Pierwsze tygodnie ciąży – objawy, przebieg, badania

Pierwsze tygodnie ciąży to cześć I trymestru, który trwa od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do 13 tygodnia ciąży. Ten okres ma kolosalne znaczenie dla przyszłego rozwoju dziecka. W trakcie pierwszych tygodni ciąży organizm kobiety przeżywa prawdziwą rewolucję, towarzyszą temu różnego rodzaju objawy.

Pierwsze tygodnie ciąży - przebieg

W pierwszych tygodniach ciąży brzuch nie jest jeszcze powiększony, lecz organizm może wykazywać pierwsze symptomy ciąży. Około czwartego tygodnia dochodzi do implantacji zarodka w błonie śluzowej macicy, często ten ważny proces może przebiegać bezobjawowo.

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

Między owulacją, a terminem spodziewanej menstruacji może pojawić się niewielkie krwawienie (plamienie implantacyjne). Jest to fizjologiczny objaw zapłodnienia, lecz nie zawsze towarzyszy temu widoczne krawienie w pierwszych tygodniach ciąży. Dochodzi do niego w przypadku, gdy zagnieżdżający się w macicy zarodek trafi na naczynie krwionośne i uszkodzi jego ścianę. Plamienie implantacyjne bywa mylone z okresem. W przeciwieństwie do niego, nie występuje ból brzucha i czas krwawienia jest krótszy niż w przypadku normalnej menstruacji.

Co może mieć wpływ na wynik testu ciążowego?

W trakcie ciąży podnosi się poziom gonadotropiny kosmówkowej, tj. hormonu hCG. Badanie jego stężenia umożliwia uzyskanie informacji, czy dana kobieta jest...

Pierwsze tygodnie ciąży - objawy

Zmianom hormonalnym w pierwszych tygodniach ciąży może towarzyszyć zmiana nastrojów (złość, rozdrażnienie). Huśtawka emocjonalna w pierwszych tygodniach ciąży spowodowana jest wzrostem hormonów (np. estrogenu, progesteronu, prolaktyny, kortyzolu, hormonu wzrostu). Oprócz tego w pierwszych tygodniach ciąży mogą wystąpić dolegliwości w postaci obrzmienia i bólu piersi.

Ponadto podczas ciąży może dojść do zmiany preferencji smakowych i zapachowych (ulubione perfumy mogą pójść w odstawkę, zaś potrawy, za którymi wcześniej nie przepadałaś, mogą teraz odpowiadać twoim kubkom smakowym). Kobieta może zauważyć w pierwszych tygodniach ciąży pogorszenie stanu cery lub kondycji włosów. W pierwszych tygodniach ciąży często nasilają się dolegliwości związane z układem pokarmowym (występują nudności i wymioty).

Mdłości i wymioty pojawiają się około 5. tygodnia ciąży, a nasilają około 9. tygodnia. Ponadto objawom pierwszych tygodni ciąży może towarzyszyć złe samopoczucie, zawroty głowy, senność oraz uczucie zmęczenia, wzdęcia oraz zaparcia, przyspieszona akcja serca, uczucie gorąca. Już w pierwszym trymestrze ciąży zwiększa się częstotliwość oddawania moczu.

Kobieta może odczuwać zmęczenie i spadek energii, którą w pierwszych tygodniach ciąży przeznacza organizm m. in. na wykształcenie łożyska. Dolegliwości związane z ciążą nie zawsze towarzyszą każdej kobiecie, wiele zależy od indywidualnego organizmu. Niektóre ciężarne w pierwszych tygodniach ciąży nie odczuwają mdłości, czy zawrotów głowy, zdarza się, że trwają w niewiedzy co do swojego stanu, aż do momentu spóźnienia miesiączki. Często brak okresu jest pierwszym sygnałem jaki wysyła organizm kobiecie będącej w ciąży.

Pierwsze tygodnie ciąży - badania

Aby potwierdzić ciążę wykonuje się badanie krwi na obecność hormonu beta HCG. Hormon ten wytwarzany jest przez zapłodnioną i zagnieżdżoną w macicy komórkę jajową. W pierwszych tygodniach ciąży dochodzi do gwałtownej produkcji i wzrostu poziomu hormonu beta HCG.

Już od pierwszych tygodnii ciąży zabronione jest korzystanie z używek, gdy istnieje potrzeba zażycia leku, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Istotne jest wybranie lekarza ginekologa, który będzie czuwał nad przebiegiem ciąży.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Objawy ciąży - brak miesiączki, nudności, wymioty, pierwszy trymestr, rozpoznanie, test ciażowy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Objawy ciąży - brak miesiączki, nudności, wymioty, pierwszy trymestr, rozpoznanie, test ciażowy
Badania w ciąży - nieinwazyjne i inwazyjne badania prenatalne

Pozytywny test ciążowy

Pozytywny test ciążowy

Testy ciążowe nie zawsze dają stuprocentową pewność, dlatego warto potwierdzić ich wyniki badaniami w gabinecie lekarskim. Najdokładniejsze w tym przypadku są badania krwi.

Jak pozbyć się opryszczki?

Wirus opryszczki - drogi zarażenia (WIDEO)

Wirus opryszczki - drogi zarażenia (WIDEO) Odtwórz wideo

w przeszłości kontakt z wirusem opryszczki i czy doszło do zakażenia, powinna poinformować lekarza prowadzącego ciążę. Zleci on badania, które pozwolą na wykrycie wirusa i podjęcie odpowiedniego leczenia. (...) Wirus...

USG ginekologiczne - działanie usg, wykorzystanie, kiedy wykonywać, przebieg badania, usg w ciąży

USG dopochwowe - zdjęcie

USG dopochwowe - zdjęcie

Zdjęcie przedstawia w oznaczonej kolejności: pęcherz moczowy, macicę oraz pochwę

Dolegliwości w ciąży

Złe samopoczucie

Złe samopoczucie

Mdłości to jeden z najmniej przyjemnych symptomów ciąży. Dokuczają przeważnie w I trymestrze, ale nierzadko utrzymują się przez całą ciążę, uprzykrzając życie przyszłym mamom.

WZW typu B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - przyczyny, zakażenie, objawy, profilaktyka, leczenie

WZW A i B (WIDEO)

WZW A i B (WIDEO) Odtwórz wideo

zostają przede wszystkim chorzy oraz personel szpitalny. Bardzo często przyczyną zakażenia jest źle wyłajowiony sprzęt. Okres wylęgania choroby trwa od kilku miesięcy do pół roku. Następnie pojawiają się pierwsze objawy...

Spirometria - przebieg, interpretacja, przeciwwskazania

Spirometria - zdjęcia

Spirometria - zdjęcia

Spirometria służy badaniu objętości i wydolności płuc.

Kolposkopia - opis, wskazania, cele, przygotowanie, przebieg

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann (1884-1959) był niemieckim ginekologiem i wynalazcą badania kolposkopowego.

Scyntygrafia - rodzaje, przebieg badania

Scyntygrafia - zdjęcie

Scyntygrafia - zdjęcie

Obraz scyntygraficzny uzyskuje się dzięki niewielkim dawkom izotopów promieniotwórczych.