Napad lęku

Napad lęku

Stosowanie środków psychoaktywnych może wywołać u osoby je przyjmującej szereg działań niepożądanych. Do takich produktów należą grzyby psylocybinowe,...

Zaburzenia lękowe są często występującymi dolegliwościami psychicznymi. Objawiają się pod różnymi postaciami, dezorganizującymi życie chorego. Wystąpienie u człowieka nerwicy wpływa na zmiany funkcji poznawczych, emocji oraz pojawienie się nieuzasadnionych fizjologicznie objawów somatycznych. Wspólnym mianownikiem wszystkich tych problemów jest lęk. Jego napady w nerwicy mają silny wpływ na funkcjonowanie człowieka. Wbrew pozorom lęk nie jest tożsamy ze strachem - są to dwa różne stany psychiczne.

Depresja - przyczyny

Czym jest lęk?

Jednoznaczne zdefiniowanie lęku jest bardzo trudne, ponieważ doświadcza go w swoim życiu większość populacji. Lęk jest doznaniem powszechnym i uniwersalnym. Doznawanie lęku związane jest z charakterystycznymi sytuacjami, które wywołują poczucie zagrożenia oraz niepokoju. Odczuwanie go pozwala szybciej przekazywać informacje o niebezpieczeństwie i sprawnie podejmować decyzje związane z przeciwstawieniem się lub wycofaniem z sytuacji zagrażającej.

Często lęk nazywany jest strachem i odwrotnie. Jednak są to dwie różne, choć podobne do siebie emocje, reakcje psychiczne. Strach jest odpowiedzią na realny bodziec, który jest potencjalnym zagrożeniem dla życia lub zdrowia człowieka. Odnosi się do teraźniejszości, tego co dzieje się w danej chwili (np. podczas ucieczki przed agresywnym napastnikiem). Natomiast zaburzenia lękowe mogą wywoływać sytuacje, które nie są realne (np. wyobrażenia, oglądane filmy, słyszane dźwięki, itp. - są to tzw. nietypowe rodzaje fobii) oraz wydarzenia, które kojarzą się z trudnym przeżyciem (np. widziany przez ofiarę wypadku drogowego rozbity samochód). Dlatego o lęku można mówić jako o czymś potencjalnym, czego obecnie nie ma. Może dotyczyć wyobrażonej przeszłości lub przyszłości, zdarzeń, które już były, ale również takich, które nigdy mogą nie nastąpić.

Czynniki rozwoju nerwicy

Odczuwanie lęku jest zjawiskiem normalnym, a do patologii można by zaliczyć raczej jego całkowity brak u jednostki. Z drugiej strony zbyt silne lub przewlekłe odczuwanie lęku również nie jest zjawiskiem normalnym. Ciągłe przeżywanie tej emocji prowadzi do wielu zmian w życiu. Może powodować wycofanie i wyizolowanie od społeczeństwa. Źródeł lęku jest wiele i nie da się ich wszystkich uniknąć, jednak długotrwałe lub napadowe przeżywanie silnego lęku może prowadzić do upośledzenia działań człowieka i zmniejszenie jego aktywności. W efekcie narastające problemy mogą wywoływać „lęk przed lękiem”, czyli obawę osoby chorej, że znów dostanie ataku lękowego. Przeżywanie takich trudności oraz brak zewnętrznej pomocy są przyczyną rozwoju poważnych psychicznych zaburzeń.

Jak wygląda napad lęku?

Atak paniki to nie jest zwykły lęk. Osoba doświadczająca ataku paniki nie potrafi zapanować nad własnymi reakcjami organizmu. Zaczyna oddychać coraz szybciej, zaczyna drżeć, staje się blada, oblewają ją zimne poty, drętwieją jej kończyny, czasami traci czucie, boi się, że za chwilę umrze. Co zrobić, gdy czujesz, że robi ci się duszno, nie możesz złapać tchu, a serce wali tak, jakby chciało wyskoczyć? Istnieje kilka sposobów, jak radzić sobie z atakiem paniki. Możliwe skutki spożycia grzybów halucynogennych to jedna z najczęstszych zaburzeń emocjonalnych.

W momencie ataku chory czuje się tak, jakby jego serce zwiększyło swoją objętość kilkakrotnie. W skroniach zaczyna mu pulsować i męczy go duszność. Objawy przypominają nieco zawał.

Atak paniki wywołuje poczucie bezradności w chorym. Chorobie towarzyszy też nieustanny lęk przed nawrotem ataku. Jeżeli czujesz, że atak paniki zbliża się nieuchronnie, spróbuj zacząć logicznie myśleć. Wiele osób czuje lęk przed omdleniem. Zaczyna im szumieć w uszach, robi im się słabo i kręci w głowie. Ich ciśnienie gwałtownie wzrasta, a puls przyspiesza. Tymczasem u osób mających zemdleć ciśnienie powinno się obniżyć. Gdy ciśnienie wzrasta, do omdlenia nie może dojść. Gdy chory to sobie uświadomi, będzie potrafił zapanować nad lękiem.

Przyczyny i objawy stanów lękowych

Depresja lękowa może się uaktywnić przez zwykłe słowa. Słowa wywołujące atak mogą brzmieć następująco:

 • brak tchu,
 • duszenie się,
 • palpitacja serca,
 • umieranie.

Przyczyny stanów lękowych leżą w głowie. Myślenie jest naznaczone katastroficznymi wizjami, negatywnymi skojarzeniami i myśleniem o śmierci. Atak paniki wywoływany jest najczęściej przez lęk przed takim atakiem (tzw. lęk antycypacyjny). Napad lęku nie ma żadnej konkretnej przyczyny, nie jest też poprzedzony jakimś ekstremalnym wydarzeniem. Chory ma zaburzenia emocjonalne, czuje strach przed paniką. Żeby atak lęku się nie powtórzył, zaczyna unikać pewnych miejsc, a to prowadzi do agorafobii. Chory nie lubi przebywać w miejscach zatłoczonych i niepewnych, tzn. na mostach, w windach, w samolotach, w zatłoczonych autobusach.

Leczenie stanów lękowych

Napady paniki są wywołane przez zaburzoną równowagę chemiczną w mózgu. Zwłaszcza tych obszarów, które odpowiadają za stany lękowe. Atak paniki czy lęku można leczyć. Konieczna będzie jednak pomoc psychologiczna. Przyczyny stanów lękowych wiążą się z zaburzeniami w mózgowym systemie „walki i ucieczki”. Żeby pomóc choremu, łączy się potrzebną psychoterapię i leczenie farmakologiczne. Zazwyczaj stosuje się leki uspokajające, benzodiazepiny i leki antydepresyjne z grupy SSRI.

Depresja lękowa pod wpływem leków może całkowicie zaniknąć. Jednak same leki nie wystarczą. Po ich odstawieniu choroba powraca. Dlatego konieczna jest pomoc psychologiczna i psychoterapia. Najczęściej stosuje się podejście behawiorystyczne, bazujące na oduczaniu patologicznych nawyków i reakcji. Behawioryzm korzysta z mechanizmu desensytyzacji – konfrontacji ze stresującym bodźcem (sytuacją) i stopniowym odwrażliwianiu pacjenta.

Redakcja abcZdrowie, ponad rok temu

Bibliografia

 • Imielski W., Zaburzenia psychiczne i emocjonalne, SCHOLAR, Warszawa 2010, ISBN 978-83-7383-440-8.
 • Krzyżowski J., Stany lękowe, Medyk, Warszawa 2005, ISBN 83-89745-06-2.
 • Kępiński A., Lęk, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2002, ISBN 83-08-03225-7.
 • Kokoszka A., Zaburzenia nerwicowe. Postępowanie w praktyce ogólnolekarskiej, Medycyna Praktyczna, Kraków 2004, ISBN 83-7430-004-3.

Nerwica i lęki

Komentarze (5)
~Basia
~Basia ponad rok temu

Współczuję Ci bardzo mam podobna historie do twojej chodzę na terapię leków boję się jak ognia polecam Ci terapie emdr bardzo bolesna ale skuteczna chyba że wolisz brać całe życie leki dużo siły ci zycze

Odpowiedz
~Markus
~Markus ponad rok temu

Artykuł o mnie. 2 lat już się przeciwdepresyjnie plus w krytycznych sytuacjach biorę połówkę biozepam aby przerwać stan napięcia, stresu i rozsadzania w klatce piersiowej. Gdybym nie trafił na leczenie to bym skończył tragicznie. W młodych latach miałem takie ataki lęku i paniki że parkowałem autem na szpitalnych parkingach aby być blisko pogotowia w czasie umierania czy zawału. Miałem omamy, halucynacje i popadłem w alkohol który na początku pomagał. Pochodzę z rodziny alkoholików gdzie jako dzieciak byłem świadkiem przemocy,ojciec z matką bił się, często brat matki przychodził z odsieczą żeby uspokoić ojca jak wracał pijany to wtedy krew bryzgała po ścianach a my dzieci umieraliśmy ze strachu co uważam że miało decydujący wpływ na rozwój nerwic lękowych gdyż wszystkie te sytuacje i obrazy mam do dzisiaj przed oczami których nie można wymazać a gdy słyszę słowa rodzice to nic mi dobrego na myśl nie przechodzi. Matka zostawiła nas jak mialem 8 lat i pojechała za granicę a ojcieca znalazłem w domu zabitego po 4 lat jak miałem 15 lat.Bez leczenia bym nie dał rady!!!

Odpowiedz
~Alina2013
~Alina2013 ponad rok temu

Cześć. Ale podoba historia do tej dziewczyny co prowadzi bloga NiePanikuj. Ona tez mieszkała w Anglii i ja tez ! Może tam jest jakiś dziwny klimat sprzyjający atakom? :) Wejdź na jej blog i poczytaj co pisze. Ja dzięki niej przestalam brać leki. Pisałam do niej maile o ona mi odpisywała. jej rady na prawde mi pomogły. Teraz jak mam gorszy dzień to wchodzę na jej blog i czytam..od razu mi lepiej. Następnie zakładam dres i biegam. Zobacz czy tez się Tobie spodoba http://niepanikuj.pl/2015/01/jak-przestac-sie-martwic-i-zaczac-zyc/ z tego co wiem Pani Sabina prowadzi również szkolenia i konsultacje indywidualne. Trzymam kciuki i daj znać jak poszło.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Nerwica i lęki
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocy!

~Ola28283838289229 • ostatni post 5 godzin temu

3

Pomocni lekarze

Artykuły Nerwica i lęki
Nerwica i lęki

Ćwiczenia a napady paniki

Ćwiczenia a napady paniki

Regularne ćwiczenia mogą być alternatywą lub pomocniczą strategią w terapii farmakologicznej, a także psychoterapii, mających na celu zwalczanie niekontrolowanych napadów strachu. Już w tym momencie wiadomo, że ćwiczenia są pomocne w leczeniu osób cierpiących...

Nerwica i lęki

Gry terapeutyczne

Gry terapeutyczne

Naukowcy wymyślili nową generację gier komputerowych, które znajdą zastosowanie w terapii lękowej.

Nerwica i lęki

Strach i lęk

psychopatologiczny. Występuje w nerwicach, psychozach i zaburzeniach nastroju. Jak zdefiniować lęk, a jak - strach? Jakie są podobieństwa, a jakie różnice między (...) . W terminologii psychologicznej uczucie lęku...

Nerwica i lęki

Co to jest klaustrofobia?

Klaustrofobia to jeden z rodzajów fobii specyficznych. Manifestuje się w postaci irracjonalnego lęku przed przebywaniem w małych, ciasnych (...) pomieszczeniach. Klaustrofobia stanowi przeciwieństwo agorafobii - patologicznego lęku...

Nerwica i lęki

Zespół Briqueta

Zespół Briqueta to dawna nazwa zaburzeń somatyzacyjnych. Zespół ten należy do zaburzeń nerwicowych występujących pod postacią somatyczną (ang. somatoform disorder), które zostały ujęte w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10...

Nerwica i lęki

Gry komputerowe wyleczą nas z lęków

Stres i presja, jakim jesteśmy poddawani każdego dnia, często ujawniają się w postaci różnorodnych lęków i nerwic. Leczy się je przeważnie (...) i wirtualnej rzeczywistości, pozwalając pacjentom w bezpieczny sposób stanąć...

Nerwica i lęki

Lęk przed ciemnością

Lęk przed ciemnością należy do głównych lęków małych dzieci. Jest to lęk rozwojowy, z którego z czasem dziecko wyrasta i uczy się zasypiać (...) bez konieczności palenia światła w pokoju przez całą noc....

Nerwica i lęki

Fobie - co o nich wiesz?

Fobie są to niezwykle silne lęki przed konkretnymi sytuacjami, rzeczami, przedmiotami, zjawiskami, które zazwyczaj nie wzbudzają przerażenia u ludzi (...) nie panuje nad swoimi lękami. Słowa pociechy lub próba uspokojenia...

Nerwica i lęki

Zaburzenia adaptacyjne

Zaburzenia adaptacyjne

się różnie u poszczególnych pacjentów. Wśród charakterystycznych symptomów chorobowych wymienia się: nastrój depresyjny, lęk i niepokój, zamartwianie