Rehabilitacja

Rehabilitacja jest procesem, który zmierza do poprawy kondycji i sprawności fizycznej osoby chorej lub pacjenta po operacji. Zajęcia rehabilitacyjne mogą odbywać się w warunkach szpitalnych oraz w domu, pod ścisłą kontrolą rehabilitanta. Rehabilitacja jest formą kompleksowego wsparcia, które jest kierowane do osób niepełnosprawnych fizycznie i psychicznie. Ma na celu przywrócenie całkowitej lub częściowej sprawności fizycznej lub psychicznej. Różne formy rehabilitacji skierowane są do pacjentów z różnymi problemami – wyróżnia się między innymi rehabilitację po zawale serca, udarze mózgu, złamaniu kończyny, a także rehabilitację osób zmagających się z różnymi chorobami.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Rodzaje rehabilitacji

Rodzaje rehabilitacji zależą od rodzaju choroby i stopnia jej zaawansowania. Istnieją następujące typy rehabilitacji:

 • w warunkach ambulatoryjnych,
 • w warunkach oddziału dziennego,
 • w warunkach domowych,
 • ogólnoustrojową w warunkach oddziału stacjonarnego,
 • neurologiczną w warunkach oddziału stacjonarnego,
 • kardiologiczną w warunkach oddziału stacjonarnego oraz w warunkach ambulatoryjnych,
 • pulmonologiczną w warunkach oddziału stacjonarnego,
 • specjalistyczną.

W ambulatorium możesz liczyć na:

 • poradę rehabilitacyjną kontrolną – pod tą nazwą kryje się badanie lekarskie bez dodatkowej diagnostyki, ocena wyników badań dodatkowych, wypisanie recept, wniosków na zaopatrzenie ortopedyczne, wydanie zaleceń terapeutycznych;
 • poradę rehabilitacyjną specjalistyczną.

Jeśli twoja niepełnosprawność nie pozwala ci dotrzeć do placówek, w których przeprowadza się rehabilitację, możesz liczyć na zabiegi wykonywane przez 3 do 10 tygodni w twoim miejscu zamieszkania.

W specjalnym ośrodku lub oddziale dziennym można liczyć na rehabilitację narządów ruchu, w tym rehabilitację ze wskazań ortopedycznych (np. pourazowych, po zabiegach operacyjnych), reumatologicznych i innych. Rehabilitacja narządu ruchu trwa średnio do 6 tygodni i może obejmować kilka zabiegów dziennie.

Jeśli wymagasz całodobowego fachowego nadzoru, przysługuje ci rehabilitacja w oddziale stacjonarnym. Możesz tam liczyć na minimum 5 zabiegów dziennie, 6 dni w tygodniu, przez 3 do 6 tygodni.

Rehabilitacja specjalistyczna

 • Rehabilitacja neurologiczna

Rehabilitacja w przypadku urazów neurologicznych, neurochirurgicznych, urazowo-ortopedycznych, intensywnej terapii, wewnętrznych. Zabiegi trwają od 3 do 6 tygodni.

 • Rehabilitacja kardiologiczna

Może się odbywać w oddziale stacjonarnym lub w warunkach ambulatoryjnych. NFZ może sfinansować rehabilitację do 30 dni od wystąpienia kontuzji oraz innych schorzeń układu sercowo-naczyniowego.

 • Rehabilitacja pulmonologiczna

Ma wyleczyć albo zahamować chorobę i nie dopuścić do rozwoju niewydolności oddechowej. Może trwać nawet 3 tygodnie.
Specjalistycznej rehabilitacji wymagają również:

 • osoby niedowidzące i niewidome,
 • narządy słuchu i mowy,
 • ręce,
 • dzieci z wadami twarzoczaszki,
 • dzieci z zaburzonym rozwojem psychomotorycznym,
 • noworodki i niemowlęta,
 • kobiety po mastektomii.

Te rodzaje rehabilitacji przysługują, jeśli pacjent potrzebuje kompleksowej pomocy, a nie może z niej skorzystać w warunkach ambulatoryjnych.

