki amniopunkcji czeka się około miesiąca. Badanie wykonuje się, gdy ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka jest duże. Amniopunkcja może być przyczyną poronienia, choć zdarza się to średnio raz na dwieście przypadków.

6. Badania prenatalne - Biopsja trofoblastu

Kolejnym badaniem prenatalnym inwazyjnym jest biopsja trofoblastu. Tego typu badania prenatalne wykonuje się we wczesnej ciąży, tj. między 9. a 11. tygodniem. Inna nazwa biopsji trofoblastu to biopsja kosmówki. Igłą nakłuwa się powłoki brzuszne i pobiera się wycinek kosmówki. Kosmówka to zewnętrzna błona, która rozpościera się nad zarodkiem. Lekarz kontroluje zabieg przez ultrasonograf. Wyniki biopsji są gotowe do trzech dni po zabiegu.

Biopsja niesie za sobą większe ryzyko powikłań ciąży niż amniopunkcja, dlatego zabieg przeprowadza się u kobiet, które już urodziły dziecko z wadą genetyczną.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

7. Badania prenatalne - Kordocenteza

Badanie prenatalne inwazyjne to także kordocentezę. Kiedy przeprowadza się ten zabieg? Między 19. a 20. tygodniem ciąży. Kordocenteza wykorzystuje do badania krew pępowinową. Sam zabieg trwa zaledwie kilka minut, jednak kobieta musi zostać pod nadzorem lekarza kilka godzin. Jest to trudne do wykonania badanie, przez to niesie ze sobą największe ryzyko. Na wynik badania czeka się tydzień.

Następny artykuł: Badania w pierwszym trymestrze ciąży

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy