Objawy zapalenia stawów – charakterystyka, rodzaje, symptomy

Zapalenie stawów to grupa schorzeń, w których dochodzi do uszkodzenia stawów. Istnieje bardzo dużo rodzajów zapalenia stawów, lecz kilka z nich występuje najczęściej. Dowiedz się jakie objawy zapalenia stawów mogą sugerować pojawienie się tej dolegliwości i wskazywać na konieczność dalszej diagnostyki.

Objawy zapalenia stawów - charakterystyka

Nazwa choroby pochodzi z połączenia dwóch greckich wyrazów - arthro (staw) oraz itis  (zapalenie). Objawy zapalenia stawów zazwyczaj występują u osób powyżej 55 roku życia. Zapalenie stawów to grupa chorób w trakcie których, dochodzi do zwyrodnienia chrząstki stawowej. Stan zapalny powoduje jej uszkodzenie, zniekształcenie oraz ograniczenie ruchomości, a w następstwie pojawienie się objawów zapalenia stawów.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Wynikiem nieprawidłowości chrząstki stawowej są charakterystyczne objawy zapalenia stawów: ból, obrzęk oraz sztywność stawów. Symptomem towarzyszącym zmianom w chrząstce stawowej jest zaczerwienienie i ocieplenie skóry w miejscu występowania stawu.

Co jeść, aby mieć zdrowe stawy?

Dieta z pewnością pomaga dbać o nasze stawy, a część produktów pozwala wręcz zapobiegać m.in. bólom stawów czy też stanom zapalnym. Istnieją produkty,...

Objawy zapalenia stawów - rodzaje

Spośród licznych rodzajów zapalenia stawów, najczęściej rozpoznaje się kilka postaci, do których należą:

Każde z tych schorzeń charakteryzuje się swoistymi objawami zapalenia stawów.

Jednym z najczęściej występujących rodzajów zapalenia stawów jest osteoartroza czyli choroba zwyrodnienia stawów. Objawem zapalenia stawów w tej postaci jest ich bolesność ograniczeniem ich funkcji ruchowej. Co ważne, dolegliwości związane z tą chorobą pojawiają się zazwyczaj między 40-60 rokiem życia.

W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) nie da się wskazać przyczyn choroby. Jest to choroba autoimmunologiczna, której objawy pojawiają się pomiędzy 40-55 rokiem życia. Najczęstsze objawy zaplania stawów tego typu to  to ból i obrzęk stawów rąk i stóp. Dolegliwości występują symetrycznie (w tych samych stawach po obu stronach ciała), występuje poranna sztywność stawów. Ponadto, objawem zapalenia stawów mogą być guzki reumatoidalne (zazwyczaj powstają w okolicach łokci).

Istnieje rodzaj zapalenia stawów, który typowy jest nie tylko dla osób dojrzałych i starszych. Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów pojawia się jeszcze przed 16 rokiem życia. W przypadku tego schorzenia zaburzeniu może ulec nie tylko chrząstka stawowa, ale także kości, mięśnie, serce, przewód pokarmowy, skóra, płuca, oczy czy ścięgna.

Objawy zapalenia stawów - symptomy

Objawami zapalenia stawów, towarzyszącymi młodzieńczemu idiopatycznemu zapaleniu stawów, są:

 • apatia,
 • brak łaknienia,
 • spadek aktywności fizycznej,
 • grypa,
 • kulawość,
 • gorączka,
 • obrzęk chorego stawu.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) występuje podczas spondyloartropatii. Charakterystycznymi objawami zapalenia stawów tego rodzaju są:

 • silny ból kręgosłupa,
 • nasilenie bólu klatki piersiowej podczas oddychania,
 • unieruchomienie odcinka szyjnego kręgosłupa,
 • zajęcie większych stawów.
 • ból pięt,
 • ból i sztywność w okolicy żeber,
 • ból i obrzęk okolicy stawów mostkowo-obojczykowych.

Innym i często występującym rodzajem zapalenia stawów jest dna moczanowa inaczej zwana artretyzmem lub podagrą. Schorzenie początkowo przebiega bezobjawowo, po kilku latach rozwoju choroby może pojawić się ostry ból w stawie. Chory staw jest wrażliwy na dotyk, obrzęknięty i zaczerwieniony, skóra nad nim napięta, błyszcząca, czerwona. Objawyw zapalenia stawów tego rodzaju powinny skłonić do niezwłocznej wizyty u specjalisty.

Nieleczona dna moczanowa może skutkować odkładaniem się kryształów moczanowych zarówno w stawach jak i w tkankach miękkich pięt, paluchów czy uszu. Przyczyną choroby jest nadmiar kwasu moczowego w płynie stawowym.

Często występującym rodzajem zapalenia jest infekcyjne zapalenie stawów. Objawami zapalenia stawów tego typu są bóle stawu, obrzęki, zaczerwienie i pogorszenie ruchomości stawów. Taki rodzaj zapalenia wywoływany jest przez drobnoustroje, które dostały się do błony maziowej (czyli wnętrza torebki stawowej).

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ortopedia i reumatologia
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Ortopedia i reumatologia
Ortopedia i reumatologia

Zdrowy kręgosłup

Zdrowy kręgosłup

Torebki a kręgosłup Kobiety mają w torebkach bardzo dużo potrzebnych i mniej potrzebnych przedmiotów, co sprawia, że ich noszenie może mieć negatywny wpływ na kręgosłup.

Ortopedia i reumatologia

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

Przepuklina kręgosłupa czyli wypadnięcie dysku Chociaż kojarzona jest głównie z osobami starszymi, to przepuklina kręgosłupa dotyka coraz młodszych osób. Jest wiele różnych metod leczenia tej przypadłości. Jedną z nich, jest operacja, która jak wszystkie...

Ortopedia i reumatologia

Zamień łzę cierpienia na łezkę wspomnienia

Zamień łzę cierpienia na łezkę wspomnienia

Cześć, mam na imię Karolina, Od kiedy skończyłam 12 lat, mój dziadek zauważył, że jest ze mną coś nie tak… Zaczęłam chodzić na palcach. Zapewne zapytasz: dlaczego? - nie wiem, nie pamiętam. Być może już wtedy stawianie kolejnych, samodzielnych kroków...

Ortopedia i reumatologia

Palcozrost

Palcozrost (syndaktylia) to wada wrodzona, której cechą charakterystyczną jest zrost dwóch lub większej liczby palców. W 50% przypadków jest to wada symetryczna, obustronna. Częściej spotykana jest u płci męskiej. Syndaktylia prosta charakteryzuje się...

Ortopedia i reumatologia

Czaszka

Czaszka to struktura kostna lub chrzęstna. Stanowi szkielet głowy, a jej główną funkcją jest osłona mózgu i innych narządów, które znajdują się w głowie, w tym również początkowych odcinków układu pokarmowego i oddechowego. Można wyróżnić dwie jej części:...

Ortopedia i reumatologia

Program rehabilitacji po pierwotnej rekonstrukcji więzadła krzyżowego

Zainteresowanie przeszczepami allogenicznymi (allograftami) stosowanymi do rekonstrukcji więzadeł krzyżowych wciąż rośnie. Do niedawna zastosowanie allograftów traktowano jako "zło konieczne" w przypadku zabiegów rewizyjnych, w których ograniczone były...