APAP Junior® (Paracetamolum)

APAP Junior® to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, zawierający paracetamol. Dostępny jest w formie granulek i jest przeznaczony dla dzieci powyżej 4. roku życia. Może być stosowany w celu zmniejszenia bólów różnego typu oraz obniżenia gorączki.

1. Najczęstsze pytania

Czy APAP Junior® można przyjmować z innymi lekami?

Można, ale przy dłuższym przyjmowaniu należy się skonsultować z lekarzem. Nie można go natomiast stosować razem z innymi lekami zawierającymi paracetamol (krople, czopki, zawiesiny).

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Czy APAP Junior® jest bezpieczny dla alergików?

APAP Junior® jest zasadniczo bezpieczny dla alergików. Paracetamol nie należy do substancji często uczulających. Alergia jest jednak sprawą mocno indywidualną i w nielicznych przypadkach jest możliwe uczulenie na paracetamol lub któryś ze składników pomocniczych.

Skład

Substancją czynną w leku APAP Junior jest paracetamol 250 mg. Paracetamol to składnik o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.

Czym grozi przedawkowanie leku APAP Junior®?

Przedawkowanie leku grozi zatruciem paracetamolem, które objawia się złym samopoczuciem, bólem brzucha, nudnościami, wymiotami, bladością i zaburzeniami świadomości (bez utraty przytomności). Ciężkie zatrucie może prowadzić do śmierci. U dzieci dawka toksyczna wynosi około 150mg/kg masy ciała, a śmiertelna 300 mg/kg masy ciała.

Na jakie rodzaje bólu można stosować APAP Junior®?

Na ból o słabym lub umiarkowanym nasileniu, różnego pochodzenia i umiejscowienia (ból głowy, zębów, mięśni, itd.)

Czy lek nadaje się dla diabetyków?

Lek zawiera sacharozę (cukier) więc zasadniczo nie powinien być stosowany u diabetyków, chyba że korzyść medyczna przewyższa ryzyko zdrowotne. U diabetyków zamiast tego leku warto rozważyć niesłodzone postacie paracetamolu (krople, czopki, tabletki).

Preparaty paracetamolu sa lekiem pierwszego wyboru w zwalczaniu bólu i gorączki u dzieci. Choć sa nieco mniej skuteczne od preparatów ibuprofenu, są od nich bezpieczniejsze i można je stosować wtedy, kiedy ibuprofenu używać nie należy – w ospie wietrznej (ryzyko powikłań), po zabiegach chirurgicznych i stomatologicznych (ryzyko nasilenia krwawienia).

Czy po pominięciu jednej dawki leku należy podać dziecku podwójną?

Nie, w żadnym przypadku nie należy podawać jednorazowo dawki większej niż zalecana.

Jakie objawy wskazują na to, że powinniśmy podać dziecku APAP Junior®?

Temperatura ciała przekraczająca 38,5°C lub ból utrudniający normalne funkcjonowanie.

Jak skutecznie obniżyć gorączkę u dziecka?

Temperatury niższej niż 38,5°C w ogóle nie należy obniżać. Wyższą należy zbijać środkami zawierającymi paracetamol (np. APAP Junior®) lub ibuprofen. Można też stosować pomocniczo okłady lub kąpiele (o temperaturze o kilka stopni niższej niż temperatura ciała).

Podmiot odpowiedzialny

Podmiotem odpowiedzialnym i wytwórcą leku APAP Junior jest US Pharmacia Sp. z o.o.

Jak długo powinna trwać kuracja APAPEM Junior®?

Jeśli gorączka nie ustępuje po 3 dniach, trzeba się skonsultować z lekarzem. Również w leczeniu bólu przy kuracji dłuższej niż kilka dni wskazana jest kontynuacja leczenia.

Czy w trakcie leczenia APAPEM Junior® należy podawać dziecku probiotyki lub suplementy diety?

Nie ma takiej konieczności, chyba że mają one służyć do zwalczania innych dolegliwości niż ból i gorączka, np. biegunka, ból gardła, kaszel, katar.

2. Co to jest APAP Junior®?

APAP Junior® to lek, którego głównym składnikiem jest paracetamol – substancja znana ze swoich właściwości przeciwbólowych i obniżających gorączkę. APAP Junior® to lek w formie granulek, który nie wymaga popijania. Granulki szybko się rozpuszczają, dlatego wystarczy je tylko wysypać dziecku na język. Truskawkowo-waniliowy smak sprawia, że łatwiej przekonać dziecko do zażycia leku.

3. Kto powinien stosować APAP Junior®?

Preparat APAP Junior® przeznaczony jest dla dzieci powyżej 4. roku życia, u których występuje ból lub gorączka.

4. Kto nie powinien stosować APAP Junior®?

Leku nie można podawać dzieciom uczulonym na którykolwiek składnik zawarty w preparacie APAP Junior®. Nie stosuje się go również u osób z ciężką niewydolnością wątroby.

Zaleca się zachować szczególną ostrożność w przypadku, gdy dziecko cierpi na zaburzenia funkcjonowania nerek lub wątroby.

Leku nie należy podawać dzieciom poniżej 4. roku życia.

5. Jak stosować APAP Junior®?

W zależności od wieku i wagi dziecka, zaleca się podawanie różnych dawek leku APAP Junior®. W przypadku dzieci między 4. a 8. rokiem życia i wadze w przedziale 17–25 kg, należy stosować jedną saszetkę produktu maksymalnie 4 razy w ciągu doby. U dzieci w wieku 8–12 lat i wadze 26–40 kg, można podawać 2 saszetki leku, ale dawka dobowa nie powinna być większa niż 6 saszetek. Należy również pamiętać o zachowaniu co najmniej 6-godzinnego odstępu pomiędzy podawaniem kolejnych dawek dziecku.

APAP Junior® podaje się doustnie, wysypując granulki na język. Dziecko musi je połknąć, nie popijając wodą. Lek nie powinien być przyjmowany po posiłku.

Jeżeli ból i gorączka utrzymują się dłużej niż 3 dni, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.

Lek dostępny jest bez recepty. Jedno opakowanie APAP Junior® zawiera 10 saszetek produktu.

6. Jakie są możliwe skutki uboczne przyjmowania APAP Junior®?

Paracetamol rzadko powoduje wystąpienie działań niepożądanych, jednak mogą one się pojawić. Wśród skutków ubocznych APAP Junior® są anemia, depresja szpiku kostnego, schorzenia trzustki, reakcje alergiczne, pokrzywka, choroby nerek.

7. Oferty aptek

| APAP Junior - Aptemax | |:--- | | APAP Junior - Apteka Zawiszy Czarnego | | APAP Junior - e-aptekarodzinna.pl | | APAP Junior - Ale leki! | | APAP Junior - Apteka Gemini |

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy