Pilates

Pilates to forma ćwiczeń fizycznych, która sprzyja utrzymaniu równowagi w organizmie. Ćwiczenia wykonywane są spokojnie, a tempo narzucane jest przez łagodną muzykę. Pilates powinien być wykonywany pod okiem fizjoterapeuty. Specjalista pomoże dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń. Ćwiczenia pilates przywracają dobre samopoczucie i pomagają się zrelaksować. Tego typu aktywność fizyczna jest odradzana kobietom w ciąży, osobom, które mają problemy ze stawami oraz tym, którzy zaniedbali swoją kondycję. Wszyscy inni mogą trenować pilates i w ten sposób poprawić kondycję i zdrowie.

Co to jest pilates?

Ćwiczenia pilates stają się coraz modniejsze. Jednak co to jest pilates? Jak działa? Pilates to forma ćwiczeń, która aktywizuje i modeluje całe ciało. Ćwiczenia pilates wykorzystują elementy jogi i baletu. Dzięki temu wszystkie mięśnie poddają się rozciąganiu, spinaniu i ponownemu rozciąganiu. Najważniejszy w tego typu technice jest fakt, że skupia się ona nie tylko na największych mięśniach, ale też na tych mniejszych. Nie wiesz, co daje pilates? Wykonując ćwiczenia regularnie, poprawiamy siłę, równowagę, elastyczność i koordynację ciała.

Mniej liczą się tu ruchy, a bardziej zmobilizowanie najgłębszych mięśni Twojego ciała – tych, które zwykle nie uczestniczą w ćwiczeniach. Ponad to, wykorzystujesz ich dużą ilość jednocześnie, zamiast skupiać się na jednym konkretnym mięśniu, jak ma to miejsce np. na siłowni. Rozciągasz mięśnie i oddalasz je od siebie, co daje wymierne korzyści w postaci smukłego, elastycznego umięśnienia jak u tancerzy. Zachowujesz wyprostowaną sylwetkę dzięki wzmocnieniu mięśni podtrzymujących kręgosłup, poruszasz się lżej i łatwiej, gdyż plecy są mniej sztywne. Największy wkład w wykonywanie ćwiczeń wnosi Twój brzuch, dlatego należy spodziewać się największych efektów właśnie w tym miejscu (szczególnie w dolnej części mięśnia prostego, poniżej pępka, który zwykle jest słabym punktem kobiet). Pamiętaj jednak, że metoda ta nie spowoduje spektakularnego zmniejszenia masy ciała, ponieważ nie wykorzystuje dużego spalania kalorii, a ruchy są delikatne i wolne.

Pilates został wymyślony przez Niemca Josepha Pilatesa jako forma ćwiczeń służąca kontuzjowanym sportowcom i tancerzom. Pilates miał pomóc im wrócić do odpowiedniej formy. Z czasem taka forma ćwiczeń została przejęta przez resztę społeczeństwa. Tajemnica ćwiczeń koncentruje się wokół trzech elementów: rozciągania, naprężania i rozluźniania. Dzięki temu mięśnie stają się bardziej elastyczne, sylwetka smukła, a chód nabiera gracji. Pilates pomaga nam odzyskać prawidłową postawę ciała.

Dlaczego warto ćwiczyć pilates?

Jeżeli zastanawiasz się czy warto zapisać się na pilates, przejrzyj listę poniższych korzyści, jakie może przynieść. Pilates:

 • relaksuje,
 • wzmacnia mięśnie kręgosłupa,
 • wysmukla sylwetkę,
 • uczy prawidłowego oddechu,
 • pozwala osiągnąć idealną płynność ruchów,
 • rozwija wytrzymałość ,
 • pozwala na osiągnięcie harmonii ciała i umysłu.

W zależności od tego, które partie ciała pragniesz wzmocnić, pilates oferuje różne zestawy ćwiczeń, należą do nich m.in.:

Technika ćwiczenia pilatesu

Przedstawiona technika pilatesu mogą wydawać się proste, jednak ich jednoczesne wprowadzenie w czasie ćwiczeń tak łatwe nie jest. Dlatego nawet jeśli brak nam czasu czy pieniędzy, warto wybrać się choć na kilka pierwszych, profesjonalnych zajęć, by nauczyć się podstaw i potem kontynuować ćwiczenia w domu z licznymi na rynku książkami czy płytami.

W pilatesie najważniejsze jest prawidłowe „zapięcie” mięśni brzucha. Opanowanie takiej techniki da Ci pełnię korzyści z ćwiczeń. Leżąc na podłodze z nogami ugiętymi w kolanach i stopami opartymi o ziemię spróbuj wciągnąć do wewnątrz ciała oraz do góry (tzn. w kierunku klatki piersiowej) mięśnie dolnej partii brzucha. Można to porównać do zapinania gorsetu, a takie zapięcie powinno towarzyszyć wykonywanym ćwiczeniom bez względu na pozycję. Omawiany ruch przemieszcza pępek do kręgosłupa, czego nie należy mylić ze zwykłym wciąganiem brzucha. Ważne jest również pełne koncentracji i kontroli płynne wykonywanie ruchów. Pamiętaj, by się nie garbić, nie unosić ramion do uszu, ani nie napinać mięśni karku.

Opis ćwiczeń pilates

 • Setka

Połóż się na plecach, obie nogi wyprostowane unieś do góry (między nimi a ciałem powinien utworzyć się kąt prosty). Z czasem, wraz z poprawą kondycji, nogi coraz bardziej obniżaj. Ręce trzymaj wyprostowane wzdłuż tułowia i lekko uniesione. Unieś głowę, kark i łopatki, jednak nie napinaj zbytnio mięśni. 100 razy unieś ręce o około 10 centymetrów. Oddychaj bardzo wolno. Codzienne ćwiczenia należy wykonywać dokładnie. Nawet 1000 nieprawidłowo wykonanych powtórzeń nie przyniesie efektu.

Ćwiczenie rozciągające plecy. Siedząc z wyciągniętymi płasko i nieznacznie rozłożonymi nogami, trzymając luźno stopy, wyciągnij ręce na wysokości klatki piersiowej równolegle do nóg. Zrób wydech pochylając się do przodu, jednocześnie pamiętając o zapiętym gorsecie mięśni brzucha. Pamiętaj, by ruch zacząć od mięsni brzucha, a potem pochylając do przodu kolejno brzuch, żebra, klatkę piersiową i szyję na końcu. Nie napinaj ramion, ani nie odrywaj pośladków od podłogi. Głęboko odetchnij, a powracając do początkowej pozycji wykonaj kolejny wydech. Powtórz trzykrotnie, pogłębiając skłon.

 • Krążenie nóg

Ułóż się wygodnie na plecach. Podnieś jedną nogę prostopadle do tułowia i wykonaj nią 3 okręgi w powietrzu. Ćwiczenie powtórz 20 razy jedną i drugą nogą. Każdą nogą wykonaj okrąg w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, a następnie w przeciwną stronę.

 • Prostowanie nóg

Połóż się na plecach. Unieś nogi na 45 stopni nad ziemię. Jedną nogę zegnij w kolanie i przyciągnij do klatki piersiowej (tak, by między udem a ciałem był kąt prosty), a następnie chwyć dłońmi za kość piszczelową. Druga noga powinna zostać nieruchoma. Następnie wróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtórz 20 razy każdą nogą. Pilates pomaga wyrzeźbić płaski brzuch.

 • Rozciąganie nóg

Leżąc na plecach i mając podciągnięte do klatki piersiowej kolana, chwyć się dłońmi poniżej kolan. Napinając mięśnie brzucha oderwij głowę wraz z ramionami od podłogi. Wraz z wydechem rozluźnij chwyt i jednocześnie wyprostuj ręce wysoko nad głową oraz nogi w przeciwnym kierunku. Robiąc wdech zatocz rękoma koło oraz ponownie odciągnij kolana do klatki i powróć do pozycji wyjściowej. Powtórz osiem razy.

Pilates powinien być wykonywany na macie. Nie trzeba do niego żadnych wyspecjalizowanych urządzeń. Ćwiczenia pilates powinny być dokładnie wykonywane. Lepszy efekt osiągniesz, wykonując mniej powtórzeń, za to dokładniejszych, niż ćwicząc dłużej, ale mniej dokładnie. W pilatesie ważne jest skupienie, które pomaga kontrolować oddech i mięśnie.

Dyskusje na forum

Narkotyki

~raven164564 • ostatni post 2 dni temu

3
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Pilates
najnowsze pytania

Artykuły Pilates
Pilates

Ćwiczenie pilates - push-up (pompka)

Ćwiczenie push-up czyli po prostu pompka jest ćwiczeniem z zakresu pilates. Jest to ćwiczenie wzmacniające mięśnie klatki piersiowej i ramion

Pilates

Wpływ pilates na sylwetkę

Wpływ pilates na sylwetkę

Niewątpliwie, pilates kształtuje sprawne mięśnie, które spalają kalorie przez cały dzień, nawet gdy odpoczywasz na kanapie. Jednak aby stracić (...) więcej kilogramów, ćwicząc pilates, należy zwrócić uwagę na to, co...

Pilates

Plank - efekty, korzyści

Czym jest plank? Jakie daje efekty plank? Czy jest to trening dla każdego? Plank to inaczej deska, jest to ćwiczenie, które zdobywa coraz większą liczbę zwolenników nie tylko wśród ćwiczących, ale i trenerów. Jest to spowodowane tym, że plank efekty są...

Pilates

Ćwiczenie pilates - one leg stretch

Ćwiczenia pilates mają na celu wzmacnianie mięśni, nie rozbudowując ich nadmiernie. Ponadto służą także obniżeniu stresu w organizmie i ogólnej (...) poprawie zdrowia. Dlatego różne ćwiczenia typu pilates działają na...

Pilates

Ćwiczenie pilates - most

Dużą część z ćwiczeń pilatesowych można z powodzeniem wykonywać w czasie ciąży. Są one wręcz wskazane dla kobiet, by wykonywały je właśnie z dzieckiem w brzuszku. Most to ćwiczenie w ciąży, które doskonale mobilizuje, bardzo nadwyrężony w tym czasie,...

Pilates

Pilates z piłką

Pilates to system ćwiczeń pozwalający na rozciągnięcie mięśni, wzmocnienie mięśni, zmniejszenie napięcia mięśni, otrzymanie zgrabnej sylwetki (...) czy płaskiego brzucha i zmniejszenie dolegliwości bólowych kręgosłupa. Ćwiczenia...

Pilates

Pilates na odchudzanie

Pilates na odchudzanie

sylwetkę, poprawienie kondycji i stanu zdrowia. Pilates to jedna z wielu form aerobiku. Jednak jej głównym założeniem nie jest ruch sam (...) w sobie, lecz przejście w stan duchowej i fizycznej jedności. To, co najbardziej podoba się...

Pilates

Ćwiczenie pilates - most (wersja dla zaawansowanych)

Ćwiczenie pilates dla kobiet w ciąży most można wykonać także w trudniejszej i bardziej zaawansowanej wersji (na początek lepiej zdecydować (...) się na ćwiczenie pilates most dla początkujących). Uaktywniamy przy nim...

Pilates

Ćwiczenie pilates - klamra

Ćwiczenie pilates o nazwie „klamra” angażuje do pracy mięśnie pośladkowe i świetnie wpływa na ich formę, co jest ważne w czasie ciąży

Pilates

Pilates - zdjęcia

Pilates - zdjęcia

Pilates stanowi połączenie takich dziedzin, jak joga, balet oraz ćwiczenia izometryczne. Metoda ta poprawia postawę, wzmacnia mięśnie, uelastycznienia ciało, odciąża kręgosłup i obniża poziom stresu.