Objawy ciąży - rozpoznanie, test ciążowy

Objawy ciąży to zazwyczaj brak miesiączki, częste oddawanie moczu, mdłości i powiększenie piersi. Wiele z tych objawów może jednak wskazywać nie tylko na ciążę, ale też na różne choroby czy zaburzenia hormonalne organizmu. Często kobiety nie są pewne, czy zaszły w ciążę, czy też objawy, takie jak np. wymioty nie są skutkiem zatrucia pokarmowego albo problemów z żołądkiem. Jeśli jednak te objawy ciąży występują razem, z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że kobieta zostanie mamą.

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

Objawy ciąży - rozpoznanie

Rozpoznanie ciąży poprzedzają zwykle objawy ciąży takie jak brak miesiączki, powiększenie się macicy, a także ciążę potwierdza dodatni wynik próby ciążowej i badania USG. Jeśli u kobiety do tej pory w miarę regularnie miesiączkującej nastąpił brak miesiączki, a ponadto skarży się ona na częste oddawanie moczu, mdłości i obrzmiałe piersi, wówczas z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że jest ona w ciąży. Pamiętajmy jednak, że opóźnienie się krwawienia miesięcznego może być nie tylko objawem ciąży, ale też symptomem zaburzeń hormonalnych, a powiększenie macicy – objawem obecności mięśniaków.

Rozpoznanie ciąży opiera się zazwyczaj na przypuszczeniach. Do takich przypuszczalnych objawów ciąży należą:

 • brak miesiączki;
 • powiększające się i obolałe piersi;
 • nudności z wymiotami lub bez wymiotów;
 • częste oddawanie moczu;
 • zmęczenie;
 • senność.

Podczas ciąży nie zawsze dochodzi do całkowitego ustąpienia krwawień miesięcznych. U niektórych kobiet występują one cyklicznie w czasie pierwszego trymestru. Jeżeli u kobiety po kilkunastodniowym braku miesiączki znowu pojawi się krwawienie, należy wykluczyć zagrożenie poronieniem i ciążę pozamaciczną. Należy pamiętać, że nie tylko ciąża jest przyczyną wtórnego braku miesiączki. Mogą to być także zaburzenia owulacji podczas cykli miesiączkowych, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, przewlekłe choroby czy przedwczesne zahamowanie czynności jajników.

Jednym z wczesnych objawów ciąży jest powiększenie i bolesność piersi. Większość kobiet zauważa też w nich guzkowate zgrubienia oraz wzmożoną tkliwość brodawek. Poza tym na piersiach zaczynają się uwidaczniać naczynia krwionośne, zwiększają się rozmiary brodawki i otoczki. Jednak przyczyną powiększenia i bolesności piersi mogą też być zaburzenia hormonalne.

Wczesne objawy ciąży

By potwierdzić ciążę, najlepiej wykonać test ciążowy, który wykrywa beta gonadotropinę kosmówkową. Hormon ten pojawia się we krwi i w moczu po zapołod...

Nudności i wymioty to kolejne objawy ciąży towarzyszące zwykle wczesnemu okresowi ciąży. Pojawiają się zwykle rano i utrzymują się przez kilka godzin w ciągu dnia. Wymioty w ciąży zwykle nie zaburzają przyjmowania pokarmów, choć preferencje żywieniowe kobiety ciężarnej mogą się zmienić. Jednak i wymioty nie muszą wcale świadczyć o ciąży. Mogą być bowiem objawem przewlekłych chorób lub następstwem stosowania różnych leków.

Do objawów ciąży zalicza się też częste oddawanie moczu, które jest spowodowane powiększeniem się macicy. Pojawia się dodatkowo uczucie ucisku na spojeniu łonowym. Częste oddawanie moczu może być jednak również skutkiem zakażenia układu moczowego.

Objawy ciąży - test ciążowy

By upewnić się, że wyżej opisane objawy ciąży świadczą o zapłodnieniu, najprościej wykonać hormonalny test ciążowy. Opiera się on na wykryciu ßhCG - gonadotropiny kosmówkowej, hormonu obecnego we krwi i w moczu. Jego obecność świadczy o zagnieżdżeniu się jaja płodowego w błonie śluzowej macicy. Poziom gonadotropiny kosmówkowej zaczyna wzrastać około siódmego dnia od zapłodnienia. Można wyróżnić trzy rodzaje hormonalnych testów ciążowych:

 • domowy test ciążowy – do zakupienia w aptece i do samodzielnego wykonania w domu. Zazwyczaj polega on na naniesieniu na specjalne okienko kontrolne kilku kropel oddanego rano moczu. Pojawienie się dwóch niebieskich lub różowych prążków (kolor zależy od rodzaju testu) świadczy o ciąży. Wadą domowych testów ciążowych jest to, że mogą one dać wynik negatywny, pomimo tego, że kobieta jest w ciąży. Dlatego jeśli wynik testu był negatywny, ale miesiączka nie pojawiła się w spodziewanym terminie, należy skonsultować się ze specjalistą.
 • laboratoryjny test ciążowy z moczu – wykrywa podjednostkę beta gonadotropiny kosmówkowej w moczu z czułością bliską 100 proc. już po siedmiu dniach od zapłodnienia. Zazwyczaj do tego testu stosuje się pierwszy ranny mocz. Wynik otrzymuje się po kilku godzinach.
 • laboratoryjny test z krwi – wykrywa beta gonadotropinę kosmówkową w surowicy krwi. Wykrywa ciążę niemal ze stuprocentowym prawdopodobieństwem.

W rozpoznawaniu ciąży pomaga również:

 • wysłuchanie czynności serca płodu;
 • wyczucie serca płodu;
 • powiększenie brzucha lub jego bóle;
 • wykonanie badania USG.

Wysłuchanie czynności serca płodu za pomocą słuchawek lekarskich jest możliwe u szczupłej kobiety około 17.-19. tygodnia ciąży. Specjalnym detektorem serca płodu - dużo wcześniej - około 12. tygodnia. Wyczucie ruchów płodu jest możliwe w drugim trymestrze ciąży, między 18. a 21. tygodniem ciąży. Powiększenie się brzucha rozpoczyna się zazwyczaj w 12.-14. tygodniu ciąży. Badanie USG uwidacznia zarodek już w trzecim tygodniu po zapłodnieniu.

Komentarze (24)
~iza
~iza 8 miesięcy temu

mam takie pytanie czy to jest możliwe,że z macicy leci cały czas coś takiego bezparwnego, lepiącego się? mam pytanie czy w ciąży są bóle podbrzusza wtedy jak np. idę na spacer szybkim tęmpem? i czy w ciąży może być tak że ma się apetyt na słodkie i kwaśnie i czy to może być ciąża wtedy gdy oprócz herbaty nic innego nie smakuje mi do picia i zawsze mam taki dziwny smak w buzi

Odpowiedz
~oooo
~oooo ponad rok temu

Witam osyatnia miesiaczke mialam 26 maja 2015roku .13 sierpnia bylam w 10 tygodniu ciazy i termin porodu mialam na 11.03.2016 a z okresu na 02 03 2016.cykle mam 32-35 czy do zaplodnienia moglo dojsc okolo 15 czerwca vzy pozniej?

Odpowiedz
~Kaasia
~Kaasia ponad rok temu

Witam ! Mam pytanie . Miałam miesiączkę 23 wrzesnia i do tej pory nie mam mam nie regularne od tygodnia bola mnie jajniki tak jak na miesiączkę a miesiączki brak . Mdli mnie rano , wieczorem . Piersi mnie bola . Robiłam test dzisiaj i wyszedł negatywny . A z moim partnerem staramy się o dziecko i nadal chyba nic . Denerwuje się bo nie wiem co mi jest . Proszę o szybka odpowiedz . Z góry dziekuje.

Odpowiedz
~Zanet38
~Zanet38 ponad rok temu

Witam mam problem a mianowicie juz po woli nie wiem co jest prawda a co nie. Otóż okres mialam lipiec 25 do 27 bardzo obfity ale nie wspolzylam w sierpniu mialam dostac po obliczeniu tez 25 mniej wiecej bo mam nie regoralny okres od 28. 08 do 22.09 wspolzylam bez zabezpieczenia zaznacze staram sie o dzidzie. No i okresu brak mialam 19.09 jedno dniowe plamienie takie jak by brazowe. Od tego czasu czuje się dziwnie mialam mdłości kluly mnie na zmiane jajniki bol pod brzuchem zaparcia i wstret do perfum az mnie mdli jak ktos ich uzywa. Robilam 21.09 test negatywny ale od dwuch dni dopadla mnie zgaga co nigdy wcześniej nie mialam problemu.Do tego duszności zawroty głowy tak samo mialam przy wczesniejszych ciążach. Dzis z rano znów zrobilam test i negatywny. Teraz juz nie wiem co sie dzieje czy to ciaza? Czy powinnam poczekac z testem czy udac się do lekarza nie chce się zawieść mam juz 38l i trzy ciążę za sobą ale jak wiadomo kazda ciąża inaczej przebiega dla tego moja nie pewnosc czy test może się mylić czy też mój organizm plata figle. Proszę o szybką odpowiedź z gory dziękuję

