Trwa ładowanie...

Witaminy dla kobiet w ciąży a ryzyko autyzmu u dziecka

Avatar placeholder
04.07.2020 22:44
Witaminy dla kobiet w ciąży a ryzyko autyzmu u dziecka
Witaminy dla kobiet w ciąży a ryzyko autyzmu u dziecka (Shutterstock)

Okazuje się, że im wcześniej kobieta zacznie przyjmować witaminy dla ciężarnych, tym mniejsze będzie ryzyko chorób ze spektrum autyzmu u jej dziecka. Z badań wynika, że dzieci matek, które przed zajściem w ciążę i przez pierwszy miesiąc ciąży nie przyjmowały codziennie witamin były dwukrotnie bardziej narażone na zachorowanie na autyzm niż dzieci kobiet, które to robiły. Z kolei ryzyko autyzmu u dzieci, u których dodatkowo występowały predyspozycje genetyczne do tej choroby było siedmiokrotnie wyższe.

1. Przyczyny autyzmu

Autyzm to choroba, której przyczyny nie są jeszcze do końca wyjaśnione. Wiadomo, iż na jej rozwój składa się obecność kilku różnych czynników ryzyka, zarówno o podłożu genetycznym, jak i środowiskowym. Jedna z autorek badania, Irva Hertz-Picciotto, stwierdziła, iż niezwykle rzadko zdarzają się przypadki autyzmu, w których za przyczynę choroby można uznać tylko jeden czynnik. Nie było jednak do tej pory badań, które zajmowałyby się połączeniem przyczyn genetycznych i środowiskowych.

Badania Amerykańskich naukowców wskazują, iż ważną rolę w profilaktyce autyzmu u dzieci mogą odgrywać witaminy przyjmowane przez matkę przed zajściem w ciążę i w pierwszym jej miesiącu. Jak się okazuje, kwas foliowy, czyli syntetyczna forma witaminy B9, a także inne witaminy z grupy B zawarte w suplementach diety dla ciężarnych najprawdopodobniej chronią płód przed deficytami we wczesnym rozwoju mózgu. Od dawna wiadomo, że kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego, a badania wskazują, że podawany kobietą w ciąży w formie suplementów nawet w 70% zapobiega defektom cewki nerwowej.

2. Badania nad zależnością między witaminami dla ciężarnych a autyzmem dziecka

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

W ramach badań naukowcy zebrali dane dotyczące 700 rodzin z Północnej Karoliny. W każdej z tych rodzin było dziecko autystyczne lub zdrowe w wieku 2-5 lat. Matki tych dzieci opowiedziały o suplementach diety przyjmowanych w czasie ciąży. Pierwsze pytanie pozwalało określić, czy matka w ogóle przyjmowała witaminy dla ciężarnych. Jeśli odpowiedź była twierdząca, pytano ją o rodzaj przyjmowanych preparatów (czy były to witaminy, multiwitaminy czy inne suplementy), okres, w jakim je przyjmowała (przed zajściem w ciążę, w danych miesiącach ciąży, podczas karmienia piersią), a także o dawkę i częstość stosowania danego preparatu.

Z badań wynika, że przyjmowanie witamin dla ciężarnych przed zajściem w ciążę i w pierwszym miesiącu ciąży, czyli wtedy, kiedy większość kobiet jeszcze o niej nie wie, o połowę zmniejsza ryzyko autyzmu u dziecka. Jak się jednak okazuje, po pierwszym miesiącu nie zauważono różnicy w ilości przypadków autyzmu u dzieci matek stosujących suplementy i ich nie przyjmujących.

Naukowcy podkreślają, iż na nieprzyjmowaniu witamin najbardziej mogą stracić kobiety, u których występują genetyczne predyspozycje do autyzmu. Zaobserwowano, że dzieci matek, które nie brały witamin i u których występował genotyp MTHFR 677 TT znacznie częściej chorowały na autyzm – nawet 4,5 razy częściej niż dzieci matek bez obciążenia genetycznego, przyjmujących witaminy. Czynnikami ryzyka autyzmu jest również obecność genu podnoszącego poziom homocysteiny, a także genu, który odpowiada za mniej efektywny metabolizm węgla.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Zachcianki w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze