Test DNA na ojcostwo można wykonać jeszcze w czasie ciąży
Dla większości rodziców ciąża i narodziny dziecka to początek nowego etapu życia, który wiąże się z wyjątkowymi przeżyciami. Zdarza się jednak, że jest to moment, w którym pojawia się wiele pytań i wątpliwości, również tych związanych z ojcostwem. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być test DNA, możliwy do wykonania jeszcze przed narodzinami dziecka. Daje on jednoznaczną odpowiedź w kwestii spornego biologicznego ojcostwa.
1. Ustalenie ojcostwa w czasie badań diagnostycznych
Już od 11 tygodnia ciąży można wykonać badanie, które w 100% zaprzeczy ojcostwu lub potwierdzi je z prawdopodobieństwem wynoszącym ponad 99,99%. Biopsja kosmówki, bo o niej mowa, to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym przez lekarza posiadającego odpowiednie kwalifikacje. W czasie biopsji pobierane zostają komórki kosmówki, z których wytwarza się łożysko. Komórki te posiadają ten sam zestaw chromosomów, co płód. Pobranie materiału do badania odbywa się poprzez nakłucie w brzuchu przy pomocy cienkiej igły lub przy wykorzystaniu kaniuli (przez pochwę).
Nie jest to metoda doskonała, gdyż wg statystyk na 200 przypadków jeden kończy się poronieniem. Drugą metodą jest amniopunkcja, dostępna pomiędzy 13 a 16 tygodniem ciąży. Również w tym przypadku cały zabieg prowadzony jest przez doświadczanego lekarza. Przy użyciu aparatu USG i igły, nakłuwa brzuch pacjentki i pobiera około 15 ml płynu owodniowego. Zawarte są w nim komórki płodu, które pochodzą ze złuszczającej się skóry, układu moczowego i pokarmowego dziecka. Zabieg wymaga znieczulenia miejscowego i trwa zaledwie kilka minut. Zagrożenie ryzykiem poronieniem w trakcie lub po amniopunkcji jest niewielkie i wynosi od 0,5% do 1%.
Oba zabiegi wykorzystuje się głównie do zdiagnozowania chorób genetycznych płodu. Ważne jest aby wykonywał je doświadczony specjalista – pozwala to zminimalizować ryzyko do minimum. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku z pobranych próbek można wyodrębnić DNA dziecka, które poddane zostaje analizie porównawczej z DNA potencjalnego ojca. Mężczyźni nie muszą oddawać krwi do testu. Wystarczą wymazy z policzka, a jeśli nie ma możliwości ich pobrania, wykorzystuje się mikroślady, na których obecny jest materiał genetyczny (np. szczoteczka do zębów, niedopałek papierosa czy włosy z cebulkami).
Minusem tej metody ustalenia ojcostwa jest to, że nie u każdej ciężarnej można wykonać wspomniane wyżej badania prenatalne. Pobranie próbki do testu na ojcostwo może się odbyć tylko wówczas, gdy przyszła mama ma wskazania do przeprowadzenia opisanej wyżej diagnostyki prenatalnej.
2. Nowoczesny i bezpieczny test
Ustalenie ojcostwa można przeprowadzić także w oparciu o najnowszą, nieinwazyjną metodę, która gwarantuje matce i dziecku 100% bezpieczeństwa. Do badania wykorzystuje się krew ciężarnej, z której izoluje się DNA dziecka, przenikające do jej krwioobiegu poprzez ścianę łożyska. Test można przeprowadzić już po 10 tygodniu ciąży, gdyż właśnie wtedy ilość wolnego DNA jest wystarczająca do analizy. Wyodrębniony materiał jest niekompletny i „poszarpany”, dlatego też wymaga zastosowania nowatorskiej technologii bioinformatycznej.
W trakcie zaawansowanej analizy, porównanych zostaje ponad 317 000 markerów genetycznych (polimorfizmy pojedynczego nukleotydu) dziecka oraz domniemanego ojca. Od ojca pobiera się do badania krew – nie można skorzystać z wymazów z policzka ani innych próbek. Wynik badania jest tak samo pewny jak wynik testu przeprowadzanego w czasie badań diagnostycznych i tych wykonywanych po urodzeniu dziecka.
Rezultat badania DNA na ojcostwo niewątpliwie wpływa na całe życie rodziców i często jest przyczyną podjęcia poważnych decyzji. Bez względu na to, który rodzaj badania zostanie wybrany przez osoby poszukujące prawdy, powinno być ono przeprowadzone przez profesjonalny zespół, w laboratorium którego jakość została potwierdzona certyfikatami, co zagwarantuje bezpieczeństwo i pewność wyniku.
Tekst został przygotowany we współpracy z testDNA Laboratorium.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.