FSH - wskazania, przebieg, interpretacja

FSH to badanie poziomu gonadotropiny FSH wytwarzanej przez przysadkę mózgową. Hormon FSH odpowiedzialny jest za szereg procesów w organizmie wpływających na prawidłowe działanie układu rozrodczego. Hormon FSH może być oznaczany w próbce krwi lub moczu. Badanie hormonu FSH pomocne jest w diagnostyce niepłodności, niewydolności przysadki czy podwzgórza. Badanie krwi na poziom FSH wykonywane jest także, łącznie z poziomem LH, jako badanie dodatkowe przy rozpoznawaniu choroby jajników, jaką jest zespół policystycznych jajników.

FSH - wskazania

FSH we krwi wykonuje się przy diagnostyce niepłodności żeńskiej i męskiej. Często badanie FSH przeprowadzane jest łącznie z innymi badaniami, jak poziom LH, poziom estradiolu czy testosteronu, a także stężenie progesteronu. Badanie FSH wykonywane jest także w celu wyjaśnienia przyczyny nieregularnie występujących cykli miesiączkowych.

U mężczyzn natomiast wykonuje się badanie FSH, aby określić czym jest spowodowana niska ilość plemników w nasieniu, bowiem FSH odpowiedzialne jest za pobudzanie jąder do produkcji plemników. Hormon folikulotropowy badany jest, gdy istnieje podejrzenie chorób przysadki, jajników lub jąder. Czasami badanie hormonu FSH wykonywane jest także u dzieci, u których występuje opóźnione lub przedwczesne dojrzewanie płciowe. Zaburzenie dojrzewania płciowego może wskazywać na choroby podwzgórza, przysadki, gonad lub innych narządów. Badanie hormonów FSH i LH umożliwia także odróżnienie zmian łagodnych od nasilonych.

Badanie zarówno FSH, jak i LH, to skuteczne badanie. FSH i LH może być pomocne w diagnozowaniu także innych chorób kobiecych, jak zespół policystycznych jajników (PCOS) czy zaburzeń hormonalnych, a także czasami zleca się je w celu wykazania, czy kobieta weszła w okres menopauzy. Wtedy też są to badania dodatkowe.

FSH - przebieg

FSH bada się w krwi i moczu. Badanie FSH polega na pomiarze poziomu hormonu folikulotropowego FSH. Hormon FSH wytwarzany jest w przysadce mózgowej i odpowiedzialny jest za regulację wielu procesów w organizmie. Wydzielanie hormonu FSH regulowane jest przez hormony gonad oraz podwzgórza.

FSH odpowiedzialne jest za wytwarzanie i dojrzewanie pęcherzyków w I fazie cyklu miesiączkowego, zawierających komórki jajowe. FSH pobudza także wytwarzanie estrogenów, a także progesteronu. Hormon FSH wykazuje także pewne działanie u mężczyzn, bowiem odpowiedzialny jest za stymulację jąder do produkcji plemników.

Badanie FSH wykonywane jest na próbce krwi, pobranej najczęściej z żyły łokciowej. FSH może być także oznaczany w moczu w badaniu biochemicznym moczu. Wtedy też zaleca się wykonanie oznaczenia FSH w dobowej zbiórce moczu, bowiem FSH wydzielane jest w różnej ilości w zależności od pory dnia.

5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo

Praca hormonów wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. To właśnie one są odpowiedzialne za wahania nastroju u dorastających dziewcząt oraz za niepożądane...

FSH - interpretacja

FSH ma różny poziom w zależności od dnia cyklu miesiączkowego. Przyjmuje się, że wartości referencyjne dla FSH w 3. dniu cyklu miesiączkowego (ewentualnie 2. lub 4. dzień cyklu) tj. 3-12 mIU/ml.

Jeżeli wykrywane są nieprawidłowości w poziomie FSH mogą one oznaczać występowanie pewnych nieprawidłowości.

Poziom FSH Wnioski
niewydolność przysadki
9-12 mIU/ml obniżona rezerwa jajnikowa
12-18 mIU/ml wyczerpująca się rezerwa jajnikowa, stymulacja owulacji jest trudna
> 18 mIU/ml Stymulacja owulacji jest bardzo trudna, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest mało prawdopodobne.

Istotny jest także stosunek obu gonadotropin względem siebie. Prawidłowo LH:FSH powinien wynosić ok. 1. Przy niewydolności przysadki wskaźnik wynosi ok. 0,6, a przy PCOS – ok. 1,5.

Stężenie FSH zmienia się wraz z wiekiem. Zaraz po urodzeniu FSH jest wysoki, po czym spada w 6. miesiącu życia u chłopców, a u dziewcząt w wieku 1-2 lat. W 6-8 roku życia FSH znów wzrasta, przed rozpoczęciem dojrzewania płciowego.

Podwyższony poziom FSH najczęściej wiąże się z pierwotną niewydolnością jajników, która może wynikać z niewykształcenia jajników, zespołu Turnera czy niedoboru enzymu 17-alfa-hydroksylazy. Wpływ na to może mieć także chemioterapia, napromieniowanie, guz jajnika, choroba tarczycy, choroba nadnerczy czy PCOS. Wysokie stężenie FSH występuje w okresie menopauzy. U mężczyzn natomiast wysokie FSH może wskazywać na pierwotną niewydolność jąder, spowodowaną różnymi chorobami lub wadami rozwojowymi, czy też uszkodzeniem jąder przez różne czynniki.

Niski poziom FSH, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, wiąże się najczęściej z niewydolnością przysadki i/lub podwzgórza.

Komentarze (16)
~ais
~ais około miesiąca temu

Jesli sobie chcecie zbadac, na ile jesteście płodne, to polecam badac poziom AMH we krwi. To da wiarygodny wynik niezalezny od dnia cyklu. FSH trzeba badac wiedząc, jaki się ma dzień cyklu, najlepiej między 1-3 dniem cyklu. Wynik może byc przesadnie optymistyczny dla kobiety po 40stce (jak u mnie wynik 6 z hakiem), jesli sie je duzo soi. wtedy dopiero badanie AMH pokazuje prawdziwą płodnosc lub jest obniżenie :) Badania AMh (antiMullerian Hormon) nie wykona sie w każdej lecznicy, nie każde laboratorium to robi, kosztuje jakieś 180 zł.

Odpowiedz
~tajemnicza
~tajemnicza ponad rok temu

Mój poziom LH to 5,89mIU/ml , a FSH to 3.11mIU/ml czy to jest dobry wynik czy nie ? a przy okazji to chciałam powiedzieć ze we wrześniu nie dostałam okresu i ogólnie miałam bardzo nieregularny ! ale ciąża to napewno nie jest ;) A tak wgl za 4 miesiące będę miała 19lat .

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

FSH - wskazania, przebieg, interpretacja
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły FSH - wskazania, przebieg, interpretacja
Laparoskopia - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Laparoskopia

Laparoskopia

Operacja laparoskopowa żołądka.

Transfuzja krwi - skład i funkcje krwi, wskazania, przebieg, preparaty krwi, powikłania

Transfuzja

Transfuzja

Celem transfuzji jest substytucja składników krwi.

Kolposkopia - opis, wskazania, cele, przygotowanie, przebieg

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann (1884-1959) był niemieckim ginekologiem i wynalazcą badania kolposkopowego.

Spirometria - przebieg, rodzaje, interpretacja, przeciwwskazania

Spirometria - zdjęcia

Spirometria - zdjęcia

Spirometria służy badaniu objętości i wydolności płuc.

Posiew moczu - wskazania do przeprowadzenia badania, przebieg badania

Posiew moczu - zdjęcie

Posiew moczu - zdjęcie

Posiew moczu wykonuje się w celu zdiagnozowania bakteriomoczu, który jest objawem zakażenia układu moczowego.

Leczenie kanałowe zęba - przebieg, wskazania, powikłania

Ząb leczony kanałowo

Ząb leczony kanałowo

Zęby „martwe" leczy się kanałowo.

Sigmoidoskopia - wskazania, przeciwwskazania, przebieg

Sigmoidoskopia - zdjęcie

Sigmoidoskopia - zdjęcie

Rodzinna polipowatość widoczna dzięki badaniu endoskopowemu.

Rezonans magnetyczny - charakterystyka, przebieg, wskazania

Rezonans magnetyczny - zdjęcie

Rezonans magnetyczny - zdjęcie

Rezonans magnetyczny obrazuje przekrój narządów wewnętrznych we wszystkich płaszczyznach.