Przejdź na WP

LH - wskazania, normy

LH to hormon gonadotropowy zwany także hormonem luteinizującym lub lutropiną. Badanie LH polega na pomiarze stężenia hormonu. Badanie LH jest często wykonywane przy leczeniu niepłodności, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Poziom LH zmienia się wraz z wiekiem, a po zakończeniu dojrzewania płciowego poziom LH utrzymuje się na stałym poziomie. U kobiet w okresie owulacji w cyklu miesiączkowym poziom LH nieco wzrasta. U kobiet poziom LH po okresie przekwitania wzrasta. Badanie poziomu LH we krwi stosowane jest przy podejrzeniu występowania takich chorób, jak: niedoczynność przysadki, podwzgórza, niedoczynność gonad, gruczolak przysadki. Badanie LH wykonywane jest także do wskazania okresu owulacji u kobiety, co wykorzystywane jest w planowaniu ciąży.

Zobacz film: "Niepokojące objawy cyklu miesiączkowego [Specjalista radzi]"

spis treści

1. LH - wskazania

LH należy wykonać w określonych przypadkach. Wskazaniem do badania LH jest m.in.:

 • niepłodność u kobiet i u mężczyzn;
 • zaburzenia miesiączkowania (które mogą być spowodowane, np. chorobą nadnerczy, tarczycy czy guzem jajnika);
 • choroby przysadki;
 • choroby jąder;
 • choroby jajników, np. agenezji jajników (niewykształcenie się jajników);
 • określenie owulacji (przedowulacyjny szczyt produkcji LH przypada na 1 - 2 dni przed owulacją);
 • opóźnione lub przedwczesne dojrzewanie u dzieci, co wskazuje na zaburzenia pracy przysadki lub podwzgórza, spowodowane, np. niedoborem hormonalnym, chorobami jajników lub jąder, nowotworami czy infekcjami;
 • potwierdzenie menopauzy (u kobiet przechodzących okres pokwitania poziom hormonu LH rośnie).

Hormon LH jest pobudzany przez gonadoliberynę (GnRH), hormon produkowany w podwzgórzu. Czasami poziom LH mierzy się po stymulacji GnRH. Po początkowym zbadaniu poziomu hormonu LH podaje się gonadoliberynę, a potem znowu mierzy się jego poziom. W ten sposób lekarze mogą stwierdzić, czy u pacjenta występuje zaburzenie pierwotne (choroby jajników i jąder) czy wtórne (choroby przysadki i podwzgórza). Do badania pobiera się próbkę krwi, najczęściej z żyły łokciowej. Czasami pomiar stężenia hormonu LH można wykonać na przypadkowej próbce moczu lub na dobowej zbiórce moczu.

Okres - odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań
Okres - odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań [12 zdjęć]

Uspokój się, to normalne, że okres może być nieregularny, zwłaszcza w pierwszych latach. Miesiączka może...

zobacz galerię

2. LH - normy

LH we krwi zmienia się wraz z wiekiem. U niemowląt oraz dzieci poziom LH wzrasta, po czym w wieku 6 miesięcy u chłopców, a u dziewcząt w wieku 1 - 2 lat LH spada do wartości bardzo niskich. Następnie LH znów wzrasta w wieku 6 - 8 lat, przed rozpoczęciem dojrzewania płciowego i rozwojem drugorzędowych cech płciowych. U kobiet LH wzrasta w cyklu miesiączkowym i jego wysoki poziom w środku cyklu odpowiedzialny jest za owulację. Po okresie menopauzy, gdy zanika czynność jajników, poziom LH jest wysoki. U mężczyzn stężenie LH pozostaje na poziomie stałym po okresie pokwitania.

Prawidłowy poziom LH u kobiet:

 • faza folikularna 1,4 - 9,6 mlU/ml;
 • owulacja 2,3 - 21 mlU/ml;
 • po menopauzie 42 - 188 mlU/ml.

Poziom LH u mężczyzn znajduje się w zakresie 1,5 - 9,2 mlU/ml.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Wpływ na poziom hormonu LH u mężczyzn ma testosteron. Oba hormony działają na siebie wzajemnie na zasadzie, tzw. mechanizmu ujemnego sprzężenia zwrotnego. Gdy spada poziom testosteronu, następuje zwiększone wydzielanie LH, który pobudza z kolei syntezę i wydzielanie tego pierwszego hormonu. Podobnie dzieje się u kobiet, tylko zamiast testosteronu, w regulacji poziomu LH bierze głównie estradiol.

Stosowanie niektórych leków może wpływać na wzrost syntezy hormonu LH. Do grupy tej można zaliczyć np. leki przeciwdrgawkowe. Podwyższony poziom hormonu LH może pojawić się także w gruczolakach przysadki oraz w pierwotnej niedoczynności gonad. Spadek LH natomiast może być związany z niewydolnością przysadki mózgowej lub podwzgórza.

Następny artykuł: Zaburzenia hormonalne

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy