Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Daria Występek

Stepper - rodzaje, zasady ćwiczeń, efekty, stepper skrętny

 Paula Komendarczuk
16.04.2021 15:03
Stepper jest idealnym urządzeniem do ćwiczeń w domowym zaciszu
Stepper jest idealnym urządzeniem do ćwiczeń w domowym zaciszu (123rf)

Smukłe nogi, jędrne pośladki i zgrabna sylwetka to marzenie każdej kobiety. Jeśli myślisz, że osiągnięcie takich efektów wymaga specjalnego sprzętu do ćwiczeń to jesteś w błędzie. Stepper jest bardzo popularnym sprzętem do ćwiczeń, który pozwala na zwiększenie intensyfikacji treningu. Umożliwia zaangażowanie różnych partii ciała i urozmaica codzienną aktywność fizyczną.

spis treści

1. Co to jest stepper?

Stepper to jedna z najpopularniejszych maszyn do ćwiczeń w domu. Mały rozmiar i niska cena sprawiły, że bardzo wielu z nas skusiło się na zakup tego przyrządu. Stepper składa się właściwie tylko z 2 pedałów, na których ustawiamy stopy.

Ruchy na stepperze przypominają chodzenie po schodach lub wspinanie się pod górkę. W Internecie można znaleźć wiele opinii i dyskusji na temat tego, jak ćwiczenia na stepperze pomogły konkretnym osobom, które od dawna chciały zmienić swoje życie.

Doskonałe sposoby na szczupłe nogi
Doskonałe sposoby na szczupłe nogi [10 zdjęć]

Koniec lata to wcale nie znak, że możesz przestać dbać o swoją figurę. To samo dotyczy okresu odległego

zobacz galerię
Zobacz film: "Nogi jak marzenie. Wystarczy proste ćwiczenie"

2. Rodzaje steppera

Stepper występuje w kilku różnych postaciach:

  • stepper prosty - ćwicząc wykonujemy ruch jak w czasie wchodzenia po schodach, poruszamy wciąż tymi samymi partiami mięśni,
  • stepper skrętny - ćwiczenia na stepperze skrętnym angażują dodatkowo mięśnie skośne i mięśnie wewnętrzne ud, wyglądem przypominają jazdę na rolkach lub łyżwach,
  • stepper z linkami - angażuje do pracy również ręce,
  • stepper boczny - wymaga zachowania równowagi, angażuje niemal wszystkie mięśnie,
  • stepper kolumnowy - jest idealny dla osób z dużą nadwagą, pozwala na intensywne ćwiczenia aerobowe.

Wyróżnia się również mini steppery oraz steppery pełnowymiarowe. Większość z nas zna na pewno te pierwsze, które zajmują mało miejsca i można na nich ćwiczyć, na przykład w trakcie oglądania telewizji. Mini steppery składają się wyłącznie z podstawy oraz pedałów.

Steppery pełnowymiarowe to większe maszyny wyposażone w drążek, który ułatwia zachowanie równowagi oraz umożliwia bardziej intensywne treningi. Tego rodzaju steppery mają też komputery, które pokazują czas treningu, ilość spalonych kalorii i pozwalają na wybranie programu ćwiczeń.

Duże steppery z wieloma funkcjonalnościami znajdują się najczęściej w klubach fitness i na siłowniach.

3. Jak ćwiczyć na stepperze?

Chcesz mieć smukłe nogi i jędrne pośladki? Przygotuj się na regularne treningi - systematyczność to klucz do sukcesu. Należy ćwiczyć 3 razy w tygodniu przez minimum 20 minut. Im lepsza kondycja, tym dłuższy powinien być czas ćwiczeń.

Z czasem warto też zwiększyć częstotliwość wysiłku. Każdy trening na stepperze należy rozpocząć od krótkiej rozgrzewki, która przygotuje mięśnie i zmniejszy ryzyko kontuzji. Wystarczy kilka minut ogólnorozwojowych ćwiczeń, takich jak pajacyki czy bieg w miejscu, aby rozgrzać organizm.

W czasie treningu warto zadbać o to, by puls utrzymywał się na stałym poziomie. Intensywne ruchy w szybkim tempie przyspieszają metabolizm i dają lepsze efekty, jeśli chcemy schudnąć.

Poza tym należy pamiętać o miarowym oddechu i prawidłowej, wyprostowanej postawie. Łopatki powinny być ściągnięte, a mięśnie brzucha napięte. Ćwiczenia na stepperze są łatwe, mało męczące i dają świetne efekty.

Nie zapominajmy tylko o tym, że rezultaty będą widoczne, jeśli aktywność fizyczna będzie regularna i dodamy do niej zdrową, zbilansowaną dietę.

4. Jak ćwiczyć na stepperze skrętnym?

Stepper skrętny podobnie jak każdy inny jest prosty w użyciu, a ćwiczenia łatwe do wykonania. Jednak aktywność fizyczna wymaga postępowania według pewnych zasad. Ćwicząc na stepperze skrętnym pamiętajmy o utrzymaniu prostej postawy ciała. Jest to bardzo ważne, aby górne partie ciała były w jednej linii z nogami.

Trening powinien być wykonywany według odpowiedniej techniki. Stopy należy w całości oprzeć na pedałach, a nogi lekko ugiąć w kolanach. Bardzo ważne, aby nie wkładać nadmiernego wysiłku w stopy, ani nie odrywać ich od urządzenia.

Pilnujmy się, aby nasz ruch przypominał naturalny chód. Bardzo ważna jest również praca naszych rąk. Najlepiej, jeśli nasze dłonie swobodnie poruszają się tak jak w czasie naszego normalnego chodzenia.

Można również wziąć do rąk obciążenie 0,5-2 kg, unosić je do góry i zginać pod różnymi kątami. Dzięki temu intensywność treningu wzrośnie, tak samo jak ilość spalonych kalorii.

Efekty ćwiczeń na stepperze stają się widoczne po kilku tygodniach.
Efekty ćwiczeń na stepperze stają się widoczne po kilku tygodniach.

5. Efekty ćwiczeń na stepperze

Największa zaleta steppera to jego rozmiar – zmieści się nawet w kawalerce i można go ze sobą zabrać niemalże wszędzie. Istotna jest też cena, ponieważ w porównaniu z innymi sprzętami treningowymi, stepper jest łatwo dostępny i tani - kupimy go już za ok. 150 zł.

Stepper jest wygodny w użyciu i można na nim ćwiczyć, kiedy tylko mamy ochotę. Najważniejsze są jednak efekty ćwiczeń na stepperze. Kobiety pokochały go dlatego, że pozwala schudnąć, stepper to łatwy sposób na trening aerobowy.

Efekty odchudzania będą zauważalne, jeśli do ćwiczeń dołączymy zdrowe odżywianie i zrezygnujemy z tuczących przekąsek, słodyczy, alkoholu oraz papierosów.

W czasie aktywności fizycznej można kształtować mięśnie łydek, ud, pośladków, a także mięśnie brzucha.

Stepper to jedna z najlepszych maszyn, jeśli chcemy pozbyć się cellulitu. Skórka pomarańczowa najczęściej występuje właśnie na udach i pośladkach. Regularne treningi ujędrniają ciało i uelastyczniają skórę, dzięki czemu cellulit staje się mniej widoczny.

Regularne treningi na stepperze to również sposób na poprawę kondycji oraz wydolności organizmu. Ćwiczenia wzmacniają układ oddechowy, układ krążenia oraz układ odpornościowy.

Wpływają pozytywnie również na stan kości i stawów. W trakcie ćwiczeń w mózgu uwalniają się endorfiny, czyli hormony szczęścia.

Już po półgodzinnym seansie na stepperze będziesz mieć lepszy humor, więcej energii i zapomnisz o stresie. Stepper ma też swoje minusy. Treningi są jednostajne i po pewnym czasie mogą się znudzić.

Poza tym na tej maszynie nie można ćwiczyć wszystkich partii ciała, dlatego jest najbardziej polecany tym, którym zależy głównie na poprawie wyglądu nóg i pupy.

6. Efekty ćwiczeń na stepperze skrętnym

Ćwiczenia na stepperze skrętnym sprawią, że efekty zauważysz bardzo szybko. Wynika to z tego, że trening na stepperze skrętnym angażuje te partie ciała, na których najłatwiej odkłada się tkanka tłuszczowa, takie jak brzuch, pośladki i nogi.

Ponadto aktywność na stepperze skrętnym jest treningiem cardio, który sprawia, że metabolizm przyspiesza, ponieważ serce potrzebuje więcej energii, aby dotlenić mięśnie. Godzina na stepperze skrętnym to 500-600 spalonych kalorii.

Ćwicząc rzeźbimy mięśnie nóg oraz pośladków. Wysmukleniu ulega również talia i mięśnie brzucha.

Gdy zaangażujemy ręce uda nam się wyrzeźbić na stepperze skrętnym bicepsy i tricepsy. Co ważne, trening nie tylko poprawi wygląd nóg, ale sprawi, że cellulit stanie się mniej widoczny, a skóra będzie bardziej jędrna.

Na stepperze skrętnym poprawimy również naszą wydolność. Pamiętajmy jednak, że aby zaobserwować efekty treningu, bardzo ważne jest systematyczne wykonywanie treningu oraz stopniowe zwiększanie intensywności wysiłku.

Zobacz także:

7. Jakie są korzyści z ćwiczeń na stepperze?

Stepper jest urządzeniem przeznczonym do treningu kardio. Trening ten sprawia, że układ krążenia funkcjonuje sprawniej i zwiększa się ogólna wydolność organizmu, co jest niewątpliwą zaletą steppera. Lepsza praca serca to również mniejsze ryzyko wystąpienia w przyszłości schorzeń układu sercowo naczyniowego. Efektem ćwiczeń na stepperze jest między innymi poprawa przepustowości naczyń krwionośnych, a co za tym idzie minimalizowanie ryzyka wystąpienia takich chorób jak:

  • zawał serca,
  • udar mózgu,
  • miażdżyca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • cukrzyca,
  • otyłość.
Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze