Pilates

Pilates to forma ćwiczeń fizycznych, która sprzyja utrzymaniu równowagi w organizmie. Ćwiczenia powinny być wykonywane w rytm oddechu. Muzyka jest tłem, ale nie obowiązkiem. Kiedy mamy do czynienia z rehabilitacją, pilates powinien być wykonywany pod okiem fizjoterapeuty, który pomoże dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń. Ćwiczenia pilates przywracają dobre samopoczucie i pomagają się zrelaksować.

Tego typu aktywność fizyczna jest polecana nawet kobietom w ciąży, osobom, które mają problemy ze stawami oraz tym, którzy zaniedbali swoją kondycję.

Pilates - czym jest?

Ćwiczenia pilates stają się coraz modniejsze. Jednak co to jest pilates? Jak działa? Pilates to forma ćwiczeń, która aktywizuje i modeluje całe ciało. Dzięki niemu wszystkie mięśnie poddają się rozciąganiu, spinaniu i ponownemu rozciąganiu.

Najważniejszy w technice pilatesu jest fakt, że skupia się ona nie tylko na największych mięśniach, ale też na tych mniejszych. Nie wiesz, co daje pilates? Wykonując ćwiczenia regularnie, poprawiamy siłę, równowagę, elastyczność i koordynację ciała.

Mniej liczą się tu ruchy, a bardziej zmobilizowanie najgłębszych mięśni twojego ciała – tych, które zwykle nie uczestniczą w ćwiczeniach. Ponad to, wykorzystujesz ich dużą ilość jednocześnie, zamiast skupiać się na jednym konkretnym mięśniu, jak ma to miejsce np. na siłowni. Rozciągasz mięśnie i oddalasz je od siebie, co daje wymierne korzyści w postaci smukłego, elastycznego umięśnienia jak u tancerzy.

Kolejnym efektem pilatesu jest zachowanie wyprostowanej sylwetkę dzięki wzmocnieniu mięśni podtrzymujących kręgosłup, poruszasz się lżej i łatwiej, gdyż plecy są mniej sztywne. Największy wkład w wykonywanie ćwiczeń wnosi twój brzuch, dlatego należy spodziewać się największych efektów właśnie w tym miejscu (szczególnie w dolnej części mięśnia prostego, poniżej pępka, który zwykle jest słabym punktem kobiet).

Pamiętaj jednak, że pilates nie spowoduje spektakularnego zmniejszenia masy ciała, ponieważ nie wykorzystuje dużego spalania kalorii, a ruchy w pilatesie są delikatne i wolne.

Pilates został stworzony z myślą o kontuzjowanych sportowcach i tancerzach przez Niemca Josepha Pilatesa - miał być sposobem na szybki powrót do formy. Z czasem pilates zyskał populaność także wśród reszty społeczeństwa. Pilates skupia się wokół trzech aspektów: rozciągania, naprężania i rozluźniania. W ten sposób mięśnie stają się elastyczniejsze, sylwetka smuklejsza, a chód pełen gracji. Co ważne, pilates ułatwia odzyskanie poprawnej postawy ciała.

Pilates - zalety

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto zapisać się na pilates, przejrzyj listę poniższych korzyści z pilatesu. Pilates:

 • relaksuje,
 • wzmacnia mięśnie kręgosłupa,
 • wysmukla sylwetkę,
 • uczy prawidłowego oddechu,
 • pozwala osiągnąć idealną płynność ruchów,
 • rozwija wytrzymałość, odporność
 • pozwala na osiągnięcie harmonii ciała i umysłu.

W zależności od tego, które partie ciała pragniesz wzmocnić, pilates oferuje różne zestawy ćwiczeń, należą do nich m.in.:

Pilates - technika ćwiczeń

Przedstawione zasady pilatesu mogą wydawać się prosta, jednak ich jednoczesne wprowadzenie w czasie ćwiczeń tak łatwe nie jest. Dlatego nawet jeśli brak nam czasu czy pieniędzy, warto wybrać się choć na kilka pierwszych, profesjonalnych zajęć pilatesu, by nauczyć się podstaw i potem kontynuować ćwiczenia w domu z licznymi na rynku książkami czy płytami z pilatesem.

W pilatesie najważniejsze jest prawidłowe „zapięcie” mięśni brzucha. Opanowanie takiej techniki da ci pełnię korzyści z ćwiczeń. Leżąc na podłodze z nogami ugiętymi w kolanach i stopami opartymi o ziemię spróbuj wciągnąć do wewnątrz ciała oraz do góry (tzn. w kierunku klatki piersiowej) mięśnie dolnej partii brzucha.

Można to porównać do zapinania gorsetu, a takie zapięcie powinno towarzyszyć wykonywanym ćwiczeniom bez względu na pozycję. Omawiany ruch przemieszcza pępek do kręgosłupa, czego nie należy mylić ze zwykłym wciąganiem brzucha. Ważne jest również pełne koncentracji i kontroli płynne wykonywanie ruchów. Pamiętaj, by się nie garbić, nie unosić ramion do uszu, ani nie napinać mięśni karku.

Pilates - rodzaje ćwiczeń

 • Setka

Połóż się na plecach, obie nogi wyprostowane unieś do góry (między nimi a ciałem powinien utworzyć się kąt prosty). Z czasem, wraz z poprawą kondycji, nogi coraz bardziej obniżaj. Ręce trzymaj wyprostowane wzdłuż tułowia i lekko uniesione. Unieś głowę, kark i łopatki, jednak nie napinaj zbytnio mięśni. 100 razy unieś ręce o około 10 centymetrów. Oddychaj bardzo wolno. Codzienne ćwiczenia należy wykonywać dokładnie. Nawet 1000 nieprawidłowo wykonanych powtórzeń nie przyniesie efektu.

 • Rozciąganie kręgosłupa w przód

Ćwiczenie pilates rozciągające plecy. Siedząc z wyciągniętymi płasko i nieznacznie rozłożonymi nogami, trzymając luźno stopy, wyciągnij ręce na wysokości klatki piersiowej równolegle do nóg. Zrób wydech pochylając się do przodu, jednocześnie pamiętając o zapiętym gorsecie mięśni brzucha. Pamiętaj, by ruch zacząć od mięśni brzucha, a potem pochylając do przodu kolejno brzuch, żebra, klatkę piersiową i szyję na końcu. Nie napinaj ramion, ani nie odrywaj pośladków od podłogi. Głęboko odetchnij, a powracając do początkowej pozycji wykonaj kolejny wydech. Powtórz trzykrotnie, pogłębiając skłon.

 • Krążenie nóg

Ułóż się wygodnie na plecach. Podnieś jedną nogę prostopadle do tułowia i wykonaj nią 3 okręgi w powietrzu. Ćwiczenie powtórz 20 razy jedną i drugą nogą. Każdą nogą wykonaj okrąg w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, a następnie w przeciwną stronę.

 • Prostowanie nóg

Połóż się na plecach. Unieś nogi na 45 stopni nad ziemię. Jedną nogę zegnij w kolanie i przyciągnij do klatki piersiowej (tak, by między udem a ciałem był kąt prosty), a następnie chwyć dłońmi za kość piszczelową. Druga noga powinna zostać nieruchoma. Następnie wróć do pozycji wyjściowej. Pamiętaj, że w pilatesie wykonuje się maksymalnie 10 powtórzeń symetrycznych i 16 asymetrycznych.

 • Rozciąganie nóg

Leżąc na plecach i mając podciągnięte do klatki piersiowej kolana, chwyć się dłońmi poniżej kolan. Napinając mięśnie brzucha oderwij głowę wraz z ramionami od podłogi. Wraz z wydechem rozluźnij chwyt i jednocześnie wyprostuj ręce wysoko nad głową oraz nogi w przeciwnym kierunku. Robiąc wdech zatocz rękoma koło oraz ponownie odciągnij kolana do klatki i powróć do pozycji wyjściowej. Powtórz osiem razy.

Pilates powinien być wykonywany na macie. Może wymagać sprzętu, ponieważ każdy jest inny i potrzebuje modyfikacji ćwiczeń. Ćwiczenia pilates powinny być dokładnie wykonywane. Lepszy efekt osiągniesz, wykonując mniej powtórzeń, za to dokładniejszych, niż ćwicząc dłużej, ale mniej dokładnie. W pilatesie ważne jest skupienie, które pomaga kontrolować oddech i mięśnie.

