Nadmierne owłosienie - objawy, przyczyny, walka z nadmiernym owłosieniem

Nadmierne owłosienie typu męskiego występujące u kobiet nosi nazwę „hirsutyzmu”. Jasne, cienkie i mało widoczne włoski występują w okolicy wąsika oraz na brodzie – jest to normalne. Pojawienie się w tych obszarach ciemnych i grubych włosów powinno być sygnałem ostrzegawczym, ponieważ nadmierne owłosienie wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi.

Nadmierne owłosienie - objawy

Miejsca, w których pojawia się nadmierne owłosienie przy umiarkowanym hirsutyzmie:

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

 • twarz (zwłaszcza nad górną wargą i na brodzie);
 • szyja;
 • klatka piersiowa (zwłaszcza wokół brodawek sutkowych);
 • brzuch (zwłaszcza na linii od pępka do włosów łonowych);
 • okolice genitaliów i odbytu;
 • uda.

Zaawansowany hirsutyzm objawia się włosami rosnącymi na plecach, ramionach, mostku i nadbrzuszu.

Ciemne włosy pojawiają się w okresie dojrzewania płciowego, co jest naturalnym procesem. Jeśli nadmierne owłosienie występuje przed lub po tym okresie, kobieta powinna skonsultować się z lekarzem.

Nadmiernemu owłosieniu często towarzyszą inne symptomy, takie jak:

 • tłusta skóra;
 • trądzik;
 • łysienie;
 • powiększona łechtaczka;
 • zmiana głosu na głębszy.

Nadmierne owłosienie - przyczyny

Ciemne, mało estetyczne włoski to efekt działania androgenów. Męskie hormony, takie jak testosteron, stymulują wzrost włosów, zwiększają ich grubość i pogłębiają ciemny kolor. U zdrowych kobiet poziom tych hormonów jest niski. Jego podwyższenie może skutkować nadmiernym owłosieniem. Nadmierne owłosienie częściej dotyka kobiet po menopauzie, u których występują wahania hormonalne. Szacuje się, że jest to nawet 75%. Nadmierne owłosienie może się też pojawić w czasie ciąży oraz towarzyszyć chorobom nowotworowym, takim jak: rak nerki, tarczycy czy guzy na jajnikach.

Uważa się, że za pojawianie się niechcianego owłosienia odpowiada również wysoki poziom insuliny we krwi. Insulina pobudza do działania jajniki, które produkują zbyt duże ilości androgenów, co przekłada się na nadmierny wzrost włosów w nietypowych miejscach ciała.

Zespół policystycznych jajników (PCOS) również powoduje nadmierny wzrost owłosienia. Według lekarzy, PCOS może odpowiadać za 72% przypadków nadmiernego owłosienia u kobiet w wieku przedmenopauzalnym.

W małej ilości przypadków przyczyn nadmiernego owłosienia należy upatrywać w innych schorzeniach. Należą do nich zespół Cushinga, wrodzony przerost nadnerczy czy akromegalia. Nadmierne owłosienie u kobiet może być też wynikiem otyłości lub przyjmowania sterydów anabolicznych.

Nadmierne owłosienie - walka z nadmiernym owłosieniem

Na nadmierne owłosienie nie ma leku. Można jednak zastosować kilka metod, które minimalizują wzrost niechcianych włosów.

Efekty przyniesie zażywanie doustnych tabletek antykoncepcyjnych. Zawarte w nich hormony (estrogeny i progesteron) mogą być przeciwwagą dla androgenów i zmniejszyć wydzielanie testosteronu. Terapia tabletkami antykoncepcyjnymi powinna trwać od 6 do 12 miesięcy, aby przyniosła widoczne rezultaty. W leczeniu nadmiernego owłosienia stosuje się również kombinację antykoncepcji hormonalnej i przyjmowania antyandrogenów.

Wszystkie kobiety cierpiące z powodu nadmiernego owłosienia mogą stosować zabiegi kosmetyczne polegające na usuwaniu niechcianych włosów na ciele. Pozbycie się zbędnych, mało estetycznych włosów poprawia komfort psychiczny i umożliwia normalne funkcjonowanie bez uczucia wstydu.

Najpopularniejsze metody depilacji to:

 • golenie – najtańszy i najszybszy sposób pozbywania się włosów na ciele. Niestety, włoski szybko odrastają, dlatego zabieg należy często powtarzać.
 • wybielanie – dostępne są chemiczne środki, które sprawiają, że włosy są mniej widoczne. Minusem wybielania jest możliwość podrażnienia skóry i wystąpienia reakcji alergicznej (zaczerwienienie, swędzenie).
 • depilacja woskiem – wykonywana regularnie sprawia, że włosy odrastają słabsze. Wadą woskowania jest bolesność i podrażnienia skóry.
 • depilacja elektrolizą – pozwala na trwałe usunięcie włosków. Jest jednak bolesna i ma niepożądane skutki uboczne (blizny, zmiany koloru skóry).
 • depilacja laserowa – najlepsza i najbardziej efektywna metoda usuwania zbędnego owłosienia. Wymaga jednak wielu sesji i jest kosztowna.
Komentarze (3)
~daxxa
~daxxa ponad rok temu

Można skorzystać z depilacji laserowej, jest bardzo skuteczna i tylko w ten sposób pozbędziesz się na trwałe włosów. Ja miałam zabiegi (w Elite) na bikini i łydki, efekt jest super, jest to duży komfort i wygoda,

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Nadmierne owłosienie - objawy, przyczyny, walka z nadmiernym owłosieniem
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Nadmierne owłosienie - objawy, przyczyny, walka z nadmiernym owłosieniem
Nadmierne owłosienie - objawy, przyczyny, walka z nadmiernym owłosieniem

Hirsutyzm u kobiety

Hirsutyzm u kobiety

Chora na hirsutyzm.

Nadmierne owłosienie - objawy, przyczyny, walka z nadmiernym owłosieniem

Hirsutyzm - objawy, przyczyny, leczenie

Hirsutyzm to nadmierne owłosienie ciała oraz twarzy. Objaw ten nie nosi zwykle znamion niebezpieczeństwa. Rzadko kiedy przyczyną hirsutyzmu (...) ; łysienie w okolicy skroni. Hirsutyzm - przyczyny Nadmierne...

Nadmierne owłosienie - objawy, przyczyny, walka z nadmiernym owłosieniem

Androgeny - kobiety, mężczyźni, nadmiar androgenów

, niepłodnością, a także nadmiernym owłosieniem. Co więcej, kobiety z nadmiarem androgenów wiąże się łojotok, męski głos, a także trądzik. Przyczyną nadmiaru (...) kobiety, a gdzie w ciele mężczyzny?...

Włosy

Typy owłosienia

się jeszcze inne objawy, jak np. zaburzenia miesiączkowania czy niepłodność, nadmierne owłosienie przestaje już być tylko problemem kosmetycznym, ale również zdrowotnym (...) jest tzw. hirsutyzm, czyli...

Choroby i dolegliwości

Czego możesz dowiedzieć się o sobie dzięki włosom?

Czego możesz dowiedzieć się o sobie dzięki włosom?

u kobiet, jak i mężczyzn, jednak w różnych ilościach. Przypadłość objawiająca się nadmiernym owłosieniem typu męskiego (na twarzy, klatce piersiowej (...) ostatecznymi. To właśnie ten rodzaj owłosienia...

Cellulit - przyczyny, rodzaje, stopnie, zwalczanie, sport, kosmetyki, zabiegi

Bez cellulitu

Bez cellulitu

Coraz więcej szczupłych kobiet skarży się na cellulit. Choć walka z pomarańczową skórką jest trudna, to warto ją podjąć.

Zespół policystycznych jajników (PCOS) - przyczyny powstawania, objawy, rozpoznanie, leczenie

Lek na cukrzycę w profilaktyce zespołu policystycznych jajników

ujawnia się w młodości, a jej objawy to między innymi nieregularny cykl menstruacyjny oraz problemy z trądzikiem i nadmiernym owłosieniem. Naukowcy (...) lub zapobiegało pojawieniu się hirsutyzmu (nadmiernego...

Nadczynność tarczycy - przyczyny, przebieg, objawy, diagnostyka

Nadczynność tarczycy (prezentacja edukacyjna)

Nadczynność tarczycy (prezentacja edukacyjna)

nadczynność tarczycy pojawia się na skutek podawania nadmiernej ilości hormonów tarczycy. Inne przyczyny zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy (...) mogą potwierdzić obecność nadmiernego wydzielania hormonów...