Maty do ćwiczeń - rodzaje, zastosowanie
Maty do ćwiczeń mają różne zastosowanie. Niektóre z nich – maty ochronne – służą do stabilizacji sprzętu gimnastycznego, a maty treningowe zabezpieczają przed obtarciami i stłuczeniami. Maty są wykorzystywane także do ćwiczeń aerobowych, gdyż pozwalają na izolację ciała od chłodnego podłoża, na którym odbywa się trening. Dzięki nim ćwiczenia fizyczne są bardziej bezpieczne i komfortowe, a my możemy się skupić na treningu. Nieco odmienne właściwości mają także maty rehabilitacyjne wykorzystywane podczas zabiegów fizjoterapeutycznych.
1. Maty do ćwiczeń - rodzaje
W zależności od rodzaju wykonywanych ćwiczeń można stosować odmienne maty do ćwiczeń, pozwalające na różne ułożenie ciała w zależności od wykonywanych ćwiczeń. Oto niektóre rodzaje mat do ćwiczeń:
- maty ochronne – dzięki nim możliwa jest stabilizacja sprzętu (wygładzanie nierówności oraz dobre wypoziomowanie) i ochrona podłogi przed porysowaniem; maty ochronne służą tłumieniu dźwięku podczas wykonywanych ćwiczeń i mają działanie antypoślizgowe;
- maty treningowe – są wykonywane z miękkich i wytrzymałych materiałów; chronią ciało przed obtarciami i stłuczeniami podczas wykonywanych ćwiczeń gimnastycznych; są wykonane z pianki i mają właściwości antypoślizgowe; specjalnym rodzajem maty do ćwiczeń jest mata do jogi;
- materace gimnastyczne – można z nich korzystać podczas wykonywanie ćwiczeń korekcyjnych i rehabilitacji, ale sprawdzają się także w czasie treningu jogi.
Mata do jogi może mieć postać zwykłego dywanika bawełnianego lub dywanika w kształcie plecionki. Ostatnio zaczęto także wprowadzać na rynek maty do ćwiczeń z innych materiałów, zapewniających większy komfort i stabilność, bowiem musi to być mata antypoślizgowa , zapewniająca stabilność i umocowanie do podłoża. Jest to ważne np. przy wykonywaniu pozycji „wojownik”, w której nogi są szeroko rozstawione. Ślizganie się maty do ćwiczeń w takich okolicznościach może skutkować kontuzją, wykluczającą z treningu.
Maty do ćwiczeń mogą mieć grubość od 2,5 do 3,5 mm. Jeśli chodzi długość maty do ćwiczeń, standardowo mierzą one 180 cm. Osoby wyższe powinny zastanowić się nad dłuższą matą do ćwiczeń, przynajmniej taką, jak ich wzrost.
Wytrzymałość zwykłej maty do ćwiczeń przy samodzielnym używaniu wynosi kilka lat, jednak w przypadku dynamicznego trenowania jogi (np. Ashtanga yoga) będzie ona o wiele krótsza. Wybór koloru maty do ćwiczeń jest indywidualną sprawą każdego trenującego i nie ma tu żadnych ograniczeń, jak np. w przypadku pasów judo.
2. Maty do ćwiczeń - zastosowanie
Maty rehabilitacyjne nie są przeznaczone wyłącznie do fizjoterapii, ale sprawdzają się także podczas wykonywania zwykłych ćwiczeń gimnastycznych. Tego typu maty do ćwiczeń znajdują zastosowanie w profesjonalnych siłowniach i klubach fitness. Maty rehabilitacyjne powinny być wystarczająco miękkie, by podczas ćwiczeń tłumić drgania, a jednocześnie dawać ćwiczącemu podparcie i stabilność podczas zabiegu.
Grubość mat do ćwiczeń wynosi ok. 15-25 mm i wiele z nich posiada specjalną powłokę termoizolacyjną, która przydaje się, gdy sesja rehabilitacyjna odbywa się na chłodnej powierzchni.
Maty do ćwiczeń tego rodzaju są bardzo często używane w przychodniach i ośrodkach rehabilitacyjnych, dlatego tak ważne jest utrzymanie ich w odpowiedniej czystości i higienie. Nie powinny one wchłaniać potu ani wilgoci, a ich powierzchnia powinna być łatwa do czyszczenia przy użyciu wody i łagodnych detergentów.
Dobre maty rehabilitacyjne powinny mieć specjalną powłokę, która nie powoduje alergii, a jednocześnie ma właściwości bakterio- i grzybobójcze.
Wyposażenie siłowni to nie tylko odpowiednie przyrządy do treningu, bowiem miejsce, w którym odbywają się ćwiczenia, nie może obejść się bez mat gimnastycznych.