Trwa ładowanie...

Pierwsze tygodnie ciąży – objawy, przebieg, badania

Avatar placeholder
09.01.2024 15:53
Pierwsze tygodnie ciąży
Pierwsze tygodnie ciąży (123rf)

Pierwsze tygodnie ciąży to cześć I trymestru, który trwa od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do 13 tygodnia ciąży. Ten okres ma kolosalne znaczenie dla przyszłego rozwoju dziecka. W trakcie pierwszych tygodni ciąży organizm kobiety przeżywa prawdziwą rewolucję, towarzyszą temu różnego rodzaju objawy.

spis treści

1. Pierwsze tygodnie ciąży - przebieg

W pierwszych tygodniach ciąży brzuch nie jest jeszcze powiększony, lecz organizm może wykazywać pierwsze symptomy ciąży. Około czwartego tygodnia dochodzi do implantacji zarodka w błonie śluzowej macicy, często ten ważny proces może przebiegać bezobjawowo.

Między owulacją, a terminem spodziewanej menstruacji może pojawić się niewielkie krwawienie (plamienie implantacyjne). Jest to fizjologiczny objaw zapłodnienia, lecz nie zawsze towarzyszy temu widoczne krawienie w pierwszych tygodniach ciąży. Dochodzi do niego w przypadku, gdy zagnieżdżający się w macicy zarodek trafi na naczynie krwionośne i uszkodzi jego ścianę. Plamienie implantacyjne bywa mylone z okresem. W przeciwieństwie do niego, nie występuje ból brzucha i czas krwawienia jest krótszy niż w przypadku normalnej menstruacji.

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"
Co może mieć wpływ na wynik testu ciążowego?
Co może mieć wpływ na wynik testu ciążowego? [10 zdjęć]

Domowe testy ciążowe służą do wykrywania obecności hormonu hCG w warunkach domowych. HCG to inaczej

zobacz galerię

2. Pierwsze tygodnie ciąży - objawy

Zmianom hormonalnym w pierwszych tygodniach ciąży może towarzyszyć zmiana nastrojów (złość, rozdrażnienie). Huśtawka emocjonalna w pierwszych tygodniach ciąży spowodowana jest wzrostem hormonów (np. estrogenu, progesteronu, prolaktyny, kortyzolu, hormonu wzrostu). Oprócz tego w pierwszych tygodniach ciąży mogą wystąpić dolegliwości w postaci obrzmienia i bólu piersi.

Ponadto podczas ciąży może dojść do zmiany preferencji smakowych i zapachowych (ulubione perfumy mogą pójść w odstawkę, zaś potrawy, za którymi wcześniej nie przepadałaś, mogą teraz odpowiadać twoim kubkom smakowym). Kobieta może zauważyć w pierwszych tygodniach ciąży pogorszenie stanu cery lub kondycji włosów. W pierwszych tygodniach ciąży często nasilają się dolegliwości związane z układem pokarmowym (występują nudności i wymioty).

Pierwsze tygodnie ciąży to czas kiedy kobieta zaczyna odczuwać pierwsze jej objawy
Pierwsze tygodnie ciąży to czas kiedy kobieta zaczyna odczuwać pierwsze jej objawy

Mdłości i wymioty pojawiają się około 5. tygodnia ciąży, a nasilają około 9. tygodnia. Ponadto objawom pierwszych tygodni ciąży może towarzyszyć złe samopoczucie, zawroty głowy, senność oraz uczucie zmęczenia, wzdęcia oraz zaparcia, przyspieszona akcja serca, uczucie gorąca. Już w pierwszym trymestrze ciąży zwiększa się częstotliwość oddawania moczu.

Kobieta może odczuwać zmęczenie i spadek energii, którą w pierwszych tygodniach ciąży przeznacza organizm m. in. na wykształcenie łożyska. Dolegliwości związane z ciążą nie zawsze towarzyszą każdej kobiecie, wiele zależy od indywidualnego organizmu. Niektóre ciężarne w pierwszych tygodniach ciąży nie odczuwają mdłości, czy zawrotów głowy, zdarza się, że trwają w niewiedzy co do swojego stanu, aż do momentu spóźnienia miesiączki. Często brak okresu jest pierwszym sygnałem jaki wysyła organizm kobiecie będącej w ciąży.

To musisz wiedzieć

3. Pierwsze tygodnie ciąży - badania

Aby potwierdzić ciążę wykonuje się badanie krwi na obecność hormonu beta HCG. Hormon ten wytwarzany jest przez zapłodnioną i zagnieżdżoną w macicy komórkę jajową. W pierwszych tygodniach ciąży dochodzi do gwałtownej produkcji i wzrostu poziomu hormonu beta HCG.

Już od pierwszych tygodnii ciąży zabronione jest korzystanie z używek, gdy istnieje potrzeba zażycia leku, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Istotne jest wybranie lekarza ginekologa, który będzie czuwał nad przebiegiem ciąży.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Dieta
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze