Muay Thai - historia, technika

Muay Thai to sztuka walki z Tajlandii, która jest narodowym sportem tego kraju. Boks tajski, znany także jako boks syjamski, różni się tym od zachodniego stylu boksowania, że zamiast dwóch punktów kontaktowych (pięści), w Muay Thai stosuje się ich aż osiem. Są to: pięści, łokcie, kolana i nogi. Boks tajski ma wielu sympatyków na całym świecie i coraz więcej osób chce się go nauczyć. Jaka jest historia tego sportu i jakie techniki walki są charakterystyczne dla Muay Thai?

1. Muay Thai - historia

Sztuki walki mają zwykle bogatą historię, a Muay Thai nie jest wyjątkiem. Sport ten wywodzi się od Muay Boran, starożytnej sztuki boksu, która najprawdopodobniej była używana przez syjamskich żołnierzy, gdy w czasie walki tracili broń. Muay Boran było nie tylko techniką walki wręcz podczas bitwy, ale i sportem. Bokserzy mieli wierną widownię, dla której walka była świetną rozrywką. Z czasem zawody stały się integralną częścią lokalnych świąt, a na widowni byli również władcy.

Zobacz film: "Boks - podstawowe ciosy"

Po pewnym czasie uprawianie Muay zaczęło stanowić możliwość podniesienia swojego statusu społecznego. Najlepsi bokserzy mieszkali na dworach królewskich, by uczyć tej sztuki walki osoby z najbliższego otoczenia króla. Od 1868 roku nastąpił rozkwit Muay. Król doprowadził do ustalenia zasad tej sztuki walki, a w 1921 roku zbudowano pierwszy ring bokserski w Suan Kularp. Mniej więcej w tym czasie powstała nazwa Muay Thai.

Muay Thai najprawdopodobniej wywodzi się z Tajlandii, aczkolwiek wiele państw tamtego regionu rości sobie prawa do omawianej sztuki walki. Szacuje się, że boks tajski zaczął kształtować się już w XIII wieku na dworze królewskim. Dawni wojownicy, którzy bronili i pilnowali słonia należącego do władcy, gdy tracili broń, musieli bronić się, stosując tylko siłę własnych mięśni. W ten sposób narodził się Muay Thai. Początkowo tajski boks nawiązywał do elementów religijnych, posiadał także różne rytuały, jak np. taniec przed walką czy też zrytualizowany trening boksu. Z czasem, tą sztuką walki zainteresowała się armia tajska. Do techniki walki wprowadziła broń oraz utwardzone bandaże na ręce, dzięki którym żołnierze mogli zadawać śmiertelne ciosy przeciwnikowi. Współcześnie w Tajlandii Muay Thai uznawany jest za sport narodowy.

Który sport spala najwięcej kalorii?
Który sport spala najwięcej kalorii? [15 zdjęć]

Sport przyspiesza przemianę materii i pomaga w zdrowy sposób pozbyć się tłuszczu z ciała. To jeden z...

zobacz galerię

2. Muay Thai - technika

Formalne techniki Muay Thai dzielą się na dwie grupy: mae mai i luk mai. Niemal wszystkie techniki Muay Thai wykorzystują ruch całego ciała. Do najważniejszych technik należą:

 • ciosy – pierwotnie ich liczba była dość ograniczona, jednak na skutek kontaktu z zachodnim boksem Muay Thai wykorzystuje wszystkie znane na zachodzie ciosy;
 • uderzenia łokciem;
 • wykopy – w Muay Thai są niezwykle silne;
 • uderzenia kolanem;
 • uderzenia stopą – mają na celu utratę przez przeciwnika równowagi;
 • zwarcie bokserów – przytrzymywanie głowy przeciwnika przy swojej głowie.

Musisz to wiedzieć

W Muay Thai istotne są również ruchy defensywne. Są one następujące:

 • bloki;
 • zmiana kierunku ciosu;
 • uniki;
 • utrudnianie wykonania ciosów i innych ruchów przeciwnika;
 • ubiegnięcie zamiarów przeciwnika.

Sztuki walki często czerpią z innych dyscyplin. Podobnie było z Muay Thai, który do stosowanych od stuleci technik dodał niektóre typowe dla zachodniego boksu.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy