Przejdź na WP

FSH - wskazania, przebieg, interpretacja

FSH to badanie poziomu gonadotropiny FSH wytwarzanej przez przysadkę mózgową. Hormon FSH odpowiedzialny jest za szereg procesów w organizmie wpływających na prawidłowe działanie układu rozrodczego. Hormon FSH może być oznaczany w próbce krwi lub moczu. Badanie hormonu FSH pomocne jest w diagnostyce niepłodności, niewydolności przysadki czy podwzgórza. Badanie krwi na poziom FSH wykonywane jest także, łącznie z poziomem LH, jako badanie dodatkowe przy rozpoznawaniu choroby jajników, jaką jest zespół policystycznych jajników.

Zobacz film: "Coraz częściej chorują nastolatki. Zespół policystycznych jajników przyczyną niepłodności"

spis treści

1. FSH - wskazania

FSH we krwi wykonuje się przy diagnostyce niepłodności żeńskiej i męskiej. Często badanie FSH przeprowadzane jest łącznie z innymi badaniami, jak poziom LH, poziom estradiolu czy testosteronu, a także stężenie progesteronu. Badanie FSH wykonywane jest także w celu wyjaśnienia przyczyny nieregularnie występujących cykli miesiączkowych.

U mężczyzn natomiast wykonuje się badanie FSH, aby określić czym jest spowodowana niska ilość plemników w nasieniu, bowiem FSH odpowiedzialne jest za pobudzanie jąder do produkcji plemników. Hormon folikulotropowy badany jest, gdy istnieje podejrzenie chorób przysadki, jajników lub jąder. Czasami badanie hormonu FSH wykonywane jest także u dzieci, u których występuje opóźnione lub przedwczesne dojrzewanie płciowe. Zaburzenie dojrzewania płciowego może wskazywać na choroby podwzgórza, przysadki, gonad lub innych narządów. Badanie hormonów FSH i LH umożliwia także odróżnienie zmian łagodnych od nasilonych.

Badanie zarówno FSH, jak i LH, to skuteczne badanie. FSH i LH może być pomocne w diagnozowaniu także innych chorób kobiecych, jak zespół policystycznych jajników (PCOS) czy zaburzeń hormonalnych, a także czasami zleca się je w celu wykazania, czy kobieta weszła w okres menopauzy. Wtedy też są to badania dodatkowe.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. FSH - przebieg

FSH bada się w krwi i moczu. Badanie FSH polega na pomiarze poziomu hormonu folikulotropowego FSH. Hormon FSH wytwarzany jest w przysadce mózgowej i odpowiedzialny jest za regulację wielu procesów w organizmie. Wydzielanie hormonu FSH regulowane jest przez hormony gonad oraz podwzgórza.

FSH odpowiedzialne jest za wytwarzanie i dojrzewanie pęcherzyków w I fazie cyklu miesiączkowego, zawierających komórki jajowe. FSH pobudza także wytwarzanie estrogenów, a także progesteronu. Hormon FSH wykazuje także pewne działanie u mężczyzn, bowiem odpowiedzialny jest za stymulację jąder do produkcji plemników.

Badanie FSH wykonywane jest na próbce krwi, pobranej najczęściej z żyły łokciowej. FSH może być także oznaczany w moczu w badaniu biochemicznym moczu. Wtedy też zaleca się wykonanie oznaczenia FSH w dobowej zbiórce moczu, bowiem FSH wydzielane jest w różnej ilości w zależności od pory dnia.

5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo
5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo [6 zdjęć]

Praca hormonów wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. To właśnie one są odpowiedzialne za wahania...

zobacz galerię

3. FSH - interpretacja

FSH ma różny poziom w zależności od dnia cyklu miesiączkowego. Przyjmuje się, że wartości referencyjne dla FSH w 3. dniu cyklu miesiączkowego (ewentualnie 2. lub 4. dzień cyklu) tj. 3-12 mIU/ml.

Jeżeli wykrywane są nieprawidłowości w poziomie FSH mogą one oznaczać występowanie pewnych nieprawidłowości.

Poziom FSH Wnioski
niewydolność przysadki
9-12 mIU/ml obniżona rezerwa jajnikowa
12-18 mIU/ml wyczerpująca się rezerwa jajnikowa, stymulacja owulacji jest trudna
> 18 mIU/ml Stymulacja owulacji jest bardzo trudna, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest mało prawdopodobne.

Istotny jest także stosunek obu gonadotropin względem siebie. Prawidłowo LH:FSH powinien wynosić ok. 1. Przy niewydolności przysadki wskaźnik wynosi ok. 0,6, a przy PCOS – ok. 1,5.

ROZWIĄŻ NASZE TESTY I DOWIEDZ SIĘ:

Stężenie FSH zmienia się wraz z wiekiem. Zaraz po urodzeniu FSH jest wysoki, po czym spada w 6. miesiącu życia u chłopców, a u dziewcząt w wieku 1-2 lat. W 6-8 roku życia FSH znów wzrasta, przed rozpoczęciem dojrzewania płciowego.

Podwyższony poziom FSH najczęściej wiąże się z pierwotną niewydolnością jajników, która może wynikać z niewykształcenia jajników, zespołu Turnera czy niedoboru enzymu 17-alfa-hydroksylazy. Wpływ na to może mieć także chemioterapia, napromieniowanie, guz jajnika, choroba tarczycy, choroba nadnerczy czy PCOS. Wysokie stężenie FSH występuje w okresie menopauzy. U mężczyzn natomiast wysokie FSH może wskazywać na pierwotną niewydolność jąder, spowodowaną różnymi chorobami lub wadami rozwojowymi, czy też uszkodzeniem jąder przez różne czynniki.

FSH bada się w krwi i moczu
FSH bada się w krwi i moczu (123rf.com)

Niski poziom FSH, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, wiąże się najczęściej z niewydolnością przysadki i/lub podwzgórza.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy