Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Nadmierne owłosienie

Nadmierne owłosienie typu męskiego występujące u kobiet nosi nazwę „hirsutyzmu”. Jasne, cienkie i mało widoczne włoski występują w okolicy wąsika oraz na brodzie – jest to normalne. Pojawienie się w tych obszarach ciemnych i grubych włosów powinno być sygnałem ostrzegawczym, ponieważ nadmierne owłosienie wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi.

1. Objawy hirsutyzmu

Miejsca, w których pojawia się nadmierne owłosienie przy umiarkowanym hirsutyzmie:

 • twarz (zwłaszcza nad górną wargą i na brodzie);
 • szyja;
 • klatka piersiowa (zwłaszcza wokół brodawek sutkowych);
 • brzuch (zwłaszcza na linii od pępka do włosów łonowych);
 • okolice genitaliów i odbytu;
 • uda.

Zaawansowany hirsutyzm objawia się włosami rosnącymi na plecach, ramionach, mostku i nadbrzuszu.

Ciemne włosy pojawiają się w okresie dojrzewania płciowego, co jest naturalnym procesem. Jeśli nadmierne owłosienie występuje przed lub po tym okresie, kobieta powinna skonsultować się z lekarzem.

Hirsutyzmowi często towarzyszą inne symptomy, takie jak:

 • tłusta skóra;
 • trądzik;
 • łysienie;
 • powiększona łechtaczka;
 • zmiana głosu na głębszy.

2. Przyczyny nadmiernego owłosienia

Ciemne, mało estetyczne włoski to efekt działania androgenów. Męskie hormony, takie jak testosteron, stymulują wzrost włosów, zwiększają ich grubość i pogłębiają ciemny kolor. U zdrowych kobiet poziom tych hormonów jest niski. Jego podwyższenie może skutkować nadmiernym owłosieniem. Hirsutyzm częściej dotyka kobiet po menopauzie, u których występują wahania hormonalne. Szacuje się, że jest to nawet 75%. Hirsutyzm może się też pojawić w czasie ciąży oraz towarzyszyć chorobom nowotworowym, takim jak: rak nerki, tarczycy czy guzy na jajnikach.

Uważa się, że za pojawianie się niechcianego owłosienia odpowiada również wysoki poziom insuliny we krwi. Insulina pobudza do działania jajniki, które produkują zbyt duże ilości androgenów, co przekłada się na nadmierny wzrost włosów w nietypowych miejscach ciała.

Zespół policystycznych jajników (PCOS) również powoduje nadmierny wzrost owłosienia. Według lekarzy, PCOS może odpowiadać za 72% przypadków hirsutyzmu u kobiet w wieku przedmenopauzalnym.

W małej ilości przypadków przyczyn hirsutyzmu należy upatrywać w innych schorzeniach. Należą do nich zespół Cushinga, wrodzony przerost nadnerczy czy akromegalia. Nadmierne owłosienie u kobiet może być też wynikiem otyłości lub przyjmowania sterydów anabolicznych.

3. Walka z nadmiernym owłosieniem

Na hirsutyzm nie ma leku. Można jednak zastosować kilka metod, które minimalizują wzrost niechcianych włosów.

Efekty przyniesie zażywanie doustnych tabletek antykoncepcyjnych. Zawarte w nich hormony (estrogeny i progesteron) mogą być przeciwwagą dla androgenów i zmniejszyć wydzielanie testosteronu. Terapia tabletkami antykoncepcyjnymi powinna trwać od 6 do 12 miesięcy, aby przyniosła widoczne rezultaty. W leczeniu hirsutyzmu stosuje się również kombinację antykoncepcji hormonalnej i przyjmowania antyandrogenów.

Wszystkie kobiety cierpiące z powodu nadmiernego owłosienia mogą stosować zabiegi kosmetyczne polegające na usuwaniu niechcianych włosów na ciele. Pozbycie się zbędnych, mało estetycznych włosów poprawia komfort psychiczny i umożliwia normalne funkcjonowanie bez uczucia wstydu.

Najpopularniejsze metody depilacji to:

 • golenie – najtańszy i najszybszy sposób pozbywania się włosów na ciele. Niestety, włoski szybko odrastają, dlatego zabieg należy często powtarzać.
 • wybielanie – dostępne są chemiczne środki, które sprawiają, że włosy są mniej widoczne. Minusem wybielania jest możliwość podrażnienia skóry i wystąpienia reakcji alergicznej (zaczerwienienie, swędzenie).
 • depilacja woskiem – wykonywana regularnie sprawia, że włosy odrastają słabsze. Wadą woskowania jest bolesność i podrażnienia skóry.
 • depilacja elektrolizą – pozwala na trwałe usunięcie włosków. Jest jednak bolesna i ma niepożądane skutki uboczne (blizny, zmiany koloru skóry).
 • depilacja laserowa – najlepsza i najbardziej efektywna metoda usuwania zbędnego owłosienia. Wymaga jednak wielu sesji i jest kosztowna.
Sylwia Stachura,
Komentarze (2)
~jankes
~jankes

jakie mogą byćprzyczyny nadmiernego owłosienia u mezczyzny? co zbadac, jak leczyc?

Odpowiedz
~kwiatek
~kwiatek

wolałam by na tę wstydliwą rzecz maść na ręce po złamaniu nadgarstka. proszę mi powiedzieć czy mi po złamaniu nadgarstka te włosy czarne się wytrą.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Nadmierne owłosienie - najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Miesiączka

kopijekole • ostatni post 5 godzin temu

4

bóle..

sylka31 • ostatni post 5 godzin temu

33
Artykuły Nadmierne owłosienie
Nadmierne owłosienie

Hirsutyzm

Hirsutyzm to nadmierne owłosienie ciała oraz twarzy. Objaw ten nie nosi zwykle znamion niebezpieczeństwa. Rzadko ... przyjmowania leków lub objawem zaburzeń hormonalnych organizmu. Nadmierne owłosienie u kobiet Hirsutyzm u kobiet przybiera postać tzw ... sterydów kory nadnerczy, oraz zaburzenia ze strony układu gruczołów dokrewnych. Nadmierne owłosienie u kobiet często pojawia się ... i osteoporoza. Nadmierne owłosienie u kobiet w okresie menopauzy wymaga estrogenowej terapii zastępczej, prowadzonej pod...

Nadmierna potliwość

Nadmierne pocenie

Nadmierne pocenie

Nadpotliwość może ograniczać normalne funkcjonowanie i bywa krępująca. Osoby, które nadmiernie się pocą czasami muszą kilka razy dziennie przebierać się. Jednak nadpotliwość nie wy

Wrodzone łysienie

Słabe wrodzone owłosienie

Słabe wrodzone owłosienie to przypadłość polegająca na posiadaniu rzadszych włosów na powierzchni ciała bez ognisk wyłysienia. Ten wrodzony brak włosów może nie rzucać się w oczy,

Nadmierna potliwość

Sposoby na nadmierne pocenie

Sposoby na nadmierne pocenie

Antypersiranty Pierwszym sposobem na nadmierną potliwość jest używanie odpowiedniego antyperspirantu. Wypróbuj produkty, które zawierają takie składniki, jak hydrat chlorku glinu (Aluminum Chlorohydrate) lub tetrahydroksychlorek glinowocyrkonowy GLY (Aluminum...

Włosy

Typy owłosienia

(...) Jednym z takich zaburzeń jest tzw. hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie u kobiet, występujące w okolicach ciała typowych ... dziewczęta usuwają, poddając je często zabiegom depilacji. Nadmierne owłosienie spotykane jest u kobiet i mężczyzn. Problem ten dotyczy różnych okolic ciała i ma różne podłoże. Mówimy o hypertrychozie i hirsutyzmie. Hypertrychoza to nadmierne owłosienie ... nadmierne owłosienie może wystąpić ponadto wskutek stosowania sterydów czy leków przeciwdrgawkowych i...

Ważny temat - Nowoczesna antykoncepcja

Wpływ antykoncepcji na wagę

Antykoncepcja a tycie - czy jedno wpływa na drugie? To prawda, że antykoncepcja hormonalna wywołuje pewne zmiany w organizmie kobiety. Nadmierne owłosienie, zmiana barwy głosu to możliwe skutki uboczne pigułek antykoncepcyjnych. Jednak czy prawdą ... . Następnie zauważasz, że pojawiło się nadmierne owłosienie. A potem z przerażeniem stwierdzasz, że twoja waga znacznie podskoczyła. No ... ? Skutki uboczne pigułek antykoncepcyjnych Nadmierne owłosienie, zmiana barwy głosu, wzmożony apetyt, odkładająca się...

Ważny temat - Nowoczesna antykoncepcja

Właściwości antykoncepcji hormonalnej

Antykoncepcja hormonalna to jeden z popularniejszych sposobów zapobiegania ciąży. Jednak nie tylko. Antykoncepcja hormonalna pomaga wyeliminować bolesne miesiączki, poprawia cerę, zmniejsza nadmierne owłosienie, chroni przed anemią. A nawet zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jajnika... Metody antykoncepcji Na rynku medycznym istnieje wiele sposobów zapobiegania ciąży ... problemy z cerą, nie powoduje tycia, zmniejsza nadmierne owłosienie, zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór jajnika,...

Depilacja

Jak zrobić własny wosk do depilacji?

Nadmierne owłosienie ciała to dla kobiet dość duży problem. Szczególnie wtedy, gdy włoski są ciemne i mocne. Obecnie to niedopuszczalne, aby kobieta miała nieogolone partie na łydkach czy pod pachami. Jest to bardzo źle odbierane przez otoczenie. Istnieje wiele metod depilacji. Jedną z nich jest woskowanie. Metoda ta umożliwia usunięcie niechcianego owłosienia wraz z cebulkami. Dzięki temu efekt gładkiej skóry utrzymuje się 2-4 tygodnie. Nie musisz chodzić do salonów kosmetycznych i wydawać...

Depilacja

Depilacja kremem miejsc intymnych

(...) podrażnienia tej delikatnej okolicy. Z powodzeniem jednak możemy usunąć nadmierne owłosienie z okolic narządów intymnych...