USG genetyczne – cel i przebieg badania

Czym jest USG genetyczne? Jest to nieinwazyjne badanie, dzięki któremu możliwe jest wykrycie i ocena wad genetycznych przykładowo zespołu Downa czy Edwardsa u płodu. USG genetyczne pozwala również na rozpoznanie wad rozwojowych płodu np. wady wrodzonej serca. Dlatego tak ważne jest, aby każda ciężarna przeszła przez tego typu badanie, ponieważ możliwie szybsze rozpoznanie choroby pozwala na podjęcie odpowiednich działań.

1. USG genetyczne – cel badania

USG genetyczne jest wykonywane również po to, aby ocenić stan zdrowia dziecka, ale również w trakcie badania oceniana jest macica pod względem wymiarów i kształtu. USG genetyczne pozwala przyjrzeć się budowie ciała dziecka np. ocenia się obecność, wygląd i wymiary kończyn, głowy czy tułowia. Jednym z istotniejszych pomiarów, jakie się wykonuje poprzez USG genetyczne jest ocena pracy serca. USG genetyczne to również badanie dopplerowskie, czyli ocena spektrum przepływu krwi w przewodzie żylnym. Przykładowo dzieci z zespołem Downa mają w większości przypadków niewłaściwy przepływ. Mierzony jest też pęcherz moczowy i kość szczękowa. USG genetyczne pozwala też na lokalizację kosmówki.

Zobacz film: "Jakie badania należy wykonać w ciąży?"

USG genetyczne to jedno z ważniejszych badań w trakcie ciąży
USG genetyczne to jedno z ważniejszych badań w trakcie ciąży

USG genetyczne pozwala również na wykrycie innych schorzeń i nieprawidłowości przebiegu ciąży. Badanie obejmuje też łożysko, czyli możliwa jest ocena jego wielkości, położenia, a także wyglądu. USG genetyczne pozwala też na sprawdzenie czy pępowina posiada dwie tętnice i jedną żyłę pępowinową. Bardzo ważne jest też to, że USG genetyczne sprawdza ilość płynu owodniowego, a więc wód płodowych. Dlatego możliwe jest zdiagnozowanie wielowodzia, które może spowodować np. niedotlenienie wewnątrzmaciczne, wypadnięcie pępowiny, odklejenie łożyska i przedwczesny poród.

Badanie kontrolne USG w ciąży
Badanie kontrolne USG w ciąży

Podczas badania USG ustala się obecność zarodka, stwierdza rodzaj ciąży oraz można wykryć, czy płód jest...

zobacz galerię

2. USG genetyczne – przebieg badania

USG genetyczne nie jest inwazyjnym badaniem. Oczywiście przy podejrzeniu wad rozwojowych i genetycznych samo USG genetyczne nie wystarczy, ponieważ powinno być poparte badaniami laboratoryjnymi. USG genetyczne zalecane jest w szczególności kobietom, które ukończyły 35. rok życia, kiedy w rodzinie wystąpiły w poprzednich pokoleniach choroby genetyczne. Lekarz prowadzący zleca USG genetyczne w sytuacji, gdy matka zażywała leki mogące mieć negatywny wpływ na rozwój płodu. Podstawą do tego, aby wykonać USG genetyczne jest też stały kontakt matki z substancjami toksycznymi czy też nieprawidłowe wyniki badań w trakcie ciąży.

To też warto wiedzieć

USG genetyczne przeprowadzone przynajmniej 3 razy podczas ciąży pozwala na to, aby wykluczyć amniopunkcję. Jest to z kolei badanie, które polega na nakłuciu jamy owodni i wiążę się z dużym ryzkiem np. uszkodzenia łożyska, pępowiny, a nawet płodu. Oczywiście jak każde badanie tak i USG genetyczne nie jest badaniem, które daje całkowitą pewność, że dziecko nie nosi w sobie żadnych wad genetycznych czy też rozwojowych. USG genetyczne jest wykonywane przez powłoki brzuszne przy pomocy głowicy przezbrzusznej. Przed badaniem lekarz nakłada żel, który powoduje, że zwiększa się przepływ ultradźwięków.

spis treści
rozwiń
Następny artykuł: USG połówkowe

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.