Trwa ładowanie...

Czy seks w ciąży jest bezpieczny?

Avatar placeholder
20.07.2020 14:01
Czy seks w ciąży jest bezpieczny?
Czy seks w ciąży jest bezpieczny? (Shutterstock)

Kobiecy orgazm pobudza produkcję hormonów, takich jak oksytocyna, które mogą powodować skurcze macicy. Również zawarte w spermie prostaglandyny mogą mieć podobne działanie. Kontakty seksualne, przynajmniej w teorii, przyczyniają się do rozprzestrzeniania wewnątrz pochwy bakterii, które mogą dotrzeć do płodu, spowodować poronienie, mylone często przez kobiety ze zwykłą menstruacją. Te i inne czynniki sprawiały, że przez długi czas seks w czasie ciąży był odradzany, szczególnie, gdy zbliżał się termin porodu.

spis treści

1. Seksualność kobiet w ciąży

Lekarze z Północnej Karoliny, A.E. Sayle i współpracownicy, chcieli sprawdzić, czy zagrożenie przedwczesnym porodem jest realne i czy życie seksualne kobiet rodzących przed terminem różni się od tego, które prowadziły kobiety rodzące w terminie.

W tym celu w okresie 3 lat przepytali 187 kobiet, które urodziły przed 37. tygodniem ciąży i 409 kobiet, które urodziły w wyznaczonym terminie. Ankieta przeprowadzana była telefonicznie, około siódmego miesiąca ciąży, i dotyczyła ilości kontaktów seksualnych, pozycji seksualnych, występowania lub nie orgazmu i intensywności pożądania seksualnego.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Badacze uzupełnili tę serię pytań drugą ankietą, przeprowadzoną po porodzie. Pod uwagę brano również inne czynniki, mogące wpłynąć na poród przed terminem: wcześniejsze poronienia lub przedwczesne porody.

2. Seks w ciąży a ryzyko przedwczesnego porodu

Generalnie liczba kontaktów seksualnych zmniejsza się wraz z postępem ciąży, co raczej nikogo nie dziwi. Jednak, co ważne, nie odkryto żadnego związku między uprawianiem seksu w ciąży a przedwczesnym porodem.

Co więcej, kobiety, które urodziły w terminie miały częstsze kontakty seksualne pod koniec ciąży niż te, które urodziły przed terminem. Wyniki tych badań wykazują zatem, że seks z kobietą w ciąży nie zakłóca prawidłowego przebiegu ciąży. Dodatkowo prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu było znacznie mniejsze u kobiet żyjących ze swoim partnerem niż u samotnych.

Również orgazm okazał się nie być czynnikiem, mogącym przyspieszyć poród. Kobiety rodzące w terminie częściej deklarowały satysfakcję z seksu (63%) niż matki wcześniaków (52%).

3. Ochota na seks w ciąży a problemy zdrowotne

Kobiety, które urodziły przed terminem, (71%) częściej niż pozostałe (57%) odczuwały spadek pożądania podczas ciąży. Wśród dużej części tych kobiet, jednak nie u wszystkich, brak ochoty na seks w czasie ciąży był związany z pojawieniem się problemów natury medycznej (zalecane leżenie w łóżku, hospitalizacja itd.).

Pomimo tych optymistycznych wyników, kobiety, mające predyspozycje do przedwczesnych porodów, powinny zachować ostrożność w zakresie kontaktów seksualnych. Naukowcy nie wykluczają, że u niewielkiej liczby kobiet, które są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo niedonoszenia ciąży, seks w czasie ciąży może mieć negatywne konsekwencje i przyspieszyć termin porodu.

Jednak jeśli nie macie takich predyspozycji, a wasza ciąża przebiega prawidłowo, nie ma powodu odmawiać sobie przyjemności życia we dwoje.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Seks w czasie ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze