Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Objawy ciąży - rozpoznanie, test ciążowy

Avatar placeholder
22.03.2021 14:23
Objawy ciąży to najczęściej brak okresu i powiększenie piersi
Objawy ciąży to najczęściej brak okresu i powiększenie piersi (Zdjęcie autorstwa micadew / CC BY-SA 2.0)

Objawy ciąży to zazwyczaj brak miesiączki, częste oddawanie moczu, mdłości i powiększenie piersi. Wiele z tych objawów może jednak wskazywać nie tylko na ciążę, ale też na różne choroby czy zaburzenia hormonalne organizmu. Często kobiety nie są pewne, czy zaszły w ciążę, czy też objawy, takie jak np. wymioty nie są skutkiem zatrucia pokarmowego albo problemów z żołądkiem. Jeśli jednak te objawy ciąży występują razem, z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że kobieta zostanie mamą.

spis treści

1. Objawy ciąży - rozpoznanie

Rozpoznanie ciąży poprzedzają zwykle objawy ciąży takie jak brak miesiączki, powiększenie się macicy, a także ciążę potwierdza dodatni wynik próby ciążowej i badania USG. Jeśli u kobiety do tej pory w miarę regularnie miesiączkującej nastąpił brak miesiączki, a ponadto skarży się ona na częste oddawanie moczu, mdłości i obrzmiałe piersi, wówczas z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że jest ona w ciąży. Pamiętajmy jednak, że opóźnienie się krwawienia miesięcznego może być nie tylko objawem ciąży, ale też symptomem zaburzeń hormonalnych, a powiększenie macicy – objawem obecności mięśniaków.

Rozpoznanie ciąży opiera się zazwyczaj na przypuszczeniach. Do takich przypuszczalnych objawów ciąży należą:

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"
  • brak miesiączki;
  • powiększające się i obolałe piersi;
  • nudności z wymiotami lub bez wymiotów;
  • częste oddawanie moczu;
  • zmęczenie;
  • senność.
Kobieta na początku ciąży może doświadczać nieprzyjemnych objawów bólowych
Kobieta na początku ciąży może doświadczać nieprzyjemnych objawów bólowych (Shutterstock)

Podczas ciąży nie zawsze dochodzi do całkowitego ustąpienia krwawień miesięcznych. U niektórych kobiet występują one cyklicznie w czasie pierwszego trymestru. Jeżeli u kobiety po kilkunastodniowym braku miesiączki znowu pojawi się krwawienie, należy wykluczyć zagrożenie poronieniem i ciążę pozamaciczną. Należy pamiętać, że nie tylko ciąża jest przyczyną wtórnego braku miesiączki. Mogą to być także zaburzenia owulacji podczas cykli miesiączkowych, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, przewlekłe choroby czy przedwczesne zahamowanie czynności jajników.

Jednym z wczesnych objawów ciąży jest powiększenie i bolesność piersi. Większość kobiet zauważa też w nich guzkowate zgrubienia oraz wzmożoną tkliwość brodawek. Poza tym na piersiach zaczynają się uwidaczniać naczynia krwionośne, zwiększają się rozmiary brodawki i otoczki. Jednak przyczyną powiększenia i bolesności piersi mogą też być zaburzenia hormonalne.

Wczesne objawy ciąży
Wczesne objawy ciąży

By potwierdzić ciążę, najlepiej wykonać test ciążowy, który wykrywa beta gonadotropinę kosmówkową. Hormon

zobacz galerię

Nudności i wymioty to kolejne objawy ciąży towarzyszące zwykle wczesnemu okresowi ciąży. Pojawiają się zwykle rano i utrzymują się przez kilka godzin w ciągu dnia. Wymioty w ciąży zwykle nie zaburzają przyjmowania pokarmów, choć preferencje żywieniowe kobiety ciężarnej mogą się zmienić. Jednak i wymioty nie muszą wcale świadczyć o ciąży. Mogą być bowiem objawem przewlekłych chorób lub następstwem stosowania różnych leków.

Do objawów ciąży zalicza się też częste oddawanie moczu, które jest spowodowane powiększeniem się macicy. Pojawia się dodatkowo uczucie ucisku na spojeniu łonowym. Częste oddawanie moczu może być jednak również skutkiem zakażenia układu moczowego.

2. Objawy ciąży - test ciążowy

By upewnić się, że wyżej opisane objawy ciąży świadczą o zapłodnieniu, najprościej wykonać hormonalny test ciążowy. Opiera się on na wykryciu ßhCG - gonadotropiny kosmówkowej, hormonu obecnego we krwi i w moczu. Jego obecność świadczy o zagnieżdżeniu się jaja płodowego w błonie śluzowej macicy. Poziom gonadotropiny kosmówkowej zaczyna wzrastać około siódmego dnia od zapłodnienia. Można wyróżnić trzy rodzaje hormonalnych testów ciążowych:

  • domowy test ciążowy – do zakupienia w aptece i do samodzielnego wykonania w domu. Zazwyczaj polega on na naniesieniu na specjalne okienko kontrolne kilku kropel oddanego rano moczu. Pojawienie się dwóch niebieskich lub różowych prążków (kolor zależy od rodzaju testu) świadczy o ciąży. Wadą domowych testów ciążowych jest to, że mogą one dać wynik negatywny, pomimo tego, że kobieta jest w ciąży. Dlatego jeśli wynik testu był negatywny, ale miesiączka nie pojawiła się w spodziewanym terminie, należy skonsultować się ze specjalistą.
  • laboratoryjny test ciążowy z moczu – wykrywa podjednostkę beta gonadotropiny kosmówkowej w moczu z czułością bliską 100 proc. już po siedmiu dniach od zapłodnienia. Zazwyczaj do tego testu stosuje się pierwszy ranny mocz. Wynik otrzymuje się po kilku godzinach.
  • laboratoryjny test z krwi – wykrywa beta gonadotropinę kosmówkową w surowicy krwi. Wykrywa ciążę niemal ze stuprocentowym prawdopodobieństwem.

ZOBACZ TAKŻE:

W rozpoznawaniu ciąży pomaga również:

  • wysłuchanie czynności serca płodu;
  • wyczucie serca płodu;
  • powiększenie brzucha lub jego bóle;
  • wykonanie badania USG.

Wysłuchanie czynności serca płodu za pomocą słuchawek lekarskich jest możliwe u szczupłej kobiety około 17.-19. tygodnia ciąży. Specjalnym detektorem serca płodu - dużo wcześniej - około 12. tygodnia. Wyczucie ruchów płodu jest możliwe w drugim trymestrze ciąży, między 18. a 21. tygodniem ciąży. Powiększenie się brzucha rozpoczyna się zazwyczaj w 12.-14. tygodniu ciąży. Badanie USG uwidacznia zarodek już w trzecim tygodniu po zapłodnieniu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Pierwsze tygodnie ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze