Trwa ładowanie...

Kickboxing - rodzaje, postawa, formuły, wpływ na zdrowie

Kickboxing wywodzi się z dalekowschodnich sztuk walki.
Kickboxing wywodzi się z dalekowschodnich sztuk walki. (adobestock)

Kickboxing jest to dyscyplina sportowa, w której dozwolone są ciosy bokserskie oraz kopnięcia. Dzieli się na japoński i amerykański. To bardzo dynamiczna sztuka walki, wymagająca dużej sprawności fizycznej. Trening pozwala nie tylko spalić kalorie i wysmuklić mięśnie, ale także opanować sztukę samoobrony, co może niejednokrotnie uratować nas albo innych.

spis treści

1. Czym jest kickboxing?

Kickboxing jest to sztuka walki, która łączy ze sobą bokserskie ciosy i kopnięcia. Słowo kick oznacza po angielsku "kopnięcie" lub "kopać", boxing oznacza "boks". Wyróżniamy dwa rodzaje kickboxingu: japoński oraz amerykański.

Kinckboxinh japoński jest połączeniem karate oraz boksu tajskiego, natomiast kickboxing amerykański różni się od japońskiego tym, że wykonuje się go w formule full-contact.

Zobacz film: "Czy trening z elementami kickboxingu jest skuteczny?"

Oznacza to, że ciosy mogą być zadawane z całej mocy i z całej siły. Kickboxing to sztuka walki bardzo dynamiczna, która wymaga od zawodnika rozluźnienia oraz szybkości. Osoby trenujące kickboxing, mogą pozbyć się zbędnych kilogramów i ukształtować sylwetkę.

Który sport spala najwięcej kalorii?
Który sport spala najwięcej kalorii? [15 zdjęć]

Sport przyspiesza przemianę materii i pomaga w zdrowy sposób pozbyć się tłuszczu z ciała. To jeden z

zobacz galerię

1.1. Kickboxing japoński i amerykański

Kick-boxing japoński ma swoje źródło w boksie tajskim, jest to jedna z form tego sportu. Początkowo w tej dyscyplinie stosowano techniki zaczerpnięte z karate, które miały odróżniać kick-boxing od boksu tajskiego.

Z czasem te techniki walki przestały być używane i uznawane, a kick-boxing przekształcił się w sportowe współzawodnictwo. Renesans tego sportu w Japonii nastąpił w latach 90.

Narodziny kick-boxingu amerykańskiego w Stanach Zjednoczonych są związane z osobami trenującymi karate, które zaczęły zwracać uwagę na ograniczenie siły ciosów na zawodach. Poszukiwali oni takiej dyscypliny sportowej, która łączyłaby ciosy rękami i pięściami z kopnięciami, a jednocześnie byłaby realną walką.

Właśnie w kick-boxingu dopuszczalne okazały się uderzenia i kopnięcia, aż do nokautu przeciwnika. Początkowo walczono na matach do karate, później w ringu bokserskim.

2. Prawidłowa postawa ciała w kicboxingu

Elementem podstawowym w kickboxingu jest odpowiednia postawa oraz ułożenie ciała. Nogi powinny być ugięte lekko w kolanach, a lewa stopa i lewe ramię (u osób praworęcznych) powinny być wysunięte lekko do przodu. Dłonie powinny być złożone w pięści i powinny pełnić funkcję ochronną.

Prawa pięść powinna znajdować się na wysokości twarzy, lekko z boku, lewa pięść natomiast tuż przed twarzą. Łokcie w kickboxingu nie powinny odstawać, a powinny przylegać do tułowia, natomiast podbródek powinien być przybliżony do klatki piersiowej.

Szybkość zadawanych w kickboxingu ciosów jest ważniejsza od siły, której źródłem jest odpowiedni skręt ciała, który poprzedza cios. Zawodnik podczas trenowania kickboxingu powinien być rozluźniony. Napięcie niewłaściwych mięśni może skutkować poważną kontuzją.

3. Formuły w kickboxingu

Formuły są nastepujace:

Full contact – polega na tym, że dozwolone są wszystkie techniki nożne i bokserskie powyżej pasa, z minimalną liczbą 8 kopnięć podczas rundy, w przypadku gdy zawodnik nie zada 8 kopnięć, traci 1 punkt; zasadą jest, że nie wolno kopać kolanem ani uderzać łokciem; przeciwnicy walczą na ringu bokserskim; czas trwania walki to 3x2 min.

Low kick – formuła pozwala na wszystkie techniki bokserskie oraz kopnięcia do wysokości głowy, nie wyznacza się minimalnej liczby kopnięć na minutę; nie dopuszcza się kopnięć kolanem ani uderzeń łokciem; miejscem walki jest ring; walka trwa 3x2 min.

K-1 rules – dopuszcza się wszelkie techniki bokserskie, obrotowe uderzenia pięścią, kopnięcia, a także ciosy kolanami, bez względu na wysokość; nie można uderzać łokciem; walka odbywa się na ringu, trwa zazwyczaj 3x3 lub 5x3 min.

Thai boxing – jest to złagodzona wersja tradycyjnego muay thai; dopuszcza się wszelkie techniki bokserskie, obrotowe uderzenia pięścią, kopnięcia oraz ciosy kolanami, bez względu na wysokość, a ponadto rzuty, podcięcia i walkę w klinczu; nie wolno natomiast uderzać łokciem; walka odbywa się na ringu.

Semi contact – formuła nastawiona jest przede wszystkim na szybkość zawodników; walkę przerywa się i punktuje po każdym czystym trafieniu przeciwnika; przeciwnicy muszą stosować ograniczoną siłę uderzeń; walka odbywa się na tatami, tylko czasem na ringu i trwa 3x2 min.

Light contact – to forma walki ciągłej, w której zawodnicy mają za zadanie wykazać się umiejętnością walki technicznej; muszą stosować ograniczoną siłę uderzeń; walka odbywa się na ringu lub parkiecie, trwa 3x2 min.

Istnieją specjalne szkoły, w których można rozpocząć naukę kick boxingu. Stopnie szkoleniowe dzielą się na uczniowskie i mistrzowskie.

4. Wpływ kickboxingu na zdrowie

Kickboxing jest sportem, a każdy sport wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Trenowanie tej sztuki walki kształtuje sylwetkę, poprawia kondycję oraz wzmacnia mięśnie. Jedynym minusem jest przygarbiona postawa ciała, dlatego do treningów kickboxingu warto dołączyć pływanie, które będzie wpływało korzystnie na naszą postawę ciała.

Trenowanie kickboxingu to świetny sposób na spalanie tkanki tłuszczowej, zwłaszcza że podczas treningów skacze się także na skakance. Kickboxing jest energiczny i szybki, dlatego jest też świetnym sposobem na rozładowanie negatywnych emocji, pozbycie się stresu.

5. Kickboxing a inne sporty

Jeśli nie jesteś przekonany do kickboxingu i ten sport po prostu do Ciebie nie przemawia to możesz wybrać jakiś inny sport. Jest wiele rodziajów sztuk walki. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Jeśli chcesz trenować sztuki walki do wyboru masz między innymi: muay thai czyli inaczej tajski boks, który jest bardzo popularny, capoeira, którą trenować mogą zarówno mężczyźni i kobiety i która również jest bardzo popularna, taekwondo czy karate. Są też szkoły gdzie możesz uczyć się: ju-jitsu, judo, aikido, tai chi czy kungfu.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze