Bezpieczne pozycje w ciąży
Na początku ciąży współżycie seksualne może budzić wiele wątpliwości związanych z tym, czy kochając się, nie zaszkodzimy dziecku? Wiele par nie zamierza rezygnować z seksu w trakcie ciąży, zwłaszcza jeśli brak jest wyraźnych wskazań medycznych, by ograniczyć w tym czasie aktywność seksualną. Jeśli kobieta dobrze się czuje, a jej libido zachęca ją do podejmowania współżycia, nie ma powodu, by mu się przeciwstawiać. Warto jednak wziąć pod uwagę kilka niezbędnych czynników, które mogą korzystnie wpłynąć nie tylko na samopoczucie obojga partnerów, ale przede wszystkim na prawidłowy rozwój ich dziecka.
1. Na co zwrócić uwagę podczas zbliżenia?
Na początku ciąży zdecydowanie mniej ważny jest dobór odpowiedniej, najbardziej optymalnej pozycji seksualnej. Ważniejsze jest zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa dla prawidłowego rozwoju wczesnej ciąży. W pierwszym trymestrze ciąży nasienie mężczyzny u niektórych kobiet może mieć wpływ na rozmiękczenie szyjki macicy, a tym samym spowodować poronienie nierozwiniętej ciąży. Dzieje się tak dlatego, że w spermie zawarte są prostaglandyny, co u kobiet ze skłonnością do poronień może być znaczące. Również zbyt gwałtowne oddawanie się namiętności sprzyja plamieniom i niekontrolowanym skurczom macicy. Jeśli zatem na wczesnym etapie ciąży chcecie być ze sobą blisko, zadbajcie o to, aby zbliżenie odbywało się z uwzględnieniem szczególnej delikatności oraz prezerwatywy. Unikniecie w ten sposób niepotrzebnego stresu, zachowując wciąż waszą intymną więź. Pod koniec pierwszego trymestru nadal warto kochać się, zabezpieczając się prezerwatywą oraz dbając o to, by podczas zbliżeń brzuch kobiety był jak najmniej uciskany. Prezerwatywa to nie tylko środek zabezpieczający przed ciążą, ale chroni również przed infekcjami, na które kobieta w ciąży jest szczególnie podatna, dlatego wskazana jest podczas zbliżeń z ciężarną. Jeżeli natomiast oboje jesteście zdrowi, od drugiego trymestru możecie zrezygnować z prezerwatywy.
2. Jaką pozycję wybrać?
Bezpieczne pozycje w ciąży to wszystkie te, dzięki którym kobieta może przejąć część aktywności ze względu na znajomość własnych odczuć. Wskazane są zatem te pozycje, w których kobieta siedzi na leżącym partnerze, zwrócona twarzą do niego. Atrakcyjność tej pozycji dla kobiety polega na tym, że ma ona kontakt wzrokowy ze swoim partnerem i może kontrolować przebieg zbliżenia. Mężczyzna cieszy się możliwością podziwiania wdzięków swojej partnerki, może także dotykać jej piersi. Oboje mogą wymieniać się pocałunkami i pieszczotami. Modyfikacje tej pozycji zależą od fantazji pary. Również pozycja tylna, podczas której to partner znajduje się za plecami kobiety i tylna boczna, gdzie oboje leżą wtuleni w siebie są polecane przez cały okres ciąży. Mężczyzna może objąć partnerkę, całować jej kark i dodatkowo pieścić jej pośladki. Pozycja klasyczna również może być stosowana w ciąży, jednak do czasu, dopóki brzuszek nie jest zbyt zaawansowany. Wymaga jednak od mężczyzny siły, ponieważ musi on przez czas trwania zbliżenia podpierać się na rękach lub łokciach. Seks sprzyja dobremu samopoczuciu, a u ciężarnej kobiety dodatkowo wspomaga ćwiczenie mięśni Kegla, które są przydatne w trakcie porodu. Warto zadbać o to, aby życie intymne w trakcie ciąży było satysfakcjonujące dla pary i bezpieczne dla dziecka.
mgr Anna Czupryniak
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.