Trwa ładowanie...

USG genetyczne – cel i przebieg badania

USG genetyczne jest to nieinwazyjne badanie, dzięki któremu możliwe jest wykrycie i ocena wad genetycznych, przykładowo zespołu Downa czy Edwardsa u płodu. USG genetyczne pozwala również na rozpoznanie wad rozwojowych płodu np. wady wrodzonej serca. Dlatego tak ważne jest, aby każda ciężarna przeszła przez tego typu badanie, ponieważ możliwie szybsze rozpoznanie choroby pozwala na podjęcie odpowiednich działań.

spis treści

1. Czym jest USG genetyczne?

Wiele osób nie wie czym jest USG genetyczne Jest to badanie wykonywane po to, aby ocenić stan zdrowia dziecka, ale również w trakcie badania oceniana jest macica pod względem wymiarów i kształtu.

Zobacz film: "Trójwymiarowe USG"

USG genetyczne pozwala przyjrzeć się budowie ciała dziecka np. ocenia się obecność, wygląd i wymiary kończyn, głowy czy tułowia. Inne pomiary jakie się wykonuje poprzez USG genetyczne to m.in. ocena pracy serca.

Badanie USG genetyczne to również badanie dopplerowskie, czyli ocena spektrum przepływu krwi w przewodzie żylnym. Przykładowo dzieci z zespołem Downa mają w większości przypadków niewłaściwy przepływ. Mierzony jest też pęcherz moczowy i kość szczękowa. USG genetyczne pozwala też na lokalizację kosmówki.

USG genetyczne to jedno z ważniejszych badań w trakcie ciąży
USG genetyczne to jedno z ważniejszych badań w trakcie ciąży

Największa zaleta USG genetycznego to możliwość wykrycia schorzenia i nieprawidłowości przebiegu ciąży. Badanie obejmuje też łożysko, czyli możliwa jest ocena jego wielkości, położenia, a także wyglądu.

USG genetyczne pozwala też na sprawdzenie czy pępowina posiada dwie tętnice i jedną żyłę pępowinową. Bardzo ważne jest też to, że USG genetyczne sprawdza ilość płynu owodniowego, a więc wód płodowych. Dlatego możliwe jest zdiagnozowanie za pomocą USG genetycznego możliwe wielowodzia, które może spowodować np. niedotlenienie wewnątrzmaciczne, wypadnięcie pępowiny, odklejenie łożyska i przedwczesny poród.

2. Przebieg USG genetycznego

USG genetyczne nie jest inwazyjnym badaniem. Oczywiście przy podejrzeniu wad rozwojowych i genetycznych samo USG genetyczne nie wystarczy, ponieważ powinno być poparte badaniami laboratoryjnymi.

Badanie kontrolne USG w ciąży
Badanie kontrolne USG w ciąży

Podczas badania USG ustala się obecność zarodka, stwierdza rodzaj ciąży oraz można wykryć, czy płód

zobacz galerię

USG genetyczne dla kogo jest zalecane? Otóż zalecane jest w szczególności kobietom, które ukończyły 35. rok życia, kiedy w rodzinie wystąpiły w poprzednich pokoleniach choroby genetyczne. Lekarz prowadzący zleca USG genetyczne w sytuacji, gdy matka zażywała leki mogące mieć negatywny wpływ na rozwój płodu. Podstawa do wykonania USG genetycznego to stały kontakt matki z substancjami toksycznymi czy też nieprawidłowe wyniki badań w trakcie ciąży.

To też warto wiedzieć

USG genetyczne przeprowadzone przynajmniej 3 razy podczas ciąży pozwala na to, aby wykluczyć amniopunkcję. Jest to z kolei badanie, które polega na nakłuciu jamy owodni i wiążę się z dużym ryzkiem np. uszkodzenia łożyska, pępowiny, a nawet płodu.

Oczywiście jak każde badanie tak i USG genetyczne nie jest badaniem, które daje całkowitą pewność, że dziecko nie nosi w sobie żadnych wad genetycznych czy też rozwojowych. USG genetyczne jest wykonywane przez powłoki brzuszne przy pomocy głowicy przezbrzusznej. Przed badaniem lekarz nakłada żel, który powoduje, że zwiększa się przepływ ultradźwięków.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: USG połówkowe
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza