Siedzący tryb życia a aktywność fizyczna

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby na aktywność fizyczną poświęcać przynajmniej 150 minut tygodniowo. Zwłaszcza jeśli twój tryb pracy związany jest z ośmiogodzinnym siedzeniem. Najnowsze badania wskazują jednak, że aby zminimalizować jego groźne dla zdrowia skutki powinniśmy ruszać się znacznie więcej.

Skutki siedzącego takiego trybu życia są zatrważające. Długie przebywanie w pozycji siedzącej przed komputerem czy telewizorem prowadzi do rozwoju wielu chorób. Przede wszystkim kręgosłupa, ale nie tylko. Żylaki, cellulit, nadwaga i otyłość, zaburzenia krążenia, zawał, zaparcia, hemoroidy, to tylko niektóre schorzenia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Brak aktywności fizycznej może również prowadzić do rozwoju cukrzycy, chorób układu sercowo – naczyniowego oraz nowotworów.

Czy można im zapobiec? Oczywiście. Zdrowa, zbilansowana dieta oraz regularna aktywność fizyczna pomogą cieszyć się dobrym zdrowiem aż do późnej starości. WHO sugeruje, że optymalna dawka ruchu to 150 minut tygodniowo.

O krok dalej w wyznaczeniu optymalnej codziennej aktywności fizycznej poszli naukowcy z Norwegian School of Sports Sciences i Uniwersytetu w Cambridge, którzy wyniki swoich najnowszych badań opublikowali w prestiżowym czasopiśmie medycznym „The Lancet”.

Materiały powstały w związku ze zbliżającymi się igrzyskami olimpijskimi w Rio de Janeiro. Autorzy artykułów ostrzegają, że od ostatniej olimpiady w 2012 roku nastąpił zdecydowanie zbyt mały progres jeśli chodzi o walkę z globalnym już problemem braku aktywności fizycznej.

Zdaniem naukowców jedna czwarta populacji wciąż nie spełnia nawet minimalnych zaleceń dotyczących codziennej dawki ruchu.

Badacze przeanalizowali dane zdrowotne ponad miliona osób. Tym sposobem chcieli przekonać się ile godzin codziennej aktywności pomoże wyeliminować związek pomiędzy siedzącym trybem życia, a zwiększonym ryzykiem zgonu na takie przypadłości jak choroba wieńcowa, udar mózgu, cukrzyca typu 2, rak piersi i jelita grubego.

Okazuje się, że osoby, które siedziały przez 8 godzin dziennie, ale były aktywne fizycznie miały znacznie niższe prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci nawet w porównaniu z tymi badanymi, którzy prowadzili siedzący tryb życia w mniejszym wymiarze godzin dziennie, ale nie poświęcali czasu na ruch.

Wyniki badań wskazują, że zagrożenie zostało wyeliminowane u osób, które codziennie przez minimum godzinę dziennie były aktywne fizycznie.

I właśnie taki czas na ruch powinny poświęcać osoby pracujące lub przebywające przez większą część dnia w pozycji siedzącej. Naukowcy uważają, że liczy się każda forma aktywności fizycznej - może to być szybki marsz do pracy, bieganie z psem po parku czy jeżdżenie rekreacyjne na rowerze.

Najwyższe ryzyko przedwczesnej śmierci odnotowano u tych, którzy siedzieli przez 8 godzin dziennie i byli nieaktywni.

Komentarze (2)
~Bobi
~Bobi 5 miesięcy temu

Siedzący tryb życia daje się nam we znaki. Trzeba zacząć działać :) Przede wszystkim aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie... duuużo ruchu i jeszcze raz dużo ruchu. Podpowiedzieć nam może fizjoterapeuta i ułożyć plan ćwiczeń odpowiednio pod nasze wymagania i jeszcze wykona masaż - wszystko w pakiecie za 150zł.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Sprawdź ryzyko chorób
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Łuszczyca?

adam93go • ostatni post 3 godziny temu

12
Artykuły Sprawdź ryzyko chorób
Sprawdź ryzyko chorób

5 niedoborów witamin wypisanych na twarzy

5 niedoborów witamin wypisanych na twarzy

Przyglądając się swojej twarzy, można wyczytać wiele chorób, np.: Anemia - bladość, brązowe zabarwienie dolnej powieki, zajady. Nadciśnienie - czerwone

Sprawdź ryzyko chorób

Codzienne przyzwyczajenia niebezpieczne dla zdrowia

Codzienne przyzwyczajenia niebezpieczne dla zdrowia

, zawału serca, udaru mózgu, otyłości i wielu innych poważnych chorób. Badania wykazują, że mniej niż 6-7 godzin snu zwiększa ryzyko zachorowań (...) ryzyko rozwoju raka. Udowodniono, że długotrwałe...

Sprawdź ryzyko chorób

Na co powinni szczepić się dorośli?

Na co powinni szczepić się dorośli?

na ospę i półpaśca (tylko przebycie obu chorób wirusowych daje odporność przeciwko wirusowi VZV). Przeciwwskazaniem do podania szczepionki jest nieleczona

Sprawdź ryzyko chorób

Coraz więcej Polaków uprawia sport, ale nie dba o profilatykę

Coraz więcej Polaków uprawia sport, ale nie dba o profilatykę

Polacy polubili sport. Jak wynika z badań, aż 44 proc. z nas coraz częściej spędza czas aktywnie. Niestety, robimy to najczęściej nieprawidłowo oraz bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego. Jaką aktywność najbardziej polubili Polacy? Aż 45 proc....

Sprawdź ryzyko chorób

Światowy Dzień Walki z Rakiem w Polsce

Światowy Dzień Walki z Rakiem w Polsce

. Na bezpłatne badania cytologiczne, mammografię oraz konsultacje z onkologiem ogólnym, onkologiem urologiem oraz lekarzem chorób piersi zaprasza (...) w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu. Organizatorzy postanowili w nieco...