Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy

Pierwsze objawy ciąży nie są odczuwane od razu po zapłodnieniu. Pierwsze objawy ciąży , jak poranne mdłości czy powiększenie piersi, kobiety często zaczynają odczuwać dopiero po kilku tygodniach. Nie wszystkie panie w ciąży odczuwają zmiany zachodzące w ich ciele w ten sam sposób. Pierwsze objawy ciąży u niektórych kobiet są bardziej nasilone niż u innych, jednak oznaki zapłodnienia nie powinny być nigdy lekceważone. Test ciążowy w łatwy i szybki sposób odpowie na pytanie, czy odczuwane dolegliwości świadczą o ciąży.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

W oczekiwaniu na dziecko

Dzięki licznym metodom możemy orientacyjnie określić termin przyjścia dziecka na świat. Wystarczy podać datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki i długość...

Objawy ciąży - brak miesiączki, wymioty, nudności

Brak miesiączki to zwykle pierwszy objaw ciąży , na który kobiety zwracają uwagę. Jednak należy pamiętać, że zatrzymanie krwawienia może być spowodowane wieloma różnymi czynnikami, nie tylko ciążą. Do prawdopodobnych przyczyn należą:

Trzeba także pamiętać, że okres może się pojawić pomimo zajścia w ciążę. Niektóre kobiety w ciąży mają krwawienia przypominające okres. Przez 2-3 tygodnie od zapłodnienia u kobiety utrzymuje się nieco podwyższona temperatura. Wynika to z wyższego poziomu progesteronu, który podtrzymuje ciążę w pierwszych tygodniach. Pierwszym objawem ciąży jest, gdy w czasie spodziewanej miesiączki temperatura ciała jest o 6-10 kresek wyższa niż normalnie.

Pierwsze objawy ciąży to dla wielu kobiet również wymioty i nudności. Zazwyczaj pojawiają się one dopiero po około 6-8 tygodniach od zapłodnienia i trwają do około 14 tygodnia ciąży. Występują głównie rano lub wieczorem, ale niekiedy mogą się utrzymywać przez cały dzień. Częściej na nudności i wymioty skarżą się kobiety, które w ciąży są po raz pierwszy, a także panie z ciążą mnogą. Wymioty mogą być spowodowane także infekcją, zatruciem pokarmowym, lekami. Pierwszym objawem ciąży może być również zwiększenie apetytu lub jego brak. Często pierwszym objawem ciązy jest również zgaga, nadmierne wydzielanie śliny i wstręt do określonych zapachów. Między 6 a 8 tygodniem od zapłodnienia kobieta częściej oddaje mocz. Jest to naturalna konsekwencja rozwoju płodu i jeden z pierwszych objawów ciąży.

Inne objawy ciąży

W czasie ciąży może się okazać, że ulubiony zapach (np. kwiatów) staje się nie do zniesienia, a inne zapachy, które kobieta tolerowała wcześniej, teraz...

Objawy ciąży - pierwszy trymestr

Zmieniające się ciśnienie krwi i zmiany hormonalne w pierwszym trymestrze często są przyczyną zawrotów i bólów głowy. Jednak nie każda kobieta odczuwa ten pierwszy objaw ciąży. Temu stanowi często towarzyszą również wahania nastroju. Przyczyną tego stanu jest wzrost poziomu hormonów, w tym adrenaliny, noradrenaliny i endorfin. To właśnie one odpowiedzialne są za nagłe zmiany nastroju, nadpobudliwość, rozdrażnienie i zwiększoną wrażliwość czuciową, czyli pierwsze objawy ciąży. Często też pierwszymi objawami ciąży są zmęczenie i senność. Z tego powodu w pierwszym trymestrze potrzebuje więcej snu i odpoczynku.

Inne pierwsze objawy ciąży, to:

 • powiększone, obrzmiałe i wrażliwe na dotyk piersi,
 • przebarwione brodawki i obwódki piersiowe,
 • częste wymioty lub mdłości,
 • zmiany skórne na wargach sromowych i linii biegnącej od pępka do spojenia łonowego,
 • powiększający się brzuch.

Trzeba jednak pamiętać, że żaden w wymienionych pierwszych objawów ciąży nie przesądza o tym, że kobieta jest w ciąży. Aby mieć stuprocentową pewność, należy pójść do ginekologa lub wykonać test ciążowy. Można to zrobić już po tygodniu od prawdopodobnego zapłodnienia.

Co to jest test ciążowy?

Jeżeli zastanawiasz się, czy jesteś w ciąży, najlepiej wykonać test ciążowy, który można kupić w każdej aptece. Jeżeli badanie zostanie wykonane prawidłowo,...

Objawy ciąży - rozpoznanie

Rozpoznanie ciąży ustala się zwykle na podstawie objawu braku miesiączki, powiększenia się macicy, dodatniego wyniku próby ciążowej, a także badania USG. Jeśli u kobiety do tej pory w miarę regularnie miesiączkującej nastąpił brak miesiączki, a ponadto skarży się ona na częste oddawanie moczu, mdłości i obrzmiałe piersi, wówczas z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że jest ona w ciąży. Pamiętajmy jednak, że opóźnienie się krwawienia miesięcznego może też być objawem zaburzeń hormonalnych, a powiększenie macicy – skutkiem obecności mięśniaków. Pierwsze objawy ciąży są zazwyczaj tylko objawami przypuszczalnymi.

Podczas ciąży nie zawsze dochodzi do całkowitego ustąpienia krwawień miesięcznych. U niektórych kobiet występują one cyklicznie w czasie pierwszego trymestru. To też może być pierwszym objawem ciąży. Jeżeli u kobiety po kilkunastodniowym braku miesiączki znowu pojawi się krwawienie, należy wykluczyć zagrożenie poronieniem i ciążę pozamaciczną. Należy też pamiętać, że nie tylko ciąża jest przyczyną wtórnego braku miesiączki. Mogą to być także zaburzenia owulacji podczas cykli miesiączkowych, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, przewlekłe choroby czy przedwczesne zahamowanie czynności jajników.

Jednym z pierwszych objawów ciąży jest powiększenie i bolesność piersi. Większość kobiet zauważa też guzkowate w nich zgrubienia oraz wzmożoną tkliwość i świąd brodawek. Poza tym, na piersiach zaczynają się uwidaczniać naczynia krwionośne, zwiększają się rozmiary brodawek i ich otoczki. Jednak przyczyną powiększenia i bolesności piersi mogą też być zaburzenia hormonalne i stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Pierwsze objawy pewne, które upoważniają lekarza do rozpoznania ciąży, to wykrycie czynności serca płodu za pomocą badania USG. Serce zarodka zaczyna bić już w 5 tygodniu ciąży, jednak USG uwidacznia je najwcześniej w 6 tygodniu.

Objawy ciąży - test ciążowy

By upewnić się, że jest się w ciąży, najprościej wykonać hormonalny test ciążowy. Opiera się on na wykryciu beta gonadotropiny kosmówkowej– hormonu obecnego we krwi i w moczu. Jego obecność świadczy o zagnieżdżeniu się jaja płodowego w błonie śluzowej macicy. To właściwy pierwszy objaw ciąży. Poziom gonadotropiny kosmówkowej zaczyna wzrastać około 7 dnia od zapłodnienia. Można wyróżnić trzy rodzaje hormonalnych testów ciążowych.

 • Domowy test ciążowy – można go kupić w aptece i samodzielnie wykonać w domu. Zazwyczaj polega on na naniesieniu na specjalne okienko kontrolne kilku kropel oddanego rano moczu. Pojawienie się dwóch niebieskich lub różowych prążków (kolor zależy od rodzaju testu) świadczy o ciąży. Wadą domowych testów ciążowych jest to, że mogą one dać wynik negatywny, pomimo tego, że kobieta jest w ciąży. Dlatego jeśli wynik testu był negatywny, ale miesiączka nie pojawiła się w spodziewanym terminie, należy skonsultować się ze specjalistą.
 • Laboratoryjny test ciążowy – wykrywa podjednostkę beta gonadotropiny kosmówkowej w moczu z czułością bliską 100% już po 7 dniach od zapłodnienia. Zazwyczaj do tego testu stosuje się pierwszy ranny mocz. Wynik otrzymuje się po kilku godzinach.
 • Laboratoryjny test krwi – wykrywa beta gonadotropinę kosmówkową w surowicy krwi. Wykrywa ciążę niemal ze stuprocentowym prawdopodobieństwem.

Objawy ciąży - nietypowe objawy

Najczęstsze pierwsze objawy ciąży są doskonale wszystkim znane: poranne mdłości, zmęczenie, przybieranie na wadze. Jednakże istnieje również wiele nietypowych objawów ciąży, które doskwierają kobietom w ciąży. Hormony mogą wywoływać takie dziwne objawy ciąży, jak zmiana koloru skóry, zębów oraz wariacje związane ze zmysłem powonienia. Jednym z pierwszych objawów ciąży mogą być żywieniowe zachcianki. Nie zawsze są związane z jedzeniem nadmiernej ilości lodów czy korniszonów, ale pokusa sięgnięcia po nietypowe zestawienia produktów często jest bardzo silna, co wywoływane jest przez hormony. Czasem kobiety w ciąży nie potrafią oprzeć się jedzeniu rzeczy niejadalnych, jak np. mydło. Taki nietypowy pierwszy objaw ciąży nazywany jest łaknieniem spaczonym i wymaga interwencji lekarza.

Szalejące hormony w czasie początkowych faz ciąży mogą zmieniać zapachy. To również pierwszy objaw ciąży. Nagle może się okazać, że ulubiony do tej pory posiłek pachnie nie do zniesienia, a zapachy, które wcześniej były neutralne, teraz wywołują mdłości i wymioty. Zazwyczaj takie pierwsze objawy ciąży ustępują w drugim i trzecim trymestrze, lecz zdarza się, że trwają do rozwiązania. Nie jest to przyjemne, ale jednym z pierwszych objawów ciąży mogą być również gazy. Winą należy i w tym przypadku obarczyć hormony. A jedynym pocieszeniem może być fakt, że większość ludzi powinna to wybaczyć ciężarnym, zwłaszcza ta część społeczeństwa, która również była kiedykolwiek w ciąży.

Zwiększona produkcja krwinek oraz hormonów powoduje nieprzyjemne zmiany w ustach u kobiet ciężarnych. Jednym z pierwszych objawów ciąży są opuchnięte dziąsła, które mogą krwawić w czasie szczotkowania. Lekarze na ogół zalecają kobietom w ciąży częstsze wizyty u dentystów. Kolejnym pierwszym objawem ciąży mogą być nocne bolesne skurcze nóg, które zazwyczaj występują w późniejszym okresie ciąży, na początku drugiego lub w trzecim trymestrze. Kobiety w ciąży często doświadczają uczucia, jakby traciły głowę. Zdarza się im zapominać różne rzeczy i mieć problemy z koncentracją. Niestety, nic nie da się poradzić na ten objaw ciąży, jednak pocieszeniem jest fakt, że to tylko tymczasowe. Po urodzeniu dziecka hormony się uspokoją i wszystko powinno wrócić do normy.

W czasie ciąży zmienia się kolorystyka skóry, za którą również odpowiedzialne są szalejące hormony. Połowa kobiet w ciąży doświadcza zmiany koloru twarzy, czasem pojawiają się plamki, ale na twarzy zazwyczaj są symetryczne.

Bycie w ciąży to rewolucja dla organizmu kobiety, co powoduje wiele zmian. Pierwsze objawy ciąży bywają czasem naprawdę nietypowe, dziwne i zaskakujące, ale zazwyczaj wszystkie znikają dosyć szybko, a najpóźniej po urodzeniu dziecka.

Komentarze (22)
~ola
~ola ponad rok temu

Dzień dobry. Planuje dzieciątko i nie mogę się doczekać.Moja owulacja wypadla w sobotę 9.04 Czułam kłucie jajników tak ze ledwo chodziłam. Sex odbył się 4.04 w poniedziałek w nocy do konca. W piątek 8.04 również byl ale mój partner nie skończył. Dodatkowo kochaliśmy sie w poniedziałek rano dwa dni po owulacji. Wieczorem miałam plamienie koloru brązowego. Minęlo 7 dni od owulacji. W międzyczasie miałam dziwne klocie jajników. Jakby ktos wbijal igle.Mam zgagę i lekko wrażliwe sutki

Odpowiedz
~ELIZA
~ELIZA ponad rok temu

Witam. W dzien owulacji kochalam sie z moim partnerem z efektem koncowym we mnie. Dzis jest 5 dzien po owulacji jak i po stosunku… delikatnie nudzi mnie brzuch, lewy jajnik i czuje delikatne pobolewanie lewej piersi. Boli mnie tez krocze w miejscu gdzie bylam szyta podczas pierwszej ciazy, co dziwne bo taki bol pojawial sie tylko podczas okresu… do dnia spodziewanej miesiaczki zostalo jeszcze 9 dni. Dzien po owulacji dostalam przeziebienia wiec stan podgoraczkowy mam i oczywiscie oslabienie organizmu, katar, dlatego tez jest mi ciezko okreslic ciaze… do tego zmiany nastroju, placze nawet bez powodu. Co o tym sadzicie? Moge byc w ciazy?