Dyskusje na forum

zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Pilates - czym jest, zalety, technika ćwiczeń, rodzaje ćwiczeń
najnowsze pytania

Artykuły Pilates - czym jest, zalety, technika ćwiczeń, rodzaje ćwiczeń
Pilates - czym jest, zalety, technika ćwiczeń, rodzaje ćwiczeń

Pilates - zdjęcia

Pilates - zdjęcia

Pilates stanowi połączenie takich dziedzin, jak joga, balet oraz ćwiczenia izometryczne. Metoda ta poprawia postawę, wzmacnia mięśnie, uelastycznienia ciało, odciąża kręgosłup i obniża poziom stresu.

Pilates - czym jest, zalety, technika ćwiczeń, rodzaje ćwiczeń

Wpływ pilates na sylwetkę

Wpływ pilates na sylwetkę

Niewątpliwie, pilates kształtuje sprawne mięśnie, które spalają kalorie przez cały dzień, nawet gdy odpoczywasz na kanapie. Jednak aby stracić (...) więcej kilogramów, ćwicząc pilates, należy zwrócić uwagę na to, co...

Pilates - czym jest, zalety, technika ćwiczeń, rodzaje ćwiczeń

Pilates - efekty, zalety

pilates. Osoby, które oczekują, że za pomocą ćwiczeń pilates będą mogły spalić kalorie i tłuszcz powinny jednak spróbować innego rodzaju treningu (...) Pilates to specjalna...

Pilates - czym jest, zalety, technika ćwiczeń, rodzaje ćwiczeń

Ćwiczenie pilates - push-up (pompka) (WIDEO)

Ćwiczenie pilates - push-up (pompka) (WIDEO) Odtwórz wideo

Ćwiczenie push-up czyli po prostu pompka jest ćwiczeniem z zakresu pilates. Jest to ćwiczenie wzmacniające mięśnie klatki piersiowej i ramion (...) . Prezentowana odmiana pompki jest nieco mniej wymagająca...

Pilates - czym jest, zalety, technika ćwiczeń, rodzaje ćwiczeń

Ćwiczenie pilates - one leg stretch (WIDEO)

Ćwiczenie pilates - one leg stretch (WIDEO) Odtwórz wideo

Ćwiczenia pilates mają na celu wzmacnianie mięśni, nie rozbudowując ich nadmiernie. Ponadto służą także obniżeniu stresu w organizmie i ogólnej (...) poprawie zdrowia. Dlatego różne ćwiczenia typu pilates...

Pilates - czym jest, zalety, technika ćwiczeń, rodzaje ćwiczeń

Ćwiczenie pilates - klamra (WIDEO)

Ćwiczenie pilates - klamra (WIDEO) Odtwórz wideo

Ćwiczenie pilates o nazwie „klamra" angażuje do pracy mięśnie pośladkowe i świetnie wpływa na ich formę, co jest ważne w czasie ciąży. Pozycja (...) zaciśniętą w pięść. Ćwiczenie polega na oderwaniu...

Pilates - czym jest, zalety, technika ćwiczeń, rodzaje ćwiczeń

Ćwiczenia pilates - charakterystyka, korzyści

Ćwiczenia pilates - charakterystyka, korzyści

. Do zwolenników tego rodzaju ćwiczeń należą: zawodowi tancerze, sportowcy, gwiazdy oraz modelki. Ćwiczenia pilates były praktykowane przez dziesiątki (...) Pilates to...

Pilates - czym jest, zalety, technika ćwiczeń, rodzaje ćwiczeń

Pilates w ciąży

Pilates w ciąży

, jak np. bóle pleców. Zalety pilates w ciąży Pilates to powolne i rytmiczne ćwiczenia. Pozwalają na zmniejszenie napięcia mięśniowego, a więc uzyskiwane (...) Pilates...

Pilates - czym jest, zalety, technika ćwiczeń, rodzaje ćwiczeń

Pilates na odchudzanie

Pilates na odchudzanie

na odchudzanie? Jak najbardziej. Na czym polegają ćwiczenia pilates? Gdy w XX wieku Joseph Hubertus Pilates opracował zestawy treningowe , miały (...) miał skorygować wady postawy...