Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Katarzyna Sadowska

Terapia zajęciowa - ergoterapia, arteterapia, estetoterapia, chromoterapia, kinezyterapia, ludoterapia, zajęcia relaksacyjne

Avatar placeholder
25.11.2021 11:31
Terapia zajęciowa to psychoterapia poprzez czynności mające na celu usprawnianie psychiczne i fizyczne
Terapia zajęciowa to psychoterapia poprzez czynności mające na celu usprawnianie psychiczne i fizyczne (AdobeStock)

Terapia zajęciowa to rodzaj psychoterapii mającej na celu przyspieszenie powrotu utraconych funkcji i sprawności, a w przypadkach zmian nieodwracalnych wyrobienie funkcji zastępczych. Terapia zajęciowa to metoda leczenia usprawniającego. Może przybierać różne formy.

spis treści

1. Ergoterapia

Ergoterapia określana jest jako właściwa terapia zajęciowa, stanowiąca oddzielną formę rehabilitacji. Obejmuje różnego rodzaju prace ręczne, na przykład:

 • wikliniarstwo,
 • tkactwo,
 • garncarstwo i ceramikę,
 • krawiectwo,
 • dziewiarstwo,
 • hafciarstwo,
 • kaletnictwo,
 • metaloplastykę,
 • stolarstwo,
 • ogrodnictwo.
Zobacz film: "Terapia sianem dla zestresowanych"
Muzykoterapia
Muzykoterapia

Muzyce od wieków przypisuje się właściwości terapeutyczne. Podczas sesji muzykoterapii dociera się do

zobacz galerię

2. Arteterapia

Arteterapia to inaczej terapia przez sztukę. Jej formami jest między innymi:

 • biblioterapia – terapia z zastosowaniem książek, dzięki tej formie terapii zajęciowej można uzyskać właściwe zmiany w zachowaniu i postawie, w przypadku dzieci wykorzystuje się bajki terapeutyczne w optymistycznym tonie i z odpowiednim przesłaniem;
 • choreoterapia – terapia tańcem i ruchem, polega na integracji jednostki przez odczuwanie identyfikacji, cielesności, samoświadomości, na choreoterapię składają się ćwiczenia i improwizacje muzyczno-ruchowe oraz taniec;
 • dramatoterapia – terapia zajęciowa poprzez teatr, zgodnie z jej założeniami podopieczni mają za zadanie przygotować i odegrać przedstawienia teatralne, występowi towarzyszy dyskusja na temat odczuć, jakie wywołała sztuka;
 • muzykoterapia – psychoterapia przez słuchanie muzyki, śpiewanie i grę na instrumentach;
 • poezjoterapia – zasadniczym elementem tej formy terapii jest poezja, którą podopieczni tworzą, czytają i recytują.

3. Estetoterapia

Estetoterapia to terapia zajęciowa wykorzystująca kontakt z pięknem otoczenia i przyrody. Wiąże się między innymi z wyjściami do muzeum bądź galerii. Jedną z jej form jest sylwoterapia, polegająca na spacerowaniu po lesie, a także talasoterapia, czyli spacerowanie brzegiem morza.

10 sprawdzonych sposobów na zdrowy relaks
10 sprawdzonych sposobów na zdrowy relaks [10 zdjęć]

Śpiewanie ma potencjał do wyzwalania niezwykle pozytywnych odczuć, takich jak radość i satysfakcja.

zobacz galerię

4. Chromoterapia

Chromoterapia to metoda terapeutyczna posługująca się kolorami. Chromoterapia wykorzystywana jest w tworzeniu odpowiedniego otoczenia do terapii osób z deficytami intelektualnymi. Ta forma terapii zajęciowej pozwala na polisensoryczne poznawanie otoczenia. Odpowiedni dobór kolorów obowiązuje zarówno w kwestii sali zajęciowej, jak i w kwestii ubioru.

5. Kinezyterapia

Kinezyterapią określa się terapię ruchem. Jest ona formą rehabilitacji, wykorzystywaną również w innych rodzajach terapii zajęciowej. Niekiedy przybiera formę gimnastyki porannej, tańca, spacerów i rozgrywek sportowych.

6. Ludoterapia

Ludoterapia jest rodzajem terapii zajęciowej szczególnie często wykorzystywanym w przypadku małoletnich podopiecznych. Polega ona na grach i zabawach, które sprawiają dzieciom radość, wyzwalając przy tym wiele emocji i uczuć.

7. Zajęcia relaksacyjne

Celem zajęć relaksacyjnych jest złagodzenie skutków stresu poprzez odprężenie i rozładowanie napięcia psychofizycznego i mięśniowego, rozluźnienie i wyciszenie. Zajęcia relaksacyjne wykorzystują elementy muzykoterapii i poezjoterapii.

Terapia zajęciowa to psychoterapia poprzez czynności mające na celu usprawnianie psychiczne i fizyczne. Zajęcia prowadzone są grupowo lub indywidualnie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze