Nadmierne owłosienie

Nadmierne owłosienie typu męskiego występujące u kobiet nosi nazwę „hirsutyzmu”. Jasne, cienkie i mało widoczne włoski występują w okolicy wąsika oraz na brodzie – jest to normalne. Pojawienie się w tych obszarach ciemnych i grubych włosów powinno być sygnałem ostrzegawczym, ponieważ nadmierne owłosienie wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi.

Polecane wideo:

1. Objawy hirsutyzmu

Miejsca, w których pojawia się nadmierne owłosienie przy umiarkowanym hirsutyzmie:

 • twarz (zwłaszcza nad górną wargą i na brodzie);
 • szyja;
 • klatka piersiowa (zwłaszcza wokół brodawek sutkowych);
 • brzuch (zwłaszcza na linii od pępka do włosów łonowych);
 • okolice genitaliów i odbytu;
 • uda.

Zaawansowany hirsutyzm objawia się włosami rosnącymi na plecach, ramionach, mostku i nadbrzuszu.

Ciemne włosy pojawiają się w okresie dojrzewania płciowego, co jest naturalnym procesem. Jeśli nadmierne owłosienie występuje przed lub po tym okresie, kobieta powinna skonsultować się z lekarzem.

Hirsutyzmowi często towarzyszą inne symptomy, takie jak:

 • tłusta skóra;
 • trądzik;
 • łysienie;
 • powiększona łechtaczka;
 • zmiana głosu na głębszy.

2. Przyczyny nadmiernego owłosienia

Ciemne, mało estetyczne włoski to efekt działania androgenów. Męskie hormony, takie jak testosteron, stymulują wzrost włosów, zwiększają ich grubość i pogłębiają ciemny kolor. U zdrowych kobiet poziom tych hormonów jest niski. Jego podwyższenie może skutkować nadmiernym owłosieniem. Hirsutyzm częściej dotyka kobiet po menopauzie, u których występują wahania hormonalne. Szacuje się, że jest to nawet 75%. Hirsutyzm może się też pojawić w czasie ciąży oraz towarzyszyć chorobom nowotworowym, takim jak: rak nerki, tarczycy czy guzy na jajnikach.

Uważa się, że za pojawianie się niechcianego owłosienia odpowiada również wysoki poziom insuliny we krwi. Insulina pobudza do działania jajniki, które produkują zbyt duże ilości androgenów, co przekłada się na nadmierny wzrost włosów w nietypowych miejscach ciała.

Zespół policystycznych jajników (PCOS) również powoduje nadmierny wzrost owłosienia. Według lekarzy, PCOS może odpowiadać za 72% przypadków hirsutyzmu u kobiet w wieku przedmenopauzalnym.

W małej ilości przypadków przyczyn hirsutyzmu należy upatrywać w innych schorzeniach. Należą do nich zespół Cushinga, wrodzony przerost nadnerczy czy akromegalia. Nadmierne owłosienie u kobiet może być też wynikiem otyłości lub przyjmowania sterydów anabolicznych.

3. Walka z nadmiernym owłosieniem

Na hirsutyzm nie ma leku. Można jednak zastosować kilka metod, które minimalizują wzrost niechcianych włosów.

Efekty przyniesie zażywanie doustnych tabletek antykoncepcyjnych. Zawarte w nich hormony (estrogeny i progesteron) mogą być przeciwwagą dla androgenów i zmniejszyć wydzielanie testosteronu. Terapia tabletkami antykoncepcyjnymi powinna trwać od 6 do 12 miesięcy, aby przyniosła widoczne rezultaty. W leczeniu hirsutyzmu stosuje się również kombinację antykoncepcji hormonalnej i przyjmowania antyandrogenów.

Wszystkie kobiety cierpiące z powodu nadmiernego owłosienia mogą stosować zabiegi kosmetyczne polegające na usuwaniu niechcianych włosów na ciele. Pozbycie się zbędnych, mało estetycznych włosów poprawia komfort psychiczny i umożliwia normalne funkcjonowanie bez uczucia wstydu.

Najpopularniejsze metody depilacji to:

 • golenie – najtańszy i najszybszy sposób pozbywania się włosów na ciele. Niestety, włoski szybko odrastają, dlatego zabieg należy często powtarzać.
 • wybielanie – dostępne są chemiczne środki, które sprawiają, że włosy są mniej widoczne. Minusem wybielania jest możliwość podrażnienia skóry i wystąpienia reakcji alergicznej (zaczerwienienie, swędzenie).
 • depilacja woskiem – wykonywana regularnie sprawia, że włosy odrastają słabsze. Wadą woskowania jest bolesność i podrażnienia skóry.
 • depilacja elektrolizą – pozwala na trwałe usunięcie włosków. Jest jednak bolesna i ma niepożądane skutki uboczne (blizny, zmiany koloru skóry).
 • depilacja laserowa – najlepsza i najbardziej efektywna metoda usuwania zbędnego owłosienia. Wymaga jednak wielu sesji i jest kosztowna.
Komentarze (3)
~daxxa
~daxxa 7 miesięcy temu

Można skorzystać z depilacji laserowej, jest bardzo skuteczna i tylko w ten sposób pozbędziesz się na trwałe włosów. Ja miałam zabiegi (w Elite) na bikini i łydki, efekt jest super, jest to duży komfort i wygoda,

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Nadmierne owłosienie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Nadmierne owłosienie
Nadmierne owłosienie

Hirsutyzm - objawy, przyczyny, leczenie

Hirsutyzm to nadmierne owłosienie ciała oraz twarzy. Objaw ten nie nosi zwykle znamion niebezpieczeństwa. Rzadko kiedy przyczyną hirsutyzmu jest poważna choroba, która może stwarzać zagrożenie życia. Niewątpliwym minusem...

Włosy

Typy owłosienia

jest tzw. hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie u kobiet, występujące w okolicach ciała typowych dla mężczyzn. Rodzaje nadmiernego owłosienia (...) dziewczęta usuwają,...

Depilacja i epilacja

Mikrodermabrazja i laser diodowy Light Sheer

Mikrodermabrazja i laser diodowy Light Sheer

Mikrodermabrazja, Laser diodowy Light Sheer, Coax w Delightful Woman i Gotowe na Zmiany odc. 2 Mikrodermabrazja jest to specjalny zabieg z użyciem fal radiowych, który ma na celu wygładzenie skóry, ujędrnienie jej i rozjaśnienie. Ponadto sprawia on, że...

Depilacja i epilacja

Laserowe usuwanie włosów na twarzy

Laserowe usuwanie włosów na twarzy

Zabieg laserowego usuwania włosów na twarzy jest skuteczną, ale i drogą metodą depilacji. Po kilku takich wizytach owłosienie znika.

Choroby i dolegliwości

Czego możesz dowiedzieć się o sobie dzięki włosom?

Czego możesz dowiedzieć się o sobie dzięki włosom?

u kobiet, jak i mężczyzn, jednak w różnych ilościach. Przypadłość objawiająca się nadmiernym owłosieniem typu męskiego (na twarzy, klatce piersiowej (...) ostatecznymi. To właśnie ten rodzaj owłosienia...

Hormony - charakterystyka, choroby endokrynologiczne

Testosteron a choroby

Testosteron a choroby

Badacze wykazali, że obecność testosteronu u mężczyzn odpowiadającego za budowę mięśni, tembr głosu i owłosienie obniża ryzyko wielu chorób.

Problemy z włosami

Choroby powodujące nadmierne wypadanie włosów

Choroby powodujące nadmierne wypadanie włosów

Choroby powodujące nadmierne wypadanie włosów Codziennie gubimy ich od 50 do ok. 100 i jest to zjawisko zupełnie normalne, ale nadmierne (...) nadmierne łysienie?Choroby tarczycy Zarówno nadczynność,...

Akupresura - charakterystyka, zastosowanie

Akupresura - zdjęcia

Akupresura - zdjęcia

Akupresura jest „miękką" wersją akupunktury i według zwolenników, podobnie jak ona jest cennym uzupełnieniem medycyny konwencjonalnej. Nadmierne

Objawy cukrzycy - pierwsze symptomy, wczesna diagnoza

Jak rozpoznać zaburzenia hormonalne w organizmie?

położnik mówi o tym, jakie zmiany w organizmie powinny nas zaniepokoić. Nadmierne zmęczenie, wypadanie włosów, a może wzmożone pragnienie - te objawy powinny zwrócić uwagę.