Fitness – zasady, rodzaje, fitness medyczny

Fitness

Fitness jest idealnym rozwiązaniem dla osób rozpoczynających swoją przygodę z aktywnością fizyczną. Fitness nie jest bowiem tak wymagający, jak niektóre formy ćwiczeń. Fitness jest lekką i przyjemną formą ćwiczeń, a co najważniejsze efekty fitnessu są niesamowite.

Fitness – zasady

W fitnessie często zapomina się o podstawowych zasadach, ponieważ ciągle pojawiają się nowsze i lepsze metody na efektywną aktywność fizyczną. Choć zasady fitnessu wydają się proste i oczywiste są ważne dla każdej aktywnej osoby.

Po pierwsze baw się. Fitness ma dawać radość, ponieważ tak długo, jak fitness jest dla nas zabawą, tak długo będziemy się go trzymać.

W fitnessie trzeba wyznaczyć sobie cel. Może to być mniej kilogramów na wadze albo mniej centymetrów w obwodzie uda, ale jego realizacja zachęci nas do regularnego fitnessu.

W fitnessie ważne jest picie wody oraz odpowiednia ilość białka w diecie. Choć jego zapotrzebowanie jest indywidualne, potrzebujemy wystarczającej ilości, aby fitness dawał efekty.

Eksperci zalecają również osobom ćwiczącym fitness spożywanie zielonych warzyw. Pozwolą one wzbogacić dietę osoby ćwiczącej fitness w błonnik, witaminy, przeciwutleniacze i minerały.

Aby osiągnąć sukces w fitnessie, trzeba planować posiłki oraz zapewnić odpowiednia ilość snu na regeneracje po fitnessie. Zadbaj również o atrakcyjne ćwiczenia fitness. Urozmaicaj fitness, jak tylko się da, dzięki temu szybciej zobaczysz efekty fitnessu. Pomoże w tym również konsekwencja.

Choć kobiety często słyszą, że nie powinny dźwigać ciężarów, nie unikaj ich w fitnessie. Samo cardio nie wystarczy.

Fitness – rodzaje

 • ABT (abdominal, buttocks thighs) – jest to forma fitnessu na poszczególne partie ciała, z rozgrzewką i rozciąganiem. Pozwala wyszczuplić ciało, wysmuklić brzuch, pośladki i uda. Jest to idealna propozycja dla średniozaawansowanych.
 • step – to fitness z choreografią na tzw. stepie. Pozwala na redukcję tkanki tłuszczowej i wzmocnienie mięśni, jednak jest odpowiedni dla osób przynajmniej na poziomie średniozaawansowanym.
 • Fat Burning – fitness, które trwa ok.90 minut, ma na celu spalenie tkanki tłuszczowej. Ta forma fitnessu pozwala na utratę nawet kilograma tygodniowo.
 • Hi-Lo Impact (hig low impact) – jest to fitness połączony ze skokami, podskokami i obrotami.
 • Fit Dance – fitness łączący w sobie figury aerobowe i taneczne, który doskonale rzeźbi ciało.
 • stretching – fitness polegający na rozciąganiu mięśni, dzięki czemu pracujemy nad gibkością i elastycznością naszego ciała, jednak ta forma fitnessu jest łatwiejsza dla osób młodszych.
 • pilates – to rodzaj fitnessu łączący elementy jogi, baletu i ćwiczeń siłowych. Jest odpowiedni dla osób z chorym kręgosłupem.
 • aeroboxing – jest to intensywny trening fitness łączący elementy aerobiku, boksu i kick-boxingu. Osiągamy dzięki niemu dużą sprawność fizyczną i kondycję.
 • fitball – mało wymagająca forma fitnessu. Obejmuje ćwiczenia na piłce, wzmacniające delikatnie mięśnie i koordynację, jest idealny dla kobiet w ciąży i osób starszych.
 • BS (Body Sculpting) – ćwiczenia fitness na stepie, z ciężarami i gumą. Są to zajęcia dla każdego.
 • ABS – fitness łączący różne rodzaje ćwiczeń. Ich efekty zależą od intensywności treningu.

Fitness – fitness medyczny

Polacy starzeją się najszybciej w Europie. Przyczyną zgonów są w większości choroby związane z siedzącym trybem życia. Choć widać poprawę to jednak statystyki są nadal alarmujące.

Eksperci podkreślają, że najprostszą receptą na zdrowie jest ruch. Rozwiązaniem jest w tym przypadku tzw. fitness medyczny. Fitness ten polega na współpracy lekarza, trenera i dietetyka. Eksperci przekonują, że ruch może leczyć wiele chorób, ale trzeba zrobić to w profesjonalny sposób.

zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Fitness – zasady, rodzaje, fitness medyczny
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Fitness – zasady, rodzaje, fitness medyczny
Fitness – zasady, rodzaje, fitness medyczny

Vicky Pattison - celebrytka, droga do kariery, fitness, styl życia

. Gdy nadeszła okazja wystąpienia w "Ekipie z Newcastle", Pattison ochoczo rzuciła pracę i wystąpiła w programie. ## Vicky Pattison - fitness (...) rodzajach ćwiczeń. Jednym z ćwiczeń, które według Victorii...

Stretching - definicja, wpływ na organizm, techniki rozciągające

Most zwodzony

Prezentujemy kolejne ćwiczenie, do użycia którego potrzebujemy dwóch piłek: piłki fitness oraz lekarskiej. Ruch ten angażuje mięśnie obręczy (...) , do tego ćwiczenia potrzebujemy dwóch piłek. Na tej większej, do fitness...

Ćwiczenia - rodzaje, step

Ćwiczenia dla seniorów

Ćwiczenia dla seniorów

Ćwiczenia są wskazane dla wszystkich, niezależnie od wieku. Osoby starsze, które aktywnie spędzają czas, są mniej narażone na demencję starczą, mają mniej problemów z poruszaniem się.

Niestrawność - rodzaje, objawy, diagnostyka, dieta, leczenie

Jakie są przyczyny nadkwasoty?

Nadkwasota, czyli nadmierne wydzielanie soków żołądkowych, to problem coraz większej liczby osób. Dietetyk Filip Kowalczyk tłumaczy, co może sprzyjać powstawaniu tej dolegliwości.

Baseball

Zasady gry w Baseball

w Ameryce. Baseball wydaje się być skomplikowany dla osoby "niewtajemniczonej" w tajniki tej gry zespołowej. Zasady baseballu są jednak, przynajmniej (...) przez jedną z drużyn. Na temat zasad gry w baseball wypowiada...

Sprzęt fitness

Trening siłowy

Trening siłowy

Regularne wizyty na siłowni pomogą uzyskać wymarzoną sylwetkę.

Zasady zdrowego odchudzania

Wysiłek fizyczny przyspiesza metabolizm

Wysiłek fizyczny przyspiesza metabolizm

Półgodzinny aerobik pozwoli spalić więcej kalorii niż półgodzinny trening siłowy, ale w ciągu kilku godzin po wysiłku podnoszenie ciężarów będzie skuteczniejsze w poprawie metabolizmu.