Odpowiedz
~Malinowa
~Malinowa ponad rok temu

Mam pierwsze objawy ciąży. Ale z chłopakiem zawsze uzywalismy antykoncepcji (ja biorę tabletki, niezbyt mocne, ale jednak i dodatkowo on zakłada prezerwatywy). Nie mam możliwości sprawdzenia po okresie czy mogę być w ciąży bo tabletki rozregulowaly mi cykl. Mam sie czego bać? Proszę o szybką odpowiedz

Odpowiedz
~donusia
~donusia ponad rok temu

Witam ,mam pytanie , czy sterczące sutki to objaw ciąży i przy jedzeniu mam dziwne uczucie jak by mi jedzenie rosło w gardle a z moim narzeczony ciągle sypiamy bez zabezpieczenia nawet w dni płodne . jestem po poronieniu . czas po poronieniu minelo już 3m-sc

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy
Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy

Rozpoznanie ciąży

Rozpoznanie ciąży

By potwierdzić ciążę, najlepiej wykonać test ciążowy, który wykrywa beta gonadotropinę kosmówkową. Hormon ten pojawia się we krwi i w moczu po zapołodnieniu.

Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy

Cechy dobrego ginekologa

Cechy dobrego ginekologa

Dobry ginekolog powinien być człowiekiem taktownym, otwartym i wzbudzającym zaufanie, a przede wszystkim elokwentnym.

Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy

Ciąża bliźniacza

Ciąża bliźniacza

Ciążę bliźniaczą dzieli się na dwa rodzaje: jednojajową i dwujajową. W przypadku pierwszej owocem rozwiązania mogą być bliźnięta syjamskie.

Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy

Inne objawy ciąży

Inne objawy ciąży

W czasie ciąży może się okazać, że ulubiony zapach (np. kwiatów) staje się nie do zniesienia, a inne zapachy, które kobieta tolerowała wcześniej, teraz powodują mdłości i wymioty.

Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy

Czas ciąży

Czas ciąży

Trudno jest zapobiec urodzeniu się wcześniaka czy przenoszeniu ciąży. Podstawowym zadaniem kobiety jest jednak dbałość o swoje zdrowie, a szczególnie o dietę, bo może mieć to wpływ na długość ciąży.

Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy

W oczekiwaniu na dziecko

W oczekiwaniu na dziecko

Dzięki licznym metodom możemy orientacyjnie określić termin przyjścia dziecka na świat. Wystarczy podać datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki i długość cyklu miesiączkowego. Pamiętajmy, że wyniki nie są precyzyjne.

Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy

Wyznaczanie daty porodu (WIDEO)

Wyznaczanie daty porodu (WIDEO) Odtwórz wideo

oczywiście ustala lekarz podczas pierwszej wizyty po zajściu w ciążę. Podczas następnej wizyty określa się wiek płodu na podstawie badania (...) ultrasonograficznego. W wyliczonej dacie porodu rodzi się jedynie 3% dzieci. Natomiast...

Badania w ciąży - nieinwazyjne i inwazyjne badania prenatalne

Pozytywny test ciążowy

Pozytywny test ciążowy

Testy ciążowe nie zawsze dają stuprocentową pewność, dlatego warto potwierdzić ich wyniki badaniami w gabinecie lekarskim. Najdokładniejsze w tym przypadku są badania krwi.

Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy

Pierwsze symptomy ciąży

Pierwsze symptomy ciąży

Objawy typowe dla ciąży Większość kobiet będących w ciąży doświadcza charakterystycznych dla tego stanu objawów. Dowiedz się, jakie są pierwsze (...) kosmówkowej u kobiet ciężarnych. Zazwyczaj objawy...