Nadmierne owłosienie - objawy, przyczyny, walka z nadmiernym owłosieniem
Nadmierne owłosienie typu męskiego występujące u kobiet nosi nazwę „hirsutyzmu”. Jasne, cienkie i mało widoczne włoski występują w okolicy wąsika oraz na brodzie – jest to normalne. Pojawienie się w tych obszarach ciemnych i grubych włosów powinno być sygnałem ostrzegawczym, ponieważ nadmierne owłosienie wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi.
1. Nadmierne owłosienie - objawy
Miejsca, w których pojawia się nadmierne owłosienie przy umiarkowanym hirsutyzmie:
- twarz (zwłaszcza nad górną wargą i na brodzie);
- szyja;
- klatka piersiowa (zwłaszcza wokół brodawek sutkowych);
- brzuch (zwłaszcza na linii od pępka do włosów łonowych);
- okolice genitaliów i odbytu;
- uda.
Zaawansowany hirsutyzm objawia się włosami rosnącymi na plecach, ramionach, mostku i nadbrzuszu.
Ciemne włosy pojawiają się w okresie dojrzewania płciowego, co jest naturalnym procesem. Jeśli nadmierne owłosienie występuje przed lub po tym okresie, kobieta powinna skonsultować się z lekarzem.
Nadmiernemu owłosieniu często towarzyszą inne symptomy, takie jak:
2. Nadmierne owłosienie - przyczyny
Ciemne, mało estetyczne włoski to efekt działania androgenów. Męskie hormony, takie jak testosteron, stymulują wzrost włosów, zwiększają ich grubość i pogłębiają ciemny kolor. U zdrowych kobiet poziom tych hormonów jest niski. Jego podwyższenie może skutkować nadmiernym owłosieniem. Nadmierne owłosienie częściej dotyka kobiet po menopauzie, u których występują wahania hormonalne. Szacuje się, że jest to nawet 75%. Nadmierne owłosienie może się też pojawić w czasie ciąży oraz towarzyszyć chorobom nowotworowym, takim jak: rak nerki, tarczycy czy guzy na jajnikach.
Uważa się, że za pojawianie się niechcianego owłosienia odpowiada również wysoki poziom insuliny we krwi. Insulina pobudza do działania jajniki, które produkują zbyt duże ilości androgenów, co przekłada się na nadmierny wzrost włosów w nietypowych miejscach ciała.
Zespół policystycznych jajników (PCOS) również powoduje nadmierny wzrost owłosienia. Według lekarzy, PCOS może odpowiadać za 72% przypadków nadmiernego owłosienia u kobiet w wieku przedmenopauzalnym.
W małej ilości przypadków przyczyn nadmiernego owłosienia należy upatrywać w innych schorzeniach. Należą do nich zespół Cushinga, wrodzony przerost nadnerczy czy akromegalia. Nadmierne owłosienie u kobiet może być też wynikiem otyłości lub przyjmowania sterydów anabolicznych.
3. Nadmierne owłosienie - walka z nadmiernym owłosieniem
Na nadmierne owłosienie nie ma leku. Można jednak zastosować kilka metod, które minimalizują wzrost niechcianych włosów.
Efekty przyniesie zażywanie doustnych tabletek antykoncepcyjnych. Zawarte w nich hormony (estrogeny i progesteron) mogą być przeciwwagą dla androgenów i zmniejszyć wydzielanie testosteronu. Terapia tabletkami antykoncepcyjnymi powinna trwać od 6 do 12 miesięcy, aby przyniosła widoczne rezultaty. W leczeniu nadmiernego owłosienia stosuje się również kombinację antykoncepcji hormonalnej i przyjmowania antyandrogenów.
Wszystkie kobiety cierpiące z powodu nadmiernego owłosienia mogą stosować zabiegi kosmetyczne polegające na usuwaniu niechcianych włosów na ciele. Pozbycie się zbędnych, mało estetycznych włosów poprawia komfort psychiczny i umożliwia normalne funkcjonowanie bez uczucia wstydu.
Najpopularniejsze metody depilacji to:
- golenie – najtańszy i najszybszy sposób pozbywania się włosów na ciele. Niestety, włoski szybko odrastają, dlatego zabieg należy często powtarzać.
- wybielanie – dostępne są chemiczne środki, które sprawiają, że włosy są mniej widoczne. Minusem wybielania jest możliwość podrażnienia skóry i wystąpienia reakcji alergicznej (zaczerwienienie, swędzenie).
- depilacja woskiem – wykonywana regularnie sprawia, że włosy odrastają słabsze. Wadą woskowania jest bolesność i podrażnienia skóry.
- depilacja elektrolizą – pozwala na trwałe usunięcie włosków. Jest jednak bolesna i ma niepożądane skutki uboczne (blizny, zmiany koloru skóry).
- depilacja laserowa – najlepsza i najbardziej efektywna metoda usuwania zbędnego owłosienia. Wymaga jednak wielu sesji i jest kosztowna.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.