Odpowiedz
~magic.ffb
~magic.ffb ponad rok temu

"Zachcianki na dziwne smaki" to nic innego, jak to, że organizm domaga się różnych witamin, bo w tych czasach ludzie sięgają po bezwartościowy fast food, zamiast świadomie wybierać jedzenie. Organizm to bardzo mądry system, 'napad głodu' na konkretne jedzenie powstaje wtedy, gdy człowiek ma braki witamin i minerałów. Zajmuję się odżywianiem, jestem w 9 miesiącu ciąży, naturalna suplementacja, póki co 5kg do przodu i ŻADNYCH z wymienionych wyżej 'dolegliwości', nie licząc wrażliwych piersi i brzuszka przed sobą :) Drogie Panie. Ciąża to najcudowniejszy czas, pod warunkiem świadomych wyborów :)

Odpowiedz
~Ewa21
~Ewa21 ponad rok temu

Witam. Mam 21 lat i nazywam się Ewa. Od dwóch miesięcy nie mam miesiączki . Mogę być w ciąży? Kochałam się z Moim Facetem w poprzedni poniedziałek . Boli mnie brzuch, przybrałam na wadze, jestem osłabiona i ciągle spać mi się chce. Co to może być? Proszę o szybką odpowiedź .

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy
Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy

Cechy dobrego ginekologa

Cechy dobrego ginekologa

Dobry ginekolog powinien być człowiekiem taktownym, otwartym i wzbudzającym zaufanie, a przede wszystkim elokwentnym.

Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy

Ciąża bliźniacza

Ciąża bliźniacza

Ciążę bliźniaczą dzieli się na dwa rodzaje: jednojajową i dwujajową. W przypadku pierwszej owocem rozwiązania mogą być bliźnięta syjamskie.

Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy

Rozpoznanie ciąży

Rozpoznanie ciąży

By potwierdzić ciążę, najlepiej wykonać test ciążowy, który wykrywa beta gonadotropinę kosmówkową. Hormon ten pojawia się we krwi i w moczu po zapołodnieniu.

Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy

Inne objawy ciąży

Inne objawy ciąży

W czasie ciąży może się okazać, że ulubiony zapach (np. kwiatów) staje się nie do zniesienia, a inne zapachy, które kobieta tolerowała wcześniej, teraz powodują mdłości i wymioty.

Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy

Czas ciąży

Czas ciąży

Trudno jest zapobiec urodzeniu się wcześniaka czy przenoszeniu ciąży. Podstawowym zadaniem kobiety jest jednak dbałość o swoje zdrowie, a szczególnie o dietę, bo może mieć to wpływ na długość ciąży.

Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy

W oczekiwaniu na dziecko

W oczekiwaniu na dziecko

Dzięki licznym metodom możemy orientacyjnie określić termin przyjścia dziecka na świat. Wystarczy podać datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki i długość cyklu miesiączkowego. Pamiętajmy, że wyniki nie są precyzyjne.

Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy

Wyznaczanie daty porodu (WIDEO)

Wyznaczanie daty porodu (WIDEO) Odtwórz wideo

oczywiście ustala lekarz podczas pierwszej wizyty po zajściu w ciążę. Podczas następnej wizyty określa się wiek płodu na podstawie badania (...) ultrasonograficznego. W wyliczonej dacie porodu rodzi się jedynie 3% dzieci. Natomiast...

Rozwój płodu - okresy życia prenatalnego, rozwój płodu w poszczególnych miesiącach

Pierwszy trymestr ciąży - badanie USG, ciąża tydzień po tygodniu

, musisz o niego dbać już teraz, bo pierwszy trymestr ciąży to bardzo ważny okres w jego życiu. W ciągu trzech miesięcy urośnie aż... 6 centymetrów, a (...) może ważyć nawet 14 gramów. A to wielkolud! Pierwszy...

Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy

Pierwsze symptomy ciąży

Pierwsze symptomy ciąży

Objawy typowe dla ciąży Większość kobiet będących w ciąży doświadcza charakterystycznych dla tego stanu objawów. Dowiedz się, jakie są pierwsze (...) kosmówkowej u kobiet ciężarnych. Zazwyczaj objawy...