Badania przed ciążą

Badania przed ciążą powinnaś zacząć od niezbędnego minimum, czyli od najprostszych badań laboratoryjnych. Nawet jeśli czujesz się zupełnie zdrowa, to pragnąc zostać mamą, powinnaś poddać się podstawowym badaniom internistycznym i ginekologicznym. Dzięki nim będzie możliwe określenie twojego ogólnego stanu zdrowia oraz wykrycie ewentualnych schorzeń, które mogłyby wpłynąć negatywnie na płodność, zakłócić przebieg ciąży lub rozwój płodu.

1. Badanie u lekarza pierwszego kontaktu

Gdy już zdecydujesz się na posiadanie dziecka, planowanie ciąży warto rozpocząć od wizyty u swojego lekarza rodzinnego. Przeprowadzi on podstawowe badanie lekarskie, tzw. przedmiotowe. Na tej podstawie ogólnie oceni wydolność organizmu, pracę płuc, serca i innych ważnych narządów. Niezwykle istotny jest też pomiar ciśnienia tętniczego. Niekontrolowane nadciśnienie może mieć bardzo niekorzystny wpływ na przebieg ciąży i rozwój płodu. Natomiast wyrównanie zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego umożliwia donoszenie ciąży bez powikłań. Ponadto, lekarz rodzinny może od razu wydać skierowanie na podstawowe testy laboratoryjne, które należy wykonać przed poczęciem.

Jak zmniejszyć ryzyko infekcji intymnych w ciąży?

Ciąża jest bardzo specyficznym okresem w życiu kobiety. W kobiecym organizmie zmienia się wszystko: od poziomu hormonów i sylwetki, po skład mikroflory...

2. Podstawowe badania przed ciążą

Planująca ciążę kobieta powinna zwrócić szczególną uwagę na swój tryb życia, na który składają się: zdrowe odżywianie, regularny, ale umiarkowany wysiłek fizyczny i kontrolowanie swojego zdrowia. Badania, które warto wykonać jeszcze zanim maleństwo zagości w twoim brzuchu, należą do niezbędnych i zarazem podstawowych badań, dzięki którym lekarz będzie mógł ocenić stan twojego zdrowia. Pomoże mu to także zaplanować dalsze postępowanie, w zależności od twoich wyników badań.

Podstawowe badania laboratoryjne przed ciążą:

 • Morfologia krwi – służy do określenia ilości i jakości jej składników. Dzięki morfologii można wykryć między innymi niedokrwistość, którą należy wyrównać przed zapłodnieniem. Podczas ciąży czerwonych krwinek potrzeba dużo więcej, aby dostarczać tlen do wszystkich komórek matki (bardziej obciążonych w tym stanie) oraz płodu. Ponadto, morfologia krwi może wykryć obecność stanów zapalnych w organizmie przyszłej mamy oraz zaburzenia krzepliwości krwi spowodowane nieprawidłową ilością płytek.
 • Grupa krwi i czynnik Rh – oznaczenie grupy krwi i Rh jest niezwykle istotne dla oceny ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego. Badanie wykonuje się zarówno u kobiety, jak i u przyszłego ojca dziecka. Konflikt serologiczny to sytuacja, w której organizm kobiety wytwarza przeciwciała, uszkadzające krwinki płodu. Ma to miejsce, gdy matka ma grupę krwi Rh ujemną, a płód Rh dodatnią, którą odziedziczył po ojcu. Przy zagrożeniu wystąpienia konfliktu serologicznego częściej kontroluje się stan płodu i podaje specjalne leki, chroniące przed rozwojem choroby.
 • Badanie ogólne moczu – służy do podstawowej oceny funkcji nerek. Poza tym, za jego pomocą można wykryć stany zapalne i zakażenia w obrębie układu moczowego, które przed ciążą należy wyleczyć. Nieleczone infekcje mogą się rozszerzyć na macicę i doprowadzić nawet do utraty ciąży.
 • Mocznik, kreatynina – to parametry oznaczane w surowicy krwi, dokładniej oceniające funkcjonowanie nerek niż badanie moczu.TSH – to hormon przysadki, regulujący funkcjonowanie tarczycy. Czasami diagnostykę można poszerzyć o oznaczenie fT3 i fT4 – hormonów tarczycy. Zaburzenia funkcji tego gruczołu mogą spowodować trudności w zajściu w ciążę, a nawet niepłodność lub przyczynić się do poronień. Dlatego jeszcze przed zajściem w ciążę należy sprawdzić, czy działa on bez zarzutu.
 • Glukoza – badanie stężenia glukozy na czczo jest niezwykle istotne. Cukrzyca bardzo niekorzystnie wpływa na organizm zarówno matki, jak i płodu. Może być przyczyną wielu powikłań u obojga, a nawet spowodować wewnątrzmaciczne obumarcie płodu.
 • Lipidogram – ocenia skład lipidów w surowicy krwi. Przed poczęciem dziecka watro wyrównać wszelkie nieprawidłowości w zakresie ilości cholesterolu i trójglicerydów.

3. Badania przed ciążą w kierunku chorób zakaźnych

Duże znaczenie dla bezpieczeństwa nienarodzonego dziecka mają badania w kierunku chorób zakaźnych. W razie wykrycia zakażenia u matki w większości przypadków można uchronić płód przed zachorowaniem. Najważniejsze są testy w kierunku następujących infekcji:

 • WZW B (wirusowe zapalenie typu B) – w surowicy oznacza się stężenie antygenu HBs (HbsAG). Jeżeli jesteś chora, lekarze będą mieli szansę uchronić noworodka przed zakażeniem. Jeżeli jesteś zdrowa (i jeszcze tego nie zrobiłaś), koniecznie się zaszczep;
 • różyczka – w surowicy sprawdza się pozom przeciwciał przeciwko wirusowi różyczki. Jeżeli nie chorowałaś lub ich miano jest za niskie, bezwzględnie należy się zaszczepić (najpóźniej na miesiąc przed zajściem w ciążę). Zakażenie w czasie ciąży jest groźne dla płodu – może wywołać wiele wad wrodzonych, a nawet poronienie;
 • toksoplazmoza – we krwi również oznacza się poziom przeciwciał. W społeczeństwie bardzo wiele osób zetknęło się z tą chorobą. Dla płodu niebezpieczne jest tylko świeże zakażenie. Jeżeli badanie wykazało świeżą infekcję, udaj się do lekarza chorób zakaźnych, który najlepiej doradzi ci, kiedy rozpocząć starania o dziecko. Jeżeli nie jesteś zarażona, musisz bardzo uważać, żeby nie zachorować (unikaj kotów i psów, nie jedz surowego mięsa). W każdym trymestrze ciąży trzeba też będzie kontrolować pozom przeciwciał. Przy starym zakażeniu nie ma ryzyka przejścia infekcji na płód;
 • cytomegalia – badanie polega na oznaczeniu poziomu przeciwciał. W tym przypadku raz nabyty wirus pozostaje w organizmie, ale w formie utajonej. Niestety, nie da się z niego wyleczyć. Jeżeli testy potwierdzą obecność zakażenia, istnieje niewielkie ryzyko przeniesienia go na płód. Przy wynikach ujemnych trzeba bardzo uważać, żeby nie zachorować podczas ciąży;
 • HIV – na pewno każdy z nas znalazł się kiedyś w sytuacji, w której był narażony na zakażenie tym wirusem (zabiegi stomatologiczne, hospitalizacja, wykonanie tatuażu, przetoczenia krwi, seks bez zabezpieczenia). Dlatego warto wykonać to badanie. Jeżeli okaże się, że jesteś nosicielem wirusa, prawie zawsze można ochronić dziecko przed zakażeniem.

4. Badanie ginekologiczne

Kontrola ginekologiczna jest ważnym elementem diagnostyki przed zajściem w ciążę. Lekarz dokładnie oceni dostępne badaniu elementy układu płciowego, które są przecież niezbędne do poczęcia dziecka. Zawsze należy tez pobrać cytologię. Na jej podstawie sprawdza się, czy szyjka macicy jest zdrowa. Ciąża predysponuje do szybszego rozwoju chorób, w tym stanów zapalnych i nowotworów szyjki macicy. W celu dokładniejszej oceny narządu rodnego często wykonuje się USG przezpochwowe. Jeżeli do tej pory stosowałaś tabletki antykoncepcyjne, trzeba też zrobić USG piersi.

5. Jak dbać o zdrowie, planując ciążę?

O co szczególnie warto zadbać przed zajściem w ciążę?

 • Jeśli przyjmujesz środki antykoncepcyjne, w porozumieniu z ginekologiem odstaw je na kilka miesięcy przed zajściem w ciążę.
 • Wybierz się do lekarza pierwszego kontaktu, aby porozmawiać z nim o aktualnych szczepieniach, które powinnaś przyjąć.
 • Wybierz się także do stomatologa, aby mógł skontrolować stan twojego uzębienia i przeprowadzić ewentualne leczenie ubytków.
 • Zacznij się zdrowo odżywiać i przyjmować preparaty witaminowe dla kobiet, w których szczególnie istotnym składnikiem jest kwas foliowy, niezbędny dla prawidłowego rozwoju płodu.
 • Wyeliminuj alkohol, mocną kawę i herbatę ze swojego menu.
 • Jeśli palisz, a chcesz być wkrótce mamą, postaraj się jak najszybciej rzucić palenie. Także ojciec dziecka powinien rzucić palenie, ponieważ bierne palenie szkodzi zarówno tobie, jak i dziecku, które nosisz w brzuchu.
 • Jeżeli w twojej rodzinie lub rodzinie męża występowały choroby genetyczne, warto wybrać się także do poradni genetycznej, aby ustalić ewentualne prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę genetyczną u dziecka.

