Trwa ładowanie...

Objawy zapalenia stawów – charakterystyka, rodzaje, symptomy

Zapalenie stawów to grupa schorzeń, w których dochodzi do uszkodzenia stawów. Istnieje bardzo dużo rodzajów zapalenia stawów, lecz kilka z nich występuje najczęściej. Dowiedz się jakie objawy zapalenia stawów mogą sugerować pojawienie się tej dolegliwości i wskazywać na konieczność dalszej diagnostyki.

Zobacz film: "Reumatoidalne zapalenie stawów - choroba o wielu twarzach"

spis treści

1. Charakterystyka zapalenia stawów

Zapalenie stawów to określenie, które pochodzi z połączenia dwóch greckich wyrazów - arthro (staw) oraz itis  (zapalenie).

Zapalenie stawów to grupa chorób, w trakcie których dochodzi do zwyrodnienia chrząstki stawowej. Stan zapalny powoduje jej uszkodzenie, zniekształcenie oraz ograniczenie ruchomości, a w następstwie pojawienie się objawów zapalenia stawów, takich jak:

 • ból
 • obrzęk
 • sztywność

Symptomem towarzyszącym zmianom w chrząstce stawowej jest zaczerwienienie i ocieplenie skóry w miejscu występowania stanu zapalnego. Objawy zapalenia stawów zazwyczaj występują u osób powyżej 55. roku życia.

2. Rodzaje zapalenia stawów

Spośród licznych rodzajów zapalenia stawów, najczęściej rozpoznaje się kilka postaci, do których należą:

Każde z tych schorzeń charakteryzuje się swoistymi objawami zapalenia stawów.

Objawy zapalenia stawów mogą różnić się w zależności od rodzaju choroby
Objawy zapalenia stawów mogą różnić się w zależności od rodzaju choroby

3. Objawy chorób towarzyszących schorzeniu

3.1. Choroba zwyrodnienia stawów

Jednym z najczęściej występujących rodzajów zapalenia stawów jest osteoartroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów. Objawia się ona bólem stawów i ograniczeniem ich ruchomości. Objawy tej choroby pojawiają się zazwyczaj między 40. a 60. rokiem życia.

3.2. Reumatoidalne zapalenie stawów

W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) nie da się wskazać przyczyn choroby. Jest to choroba autoimmunologiczna, której objawy pojawiają się pomiędzy 40. a 55. rokiem życia.

Najczęstsze objawy reumatoidalnego zapalenia stawów to ból i obrzęk stawów rąk i stóp. Dolegliwości występują symetrycznie (w tych samych stawach po obu stronach ciała) . Występuje też poranna sztywność stawów. Ponadto mogą wystąpić guzki reumatoidalne (zazwyczaj powstają w okolicach łokci) .

Reumatoidalne zapalenie stawów (prezentacja edukacyjna)
Reumatoidalne zapalenie stawów (prezentacja edukacyjna) [13 zdjęć]

Co to jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)? Jest to choroba autoimmunologiczna, która powoduje...

zobacz galerię

3.3. Infekcyjne zapalenie stawów

Często rozpoznawane jest także infekcyjne zapalenie stawów. W tym przypadku pojawiają się objawy, takie jak bóle stawu, obrzęki, zaczerwienie i pogorszenie ruchomości stawów. Ten rodzaj zapalenia wywoływany jest przez drobnoustroje, które dostały się do błony maziowej (czyli wnętrza torebki stawowej) .

3.4. Dna i dna rzekoma

Innym i często występującym rodzajem zapalenia stawów jest dna moczanowa, inaczej zwana artretyzmem lub podagrą. Schorzenie początkowo przebiega bezobjawowo. Dopiero po kilku latach rozwoju choroby może pojawić się ostry ból w stawie. Chory staw jest wrażliwy na dotyk, obrzęknięty i zaczerwieniony, skóra nad nim napięta, błyszcząca, czerwona.

Nieleczona dna moczanowa może skutkować odkładaniem się kryształów moczanowych zarówno w stawach, jak i w tkankach miękkich pięt, paluchów czy uszu. Przyczyną choroby jest nadmiar kwasu moczowego w organizmie.

To musisz wiedzieć

3.5. Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów

Istnieje rodzaj zapalenia stawów, który typowy jest nie tylko dla osób dojrzałych i starszych. Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów pojawia się jeszcze przed 16. rokiem życia. Choroba może dotyczyć nie tylko chrząstki stawowej, lecz także kości, mięśni, ścięgien, serca, przewodu pokarmowego, skóry, płuc, oczu.

Objawami zapalenia stawów, towarzyszącymi młodzieńczemu idiopatycznemu zapaleniu stawów, są:

 • apatia
 • brak łaknienia
 • spadek aktywności fizycznej
 • kulawość
 • gorączka
 • obrzęk chorego stawu

3.6. Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) występuje podczas spondyloartropatii. Charakterystycznymi objawami zapalenia stawów tego rodzaju są:

 • silny ból kręgosłupa
 • nasilenie bólu klatki piersiowej podczas oddychania
 • unieruchomienie odcinka szyjnego kręgosłupa
 • zajęcie większych stawów
 • ból pięt
 • ból i sztywność w okolicy żeber
 • ból i obrzęk okolicy stawów mostkowo-obojczykowych

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.