Pierwsze objawy ciąży - brak miesiączki, nudności, wymioty, pierwszy trymestr, rozpoznanie, test ciażowy

Pierwsze objawy ciąży nie są odczuwane od razu po zapłodnieniu. Pierwsze objawy ciąży, jak poranne mdłości czy powiększenie piersi, kobiety często zaczynają odczuwać dopiero po kilku tygodniach. Nie wszystkie panie w ciąży odczuwają zmiany zachodzące w ich ciele w ten sam sposób.

spis treści

Zobacz film: "Pierwsze objawy ciąży"

1. Pierwsze objawy ciąży - brak miesiączki

Pierwsze objawy ciąży u niektórych kobiet są bardziej nasilone niż u innych, jednak oznaki zapłodnienia nie powinny być nigdy lekceważone. Test ciążowy w łatwy i szybki sposób odpowie na pytanie, czy odczuwane dolegliwości świadczą o ciąży.

Brak miesiączki to zwykle pierwszy objaw ciąży, na który kobiety zwracają uwagę. Jednak należy pamiętać, że zatrzymanie krwawienia może być spowodowane wieloma różnymi czynnikami, nie tylko ciążą. Do prawdopodobnych przyczyn należą:

Nie jedz tego w ciąży!
Nie jedz tego w ciąży! [9 zdjęć]

Są one niebezpieczne ze względu na możliwość zakażenia listerią. Dozwolone jest spożywanie owoców morza...

zobacz galerię

Trzeba także pamiętać, że może wystąpić zjawisko pojawienia się okresu w ciąży. Niektóre kobiety w ciąży mają krwawienia przypominające okres. Przez 2-3 tygodnie od zapłodnienia u kobiety utrzymuje się nieco podwyższona temperatura ciała. Wynika to z wyższego poziomu progesteronu, który podtrzymuje ciążę w pierwszych tygodniach.

2. Pierwsze objawy ciąży - wymioty, nudności

Pierwsze objawy ciąży to dla wielu kobiet również wymioty i nudności. Zazwyczaj pojawiają się one dopiero po około 6-8 tygodniach od zapłodnienia i trwają do około 14 tygodnia ciąży.

Występują głównie rano lub wieczorem, ale niekiedy mogą się utrzymywać przez cały dzień. Częściej na nudności i wymioty skarżą się kobiety, które w ciąży są po raz pierwszy, a także panie z ciążą mnogą. Wymioty mogą być spowodowane także infekcją, zatruciem pokarmowym, lekami.

Pierwsze objawy ciąży to mogą być również zwiększenie apetytu lub jego brak. Często pierwszym objawem ciąży jest również zgaga, nadmierne wydzielanie śliny i wstręt do określonych zapachów. Między 6 a 8 tygodniem od zapłodnienia kobieta częściej oddaje mocz. Jest to naturalna konsekwencja rozwoju płodu i jeden z pierwszych objawów ciąży.

3. Pierwsze objawy ciąży - pierwszy trymestr

Zmieniające się ciśnienie krwi i zmiany hormonalne w pierwszym trymestrze często są przyczyną zawrotów i bólów głowy. Jednak nie każda kobieta odczuwa ten objaw ciąży. Temu stanowi często towarzyszą również wahania nastroju. Przyczyną tego stanu jest wzrost poziomu hormonów, w tym adrenaliny, noradrenaliny i endorfin. To właśnie one odpowiedzialne są za nagłe huśtawki nastroju, nadpobudliwość, rozdrażnienie i zwiększoną wrażliwość czuciową.

Często też objawami ciąży są zmęczenie i nadmierna senność. Z tego powodu w pierwszym trymestrze potrzebuje więcej snu i odpoczynku.

Ciąża - higiena intymna
Ciąża - higiena intymna

Ciąża to okres, kiedy należy intensywniej o siebie zadbać, szczególnie o czystość i higienę całego ciała.

zobacz galerię

4. Pierwsze objawy ciąży - inne objawy

Inne pierwsze objawy ciąży to m.in.:

  • powiększone, obrzmiałe i wrażliwe na dotyk piersi,
  • przebarwione brodawki i obwódki piersiowe,
  • częste wymioty lub mdłości,
  • zmiany skórne na wargach sromowych i linii biegnącej od pępka do spojenia łonowego,
  • powiększający się brzuch.

Trzeba jednak pamiętać, że żaden z wymienionych objawów ciąży nie przesądza o tym, że kobieta jest w ciąży. Aby mieć stuprocentową pewność, należy pójść do dobrego ginekologa lub wykonać test ciążowy. Można to zrobić już po tygodniu od prawdopodobnego zapłodnienia.

5. Pierwsze objawy ciąży - rozpoznanie

Rozpoznanie ciąży ustala się zwykle na podstawie objawu braku miesiączki, powiększenia się macicy, dodatniego wyniku próby ciążowej, a także badania USG ginekologicznego. Jeśli u kobiety do tej pory w miarę regularnie miesiączkującej nastąpił brak miesiączki, a ponadto skarży się ona na częste oddawanie moczu, mdłości i obrzmiałe piersi, wówczas z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że jest ona w ciąży.

Pamiętajmy jednak, że opóźnienie się krwawienia miesięcznego może też być nie tylko objawem ciąży, ale też zaburzeń hormonalnych, a powiększenie macicy – skutkiem obecności mięśniaków macicy. Objawy ciąży w pierwszym tygodniu są zazwyczaj tylko objawami przypuszczalnymi.

Depresja w ciąży - zdjęcie
Depresja w ciąży - zdjęcie

Stan zdrowia kobiety w ciąży ma wpływ na zdrowie dziecka. Depresja może bowiem przyczynić się do pojawienia...

zobacz galerię

Podczas ciąży nie zawsze dochodzi do całkowitego ustąpienia krwawień miesięcznych. U niektórych kobiet występują one cyklicznie w czasie pierwszego trymestru ciąży. To też może być pierwszym objawem ciąży. Jeżeli u kobiety po kilkunastodniowym braku miesiączki znowu pojawi się krwawienie, należy wykluczyć zagrożenie poronieniem i ciążę pozamaciczną.

Należy też pamiętać, że nie tylko ciąża jest przyczyną wtórnego braku miesiączki. Mogą to być także zaburzenia owulacji podczas cykli miesiączkowych, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, przewlekłe choroby czy przedwczesne zahamowanie czynności jajników.

6. Pierwsze objawy ciąży - test ciążowy

By upewnić się, że jest się w ciąży, najprościej wykonać hormonalny test ciążowy. Opiera się on na wykryciu beta HCG– hormonu obecnego we krwi i w moczu. Jego obecność świadczy o zagnieżdżeniu się jaja płodowego w błonie śluzowej macicy. To właściwy pierwszy objaw ciąży. Poziom gonadotropiny kosmówkowej zaczyna wzrastać około 7 dnia od zapłodnienia. Można wyróżnić trzy rodzaje hormonalnych testów ciążowych.

  • Domowy test ciążowy – można go kupić w aptece i samodzielnie wykonać w domu. Zazwyczaj polega on na naniesieniu na specjalne okienko kontrolne kilku kropel oddanego rano moczu. Pojawienie się dwóch niebieskich lub różowych prążków (kolor zależy od rodzaju testu) świadczy o ciąży. Wadą domowych testów ciążowych jest to, że mogą one dać wynik negatywny, pomimo tego, że kobieta jest w ciąży. Dlatego jeśli wynik testu był negatywny, ale miesiączka nie pojawiła się w spodziewanym terminie, należy skonsultować się ze specjalistą.
  • Laboratoryjny test ciążowy – wykrywa podjednostkę beta gonadotropiny kosmówkowej w moczu z czułością bliską 100% już po 7 dniach od zapłodnienia. Zazwyczaj do tego testu stosuje się pierwszy ranny mocz. Wynik otrzymuje się po kilku godzinach.
  • Laboratoryjny test krwi – wykrywa beta gonadotropinę kosmówkową w surowicy krwi. Wykrywa ciążę niemal ze stuprocentowym prawdopodobieństwem.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz także odpowiedzi na podobne pytania naszych użytkowników:

Lekarze odpowiedzieli także na inne pytania dotyczące tego tematu - pełną listę znajdziesz tutaj.

7. Pierwsze objawy ciąży - nietypowe objawy

Najczęstsze objawy ciąży w pierwszym tygodniu są doskonale wszystkim znane: poranne mdłości, zmęczenie, przybieranie na wadze. Jednakże istnieje również wiele nietypowych objawów ciąży, które doskwierają kobietom w ciąży. Hormony mogą wywoływać takie dziwne objawy ciąży, jak zmiana koloru skóry, zębów oraz wariacje związane ze zmysłem powonienia.

Jednym z pierwszych objawów ciąży mogą być żywieniowe zachcianki. Nie zawsze są związane z jedzeniem nadmiernej ilości lodów czy korniszonów, ale pokusa sięgnięcia po nietypowe zestawienia produktów często jest bardzo silna, co wywoływane jest przez hormony. Czasem kobiety w ciąży nie potrafią oprzeć się jedzeniu rzeczy niejadalnych, jak np. mydło. Taki nietypowy pierwszy objaw ciąży nazywany jest łaknieniem spaczonym i wymaga interwencji lekarza.

Szalejące hormony w czasie początkowych faz ciąży mogą zmieniać zapachy. To również objaw ciąży w pierwszym tygodniu. Nagle może się okazać, że ulubiony do tej pory posiłek pachnie nie do zniesienia, a zapachy, które wcześniej były neutralne, teraz wywołują mdłości i wymioty.

Zazwyczaj takie objawy ciąży w pierwszym tygodniu ustępują w drugim i trzecim trymestrze, lecz zdarza się, że trwają do rozwiązania. Nie jest to przyjemne, ale jednym z pierwszych objawów ciąży mogą być również gazy jelitowe. Winą należy i w tym przypadku obarczyć hormony. A jedynym pocieszeniem może być fakt, że większość ludzi powinna to wybaczyć ciężarnym, zwłaszcza ta część społeczeństwa, która również była kiedykolwiek w ciąży.

Zobacz też:

Zwiększona produkcja krwinek oraz hormonów powoduje nieprzyjemne zmiany w ustach u kobiet ciężarnych. Jednym z pierwszych objawów ciąży są krwawiące dziąsła. Lekarze na ogół zalecają kobietom w ciąży częstsze wizyty u dentystów. Kolejnym pierwszym objawem ciąży mogą być nocne bolesne skurcze nóg, które zazwyczaj występują w późniejszym okresie ciąży, na początku drugiego lub w trzecim trymestrze.

Kobiety w ciąży często doświadczają uczucia, jakby traciły głowę. Zdarza się im zapominać różne rzeczy i mieć problemy z koncentracją. Niestety, nic nie da się poradzić na ten objaw ciąży, jednak pocieszeniem jest fakt, że to tylko tymczasowe. Po urodzeniu dziecka hormony się uspokoją i wszystko powinno wrócić do normy.

W czasie ciąży mogą pojawić się przebarwienia skóry, za które również odpowiedzialne są szalejące hormony. Połowa kobiet w ciąży doświadcza zmiany koloru twarzy, czasem pojawiają się plamki, ale na twarzy zazwyczaj są symetryczne.

Następny artykuł: Objawy w pierwszych dniach ciąży

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy