Trwa ładowanie...

Suplementacja kolagenem a sporty zimowe. O czym trzeba pamiętać?

 Agnieszka Gotówka
12.03.2024 08:28
Suplementacja kolagenem a sporty zimowe. O czym trzeba pamiętać?
Suplementacja kolagenem a sporty zimowe. O czym trzeba pamiętać? (Adobe Stock)

Materiał powstał we współpracy z Flexus Shots

Trwają ferie zimowe, kiedy to wielu z nas wyjeżdża na długo wyczekiwany odpoczynek. Najczęściej obieranym kierunkiem jest południe Polski, gdzie możemy uprawiać sporty zimowe. Co jednak zrobić, by urlop nie zakończył się kontuzją? Jak przygotować organizm do wysiłku na stoku? I dlaczego nasza uwaga powinna skupić się na kolagenie?

Zimowe sporty dla każdego!

Sporty zimowe z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Przybywa miłośników narciarstwa i snowboardu, również wśród najmłodszych. Chętnie też uprawiamy narciarstwo biegowe. I nic w tym dziwnego, bo to świetny sport zimowy angażujący większość stawów, mięśni i ścięgien w organizmie. Do tego wyróżnia się niską częstotliwością kontuzji, zwłaszcza że oparcie ramion na kijkach pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru ciała i odciąża stawy kolanowe.

Musimy jednak pamiętać, że szusowanie po stokach to świetna zabawa, ale też solidny wysiłek, do którego warto się przygotować. I nie chodzi wcale o prewencję wypadków, choć to równie ważne, ale drobnych kontuzji, które mogą być mocno uciążliwe.

Zdrowe stawy to podstawa!

Wśród nich najczęściej zdarzają się uszkodzenia więzadeł, skręcenia stawów i uszkodzenia chrząstki stawowej/łąkotki. Z kolei najbardziej narażone na uszkodzenia są stawy kolanowe. To na nie bowiem przenosi się cała siła w chwili wypadku na stoku (nie bez znaczenia jest też dobór odpowiednich butów narciarskich). Stąd tak ważne jest odpowiednie wzmocnienie stawów przed rozpoczęciem sezonu narciarskiego i uzupełnienie niedoborów mazi stawowej.

Niezwykle istotne jest regularne uprawianie sportu. Nie czekajmy więc na rozpoczęcie ferii zimowych, tylko trenujmy przez cały rok. Wystarczą trzy umiarkowane treningi w tygodniu, by utrzymać formę i zmniejszyć ryzyko kontuzji.

Aktywność fizyczna wzmacnia układ kostny i mięśnie, które stabilizują stawy, ale też poprawia ukrwienie tkanek. Pozwala też dbać o szczupłą sylwetkę, co jest bardzo ważne, gdyż każdy nadprogramowy kilogram negatywnie wpływa na kondycję stawów.

Co to jest kolagen?

Zdrowie stawów w dużej mierze jest zależne od prawidłowej produkcji kolagenu przez organizm. A proces ten spowalnia dość wcześnie, bo już ok. 25. roku życia, kiedy to komórki zwane fibroblastami zmniejszają jego produkcję. I choć na początku mało kto zdaje sobie z tego sprawę, zwłaszcza że wtedy ma to niewielkie odbicie w kondycji naszego organizmu, z czasem kiedy zmiany postępują, mogą pojawić się pierwsze sygnały świadczące o tym, że czas na przyjmowanie kolagenu. A dlaczego to tak istotne? Jest to białko będące głównym składnikiem tkanki łącznej – ważnej dla układu kostnego i szkieletowego. Stanowi podstawowy element struktury ścięgien, kości, stawów, więzadeł, chrząstki stawowej, skóry, włosów i paznokci, a także organów wewnętrznych, naczyń krwionośnych i dziąseł.

Dotychczas rozpoznano 29 typów kolagenu, z których najpowszechniejszy jest typ I obecny w ścięgnach i tkance łącznej kości. Znajdziemy go też w skórze. Z kolei typ II to składnik chrząstek stawowych, któremu towarzyszą też typy IX, X i XI kolagenu.

(Adobe Stock )

Objawy niedoboru kolagenu

Słabnięcie włókien kolagenowych najszybciej zauważymy na skórze, która staje się cienka, pojawią się na niej zmarszczki i poszerzone pory. Rany będą się trudniej goić, może też ujawnić się skłonność do rozstępów i parodontoza.

Mniej znanym objawem niedoboru kolagenu jest gorsza praca jelit, które stają się przepuszczalne dla wielu szkodliwych substancji z układu pokarmowego. To znacząco zwiększa ryzyko nietolerancji pokarmowych, alergii i chorób autoimmunologicznych.

Jednak w kontekście sportów zimowych należy zwrócić uwagę na dolegliwości stawowe. Niewystarczająca ilość kolagenu sprawia, że w obrębie aparatu ruchu zaczynają pojawiać się bóle okołostawowe i nieprzyjemne uczucie sztywnienia stawów. A to skutecznie zniechęca nas do szusowania po stokach.

Co szkodzi produkcji kolagenu?

Poziom kolagenu maleje nie tylko wraz z wiekiem, ale też kiedy na co dzień towarzyszy nam przewlekły stres, o co dziś nietrudno. Białka ubywa również wtedy, gdy mało śpimy, bo wówczas nie wydziela się nam wystarczająca ilość hormonu wzrostu potrzebnego do regeneracji fibroblastów produkujących kolagen. Na cenzurowanym są też promienie słoneczne oraz światło niebieskie emitowane przez ekrany komputerów i smartfonów.

Nie bez znaczenia jest też dieta, która dla prawidłowej produkcji kolagenu powinna być bogata w minerały i witaminy, zwłaszcza w witaminę C.

Suplementacja kolagenem. Na co zwracać uwagę?

By zatem zapewnić sobie zdrowie stawów, zwłaszcza podczas wzmożonego wysiłku fizycznego w przypadku sportów zimowych, warto sięgnąć po suplementy zawierające kolagen.

Ich wybór jednak nie może być przypadkowy, bo tylko produkt dobrej jakości przyniesie nam oczekiwane rezultaty. Co zatem wybrać? Odpowiedni będzie suplement diety zawierający hydrolizowany kolagen o małej masie cząsteczkowej. Trzeba też pamiętać o odpowiedniej dawce witaminy C, która jest niezbędna do syntezy białka, oraz witaminy D. Idealnie, kiedy wszystko zamknięte jest w jednej dawce preparatu.

(Adobe Stock )

Jaki kolagen wybrać?

Flexus Shots to suplement diety zawierający kolagen, za którego jakość odpowiada szwajcarski producent. Dostępny jest w postaci płynu (najłatwiej przyswajalnej). Nie trzeba więc rozpuszczać proszku w wodzie i można go przyjmować o dowolnej porze dnia. Sugerowana dawka dzienna to tylko jedna ampułka.

Flexus Shots to jednak nie tylko kolagen, ale też wsparcie potrzebnych dla stawów witamin (A i C), które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie kości i chrząstki. Obecny w składzie preparatu siarczan glukozaminy, któremu towarzyszy siarczan chondroityny, pomaga zredukować stany zapalne stawów. Z kolei kwas hialuronowy wspomaga działanie kolagenu oraz produkcję płynu maziowego niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania stawu i wzmacniającego strukturę chrząstki stawowej.

W preparacie Flexus Shots obecne są wyłącznie niezbędne składniki (do minimum została ograniczona ilość fruktozy w fiolce). Jedna dawka w wygodnej formie to sposób na kompleksowe zadbanie o stawy, kości i skórę. To najmocniejszy kolagen, który warto przyjmować regularnie w przypadku uprawiania sportu, pracy fizycznej czy rekonwalescencji po urazach i kontuzjach. Poleca się go również osobom starszym, u których pojawiają się pierwsze objawy choroby zwyrodnieniowej stawów.

Kolagen zamknięty w fiolce Flexus Shots zapobiega zanikaniu włókien kolagenowych i mazi stawowej. Opóźnia też procesy starzenia się struktur stawowych. Warto więc rozpocząć jego suplementację, zwłaszcza że w sklepie internetowym zdrowievalentis.pl płynny kolagen Flexus Shots można teraz kupić z rabatem -15 proc. (przy zamówieniu trzeba wpisać kod rabatowy: WP15).

Suplement diety. Zawiera składniki, które wspomagają funkcje organizmu poprzez uzupełnienie normalnej diety. Nie ma właściwości leczniczych.

Materiał powstał we współpracy z Flexus Shots

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze