Hascovir - wskazania, przeciwwskazania, skład i działanie, możliwe skutki uboczne
Hascovir to lek stosowany w leczeniu opryszczki wargowej. Pozwala szybko pozbyć się objawów choroby i wrócić do codziennych zajęć. To stosunkowo bezpieczny preparat, który może być stosowany nawet bardzo często. Jeśli opryszczka często nawraca, warto mieć go zawsze przy sobie. Jak działa Hascovir i jak go stosować?
1. Co to jest Hascovir?
Hascovir jest lekiem w formie tabletek, który stosuje się w leczeniu nawracającej opryszczki wargowej. Wydawany jest bez recepty i stosowany jest u osób dorosłych.
Substancją czynną leku jest acyklowir, który wykazuje działanie przeciwwirusowe. Wśród substancji pomocniczych znajdują się: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia typu A, skrobia ziemniaczana, stearynian magnezu.
1.1. Jak działa Hascovir?
Hascovir działa na opryszczkę wywołaną wirusami z grupy Herpes. Zawarty w tabletkach acyklowir hamuje ich namnażanie i sprawia, że objawy opryszczki szybciej ustępują, a choroba nie nawraca tak często.
Lek ten oddziałuje nie tylko na opryszczkę pojawiająca się przy ustach, ale także na twarzy. Nie jest jednak skueczny w przypadku opryszczki stref intymnych.
1.2. Przeciwwskazania
Leku nie powinno się podawać osobom, u których stwierdzono uczulenie lub nadwrażliwość na którykolwiek jego składnik. Dodatkowo nie powinny go stosować kobiety w ciąży ani w okresie karmienia piersią, a także dzieci oraz młodzież do 18 roku życia.
Poza tym Hascovir jest uznawany za bezpieczny i nie ma żadnych chorobowych przeciwwskazań do jego stosowania.
2. Jak stosować Hascovir?
Hascovir zwykle należy przyjmować 4 razy dziennie, popijając jedną tabletkę (200mg acyklowiru) szklanką letniej wody. Leczenie powinno trwać maksymalnie 5 dni.
Bardzo ważne jest, aby leczenie rozpocząć jeszcze przed pojawieniem się zmiany skórnej na twarzy czy ustach. Zbliżająca się opryszczkę sygnalizują objawy, takie jak:
- świąd
- pieczenie
- uczucie napięcia lub mrowienia skóry
Po wystąpieniu tych dolegliwości należy rozpocząć stosowanie Hascoviru. W przypadku pominięcia dawki nie należy jej uzupełniać, ale kolejne dawki przyjąć według planu. W przypadku przyjęcia większej dawki, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Dawkowanie leku będzie się także różnić w przypadku osób w podeszłym wieku, a także tych z obniżoną odpornością.
3. Środki ostrożności
Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku osób, które zmagają się z chorobamji nerek lub z zaburzeniami poziomu kreatyniny i przed zastosowaniem leku skontaktować się z lekarzem.
Lek zawiera laktozę, więc osoby z nietolerancją powinny zwrócić uwagę, czy podczas stosowania Hascoviru nie występują dolegliwości skórne lub żołądkowe.
3.1. Możliwe skutki uboczne
Hascovir czasem wywołuje pewne działania niepożądane, które mogą ustąpić po kilku godzinach lub dniach albo dopiero po zakończeniu leczenia.
Wśród najczęściej występujących skutków ubocznych Hascoviru wymienia się:
- bóle i zawroty głowy
- nudności i wymioty
- zmęczenie i senność
- podwyższoną temperaturę
- wysypkę skórną
- bóle brzucha
- świąd
3.2. Hascovir a interakcje
Do tej pory nie stwierdzono niebezpiecznych interakcji Hascoviru z innymi lekami, niemniej jednak w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Lek nie wpływa na prowadzenie pojazdów i nie wchodzi w interakcje z alkoholem.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.