Aerial yoga – nowa jakość ruchu

Pragnąłeś kiedyś poszybować w powietrze, ale nie do końca chodziło ci o skok na bungee czy ze spadochronem? Nieco innych doznań przysparza aerial yoga, która łączy fitness, akrobatykę, pozycje z tradycyjnej jogi, a niekiedy również elementy tańca. Pozwala oderwać się od ziemi, bo ćwiczenia odbywają się w podwieszonych do sufitu hamakach. Świetnie rozluźniają i relaksują. Czego jeszcze można się spodziewać na takich zajęciach?

Co to jest aerial yoga?

Aerial yoga nazywana jest jogą w hamakach lub antigravity yogą. Autorem koncepcji jest gimnastyk i choreograf Christopher Harrison, który w 2007 roku zaczął udostępniać fitness klubom wymyśloną przez siebie technikę. Od tamtej pory dyscyplina zyskuje coraz więcej zwolenników. Łączy piękno i siłę, czyli to, czego poszukuje obecnie wiele osób. Ponadto twórca zachęca instruktorów i uczestników zajęć do własnych interpretacji. Dzięki temu możliwy będzie rozwój tej młodej dziedziny oraz wyjście naprzeciw różnym potrzebom odbiorców.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

Hamak do aerial yogi ma zazwyczaj 5–7 m wysokości (po podwieszeniu; cały materiał jest wówczas dwa razy dłuższy) i około 1,70 m szerokości. Jest również wyposażony w system do podwieszania, w tym karabinki alpinistyczne. Musi być wykonany z wytrzymałego materiału. W zależności od charakteru ćwiczonej pozycji, jego wysokość nad ziemią można zmieniać.

Co się dzieje na aerial yodze?

Na zajęciach praktykowane są tradycyjne asany. Ćwiczenia wzmacniają mięśnie posturalne, dzięki którym możliwe jest utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Można spodziewać się również typowego rozciągania, które poprawia zakres ruchomości stawów oraz redukuje nagromadzone w ciele napięcia. Ponadto zajęcia działają bardzo dobrze na pracę układu krążenia.

Niektóre ćwiczenia wydają się proste, ale kiedy przychodzi do wykonania okazuje się, że wymagają określonego stopnia świadomości ciała oraz zrozumienia, w jaki sposób przebiegają kolejne sekwencje ruchowe.

Aerial yoga na żywo

Joga dla początkujących

O zaletach jogi nikogo nie trzeba przekonywać. Joga jest dla wszystkich i zawsze możesz zacząć ją ćwiczyć, ale jeśli ze względu na stan zdrowia masz wątpliwości,...

Monika Łazuk, instruktor aerial yogi w Shatki. Szkoła jogi przybliża praktyczną stronę zajęć: – Pierwsze postępy widać już po kilku zajęciach. Na początku dużym wyzwaniem jest praca z materiałem. Poszczególne pozycje wymagają konkretnego sposobu „wejścia” w hamak. Zwykle trzeba czasu na to, aby nauczyć się oplatać tkaninę wokół ciała i bez stresu oddawać jej swój cały ciężar.

Z tego, co zauważyłam, już po dwóch czy trzech zajęciach wiele osób swobodnie obchodzi się z hamakiem i skupia na głębszym wejściu w pozycje. Każdy jest inny i przychodzi na zajęcia z różnymi ograniczeniami czy potrzebami. Ale punktem wspólnym jest wzmocnienie mięśni stabilizujących. Praktycznie w każdej pozycji pracuje gorset mięśniowy tułowia, który pomaga utrzymać równowagę. Poza tym widać ogólne wzmocnienie mięśni i zwiększenie zakresu ruchu.

Wspomniany wewnętrzny gorset mięśniowy ****ma ogromne znaczenie funkcjonalne dla człowieka – przy zwykłym, swobodnym przemieszczaniu się z miejsca na miejsce, podnoszeniu ciężarów, ale i pracach domowych. Zarówno specjaliści z dziedziny zdrowia, jak i osoby interesujące się aktywnością fizyczną są tego coraz bardziej świadomi.

Punktem wyjścia do lepszej kondycji zdrowotnej każdego z nas jest wiedza na temat przebiegu określonych procesów, zrozumienie ich oraz przetworzenie ich w takich sposób, by mogły być wdrażane w życie przez jak największą liczbę osób. Aerial yoga spełnia te kryteria i warto zgłębić tę dziedzinę – tak z ciekawości, jak i w trosce o siebie.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Joga
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Joga
Joga

Praktykowanie jogi

Praktykowanie jogi

Codzienne uprawianie jogi korzystnie wpływa na mięśnie i stawy, a także pomaga osiągnąć równowagę psychiczną i fizyczną.

Joga

Jesienią ćwicz jogę!

Jesienią ćwicz jogę!

, co może skutkować także pogorszeniem naszego samopoczucia. Wiktor Morgulec, dyplomowany nauczyciel jogi metody B.K.S Iyengara, opowiada o tym, dlaczego (...) warto ćwiczyć jogę jesienią. Jesienny brak słońca Jak...

Joga

Joga w domu - ćwiczenia dla początkujących, jak ćwiczyć

Joga w domu - ćwiczenia dla początkujących, jak ćwiczyć

Joga to ćwiczenia wymyślone przez hinduskich mędrców. Pozycje jogi są stworzone po to, aby przynosić ulgę przy bólach głowy, pleców. Ponadto niektóre (...) ćwiczenia pomagają złagodzić objawy stresu i walczą z bezsennością. Można...

Joga

Sporty dla seniora

Sporty dla seniora

z kijkami jest świetnym rozwiązaniem. Joga a zdrowie seniora Ćwiczenia pozwalają zachować osobom starszym zdrowie na długi czas (...) . Jeżeli jednak, mimo twoich szczerych chęci, twój organizm nie wykazuje sprawności fizycznej, nie...

Joga

Joga na kręgosłup

przez kilka godzin w pozycji siedzącej, często przyjmujących nieprawidłową postawę. Skuteczną metodą walki z bólem jest joga na kręgosłup. Przyczyny (...) umieszczonych między kręgami. Trzecia grupa to ból z powodu schorzeń neurologicznych...

Joga

Hatha joga - charakterystyka, praktyki, rodzaje

Hatha joga to tradycja jogi indyjskiej, która jest bardzo znana na Zachodzie. Polega na łączeniu ze sobą prawidłowych technik ciała, oddechu tudzież (...) sześciu procesów oczyszczających. Zobacz na czym poleca hatha...

Joga

Joga dla seniorów

Joga dla seniorów

Joga pozytywnie wpływa na serce. Zmniejsza ryzyko wystąpienia migotania przedsionków.

Joga

Yogalates

Yogalates

Yogalates to połączenie jogi oraz pilatesu. Joga jest znana z pozytywnego wpływu na siłę, gibkość oraz umysł. Natomiast pilates ma za zadanie wzmocnić głębokie mięśnie w okolicach brzucha.

Joga

Joga zmniejsza ból

Joga zmniejsza ból

Nowe badania udowadniają, że stosunkowo krótki czas medytacji może znacznie zmniejszyć odczucie bólu, a także zredukować aktywność mózgu związaną z jego percepcją.