Jeśli chorujesz przewlekle, np. na cukrzycę, odwiedź też swojego diabetologa, który pomoże ci dobrać leki i insulinę do diety i trybu życia kobiety ciężarnej.

mgr Anna Czupryniak, Lekarz Kalina Wysocka-Dubielecka,

Polecane wideo:

Bibliografia

 • Kabata J., Kalinowski L., Szczepańska-Konkel M., Angielski S. Badania laboratoryjne w codziennej praktyce - wartości referencyjne i interprertacje, Makmedia, Gdańsk 2005 , ISBN 83-88322-18-4
 • Czech A., Tatoń J. Diagnostyka internistyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3156-7
 • Bręborowicz G. Ginekologia i położnictwo, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3082-X
 • Opala T. Ginekologia - podręcznik dla położnych, pielęgniarek i fizjoterapeutów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3353-5

Planowanie ciąży

Komentarze (3)
~ewelina
~ewelina

ja też zrobiłam większość z tych badań, wystarczy pójść do lekarza, powiedzieć o staraniach i on zleci potrzebne badania, tak ja zrobiłam, a dodatkowo przed ciążą brałam kwas foliowy i provag by uzupełnić florę okolic intymnych w bakterie kwasu mlekowego i w ten sposób uniknąć infekcji intymnej bo wiem że w ciąży może ona być groźna

Odpowiedz
~baylka
~baylka

Najlepiej zapisać się na badania w pakiecie, aby nic nie umknęło... pamiętam jak przed pierwszą ciążą zrobiłam profilaktyczne badania zdrowa mama w certusie i teraz też się wybieram bo z mężem staramy się o drugie maleństwo :) pojedynczo to mozna zapomniec a jak z czasem jest to kadzy wie///

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Badania przed ciążą
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Badania przed ciążą
Badania przed ciążą

Podstawowe badania laboratoryjne wykonywane przed ciążą

Podstawowe badania laboratoryjne wykonywane przed ciążą

Ciąża i oczekiwanie na narodziny dziecka to jeden z najważniejszych momentów życia każdej rodziny. Przygotowując się do ciąży, warto wiedzieć, jakie działania zdrowotne przyczyniają się do właściwego przeżycia tego okresu. Kobiety regularnie...

Ciąża i dziecko

Ciąża

Dwie kreski na teście ciążowym potrafią uszczęśliwić niejedną kobietę, która stara się o dziecko. Jednak w pierwszych tygodniach ciąża może dać się we znaki: poranne mdłości, bóle głowy, wrażliwość na zapachy, zmienność nastrojów - to tylko niektóre...

Menopauza

Menopauza a ciąża

Menopauza a ciąża

Menopauza a ciąża – jak należy rozumieć tę zależność? Czy okres menopauzy jest czasem, w którym organizm kobiety jest wciąż zdolny do zapłodnienia? Zdecydowanie nie, ale menopauza jest przez wiele kobiet mylona z okresem przedmenopauzalnym, w którym...

Urojenia

Ciąża urojona

Ciąża urojona jest przykładem poważnego zaburzenia psychicznego, dotyczącego kobiet, które borykają się z problemem niepłodności i bezskutecznie starają się o dziecko albo pań, któ

Anoreksja

Anoreksja a ciąża

Anoreksja a ciąża

Problem anoreksji i ciąży może dotyczyć kilku sytuacji: gdy chora kobieta chce mieć dziecko lub gdy jest wyleczona i zachodzi w ciążę, a także gdy dotychczas, wydawałoby się, zdrowa kobieta, będąc w ciąży, zaczyna się chorobliwie odchudzać. Na tych powiązaniach...

Bulimia

Bulimia a ciąża

Bulimia a ciąża

Żarłoczność psychiczna, czyli bulimia, to bardzo poważne zaburzenie odżywiania, które dotyczy nie tylko fizjologii funkcjonowania, ale też psychiki. Najczęściej na bulimię chorują nastolatki i młode kobiety. Bulimia staje się podwójnie niebezpieczna w...

Przygotowanie do ciąży

Dieta przed ciążą

Dieta przed ciążą

Jeśli planujesz ciążę, warto, abyś przyjrzała się swojej diecie. Ciąża to czas wielkich przemian, zwłaszcza w organizmie kobiety. W czasie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na wita

Aborcja

Ciąża po aborcji

Ciąża po aborcji

Ciąża po aborcji jest możliwa? Na to pytanie próbują sobie odpowiedzieć kobiety, które przerwały ciążę, a w niedługim czasie po zabiegu aborcyjnym pragną mieć dziecko i założyć rod

Pierwszy raz

Dziewictwo a ciąża

Dziewictwo a ciąża

Dziewictwo jest w wielu kulturach wyjątkowym stanem człowieka. Jest to stan przed rozpo częciem współżycia seksualnego. Kobieta jest wówczas określana mianem dziewicy, a mężczyzna

Objawy ciąży

Ciąża mnoga

Ciąża bliźniacza to podwójne szczęście i podwójny kłopot. Niespodziewana powoduje zamieszanie w rodzinie. Dodatkowy wózek, łóżeczko, ubranka. Jednak najważniejsza jest dobra opieka