Pilates w ciąży

Pilates to system ćwiczeń, który odpowiednio zmodyfikowany nadaje się dla każdego z nas, także zalecany jest dla kobiet w ciąży. Poprzez odpowiednie dobranie i zmodyfikowanie ćwiczeń pilates uzyskuje się kilka poziomów zaawansowania. Pilates to ćwiczenia, które wymagają aktywności wszystkich mięśni. Ważne jest tutaj ruch i położenie każdej części ciała. Pilates w ciąży pomaga na zwalczenie dolegliwości towarzyszącym kobietom w tym stanie, jak np. bóle pleców.

Zalety pilates w ciąży

Pilates to powolne i rytmiczne ćwiczenia. Pozwalają na zmniejszenie napięcia mięśniowego, a więc uzyskiwane jest rozluźnienie fizyczne, ale również psychiczne. Dzięki ćwiczeniom pilates ustępują bóle głowy, bóle kręgosłupa lędźwiowego, poprawia się postawa ciała, zmniejszają się przykurcze mięśni oraz napięcie mięśni, które wynika ze złej postawy ciała. Ćwiczenia sposobem Pilatesa powodują z czasem uelastycznienie mięśni. Takie ćwiczenia zalecane są kobietom w ciąży bez względu na trymestr ciąży. Pomagają pozbyć się lub złagodzić objawy towarzyszące ciąży.

Zobacz film: "Ćwiczenia pilates - push-up (pompka)"

Wykonywanie ćwiczeń pilates w ciąży na głównie na celu zmniejszenie bólu kręgosłupa, utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała, utrzymanie odpowiedniego napięcia mięśniowego oraz wzmocnienie siły mięśni dna miednicy.

Niekiedy jednak pojawiają się pewne niepokojące symptomy, które wskazują, aby natychmiast przerwać trening pilates i skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Są to:

 • Uporczywe skurcze macicy – częściej niż 6-8 skurczów na godzinę;
 • Pojawienie się krwistej wydzieliny z pochwy;
 • Zanik typowych ruchów płodu, jak np. kopanie;
 • Wyciek płynów z pochwy, co może wskazywać na pęknięcie błon płodowych;
 • Silne bóle brzucha i bóle głowy;
 • Zaburzenia wzroku;
 • Obrzęki kostek, twarzy i dłoni;
 • Kołatanie serca lub bóle w klatce piersiowej;
 • Obrzęk, ból lub zaczerwienienia jednej z łydek.

Przykładowe ćwiczenia pilates w ciąży

Pilates u kobiet w ciąży wymaga odpowiednio dobranych pozycji ciała. Bardzo dobrą pozycją jest klęk podparty. Wtedy bowiem macica z płodem odciąża kręgosłup, nie naciska na niego. Ruchy w takiej pozycji należy wykonywać bardzo powoli i płynnie. Ćwiczenia w klęku podpartym rozciągają i rozluźniają kręgosłup. Należy jednak pamiętać, aby kręgosłup ułożony był w prawidłowych krzywiznach, aby nie doprowadzić do wad postawy.

Na rozluźnienie mięśni kręgosłupa dobre są ćwiczenia unoszenia miednicy w pozycji leżącej tyłem. Wraz z ćwiczeniami oddechowymi powodują odciążenie kręgosłupa, wzmacniają mięśnie dna miednicy, a także w łagodny sposób wzmacniają mięśnie brzucha. Ćwiczenia w klęku, ale z szeroko rozstawionymi nogami poprawiają siłę i rozciągają mięśnie przyczepione do miednicy, odciążają dolny odcinek kręgosłupa, a także poprawiają ruchomość w stawach biodrowych, kolanowych i skokowych.

Można także wykonywać skręty kręgosłupa. Takie ćwiczenie rozluźnia mięśnie przykręgosłupowe, poprawia ruchomość w stawach kręgosłupa. Poprzez systematyczne ich wykonywanie następuje wzmocnienie kręgosłupa oraz poprawia się ruchomość całego kręgosłupa.

Trening pilates w ciąży jak widać jest bardzo pomocny. Coraz częściej jest polecany przez lekarzy i chętniej wykonywany przez kobiety w trakcie ciąży. Należy jednak pamiętać, aby odpowiednio oddychać podczas ćwiczeń, a także po każdym z ćwiczeń odpocząć. Relaks powinien trwać ok. 15 minut.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Pilates - czym jest, zalety, technika ćwiczeń, rodzaje ćwiczeń
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Pilates - czym jest, zalety, technika ćwiczeń, rodzaje ćwiczeń
Pilates - czym jest, zalety, technika ćwiczeń, rodzaje ćwiczeń

Pilates - zdjęcia

Pilates - zdjęcia

Pilates stanowi połączenie takich dziedzin, jak joga, balet oraz ćwiczenia izometryczne. Metoda ta poprawia postawę, wzmacnia mięśnie, uelastycznienia ciało, odciąża kręgosłup i obniża poziom stresu.

Pilates - czym jest, zalety, technika ćwiczeń, rodzaje ćwiczeń

Ćwiczenie pilates - klamra (WIDEO)

Ćwiczenie pilates - klamra (WIDEO) Odtwórz wideo

Ćwiczenie pilates o nazwie „klamra" angażuje do pracy mięśnie pośladkowe i świetnie wpływa na ich formę, co jest ważne w czasie ciąży. Pozycja

Pilates - czym jest, zalety, technika ćwiczeń, rodzaje ćwiczeń

Wpływ pilates na sylwetkę

Wpływ pilates na sylwetkę

Niewątpliwie, pilates kształtuje sprawne mięśnie, które spalają kalorie przez cały dzień, nawet gdy odpoczywasz na kanapie. Jednak aby stracić (...) więcej kilogramów, ćwicząc pilates, należy zwrócić uwagę na to, co...

Pilates - czym jest, zalety, technika ćwiczeń, rodzaje ćwiczeń

Ćwiczenie pilates - most (WIDEO)

Ćwiczenie pilates - most (WIDEO) Odtwórz wideo

Dużą część z ćwiczeń pilatesowych można z powodzeniem wykonywać w czasie ciąży. Są one wręcz wskazane dla kobiet, by wykonywały (...) je właśnie z dzieckiem w brzuszku. Most to ćwiczenie w ciąży, które doskonale mobilizuje,...

Ćwiczenia w ciąży - efekty, przeciwwskazania, rodzaje, trymestry

Ćwiczenie dla kobiet w ciąży - Side Kick (WIDEO)

Ćwiczenie dla kobiet w ciąży - Side Kick (WIDEO) Odtwórz wideo

Side kick czyli po prostu kopnięcie boczne zostało stworzone specjalnie z myślą o kobietach ciężarnych. Jest to ćwiczenie pilates. Polega ono (...) kopnięcia bocznego, ale nie jest to odpowiednie ćwiczenie w ciąży,...

Pilates - czym jest, zalety, technika ćwiczeń, rodzaje ćwiczeń

Ćwiczenie pilates - one leg stretch (WIDEO)

Ćwiczenie pilates - one leg stretch (WIDEO) Odtwórz wideo

Ćwiczenia pilates mają na celu wzmacnianie mięśni, nie rozbudowując ich nadmiernie. Ponadto służą także obniżeniu stresu w organizmie i ogólnej (...) poprawie zdrowia. Dlatego różne ćwiczenia typu pilates działają na...

Ćwiczenia odchudzające - fat burning, aerobik, step, trening ciała, spalanie kalorii

Pilates na płaski brzuch i boczki

Pilates jest dobry dla każdego, mogą go wykonywać osoby cierpiące na bóle stawów i kręgosłupa, osoby z nadwagą oraz osoby z ograniczoną możliwością aktywnych ćwiczeń. Podczas treningu nie wykonujemy żadnych gwałtownych ruchów czy podskoków....

Joga

Yogalates

Yogalates

Yogalates to połączenie jogi oraz pilatesu. Joga jest znana z pozytywnego wpływu na siłę, gibkość oraz umysł. Natomiast pilates ma za zadanie wzmocnić głębokie mięśnie w okolicach brzucha.