Objawy ciąży - pierwszy trymetr, nietypowe objawy, rozpoznanie, drugi trymestr, trzeci trymestr
Objawy ciąży nie są odczuwane od razu po zapłodnieniu. Pierwsze objawy ciąży, takie jak poranne mdłości czy powiększenie piersi kobiety często zaczynają odczuwać dopiero po kilku tygodniach. Nie brakuje jednak ciężarnych, które od samego początku wiedzą, że spodziewają się potomstwa. Nie wszystkie panie w ciąży odczuwają zmiany zachodzące w ich ciele w ten sam sposób.
- 1. Pierwszy trymestr ciąży
- 1.1. Brak miesiączki
- 1.2. Wymioty i nudności w ciąży
- 1.3. Zmienny apetyt
- 1.4. Wahania nastroju
- 1.5. Bóle i zawroty głowy
- 1.6. Zwiększenie ilości wydzielin
- 1.7. Zmęczenie i senność
- 1.8. Ból brzucha
- 2. Nietypowe objawy ciąży
- 3. Objawy ciąży pozamacicznej
- 4. Objawy ciąży urojonej
- 5. Objawy ciąży - rozpoznanie
- 6. Test ciążowy
- 7. Drugi trymestr
- 8. Trzeci trymestr ciąży
1. Pierwszy trymestr ciąży
Objawy ciąż, szczególnie te pojawiające się najwcześniej, często bywają mylnie interpretowane przez przyszłe mamy. Zwykle nie podejrzewając ciąży, są przekonane, że czymś zatruły organizm lub że zaatakowała je infekcja, objawy te są łudząco podobne do siebie. Działa to również w drugą stronę - kobiety, które długo i intensywnie starają się o dziecko, mogą nadinterpretować tego typu objawy, podczas gdy chodzi o zwykłe przeziębienie lub grypę.
Pierwsze symptomy ciąży mogą objawić się po upływie dziesięciu dni od zapłodnienia. Kobieta nagle staje się bardzo nerwowa, przeżywa wahania nastroju, od ogromnej euforii do kompletnej rozpaczy. Może odczuwać zwiększony apetyt, lub odwrotnie, nie mieć na nic ochoty, może też odczuwać wstręt do określonych zapachów.
1.1. Brak miesiączki
Brak miesiączki to zwykle pierwszy objaw ciąży, na który kobiety zwracają uwagę. Jednak należy pamiętać, że zatrzymanie krwawienia może być spowodowane wieloma różnymi czynnikami, nie tylko ciążą. Do prawdopodobnych przyczyn należą:
- przeziębienie,
- niezdrowy tryb życia,
- alkohol,
- leki,
- stres,
- bezsenność,
- przemęczenie,
- zaburzenia hormonalne,
- nagła utrata wagi,
- męcząca podróż.
1.2. Wymioty i nudności w ciąży
Pierwsze objawy ciąży to dla wielu kobiet również wymioty i nudności. Zazwyczaj pojawiają się one dopiero po około 6-8 tygodniach od zapłodnienia i trwają do około 14 tygodnia ciąży.
Występują głównie rano lub wieczorem, ale niekiedy mogą się utrzymywać przez cały dzień. Częściej na nudności i wymioty skarżą się kobiety, które w ciąży są po raz pierwszy, a także panie z ciążą mnogą. Wymioty mogą być spowodowane także infekcją, zatruciem pokarmowym, lekami.
1.3. Zmienny apetyt
Pierwsze objawy ciąży to mogą być również zwiększenie apetytu lub jego brak. Kobiety w tym stanie mogą mieć ogromny apetyt i być w stanie spożyć ogromne ilości jedzenia, lub wręcz przeciwnie - może w ogóle nie odczuwać głodu.
Do objawów ciąży należą również wszelkiego rodzaju zachcianki pokarmowe, powszechnie znane są przypadki spożywania przez ciężarne produktów, które w połączeniu smakują nie najlepiej, jak np. naprzemienne spożywanie ogórków kiszonych i ciastek.
Zdarza się, że pod wpływem hormonów wydzielanych w czasie ciąży zmieniają się gusta kulinarne, co skutkuje nagłą chęcią spożycia czegoś, za czym nigdy nie przepadały. Prawdopodobna przyczyną takiego stanu rzeczy może być zmniejszenie kwaśności soków żołądkowych u kobiet ciężarnych.
