Przejdź na WP

Objawy zapalenia stawów – charakterystyka, rodzaje, symptomy

Zapalenie stawów to grupa schorzeń, w których dochodzi do uszkodzenia stawów. Istnieje bardzo dużo rodzajów zapalenia stawów, lecz kilka z nich występuje najczęściej. Dowiedz się jakie objawy zapalenia stawów mogą sugerować pojawienie się tej dolegliwości i wskazywać na konieczność dalszej diagnostyki.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Objawy zapalenia stawów - charakterystyka

Nazwa choroby pochodzi z połączenia dwóch greckich wyrazów - arthro (staw) oraz itis  (zapalenie). Objawy zapalenia stawów zazwyczaj występują u osób powyżej 55 roku życia. Zapalenie stawów to grupa chorób w trakcie których, dochodzi do zwyrodnienia chrząstki stawowej. Stan zapalny powoduje jej uszkodzenie, zniekształcenie oraz ograniczenie ruchomości, a w następstwie pojawienie się objawów zapalenia stawów.

Wynikiem nieprawidłowości chrząstki stawowej są charakterystyczne objawy zapalenia stawów: ból, obrzęk oraz sztywność stawów. Symptomem towarzyszącym zmianom w chrząstce stawowej jest zaczerwienienie i ocieplenie skóry w miejscu występowania stawu.

Co jeść, aby mieć zdrowe stawy?
Co jeść, aby mieć zdrowe stawy? [7 zdjęć]

Dieta z pewnością pomaga dbać o nasze stawy, a część produktów pozwala wręcz zapobiegać m.in. bólom stawów...

zobacz galerię

2. Objawy zapalenia stawów - rodzaje

Spośród licznych rodzajów zapalenia stawów, najczęściej rozpoznaje się kilka postaci, do których należą:

Każde z tych schorzeń charakteryzuje się swoistymi objawami zapalenia stawów.

Jednym z najczęściej występujących rodzajów zapalenia stawów jest osteoartroza czyli choroba zwyrodnienia stawów. Objawem zapalenia stawów w tej postaci jest ich bolesność ograniczeniem ich funkcji ruchowej. Co ważne, dolegliwości związane z tą chorobą pojawiają się zazwyczaj między 40-60 rokiem życia.

W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) nie da się wskazać przyczyn choroby. Jest to choroba autoimmunologiczna, której objawy pojawiają się pomiędzy 40-55 rokiem życia. Najczęstsze objawy zaplania stawów tego typu to  to ból i obrzęk stawów rąk i stóp. Dolegliwości występują symetrycznie (w tych samych stawach po obu stronach ciała), występuje poranna sztywność stawów. Ponadto, objawem zapalenia stawów mogą być guzki reumatoidalne (zazwyczaj powstają w okolicach łokci).

Istnieje rodzaj zapalenia stawów, który typowy jest nie tylko dla osób dojrzałych i starszych. Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów pojawia się jeszcze przed 16 rokiem życia. W przypadku tego schorzenia zaburzeniu może ulec nie tylko chrząstka stawowa, ale także kości, mięśnie, serce, przewód pokarmowy, skóra, płuca, oczy czy ścięgna.

Objawy zapalenia stawów mogą różnić się w zależności od rodzaju choroby
Objawy zapalenia stawów mogą różnić się w zależności od rodzaju choroby

3. Objawy zapalenia stawów - symptomy

Objawami zapalenia stawów, towarzyszącymi młodzieńczemu idiopatycznemu zapaleniu stawów, są:

 • apatia,
 • brak łaknienia,
 • spadek aktywności fizycznej,
 • grypa,
 • kulawość,
 • gorączka,
 • obrzęk chorego stawu.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) występuje podczas spondyloartropatii. Charakterystycznymi objawami zapalenia stawów tego rodzaju są:

 • silny ból kręgosłupa,
 • nasilenie bólu klatki piersiowej podczas oddychania,
 • unieruchomienie odcinka szyjnego kręgosłupa,
 • zajęcie większych stawów.
 • ból pięt,
 • ból i sztywność w okolicy żeber,
 • ból i obrzęk okolicy stawów mostkowo-obojczykowych.

To musisz wiedzieć

Innym i często występującym rodzajem zapalenia stawów jest dna moczanowa inaczej zwana artretyzmem lub podagrą. Schorzenie początkowo przebiega bezobjawowo, po kilku latach rozwoju choroby może pojawić się ostry ból w stawie. Chory staw jest wrażliwy na dotyk, obrzęknięty i zaczerwieniony, skóra nad nim napięta, błyszcząca, czerwona. Objawyw zapalenia stawów tego rodzaju powinny skłonić do niezwłocznej wizyty u specjalisty.

Nieleczona dna moczanowa może skutkować odkładaniem się kryształów moczanowych zarówno w stawach jak i w tkankach miękkich pięt, paluchów czy uszu. Przyczyną choroby jest nadmiar kwasu moczowego w płynie stawowym.

Często występującym rodzajem zapalenia jest infekcyjne zapalenie stawów. Objawami zapalenia stawów tego typu są bóle stawu, obrzęki, zaczerwienie i pogorszenie ruchomości stawów. Taki rodzaj zapalenia wywoływany jest przez drobnoustroje, które dostały się do błony maziowej (czyli wnętrza torebki stawowej).

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy