Objawy ciąży - brak miesiączki, nudności, wymioty, pierwszy trymestr, rozpoznanie, test ciażowy

Pierwsze objawy ciąży nie są odczuwane od razu po zapłodnieniu. Pierwsze objawy ciąży, jak poranne mdłości czy powiększenie piersi, kobiety często zaczynają odczuwać dopiero po kilku tygodniach. Nie wszystkie panie w ciąży odczuwają zmiany zachodzące w ich ciele w ten sam sposób. Pierwsze objawy ciąży u niektórych kobiet są bardziej nasilone niż u innych, jednak oznaki zapłodnienia nie powinny być nigdy lekceważone. Test ciążowy w łatwy i szybki sposób odpowie na pytanie, czy odczuwane dolegliwości świadczą o ciąży.

Objawy ciąży - brak miesiączki, wymioty, nudności

Brak miesiączki to zwykle pierwszy objaw ciąży, na który kobiety zwracają uwagę. Jednak należy pamiętać, że zatrzymanie krwawienia może być spowodowane wieloma różnymi czynnikami, nie tylko ciążą. Do prawdopodobnych przyczyn należą:

Trzeba także pamiętać, że może wystąpić zjawisko pojawienia się okresu w ciąży. Niektóre kobiety w ciąży mają krwawienia przypominające okres. Przez 2-3 tygodnie od zapłodnienia u kobiety utrzymuje się nieco podwyższona temperatura ciała. Wynika to z wyższego poziomu progesteronu, który podtrzymuje ciążę w pierwszych tygodniach. Pierwsze objawy ciąży to dla wielu kobiet również wymioty i nudności. Zazwyczaj pojawiają się one dopiero po około 6-8 tygodniach od zapłodnienia i trwają do około 14 tygodnia ciąży.

Występują głównie rano lub wieczorem, ale niekiedy mogą się utrzymywać przez cały dzień. Częściej na nudności i wymioty skarżą się kobiety, które w ciąży są po raz pierwszy, a także panie z ciążą mnogą. Wymioty mogą być spowodowane także infekcją, zatruciem pokarmowym, lekami. Pierwszym objawem ciąży może być również zwiększenie apetytu lub jego brak. Często pierwszym objawem ciąży jest również zgaga, nadmierne wydzielanie śliny i wstręt do określonych zapachów. Między 6 a 8 tygodniem od zapłodnienia kobieta częściej oddaje mocz. Jest to naturalna konsekwencja rozwoju płodu i jeden z pierwszych objawów ciąży.

Objawy ciąży - pierwszy trymestr

Zmieniające się ciśnienie krwi i zmiany hormonalne w pierwszym trymestrze często są przyczyną zawrotów i bólów głowy. Jednak nie każda kobieta odczuwa tenobjaw ciąży. Temu stanowi często towarzyszą również wahania nastroju. Przyczyną tego stanu jest wzrost poziomu hormonów, w tym adrenaliny, noradrenaliny i endorfin. To właśnie one odpowiedzialne są za nagłe huśtawki nastroju, nadpobudliwość, rozdrażnienie i zwiększoną wrażliwość czuciową. Często też objawami ciąży są zmęczenie i nadmierna senność. Z tego powodu w pierwszym trymestrze potrzebuje więcej snu i odpoczynku.

Objawy ciąży - inne objawy

Do innych objawów ciąży należą:

 • powiększone, obrzmiałe i wrażliwe na dotyk piersi,
 • przebarwione brodawki i obwódki piersiowe,
 • częste wymioty lub mdłości,
 • zmiany skórne na wargach sromowych i linii biegnącej od pępka do spojenia łonowego,
 • powiększający się brzuch.

Trzeba jednak pamiętać, że żaden w wymienionych objawów ciąży nie przesądza o tym, że kobieta jest w ciąży. Aby mieć stuprocentową pewność, należy pójść do dobrego ginekologa lub wykonać test ciążowy. Można to zrobić już po tygodniu od prawdopodobnego zapłodnienia.

Objawy ciąży - rozpoznanie

Rozpoznanie ciąży ustala się zwykle na podstawie objawu braku miesiączki, powiększenia się macicy, dodatniego wyniku próby ciążowej, a także badania USG ginekologicznego. Jeśli u kobiety do tej pory w miarę regularnie miesiączkującej nastąpił brak miesiączki, a ponadto skarży się ona na częste oddawanie moczu, mdłości i obrzmiałe piersi, wówczas z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że jest ona w ciąży. Pamiętajmy jednak, że opóźnienie się krwawienia miesięcznego może też być nie tylko objawem ciąży, ale też zaburzeń hormonalnych, a powiększenie macicy – skutkiem obecności mięśniaków macicy. Pierwsze objawy ciąży są zazwyczaj tylko objawami przypuszczalnymi.

Podczas ciąży nie zawsze dochodzi do całkowitego ustąpienia krwawień miesięcznych. U niektórych kobiet występują one cyklicznie w czasie pierwszego trymestru ciąży. To też może być pierwszym objawem ciąży. Jeżeli u kobiety po kilkunastodniowym braku miesiączki znowu pojawi się krwawienie, należy wykluczyć zagrożenie poronieniem i ciążę pozamaciczną. Należy też pamiętać, że nie tylko ciąża jest przyczyną wtórnego braku miesiączki. Mogą to być także zaburzenia owulacji podczas cykli miesiączkowych, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, przewlekłe choroby czy przedwczesne zahamowanie czynności jajników.

Nie jedz tego w ciąży!

Są one niebezpieczne ze względu na możliwość zakażenia listerią. Dozwolone jest spożywanie owoców morza w wersji ugotowanej lub puszkowanej.

Objawy ciąży - test ciążowy

By upewnić się, że jest się w ciąży, najprościej wykonać hormonalny test ciążowy. Opiera się on na wykryciu beta HCG– hormonu obecnego we krwi i w moczu. Jego obecność świadczy o zagnieżdżeniu się jaja płodowego w błonie śluzowej macicy. To właściwy pierwszy objaw ciąży. Poziom gonadotropiny kosmówkowej zaczyna wzrastać około 7 dnia od zapłodnienia. Można wyróżnić trzy rodzaje hormonalnych testów ciążowych.

 • Domowy test ciążowy – można go kupić w aptece i samodzielnie wykonać w domu. Zazwyczaj polega on na naniesieniu na specjalne okienko kontrolne kilku kropel oddanego rano moczu. Pojawienie się dwóch niebieskich lub różowych prążków (kolor zależy od rodzaju testu) świadczy o ciąży. Wadą domowych testów ciążowych jest to, że mogą one dać wynik negatywny, pomimo tego, że kobieta jest w ciąży. Dlatego jeśli wynik testu był negatywny, ale miesiączka nie pojawiła się w spodziewanym terminie, należy skonsultować się ze specjalistą.

 • Laboratoryjny test ciążowy – wykrywa podjednostkę beta gonadotropiny kosmówkowej w moczu z czułością bliską 100% już po 7 dniach od zapłodnienia. Zazwyczaj do tego testu stosuje się pierwszy ranny mocz. Wynik otrzymuje się po kilku godzinach.

 • Laboratoryjny test krwi – wykrywa beta gonadotropinę kosmówkową w surowicy krwi. Wykrywa ciążę niemal ze stuprocentowym prawdopodobieństwem.

Objawy ciąży - nietypowe objawy

Najczęstsze pierwsze objawy ciąży są doskonale wszystkim znane: poranne mdłości, zmęczenie, przybieranie na wadze. Jednakże istnieje również wiele nietypowych objawów ciąży, które doskwierają kobietom w ciąży. Hormony mogą wywoływać takie dziwne objawy ciąży, jak zmiana koloru skóry, zębów oraz wariacje związane ze zmysłem powonienia. Jednym z pierwszych objawów ciąży mogą być żywieniowe zachcianki.

Nie zawsze są związane z jedzeniem nadmiernej ilości lodów czy korniszonów, ale pokusa sięgnięcia po nietypowe zestawienia produktów często jest bardzo silna, co wywoływane jest przez hormony. Czasem kobiety w ciąży nie potrafią oprzeć się jedzeniu rzeczy niejadalnych, jak np. mydło. Taki nietypowy pierwszy objaw ciąży nazywany jest łaknieniem spaczonym i wymaga interwencji lekarza.

Szalejące hormony w czasie początkowych faz ciąży mogą zmieniać zapachy. To również pierwszy objaw ciąży. Nagle może się okazać, że ulubiony do tej pory posiłek pachnie nie do zniesienia, a zapachy, które wcześniej były neutralne, teraz wywołują mdłości i wymioty.

Zazwyczaj takie pierwsze objawy ciąży ustępują w drugim i trzecim trymestrze, lecz zdarza się, że trwają do rozwiązania. Nie jest to przyjemne, ale jednym z pierwszych objawów ciąży mogą być również gazy jelitowe. Winą należy i w tym przypadku obarczyć hormony. A jedynym pocieszeniem może być fakt, że większość ludzi powinna to wybaczyć ciężarnym, zwłaszcza ta część społeczeństwa, która również była kiedykolwiek w ciąży.

Zwiększona produkcja krwinek oraz hormonów powoduje nieprzyjemne zmiany w ustach u kobiet ciężarnych. Jednym z pierwszych objawów ciąży są krwawiące dziąsła. Lekarze na ogół zalecają kobietom w ciąży częstsze wizyty u dentystów. Kolejnym pierwszym objawem ciąży mogą być nocne bolesne skurcze nóg, które zazwyczaj występują w późniejszym okresie ciąży, na początku drugiego lub w trzecim trymestrze.

Kobiety w ciąży często doświadczają uczucia, jakby traciły głowę. Zdarza się im zapominać różne rzeczy i mieć problemy z koncentracją. Niestety, nic nie da się poradzić na ten objaw ciąży, jednak pocieszeniem jest fakt, że to tylko tymczasowe. Po urodzeniu dziecka hormony się uspokoją i wszystko powinno wrócić do normy.

W czasie ciąży mogą pojawić się przebarwienia skóry, za które również odpowiedzialne są szalejące hormony. Połowa kobiet w ciąży doświadcza zmiany koloru twarzy, czasem pojawiają się plamki, ale na twarzy zazwyczaj są symetryczne.

Komentarze (22)
~ola
~ola ponad rok temu

Dzień dobry. Planuje dzieciątko i nie mogę się doczekać.Moja owulacja wypadla w sobotę 9.04 Czułam kłucie jajników tak ze ledwo chodziłam. Sex odbył się 4.04 w poniedziałek w nocy do konca. W piątek 8.04 również byl ale mój partner nie skończył. Dodatkowo kochaliśmy sie w poniedziałek rano dwa dni po owulacji. Wieczorem miałam plamienie koloru brązowego. Minęlo 7 dni od owulacji. W międzyczasie miałam dziwne klocie jajników. Jakby ktos wbijal igle.Mam zgagę i lekko wrażliwe sutki

Odpowiedz
~ELIZA
~ELIZA ponad rok temu

Witam. W dzien owulacji kochalam sie z moim partnerem z efektem koncowym we mnie. Dzis jest 5 dzien po owulacji jak i po stosunku… delikatnie nudzi mnie brzuch, lewy jajnik i czuje delikatne pobolewanie lewej piersi. Boli mnie tez krocze w miejscu gdzie bylam szyta podczas pierwszej ciazy, co dziwne bo taki bol pojawial sie tylko podczas okresu… do dnia spodziewanej miesiaczki zostalo jeszcze 9 dni. Dzien po owulacji dostalam przeziebienia wiec stan podgoraczkowy mam i oczywiscie oslabienie organizmu, katar, dlatego tez jest mi ciezko okreslic ciaze… do tego zmiany nastroju, placze nawet bez powodu. Co o tym sadzicie? Moge byc w ciazy?

Odpowiedz
~magic.ffb
~magic.ffb ponad rok temu

"Zachcianki na dziwne smaki" to nic innego, jak to, że organizm domaga się różnych witamin, bo w tych czasach ludzie sięgają po bezwartościowy fast food, zamiast świadomie wybierać jedzenie. Organizm to bardzo mądry system, 'napad głodu' na konkretne jedzenie powstaje wtedy, gdy człowiek ma braki witamin i minerałów. Zajmuję się odżywianiem, jestem w 9 miesiącu ciąży, naturalna suplementacja, póki co 5kg do przodu i ŻADNYCH z wymienionych wyżej 'dolegliwości', nie licząc wrażliwych piersi i brzuszka przed sobą :) Drogie Panie. Ciąża to najcudowniejszy czas, pod warunkiem świadomych wyborów :)

Odpowiedz
~Ewa21
~Ewa21 ponad rok temu

Witam. Mam 21 lat i nazywam się Ewa. Od dwóch miesięcy nie mam miesiączki . Mogę być w ciąży? Kochałam się z Moim Facetem w poprzedni poniedziałek . Boli mnie brzuch, przybrałam na wadze, jestem osłabiona i ciągle spać mi się chce. Co to może być? Proszę o szybką odpowiedź .

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Objawy ciąży - brak miesiączki, nudności, wymioty, pierwszy trymestr, rozpoznanie, test ciażowy
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Objawy ciąży - brak miesiączki, nudności, wymioty, pierwszy trymestr, rozpoznanie, test ciażowy
Objawy ciąży - brak miesiączki, nudności, wymioty, pierwszy trymestr, rozpoznanie, test ciażowy

Ciąża bliźniacza

Ciąża bliźniacza

Ciążę bliźniaczą dzieli się na dwa rodzaje: jednojajową i dwujajową. W przypadku pierwszej owocem rozwiązania mogą być bliźnięta syjamskie.

Objawy ciąży - brak miesiączki, nudności, wymioty, pierwszy trymestr, rozpoznanie, test ciażowy

Cechy dobrego ginekologa

Cechy dobrego ginekologa

Dobry ginekolog powinien być człowiekiem taktownym, otwartym i wzbudzającym zaufanie, a przede wszystkim elokwentnym.

Objawy ciąży - brak miesiączki, nudności, wymioty, pierwszy trymestr, rozpoznanie, test ciażowy

Rozpoznanie ciąży

Rozpoznanie ciąży

By potwierdzić ciążę, najlepiej wykonać test ciążowy, który wykrywa beta gonadotropinę kosmówkową. Hormon ten pojawia się we krwi i w moczu po zapołodnieniu.

Objawy ciąży - brak miesiączki, nudności, wymioty, pierwszy trymestr, rozpoznanie, test ciażowy

Inne objawy ciąży

Inne objawy ciąży

W czasie ciąży może się okazać, że ulubiony zapach (np. kwiatów) staje się nie do zniesienia, a inne zapachy, które kobieta tolerowała wcześniej, teraz powodują mdłości i wymioty.

Objawy ciąży - brak miesiączki, nudności, wymioty, pierwszy trymestr, rozpoznanie, test ciażowy

W oczekiwaniu na dziecko

W oczekiwaniu na dziecko

Dzięki licznym metodom możemy orientacyjnie określić termin przyjścia dziecka na świat. Wystarczy podać datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki i długość cyklu miesiączkowego. Pamiętajmy, że wyniki nie są precyzyjne.

Objawy ciąży - brak miesiączki, nudności, wymioty, pierwszy trymestr, rozpoznanie, test ciażowy

Czas ciąży

Czas ciąży

Trudno jest zapobiec urodzeniu się wcześniaka czy przenoszeniu ciąży. Podstawowym zadaniem kobiety jest jednak dbałość o swoje zdrowie, a szczególnie o dietę, bo może mieć to wpływ na długość ciąży.

Objawy ciąży - brak miesiączki, nudności, wymioty, pierwszy trymestr, rozpoznanie, test ciażowy

Wyznaczanie daty porodu (WIDEO)

Wyznaczanie daty porodu (WIDEO) Odtwórz wideo

Ustalenie terminu porodu ma miejsce na podstawie reguły Naegelego, która opiera się na pierwszym dniu ostatniej miesiączki. Datę rozwiązania (...) oczywiście ustala lekarz podczas pierwszej wizyty po zajściu w ciążę....

Objawy ciąży - brak miesiączki, nudności, wymioty, pierwszy trymestr, rozpoznanie, test ciażowy

Który to miesiąc ciąży - I trymestr, II trymestr, III trymestr

- I trymestr Pierwsze miesiące ciąży i objawy związane z poczęciem dziecka, mogą przypominać zatrucie, grypę lub zwykłe przeziębienie. Istnieją (...) po zmianach w comiesięcznym cyklu kobiety. Charakterystycznym...

Objawy ciąży - brak miesiączki, nudności, wymioty, pierwszy trymestr, rozpoznanie, test ciażowy

Pierwsze symptomy ciąży

Pierwsze symptomy ciąży

symptomy ciąży. Być może okaże się, że powinnaś się udać do ginekologa. Brak miesiączki To jeden z najczęściej dostrzegalnych symptomów (...) do mózgu. Nudności i wymioty...

Objawy ciąży - brak miesiączki, nudności, wymioty, pierwszy trymestr, rozpoznanie, test ciażowy

Test ciążowy online

Test ciążowy online

jeszcze nie minął, spróbuj do niego cierpliwie poczekać. Nudności i wymioty pojawiają się około 6-8 tygodnia ciąży i ustępują z końcem pierwszego trymestru (...) . Dlatego też nudności...