W skład rehabilitacji wchodzą różne zabiegi fizjoterapeutyczne. Należą do nich:

 • Kinezyterapia polega na leczeniu ruchem, jest określana jako gimnastyka lecznicza lub ćwiczenia usprawniające. Najważniejszy jest tutaj ruch, traktowany jako środek leczniczy wpływający na cały organizm. Kinezyterapia skupia się na maksymalnym usunięciu niesprawności fizycznej.
 • Masaż pobudza przemianę materii i krążenie, poprawia funkcjonowanie mięśni i stawów. Wpływa też korzystnie na naszą psychikę, odprężając nas i uwalniając od lęków i stresów.
 • Elektrolecznictwo polega na zastosowaniu w leczeniu bodźców elektrycznych, które pobudzają nasze nerwy, niwelują ból, zmniejszają napięcie mięśni oraz przyspieszają proces metabolizmu.
 • Leczenie polem elektromagnetycznym polega na utworzeniu pola magnetycznego, które sprzyja procesowi przemiany materii, rozluźnia mięśnie i uśmieża ból.
 • Hydroterapia to leczenie przy użyciu natrysków zwykłej wody gospodarczej, które wpływa pozytywnie na ciało.
 • Krioterapia to wszechstronna metoda leczenia, łagodząca dolegliwości oraz sposób na relaks i dobrą kondycję psychofizyczną. Jest też jedną z metod leczenia bólu, która wykorzystuje niskie temperatury, by łagodzić podrażnienie nerwów.
 • Balneoterapia czyli leczenie kąpielami wodnymi. Kuracja obejmuje również wszelkie zabiegi wodne, takie jak picie wód mineralnych czy inhalacje stosowane w leczeniu uzdrowiskowym.

Ćwiczenia izometryczne

To forma ćwiczeń przeprowadzanych z udziałem statycznego skurczu mięśni, bez widocznego ruchu w kącie stawów. Znalazło to odzwierciedlenie w nazwie: określenie "izometryczny" łączy w sobie greckie przedrostki „isos”, czyli „ta sama” oraz „metron”- „rozmiar”. Skurcz izometryczny oznacza napinanie mięśnia bez zmiany jego długości. W czasie ćwiczeń izometrycznych mięśnie napinają się, ale nie rozciągają - włókna mięśniowe mają tę samą długość. Intensywność ćwiczeń jest większa wraz ze zwiększającym się oporem, który im przeciwstawiamy.

Ćwiczenia izometryczne, znane są również jako statyczny trening siłowy. Mogą być stosowane w celu poprawy ogólnej wytrzymałości oraz w przebiegu rehabilitacji.

Przykłady ćwiczeń izometrycznych:

 • Izometryczne przysiady wzmacniające mięsień czworogłowy uda
 1. Stań ze stopami rozstawionymi na szerokość barków, plecami mocno oprzyj się o ścianę.
 2. Powoli przesuń się w dół po ścianie, aż uda będą równoległe do podłogi.
 3. Utrzymuj pozycję przez 10-30 sekund. Powtórz ćwiczenie 2-3 razy.
 1. Stań przy ścianie na jednej nodze. 
Stań na palcach
.
 2. Utrzymuj pozycję przez 10-30 sekund. 
Zmień nogę
. Powtórz ćwiczenie dla obu łydek 2-3 razy.
 • Ćwiczenia na mięśnie szyi
 1. Usiądź na krześle z zaplecionymi za głową rękami.
 2. Nie opieraj się.
 3. Siłuj się: ręce mają pchać głowę do przodu, natomiast głowa ma pchać ręce do tyłu. Utrzymuj pozycję przez 5 sekund. Powtórz ćwiczenie 10-20 razy.

Rehabilitacja ruchowa może być procesem ciągłym, w zależności od wieku, rozpoznania choroby i rokowania. Działania prowadzone przez specjalistów są dostosowane do tych kryteriów i stanowią kombinację różnych technik oraz rodzajów terapii. Spośród szerokiej gamy wybierane są te, które w danym przypadku przyniosą jak najlepsze skutki.

Komentarze (8)
~olka
~olka ponad rok temu

Jasne, rehabilitacja to sprawa kluczowa jeśli w pełni chcemy wrócić do zdrowia, ale takich profesjonalnych fizjoterapeutów i miejsc z naprawdę dobrym sprzętem jest jak na lekarstwo... Mimo młodego wieku mam straszne problemy z chondromalacją kolan, ortopeda tylko nafaszerował mnie lekami, które tylko doraźnie łagodziły ból... teraz rozglądam się za czymś prywatnie, bo na nfz można oszaleć i poziomem i z kolejkami :/

Odpowiedz
~klucha
~klucha ponad rok temu

Mi bardzo pomogła terapia w modelu holistycznym, przede wszystkim pomogła zrozumieć skąd bierze się ten ból i że niestety bardzo duże znaczenie ma w tym przypadku stres. Jeśli ktoś chce się tego problemu pozbyć więcej tu fizjoterapia-edu.pl

Odpowiedz
~Janusz
~Janusz ponad rok temu

bardzo fajne,podoba mi sie taki opis np.cwiczen izometrycznych,dobrze byloby gdyby takich opisow cwiczen w domu bylo wiecej,jest wielu chorych starszych ludzi ,ktorzy z roznych powodow nie wychodza z domu ,a w swoich czterech scianach mogliby wykonywac proste cwiczenia.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rehabilitacja
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Rehabilitacja
Rehabilitacja

Ćwiczenia redresyjne

Ćwiczenia redresyjne to rodzaj ćwiczeń stosowanych w fizjoterapii w celu powiększenia zakresu ruchu w stawie. Są to ćwiczenia bierne, wykonywane przez terapeutę z pewną siłą zewnętrzną bez udziału chorego, w celu przezwyciężenia pewnego oporu tkankowego....

Rehabilitacja

Aktywność fizyczna a zdrowie

Aktywność fizyczna a zdrowie

Aktywność fizyczna poprawia kondycję i wysmukla figurę, wpływa na wydolność organizmu, a także zapobiega wielu chorobom. Dlatego sport jest zalecany osobom w każdym wieku.

Rehabilitacja

Jak leczyć stawy?

Stawy są niestety narażone na różnorodne choroby i urazy. Na szczęście istnieje także wiele metod ich leczenia. Rehabilitacja może być przeprowadzana

Rehabilitacja

Fala uderzeniowa - wskazania, przeciwwskazania, opis zabiegu

Fala uderzeniowa jest wykorzystywana do łagodzenia bólu związanego z funkcjonowaniem układu ruchu. Fala uderzeniowa jest emitowana pod ciśnieniem w specjalnym aparacie, a do ciała pacjenta dociera w postaci impulsów przez specjalną głowicę. Dzięki niej...

Rehabilitacja

Korekcja płaskostopia - wskazania, opis zabiegów

Korekcja płaskostopia zazwyczaj polega na zastosowaniu odpowiednich wkładek ortopedycznych. W korekcji płaskostopia często jest również wykorzystywane obuwie ortopedyczne. Jeżeli płaskostopie nie jest bardzo zaawansowane, zdarza się, że korekcja płaskostopia...

Rehabilitacja

Roboty pomogą niepełnosprawnym!

rehabilitacja pozwoliła jedynie przywrócić mu zdolność poruszania głową i jednym z palców - używa go od tej pory do obsługi komputera. Jako osoba (...) - kiedy coś nas na przykład swędzi, odruchowo się drapiemy i nie poświęcamy tej...

Rehabilitacja

Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie

problemy przy rehabilitacji ruchowej. Rehabilitacja ruchowa Umożliwia większą aktywność fizyczną i wydolność ruchową. Dzięki niej osoby starsze (...) rehabilitacji ruchowej danej osoby należy przeprowadzić...

Rehabilitacja

Rodzaje rehabilitacji

Rehabilitacja jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych fizycznie i psychicznie. W zależności od choroby, isnieją różne rehabilitacje (...) : neurologiczna, kardiologiczna, ogólnoustrojowa, na oddziałach stacjonarnych...