Ciężarnym w pierwszym trymestrze może również towarzyszyć zgaga
1.4. Wahania nastroju
Kolejnym objawem ciąży w pierwszym trymestrze są wahania nastroju. Przyczyną tego stanu jest wzrost poziomu hormonów, w tym adrenaliny, noradrenaliny i endorfin. To właśnie one odpowiedzialne są za nagłe huśtawki nastroju, nadpobudliwość, rozdrażnienie i zwiększoną wrażliwość czuciową.
1.5. Bóle i zawroty głowy
Zmieniające się ciśnienie krwi i zmiany hormonalne w pierwszym trymestrze często są przyczyną zawrotów i bólów głowy. Jednak nie każda kobieta odczuwa ten objaw ciąży.
Często też objawami ciąży są zmęczenie i nadmierna senność. Z tego powodu w pierwszym trymestrze potrzebuje więcej snu i odpoczynku.
1.6. Zwiększenie ilości wydzielin
Często pierwszym objawem ciąży jest również nadmierne wydzielanie śliny. Między 6 a 8 tygodniem od zapłodnienia kobieta częściej oddaje również mocz. Jest to naturalna konsekwencja rozwoju płodu i jeden z pierwszych objawów ciąży.
1.7. Zmęczenie i senność
W wyniku wzrostu progesteronu w organizmie ciężarnej kobiety, może być nadmiernie senna i zmęczona. Może to wynikać także ze zmniejszonego apetytu, lub w skutek nudności i wymiotów. Na taki stan mają również wpływ silne emocje, które przeżywa, jak niepokój i stres.
1.8. Ból brzucha
Jednym z pierwszych objawów ciąży może być także ból podbrzusza lub brzucha. Jest on kojarzony z bólem, który wystepuje w pierwszych dniach miesiączki. Może cierpieć także na zaparcia i wzdęcia.
2. Nietypowe objawy ciąży
Trzeba także pamiętać, że może wystąpić zjawisko pojawienia się okresu w ciąży. Niektóre kobiety w ciąży mają krwawienia przypominające okres. Przez 2-3 tygodnie od zapłodnienia u kobiety utrzymuje się nieco podwyższona temperatura ciała. Wynika to z wyższego poziomu progesteronu, który podtrzymuje ciążę w pierwszych tygodniach.
Inne pierwsze objawy ciąży to m.in.:
- powiększone, obrzmiałe i wrażliwe na dotyk piersi,
- przebarwione brodawki i obwódki piersiowe,
- częste wymioty lub mdłości,
- zmiany skórne na wargach sromowych i linii biegnącej od pępka do spojenia łonowego,
- powiększający się brzuch.
Kobiety w ciąży często doświadczają uczucia, jakby traciły głowę. Zdarza się im zapominać różne rzeczy i mieć problemy z koncentracją. Niestety, nic nie da się poradzić na ten objaw ciąży, jednak pocieszeniem jest fakt, że to tylko tymczasowe. Po urodzeniu dziecka hormony się uspokoją i wszystko powinno wrócić do normy.
Zwiększona produkcja krwinek oraz hormonów powoduje nieprzyjemne zmiany w ustach u kobiet ciężarnych. Jednym z pierwszych objawów ciąży są krwawiące dziąsła. Lekarze na ogół zalecają kobietom w ciąży częstsze wizyty u dentystów. Kolejnym pierwszym objawem ciąży mogą być nocne bolesne skurcze nóg, które zazwyczaj występują w późniejszym okresie ciąży, na początku drugiego lub w trzecim trymestrze.
W czasie ciąży mogą pojawić się przebarwienia skóry, za które również odpowiedzialne są szalejące hormony. Połowa kobiet w ciąży doświadcza zmiany koloru twarzy, czasem pojawiają się plamki, ale na twarzy zazwyczaj są symetryczne.
Nie jest to przyjemne, ale jednym z pierwszych objawów ciąży mogą być również gazy jelitowe. Winą należy i w tym przypadku obarczyć hormony. A jedynym pocieszeniem może być fakt, że większość ludzi powinna to wybaczyć ciężarnym, zwłaszcza ta część społeczeństwa, która również była kiedykolwiek w ciąży.
Trzeba jednak pamiętać, że żaden z wymienionych objawów ciąży nie przesądza o tym, że kobieta jest w ciąży. Aby mieć stuprocentową pewność, należy pójść do dobrego ginekologa lub wykonać test ciążowy. Można to zrobić już po tygodniu od prawdopodobnego zapłodnienia.
3. Objawy ciąży pozamacicznej
Niestety czasem dochodzi do zagnieżdżenia się zarodka w miejscu innym niż błona śluzowa jamy macicy, np. w jajowodzie. W takiej sytuacji również ciążą będzie dawać objawy, jednak z biegiem czasu będą one nieco inne niż te które towarzyszą prawidłowo zagnieżdżonemu zarodkowi.
W pierwszych tygodniach ciężarna kobieta będzie odczuwać wszystkie objawy ciąży fizjologicznej, lecz z czasem pojawiają się ból nadbrzusza, nieregularne krwawienie/plamienie z dróg rodnych oraz guz przydatków. Wszystkie te objawy występują razem.
Ból, który towarzyszy ciąży pozamacicznej zwykle dotyczy jednej strony brzucha (prawy lub lewy jajowód), kłujący lub tępy, nie przechodzi samoistnie. Gdy ciąża ta jest już w zaawansowanej fazie i doszło już do krwawienia wewnętrznego ból staje się ostry, obejmując również barki, ciężarna odczuwa parcie na odbyt i na mocz, podczas oddychania pojawia się kłucie.
Krwawienie wewnętrzne można rozpoznać po szybkim tętnie, bladości skóry, niskim ciśnieniu tętniczym i silnym poceniu się. W takiej chwili każda minuta jest cenna, należy jak najszybciej znaleźć się w szpitalu.
4. Objawy ciąży urojonej
Ciąża urojona może dawać takie same objawy, jakby rzeczywiście była w ciąży. Kobieta przekonana o swojej brzemienności, może mieć bóle piersi, poranne mdłości, odczuwać zmęczenie. Zatrzymuje się u niej miesiączka, może powiększać się brzuch, a nawet może wystąpić laktacja. Łatwo jednak można odkryć jej brak po wizycie u ginekologa i poddaniu się badaniu. Najczęściej dotyka kobiety, które bardzo chcą mieć dziecko lub bardzo się tego obawiają.
5. Objawy ciąży - rozpoznanie
Rozpoznanie ciąży ustala się zwykle na podstawie objawu braku miesiączki, powiększenia się macicy, dodatniego wyniku próby ciążowej, a także badania USG ginekologicznego. Jeśli u kobiety do tej pory w miarę regularnie miesiączkującej nastąpił brak miesiączki, a ponadto skarży się ona na częste oddawanie moczu, mdłości i obrzmiałe piersi, wówczas z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że jest ona w ciąży.
Pamiętajmy jednak, że opóźnienie się krwawienia miesięcznego może też być nie tylko objawem ciąży, ale też zaburzeń hormonalnych, a powiększenie macicy – skutkiem obecności mięśniaków macicy. Objawy ciąży w pierwszym tygodniu są zazwyczaj tylko objawami przypuszczalnymi.
Podczas ciąży nie zawsze dochodzi do całkowitego ustąpienia krwawień miesięcznych. U niektórych kobiet występują one cyklicznie w czasie pierwszego trymestru ciąży. To też może być pierwszym objawem ciąży. Jeżeli u kobiety po kilkunastodniowym braku miesiączki znowu pojawi się krwawienie, należy wykluczyć zagrożenie poronieniem i ciążę pozamaciczną.
Należy też pamiętać, że nie tylko ciąża jest przyczyną wtórnego braku miesiączki. Mogą to być także zaburzenia owulacji podczas cykli miesiączkowych, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, przewlekłe choroby czy przedwczesne zahamowanie czynności jajników.
6. Test ciążowy
By upewnić się, że jest się w ciąży, najprościej wykonać hormonalny test ciążowy. Opiera się on na wykryciu beta HCG– hormonu obecnego we krwi i w moczu. Jego obecność świadczy o zagnieżdżeniu się jaja płodowego w błonie śluzowej macicy. To właściwy pierwszy objaw ciąży. Poziom gonadotropiny kosmówkowej zaczyna wzrastać około 7 dnia od zapłodnienia. Można wyróżnić trzy rodzaje hormonalnych testów ciążowych.
- Domowy test ciążowy – można go kupić w aptece i samodzielnie wykonać w domu. Zazwyczaj polega on na naniesieniu na specjalne okienko kontrolne kilku kropel oddanego rano moczu. Pojawienie się dwóch niebieskich lub różowych prążków (kolor zależy od rodzaju testu) świadczy o ciąży. Wadą domowych testów ciążowych jest to, że mogą one dać wynik negatywny, pomimo tego, że kobieta jest w ciąży. Dlatego jeśli wynik testu był negatywny, ale miesiączka nie pojawiła się w spodziewanym terminie, należy skonsultować się ze specjalistą.
- Laboratoryjny test ciążowy – wykrywa podjednostkę beta gonadotropiny kosmówkowej w moczu z czułością bliską 100% już po 7 dniach od zapłodnienia. Zazwyczaj do tego testu stosuje się pierwszy ranny mocz. Wynik otrzymuje się po kilku godzinach.
- Laboratoryjny test krwi – wykrywa beta gonadotropinę kosmówkową w surowicy krwi. Wykrywa ciążę niemal ze stuprocentowym prawdopodobieństwem.
Pierwsze objawy ciąży u niektórych kobiet są bardziej nasilone niż u innych, jednak oznaki zapłodnienia nie powinny być nigdy lekceważone. Test ciążowy w łatwy i szybki sposób odpowie na pytanie, czy odczuwane dolegliwości świadczą o ciąży.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz także odpowiedzi na podobne pytania naszych użytkowników:
- Czy to objawy ciąży? - odpowiada lek. Aneta Zwierzchowska
- Ból sutków a objawy ciąży - odpowiada lek. Magdalena Pikul
- Objawy ciąży w 10. tygodniu - odpowiada dr n. med. Jacek Tulimowski
- Nieregularny okres a objawy ciąży - odpowiada lek. Marta Gryszkiewicz
- Objawy ciąży tydzień po zapłodnieniu - odpowiada lek. Małgorzata Horbaczewska
7. Drugi trymestr
Drugi trymestr ciąży jest zwykle najlepszym jej okresem, samopoczucie poprawia się i jest zdecydowanie lepsze od poprzednich trzech miesięcy. Zmęczenie już tak nie dokucza, wręcz przeciwnie, ciężarna może teraz odczuwać przypływ witalności i energii, dzięki czemu ciężarna zaczyna zajmować się kompletowanie wyprawki dla swojego dziecka.
Z objawów ciąży, które towarzyszą kobiecie w drugim trymestrze, to przede wszystkim trudności ze skupieniem uwagi i roztargnienie. Pod koniec drugiego trymestru mogą jednak pojawić się dolegliwości spowodowane powiekszającym się brzuchem - zgaga, problemy z oddychaniem.
Ciężarna może zacząć odczuwać problemy z zasypianiem, warto w tym czasie zaopatrzyć się w specjalną poduszkę dla kobiet ciężarnych, która ułatwi relaks i nocny wypoczynek.
8. Trzeci trymestr ciąży
W III trymestrze kobieta w ciąży odczuwa już spore zniecierpliwienie. Mimo, że do rozwiązania zostało już niewiele czasu, większość ciężarnych chciałaby maksymalnie przyspieszyć ten dzień, mimo wszystkich obaw, które kobieta w ciąży ma w związku z porodem.
Objawy ciąży, które dokuczają kobietom w III trymestrze ciąży:
- zapchany nos,
- skurcze mięśni nóg,
- bóle pleców,
- krwawienie z dziąseł,
- obrzęk kostek,
- bóle w dolnej części brzucha,
- wystający pępek,
- trudności z zasypianiem,
- aktywność płodu,
- bóle głowy,
- zgaga,
- trudności z oddychaniem.
Dodatkowo kobiety skarżą się z powodu niepokoju związanego z porodem i roztargnienia. Skóra na brzuchu może swędzięć, z piersi mogą ulewać się krople mleka, zwiększa się również potliwość ciężarnej.
Objawy ciąży są niewątpliwie dużym wyzwaniem dla kobiety, jednak warto uświadomić sobie, że wszystkie objawy po jej zakończeniu ustepują, są przejściowe i mają za zadanie przygotować ciało do porodu i macierzyństwa.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.