Joga

Joga to świetny sposób na stres. Ta forma aktywności fizycznej łączy ćwicz enia rozciągające, kontrolowane oddychanie i medytację. Niektóre pozycje jogi są bardzo proste, chociaż są też takie, które wymagają od ćwiczącego dużej zwinności i gibkości. Ćwiczenie jogi umożliwia łagodzenie napięcia mięśniowego, zwiększanie zakresu ruchów oraz eliminowanie obja wów stresu. Jak każdy inny wysiłek fizyczny, joga poprawia sprawność, kondycję, zdrowie i samopoczucie. Taki rodzaj treningu wskazany jest dla każdego, niezależnie od wieku i stanu zdrowia.

Wpływ jogi na zdrowie

Joga opiera się na wykonywaniu ćwiczeń i pozycji przy jednoczesnym oddychaniu w sposób kontrolowany. Ważnym jej elementem jest również medytacja. Jogę można uprawiać w grupach pod kierunkiem instruktora, jak również samodzielnie. Uprawianie jogi w domu pozwala zrelaksować się i wrócić do równowagi po ciężkim dniu lub stresującej sytuacji. Chociaż należy do dziedziny medycyny alternatywnej, korzyści z niej płynące są udowodnione. Największą zaletą jogi jest łagodzenie objawów stresu. Dzięki powolnym, precyzyjnym ruchom, pozycjom wymagającym koncentracji oraz oddychaniu w sposób kontrolowany, joga odsuwa nasze myśli od problemów codziennego życia. Ćwicząc, skupiamy się na sobie i swoim ciele, a tym samym oczyszczamy umysł.

Ćwiczenia rozciągająceto podstawa jogi. W miarę ćwiczeń i sięgania po nowe pozycje rozwija się sprawność, zwinność, równowagę, a także siłę. Osoby trenujące jogę są w lepszej kondycji fizycznej, a tym samym rzadziej grożą im urazy. Udowodniony jest korzystny wpływ jogi na zdrowie, w tym leczenie chorób przewlekłych. Ćwiczenie jogi może pomóc w terapii i profilaktyce takich chorób i dolegliwości, jak:

Najkorzystniej uprawianie jogi wpływa na układ sercowo-naczyniowy, pomagając w walce z wieloma chorobami krążeniowymi. Jako forma aktywności fizycznej, joga sprzyja utracie zbędnych kilogramów. Warto również pamiętać, że w rzeczywistości joga jest nie tylko sportem, ale stylem życia, łączącym ćwiczenia fizyczne z odpowiednią dietą i postawą życiową. Przyjęcie takiego stylu ułatwia kontrolowanie wagi przy otyłości, jak również w przypadku zaburzeń łaknienia, np. bulimii.

Przeciwwskazania do uprawiania jogi

Joga jest uważana za jedną z najbezpieczniejszych form aktywności sportowej, którą można uprawiać w każdym wieku i niezależnie od stanu zdrowia. Jednakże w niektórych przypadkach wskazane jest zachowanie szczególnej ostrożności:

  • u osób mających problemy z równowagą;
  • u osób cierpiących na niekontrolowane skoki ciśnienia;
  • u chorych na jaskrę;
  • przy zaawansowanej osteoporozie;
  • w ciąży;
  • u osób ze sztucznymi stawami.

Nie oznacza to, że osoby te powinny zrezygnować z uprawiania jogi, a jedynie, że powinny to robić w sposób kontrolowany. Niekiedy konieczne jest zrezygnowanie z niektórych pozycji, zwłaszcza podczas ćwiczeń rozciągających.

Ćwiczenie jogi to doskonały wybór dla osób zestresowanych, a także dla tych, którzy pragną ćwiczyć w sposób bezpieczny, bez zbytnich przeciążeń. Uprawiać jogę mogą nawet osoby starsze, a także cierpiące na choroby układu krążenia.

Dyskusje na forum

zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Joga
najnowsze pytania

Artykuły Joga
Joga

Praktykowanie jogi

Praktykowanie jogi

Codzienne uprawianie jogi korzystnie wpływa na mięśnie i stawy, a także pomaga osiągnąć równowagę psychiczną i fizyczną.

Joga

Joga na kręgosłup

, często pracujących przez kilka godzin w pozycji siedzącej, często przyjmujących nieprawidłową postawę. Skuteczną metodą walki z bólem jest joga na kręgosłup (...) nerwów (rwa kulszowa). Joga na bóle kręgosłupa Joga...

Joga

Sporty dla seniora

Sporty dla seniora

, marsz z kijkami jest świetnym rozwiązaniem. Joga a zdrowie seniora Ćwiczenia pozwalają zachować osobom starszym zdrowie na długi czas (...) . Jeżeli jednak, mimo twoich szczerych chęci, twój organizm nie wykazuje sprawności fizycznej,...

Joga

Joga w domu

Joga  w domu

Joga to ćwiczenia wymyślone przez hinduskich mędrców. (/pozycje-jogi) są stworzone po to, aby przynosić ulgę przy (/bol-glowy), pleców. Ponadto (...) niektóre ćwiczenia pomagają złagodzić (/objawy-stresu) i walczą z...

Joga

Jesienią ćwicz jogę!

Jesienią ćwicz jogę!

, co może skutkować także pogorszeniem naszego samopoczucia. Wiktor Morgulec, dyplomowany nauczyciel jogi metody B.K.S Iyengara, opowiada o tym, dlaczego (...) warto ćwiczyć jogę jesienią. ## Jesienny brak słońca Jak...

Joga

Aerial yoga - nowa jakość ruchu

Aerial yoga - nowa jakość ruchu

yoga_, która łączy fitness, akrobatykę, pozycje z tradycyjnej jogi, a niekiedy również elementy tańca. Pozwala oderwać się od ziemi, bo ćwiczenia (...) ? ## Co to jest _aerial yoga_? _Aerial yoga_ nazywana jest jogą...

Joga

Joga - zdjęcia

Joga - zdjęcia

Obecnie joga niewiele ma wspólnego z systemem filozoficznym - jest uznawana za zbiór ćwiczeń, które wykorzystuje się głównie w celach zdrowotnych (...) . Asany, czyli pozycje jogi, często wymagają wysokiej sprawności...

Joga

Yogalates

Yogalates

Yogalates to połączenie jogi oraz pilatesu. Joga jest znana z pozytywnego wpływu na siłę, gibkość oraz umysł. Natomiast pilates ma za zadanie wzmocnić głębokie mięśnie w okolicach brzucha.

Joga

Joga zmniejsza ból

Joga zmniejsza ból

Nowe badania udowadniają, że stosunkowo krótki czas medytacji może znacznie zmniejszyć odczucie bólu, a także zredukować aktywność mózgu związaną z jego percepcją.

Joga

Joga dla seniorów

Joga dla seniorów

Joga pozytywnie wpływa na serce. Zmniejsza ryzyko wystąpienia migotania przedsionków.