Trwa ładowanie...

LH (lutropina) - co to jest, kiedy badać i jak interpretować wyniki

Hormon LH jest pobudzany przez gonadoliberynę
Hormon LH jest pobudzany przez gonadoliberynę (123rf.com)

LH to jeden z hormonów płciowych, który pełni szereg funkcji zarówno w organizmie kobiet, jak i mężczyzn. Wspiera utrzymanie prawidłowego poziomu progesteronu i regularność cyklu miesiączkowego. Odpowiada też za prawidłowy rozwój ciałka żółtego. U mężczyzn stymuluje syntezę testosteronu. Hormon ten jest szczególnie istotny w planowaniu ciąży i leczeniu zaburzeń endokrynologicznych.

spis treści

1. Co to jest LH

LH to hormon gonadotropowy zwany także hormonem luteinizującym lub lutropiną. Jego poziom zmienia się wraz z wiekiem, a po zakończeniu dojrzewania płciowego poziom LH utrzymuje się na stałym poziomie. U kobiet w połowie cyklu miesiączkowym (podczas owulacji) poziom LH nieco wzrasta. Podobnie jest po okresie przekwitania. Badanie poziomu LH we krwi stosowane jest przy podejrzeniu występowania takich chorób, jak:

Zobacz film: "Niepokojące objawy cyklu miesiączkowego [Specjalista radzi]"

Badanie LH wykonywane jest także do wskazania okresu owulacji u kobiety, co jest szczególne istotne w przypadku planowania ciąży.

2. Kiedy sprawdzić poziom LH

Badanie oceniające stężenie poziomu LH należy wykonać w kilku określonych przypadkach. Wskazaniem do badania jest m.in.:

 • niepłodność u kobiet i u mężczyzn;
 • zaburzenia miesiączkowania (które mogą być spowodowane, np. chorobą nadnerczy, tarczycy czy guzem jajnika);
 • choroby przysadki;
 • choroby jąder;
 • choroby jajników, np. agenezja jajników (niewykształcenie się jajników);
 • określenie owulacji (przedowulacyjny szczyt produkcji LH przypada na 1-2 dni przed owulacją);
 • opóźnione lub przedwczesne dojrzewanie u dzieci, co wskazuje na zaburzenia pracy przysadki lub podwzgórza, spowodowane, np. niedoborem hormonalnym, chorobami jajników lub jąder, nowotworami czy infekcjami;
 • potwierdzenie menopauzy (u kobiet przechodzących okres pokwitania poziom hormonu LH rośnie).

Hormon LH jest pobudzany przez gonadoliberynę (GnRH), hormon produkowany w podwzgórzu. Czasami poziom LH mierzy się po stymulacji GnRH. Po początkowym badaniu podaje się gonadoliberynę, a potem znowu mierzy się jego poziom. W ten sposób lekarze mogą stwierdzić, czy u pacjenta występuje zaburzenie pierwotne (choroby jajników i jąder) czy wtórne (choroby przysadki i podwzgórza).

Do badania pobiera się próbkę krwi, najczęściej z żyły łokciowej. Czasami pomiar stężenia hormonu LH można wykonać na przypadkowej próbce moczu lub na dobowej zbiórce moczu.

Okres - odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań
Okres - odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań [12 zdjęć]

Spóźniająca się miesiączka to zjawisko, które może wprowadzić wiele kobiet w stan niepokoju. Ważne jest

zobacz galerię

3. Normy dla LH

Poziom LH we krwi zmienia się wraz z wiekiem. U niemowląt oraz dzieci poziom LH wzrasta, po czym w wieku 6 miesięcy u chłopców, a u dziewcząt w wieku 1-2 lat LH spada do wartości bardzo niskich. Następnie LH znów wzrasta w wieku 6-8 lat, przed rozpoczęciem dojrzewania płciowego i rozwojem drugorzędowych cech płciowych.

U kobiet LH wzrasta w cyklu miesiączkowym i jego wysoki poziom w środku cyklu odpowiedzialny jest za owulację. Po okresie menopauzy, gdy zanika czynność jajników, poziom LH jest wysoki. U mężczyzn stężenie LH pozostaje na poziomie stałym po okresie pokwitania.

Prawidłowy poziom LH u kobiet:

 • faza folikularna 1,4-9,6 mlU/ml;
 • owulacja 2,3-21 mlU/ml;
 • po menopauzie 42-188 mlU/ml.

Poziom LH u mężczyzn znajduje się w zakresie 1,5-9,2 mlU/ml.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Wpływ na poziom hormonu LH u mężczyzn ma testosteron. Oba hormony działają na siebie wzajemnie na zasadzie, tzw. mechanizmu ujemnego sprzężenia zwrotnego. Gdy spada poziom testosteronu, następuje zwiększone wydzielanie LH, który pobudza z kolei syntezę i wydzielanie tego pierwszego hormonu. Podobnie dzieje się u kobiet, tylko zamiast testosteronu, w regulacji poziomu LH bierze głównie estradiol.

Stosowanie niektórych leków może wpływać na wzrost syntezy tego hormonu. Do grupy tej można zaliczyć np. leki przeciwdrgawkowe. Podwyższony poziom hormonu LH może pojawić się także w gruczolakach przysadki oraz w pierwotnej niedoczynności gonad. Spadek LH natomiast może być związany z niewydolnością przysadki mózgowej lub podwzgórza.

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Zaburzenia hormonalne
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze